Obecnie 15 proc. badanych uważa, że to sytuacja zdecydowanie dobra dla kraju (+1 pkt. proc.), 31 proc. badanych, że raczej dobra (bez zmian), 24 proc. - raczej zła (-2 pkt. proc.), 21 proc. - bardzo zła (+4 pkt. proc.), a 9 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie (-3 pkt. proc.).
"Tuż po wyborach parlamentarnych w 2015 roku zapytaliśmy respondentów, jak oceniają nową w polskiej polityce po roku 1989 sytuację, w której jedna formacja ma większość miejsc w Sejmie i Senacie, a rząd i prezydent wywodzą się z tego samego obozu politycznego. Opinie w tej kwestii były wówczas niemal równo podzielone i bardzo silnie zależne od orientacji politycznej i światopoglądowej" - napisano w komentarzu do badania.
"Po dwóch latach od wyborów i powołania rządu Beaty Szydło ocena przejęcia pełnej odpowiedzialności za państwo przez rządzący obecnie obóz polityczny się nie zmieniła. Praktycznie tyle samo osób uważa, że jest to dobra sytuacja dla kraju (46 proc.) co ocenia ją jako złą (45 proc.)" - dodano.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/