Fot. PAP/R.Guz
Zdaniem Radziwiłła obecny system finansowania POZ, w którym lekarze, pielęgniarki i położne dostają wynagrodzenie za każdego pacjenta zapisanego na ich listę (tzw. stawka kapitacyjna), nie zachęca ich do aktywności. Resort chce, by oprócz stawki kapitacyjnej, POZ otrzymywały dodatkowe finansowanie, np. dodatek motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.
MZ planuje zmienić także zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów. "Dzisiaj czasami narzeka się, że lekarz POZ, który otrzymuje środki - ale nigdzie nie wyznaczone - na badania dodatkowe, nie jest zachęcany do kierowania na badania, a raczej zachęcany do tego, żeby te środki spożytkować w swojej praktyce. Bez względu na skalę takich sytuacji, nie może tak być" - powiedział Radziwiłł.
Ministerstwo chce, by budżet ten był w dyspozycji POZ i mógł być wykorzystany jedynie na badania i wizyty u lekarzy specjalistów. "Chodzi o to, żeby związek między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą był bardziej wyraźny" - powiedział Radziwiłł.
Zaznaczył, że początkowo rozwiązania te będą wprowadzone w formie pilotażu. "Plan jest taki, żeby od połowy przyszłego roku POZ kontraktować właśnie w taki sposób w niektórych obszarach tego pilotażu" - powiedział.
Dopytywany, czy to rozwiązanie oznacza, że pacjent nie będzie miał możliwości wyboru lekarza specjalisty, Radziwiłł odpowiedział, że "nie jest to jeszcze przesądzone".
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/Kurier PAP