Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.06.02 13:02

In house efektywnie. Ekspert: gminy mają problem z definiowaniem usług w ramach in house

Udzielenie zamówienia in house bez zapewnienia efektywności tego działania, może narazić gminę na roszczenia odszkodowawcze ? ostrzega ekspert prawa antymonopolowego Maciej Fornalczyk, partner w Comper Fornalczyk i Wspólnicy.
In house efektywnie. Ekspert: gminy mają problem z definiowaniem usług w ramach in house
In house efektywnie. Ekspert: gminy mają problem z definiowaniem usług w ramach in houseIn house efektywnie. Ekspert: gminy mają problem z definiowaniem usług w ramach in house

Zdaniem eksperta samorządy są zainteresowane powierzaniem w trybie in house, ale nie są do tego należycie przygotowane, w związku z czym popełniają błędy. Maciej Fornalczyk zaznacza jednak, że wynikają one często nie tylko z braku wiedzy, lecz z niedostatecznie obiektywnego spojrzenia na zlecane zadania.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która rozszerzyła katalog przypadków, w których gmina może udzielić zamówienia publicznego kontrolowanej przez siebie spółce w trybie z wolnej ręki. Spółka musi jednak spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, aby co najmniej 90 proc. jej przychodów z działalności podstawowej dotyczyło wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego sprawującego kontrolę. Tryb udzielania zamówienia stanowi zamówienie in house.

Czytaj także: UZP: w 2018 r. odbędzie się systemowa kontrola zamówień in house

Według Macieja Fornalczyka jednym z kluczowych błędów popełnianych przez gminy podczas zlecania zadań w tej formule jest brak prawidłowego zdefiniowania usług publicznych. ?Efekt jest taki, że niektóre z nich nie mogą być uznane za UOIG lub też, że ich sfinansowanie będzie powodować duże komplikacje? ? zaznacza ekspert.

Według niego tylko zastosowanie prawidłowej konstrukcji powierzeniowej pozwoli zminimalizować wystąpienie komplikacji w wykonywaniu nałożonego obowiązku publicznego.

Maciej Fornalczyk wskazuje, że konstrukcja powierzeniowa powinna składać się z sześciu poniższych elementów:

- Analiza zasadności powierzenia obowiązku świadczenia usług publicznych wraz z definicją tych usług jako UOIG oraz określenie minimalizowania naruszenia regulacji antymonopolowych (szczególnie ważne po wyroku Sądu Najwyższego z 26.01.2017r. I CSK 252/15) - Przygotowanie uchwały wraz ze stosownym uzasadnieniem (przydatne w postępowaniach przed Prezesem UZP lub innymi organami publicznymi) - Opracowanie i wdrożenie umowy wykonawczej - Przygotowanie planu finansowego na okres powierzenia - Wdrożenie zmian w infrastrukturze finansowo-księgowej zapewniającej zgodność z regulacjami pomocowymi - Ustalenie i monitorowanie ścieżek efektywności w okresie powierzenia obowiązku świadczenia usług publicznych.

Ekspert zwraca także uwagę, że często podstawowym celem samorządów przy udzielaniu zamówienia in house jest nie zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa usług publicznych, jak to być powinno, a zapewnienie spokojnego funkcjonowania spółki komunalnej. Niezmiernie istotnym zagadnieniem jest dążenie do jak osiągnięcia największej efektywności udzielanego zamówienia.

?Należy przy tym pamiętać, że w przypadku gospodarki komunalnej, efektywność niekoniecznie oznacza efektywność finansową (rentowność czy też zwrot z inwestycji). Z tego tez względu kluczowe jest opracowanie ścieżek efektywności, które mogą być wykorzystane również do celów formułowania wskaźników ujmowanych w kontraktach menedżerskich? ? zaznacza ekspert.

Według niego udzielenie zamówienia in-house bez zapewnienia efektywności tego działania, może narazić samorząd na roszczenia odszkodowawcze ze strony podmiotów bezpośrednio pokrzywdzonych przez wyeliminowanie ich z rynku. ?Aby do tego nie dopuścić, samorządy muszą skrupulatnie realizować wszystkie punkty konstrukcji powierzeniowej? - dodaje.

Urząd Zamówień Publicznych planuje przeprowadzenie systemowej kontroli zamówień udzielanych na zasadzie in house. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej szefowa UZP Małgorzata Stręciwilk poinformowała, że mogłaby się ona odbyć w 2018 r., czyli po roku obowiązywania nowych przepisów dotyczących zamówień in house. 

mp/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 309

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:41 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 14:08 Biłgoraj
Medal dla PKS w Biłgoraju
dzisiaj, 16:05 Tereszpol-Zaorenda
Zbiórka odzieży wstrzymana
w poniedziałek, godzina 14:24 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
dzisiaj, 10:09 Wola Kulońska
Powalone drzewo zablokowało drogę i zerwało linię energetyczną
w czwartek, godzina 15:18 Chmielek
Ostatnie pożegnanie ks. Tworka. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu
31 grudnia 2024 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
w poniedziałek, godzina 12:50 Gmina Łukowa
Tragedia na drodze. Nie żyje mężczyzna
dzisiaj, 17:03 Józefów
Zabytek do remontu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball