Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.04.21 08:15

Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać

Przebudowa centrum Biłgoraja została odłożona. Być może w przyszłym roku pojawi się szansa pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Jeśli tak się nie stanie rewitalizacja Placu Wolności będzie realizowana etapami. Na jakikolwiek postęp prac musimy jednak długo czekać. Dlaczego?
Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać
Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać

Temat rewitalizacji biłgorajskiego Placu Wolności pojawia się ok kilku lat. O środki zewnętrzne na tel cel władze miasta starały się już w 2011r.. Złożony projekt pod nazwą "Rewitalizacja Placu Wolności" znalazł się na końcu listy rezerwowej wniosków o dofinansowanie z programu Działania 3.2 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich RPO WL na lata 2007-2013. Złożono nawet protest w związku z negatywną oceną projektu. Nie przyniosło to oczekiwanych skutków. Więcej na ten temat znajdą państwo w artykule pt. Nie będzie rewitalizacji Placu Wolności.

Kolejna szansa na rozpoczęcie procesu zmiany wyglądu centrum Biłgoraja pojawiła się w ubiegłym roku. Wówczas postanowiono o wykonaniu inwestycji etapmi, ze względu na ogromne koszty przebudowy Placu Wolności. Całkowita wartość zadania to wg szacunków 16 mln zł. Zabezpieczona w budżecie miasta kwota prawie 400 tys. zł miała zostać przeznaczona na podstawowe prace remontowe. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Rewitalizacja Placu Wolności, przebudowa Urzędu Miasta.

Kwestia przebudowy centrum Biłgoraja pojawiła się ponownie podczas tegorocznych zebrań rad osiedlowych. Poruszył ją przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście Grzegorz Michalski.

- Mówiąc o Śródmieściu nie można nie wspomnieć o Placu Wolności. Wszyscy widzimy jaki on jest i chcielibyśmy jego rewitalizacji, w związku z tym, że pojawiły się pewne szanse na dofinansowanie zewnętrzne wydaje się zasadne, że wszelkie remonty cząstkowe nie były by teraz najlepszym rozwiązaniem. W takim wypadku trzeba wymienić tylko najbardziej połamane płytki chodnikowe między innymi po północnej stronie Placu Wolności - mówił przewodniczący Michalski.

O szansach na realizację tak potrzebnej inwestycji mówił w rozmowie z portalem bilgorajska.pl burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

- Podczas potkania w Świdniku, na którym obecni byli przedstawiciele samorządów z województwa lubelskiego, marszałek Krzysztof Hetman przedstawił propozycję, by dla każdego miasta powiatowego wydzielić pewną pulę środków, w ramach nowej perspektywy finansowej, na takie zadania jak rewitalizacja miast, czy rynków. Nasz projekt, który już jest opracowany, mógłby się wpisywać w kryteria, dzięki czemu moglibyśmy się starać o pozyskanie środków - wyjaśnił burmistrz Rosłan.

Wnioski będzie można składać jednak nie wcześniej niż w 2015r. Każde miasto miałoby przyznaną pulę środków, co oznacza, że samorządy nie rywalizowałyby między sobą, tak jak jest obecnie. Oczywiście jeśli wartość planowanej inwestycji przekraczałaby sumę przeznaczoną dla miasta powiatowego, zaistnieje konieczność dołożenia brakującej kwoty ze środków własnych.

- Jeśli te środki byłyby wystarczające, byłbym za takim rozwiązaniem, by wykonać prace zgodnie z projektem rewitalizacji, czyli z uwzględnieniem nowoczesnego oświetlenia, czy ułożeniem płyt granitowych, które służyłyby przez długie lata - dodaje burmistrz i zapewnia, że jeśli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych przebudowa centrum Biłgoraja będzie realizowana etapami.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 4868
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
947-89b
~ dsfg   poczekajmy może Putin się dorzuci będzie drugi Plac Czerwony :)
23 kwietnia 2014
+3
-0
PL
d89-577
~ Grzesiek   Lubelskie juwenalia: http://miastopasji.pl/image.php?id=89
22 kwietnia 2014
brak ocen
PL
203-732
~ wyborca   Poseł Szeliga podniósłby miasto z marazmu Rosłana
22 kwietnia 2014
+2
-8
PL
db2-9b0
~ m  do Drakkar   proponuję przyjrzeć się barierkom schodów w urzędzie miasta. ich wykończenie daje wiele do życzenia ale czego można spodziewać się po tak oszczędnym burmistrzu
21 kwietnia 2014
brak ocen
PL
52b-6af
~ a co  do ~ Andzia   a co? przeniósł by do nas z Rzeszowa pomnik wielkiej C***y ?
21 kwietnia 2014
+2
-0
PL
df5-68d
~ cyf   A kiedy wywalicie te paskudne karabiny?To zwykła kupa złomu
21 kwietnia 2014
+3
-6
Drakkar   Nie jestem pewien czy musi zaczekać bo chyba już się zaczęła
http://www.gazetabilgoraj.pl/ps-27960-sala-konferencyjna-z-prawdziwego-zdarzenia/
21 kwietnia 2014
brak ocen
PL
04d-7fc
~ moim zdaniem  do ~ Andzia   to pan poseł zajmuje się rozdawaniem po skrzynkach pocztowych życzeń świątecznych a swoją drogą czy to tak naprawdę wypada po tych wszystkich historiach tak się lansować
21 kwietnia 2014
+7
-1
Drakkar   1.Basen
2.Parki Solidarności,Saski
3.Remont chodnika Armii Wojska Polskiego(notabene wiecznie zastawiony samochodami)podobnie wiele innych na bocznych ulicach.
4.Dworzec i okolice ale to chyba tereny prywatne.
5.Budynek przy Wasilewskiej naprzeciwko sądu miejsce bodajże historyczne.
6.Wspomniana Nowakowskiego.
7.Zaniedbane oświetlenie na Bankowej.
8.Brak ścieżki rowerowej przez Kościuszki.
To co naprędce przyszło mi na myśl. Pewnie jest więcej takich potrzeb w całym mieście.Nie sposób jednak wymienić wszystko.
Nie wiem co za dziwna moda,gdzie urzędy mają ambicje być wizytówkami miasta.Gdy spojrzeć na nasz biłgorajski urząd miasta to raczej nie ma tam nic co tak nagle wymagało by tej słynnej rewitalizacji.Urząd powinien być skromny,schludny i spełniać swoje podstawowe założenie czyli sprawna i szybka obsługa interesantów.Podejrzewam że burmistrz nie chce być gorszy od starosty i również pragnie móc pochwalić sie pięknymi okolicznościami przyrody w który przyszło mu pracować.
Otoczenie urzędu nie wygląda najgorzej i jedyne co by tam można zmienić to położyć asfalt wokół.
Ciekawe czy jak wszystko będzie ładne i wyremontowane to podatki będą sukcesywnie obniżane czy też ktoś znowu je podniesie?
21 kwietnia 2014
+3
-2
PL
543-6c0
~ Andzia   Gdyby tym zajął sie Poseł Szeliga już dawno by rynek był piękniejszy/
21 kwietnia 2014
+0
-12
PL
33a-331
~ j.w   Fajnie.
Położymy płyty granitowe za ogromną kasę i zrobimy na nich najbardziej kosztowny parking dla urzdników w Polsce.
.
Mam nadzieję, że jak już Plac Wolmości doczekałby się przebudowy to po przebudowie na płycie Rynku będzie całkowity zakaz wjazdu i parkowania aut.
21 kwietnia 2014
+3
-1
PL
24f-61c
~ Witt   A co to już płytki chodnikowe burmistrzowi się nie podobają? Granitu i marmuru chce? Miasto zdycha od bezrobocia i wysokich podatków a tu radny oszołom z rewitalizacja wyjeżdza. Może ten radny osiedlowy powie ile już ta zdegenerowana Rada Miasta na czele z Rosłanem zadłużyła budżet miasta? A może byście samorządowe łachudry zrobili mieszkańcom ul. Nowakowskiego ulicę? Co oni nie zasługują?
21 kwietnia 2014
+4
-2
PL
52b-6af
~ manus   Uwaga do artykułu - centrum miasta jest tam gdzie jest SDH.
A tak swoją drogą chciałbym aby burmistrz pochwalił się nowymi terenami inwestycyjnymi. Co jest? Nie ma takich? a w ogóle jakieś są? Także niedługo ludzie będą żryć śnieg i liście bo pracy nie ma
21 kwietnia 2014
+6
-0
PL
e32-935
~ Kola   Jak pozyskać, fundusze. Pod spodem wybudować kolka kondygnacji, bunkrów. Na wypadek III Wojny Światowej. Za i dla pieniądze miejscowych, oligarchów. A co z hołotą jej miejsce to, czyściec. Po Rusku czystitiel. Ta forma budowy na Ziemi bunkrów ostatnio jest bardzo, modna. Kogo widzicie z miejscowej elity w bunkrze. Pobyt w bunkrze będzie trwać tylko trzy dni, armagedonu. Hit na Święta!
21 kwietnia 2014
+2
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
dzisiaj, 14:42 Biłgoraj
Biłgoraj zaświecił na niebiesko
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
dzisiaj, 12:12 Józefów
Ofensywa inwestycyjna w Józefowie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w piątek, godzina 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
dzisiaj, 08:47 Józefów
Szachowe mistrzostwa powiatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl