Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.02.05 13:35 | aktualizacja: 2014.02.05 13:37

Rak to nie wyrok

Przekonywali podczas konferencji lekarze i wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To kontynuacja działań związanych z obchodami Światowego Dnia Walki z rakiem i realizowanej w ZSBiO, akcji "Mam haka na raka"
Rak to nie wyrok
Rak to nie wyrok

Wczoraj informowaliśmy o marszu, więcej na ten temat w artykule "Mam haka na raka", dziś tj. 5 lutego br. w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom onkologicznym. Blisko 360 tysięcy osób żyje w Polsce z choroba nowotworową. W 2010 roku liczba zgonów z powodu nowotworów wyniosła ok 52 tysięcy kobiet i ok. 41 tysięcy mężczyzn. Z wykładem wstępnym wystąpił prof. Ryszard Maciejewski, Dziekani I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Onkologia to obecnie najważniejsza z dziedzin medycyny. Na 1 chorą osobę przypada 10 specjalistów. Mam nadzieję, że kogoś dzisiaj zarazimy pasją i powołaniem do tego, aby został onkologiem - mówił do młodzieży prof. Ryszard Maciejewski. Przekonywał także jak ważna jest profilaktyka. - Jeśli w rodzinie dwie osoby miały raka jajnika, jelita grubego, piersi lub tarczycy to warto wykonać badania genetyczne. Wiele można wcześniej zrobić. Rak to choroba wyleczalna. Dużo zależy od lekarza pierwszego kontaktu i to nim spoczywa odpowiedzialność - kontynuował profesor. Odniósł się także do statystyk: rak w USA jest uleczalny w 60%, w Polsce w 30%.
Skąd tak duże różnice? - Nieznajomość podstawowych objawów spowodowana lękiem i ignorancją, niska zgłaszalność na badania kontrolne i unikanie wizyt u lekarza w przypadku sytuacji sugerującej chorobę - wymieniał przyczyny prof. Maciejewski.
Następnie z prelekcją w formie prezentacji dotycząca nowotworów skóty wystąpili Dr n. med. R. Sitarz oraz Dr n.med. Kurylcio. Głos zabrał także starosta Marian Tokarski - Cieszę się ogromne z tego spotkania. Cieszę się, że młodzi ludzie wykorzystują swoją energię i wiedzę do propagowania postaw walki z rakiem. Dziękuję za ten pomysł, zaangażowanie i postawę - mówi starosta Marian Tokarski. Podkreślił, że profilaktyka jest bardzo ważna i takich działań nigdy nie jest za wiele. - Mam nadzieję, że będą kontynuowane - dodał Starosta.

Nastepnie młodzież uczestnicząca w projekcie udała się na warsztaty dotyczące samobadania, zagrożeń związanych z nikotynizmem oraz rozpoznawania problemów kardiologicznych.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rak to nie wyrok, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 5161
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
DE
936-8b1
~ dariusz   Dobijam do zawsze AKTUALNEGO tematu,jakim jest choroba RAKA.
Czytam w Waszej gazecie o p.dr.Gordon/specjalista w leczeniu raka.Jestem mile zaskoczony faktem licznych pozytywnych komentarzy na temat stosowanej w Niemczech terapii o nazwie
=organoterapia=
20 kwietnia 2015
+1
-0
PL
ebc-cc9
~ Kola   Lekarze i profesorowie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na co wy się porywacie. Raka nie ma! Dawno temu w Faktach i Mitach był taki, artykuł. Odsyłam Czy ktoś coś z tego, rozumie? Wątpię?
6 lutego 2014
+1
-1
PL
859-887
~ Tatiana IBEK, Białystok   A ZATEM CIEKAWE INFO!
_______________________________________________________
CHLEB ANTYNOWOTWOROWY-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. *****
8.TEMAT.
a._: http://www.forum.azs.pl/viewtopic.php?p=1983#1983
_______________________________________________________
6 lutego 2014
+1
-0
PL
1b6-c42
~ czytelnik   Gratulacje należą się młodzieży i nauczycielom. Tak trzymać.
5 lutego 2014
+1
-0
PL
544-f63
~ Kola   Z raka da się, wyżyć. Lek o nazwie AKATAN kosztuje? Ale są jeszcze droższe. Czyli opłaci się leczyć i leczyć chorego na, raka. Aż do śmierci. Chemia zabija komórki zdrowe i chore. I organizm się nie, zregeneruje. Ile lat żyje przeciętnie lekarz w USA. Podaje 58 lat.W Polsce nie,wiem.
5 lutego 2014
+1
-1
PL
1c3-111
~ son   Gratulacje dla dyrekcji za pomysł zorganizowania takiego spotkania a lekarzom z Lublina za poświęcony czas- mam nadzieje że nie był stracony!
Wiemy jaką opiekę zdrowotną mamy w Biłgoraju, może w końcu ktoś ruszy ,,makówką" i coś z tym zrobi! Pozdrawiam myślących.
5 lutego 2014
+2
-1
PL
dbf-0c3
~ mo   W fabryka biedaka z helikoptera hałas od maszyn pył śmierdzi klejami czy ktoś po 20 latach w takim syfie może być zdrowy?Praca jak u górników a płaca nie wiele większa od kuroniówki
5 lutego 2014
brak ocen
PL
3e9-203
~ bj   Wiem co to znaczy.Więcej takich spotkań a zwłaszcza z młodzieżą.
5 lutego 2014
brak ocen
PL
3e9-203
~ biłgorajanin   I oto chodzi.Wyrazy wielkiego uznania i szacunek dla organizatorów.
5 lutego 2014
+1
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl