Od stycznia wzrośnie o 5 procent podatek akcyzowy na papierosy i alkohol. Oznacza to, że paczka papierosów zdrożeje średnio o złotówkę, a za półlitrową butelkę 40-procentowego alkoholu zapłacimy średnio o 2 złote więcej. Jednak alkohol z wyższą akcyzą zobaczymy na półkach sklepowych dopiero, gdy sprzedane zostaną trunki wyprodukowane i opodatkowane stawką obowiązującą do końca 2013 r.
Podrożeje także gaz. Indywidualny odbiorca, który posiada kuchenkę gazową zapłaci średnio o ok. 1,08 zł miesięcznie. Ci, którzy używają gazu także do podgrzania wody zapłacą średnio miesięcznie więcej o ok. 3 złote i 64 grosze. Najwięcej zapłacą Ci, którzy ogrzewają mieszkania gazem ziemnym - oni mogą się spodziewać rachunków miesięcznych wyższych o blisko 20 zł.
Na początku roku można spodziewać się też nieznacznych podwyżek cen paliw.
Dobra wiadomość jest taka, że spadnie cena energii. Średni spadek płatności za prąd wyniesie około 2,5 proc. Każde gospodarstwo domowe inaczej użytkuje energię więc mogą wystąpić duże różnice, znaczenie ma także jakość używanego sprzętu: lodówek, mikrofalówek itp. Na stałym poziomie powinny utrzymać się ceny produktów spożywczych: pieczywa, nabiału, mięsa.
Kolejna dobra wiadomość to, że o 2,2% , po uwzględnieniu inflacji, wzrośnie płaca minimalna.
W 2014 roku zmienią się także zasady odliczeń podatkowych: nie będzie można skorzystać z odliczenia VAT-u na zakup materiałów budowlanych. Ulga na korzystanie z internetu obejmie tylko tych, którzy po raz pierwszy podłączą się do sieci. A ulga prorodzinna będzie najbardziej opłacalna dla rodzin z minimum trojką dzieci.