Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2013.12.18 08:55

Zabezpiecz święta przed kradzieżą

Święta to okres wzmożonej działalności oszustów wykorzystujących nasz pośpiech i nieuwagę związaną z przedświątecznymi zakupami. Co zrobić, aby ustrzec pieniądze przed ich zakusami? Jak radzi Expander, przede wszystkim pilnujmy portfela. PIN do karty wprowadzajmy tak, aby nikt nie mógł go podejrzeć a zakupy w Internecie róbmy wyłącznie w sprawdzonych sklepach.
Zabezpiecz święta przed kradzieżą
Zabezpiecz święta przed kradzieżą


Do świąt pozostało już niewiele czasu. Jeśli jeszcze nie dopadła nas gorączka świątecznych zakupów, to zapewne stanie się to w najbliższych dniach. Ten tydzień i początek przyszłego to czas wzmożonej aktywności handlowców, ale niestety również złodziei. Tłumy w galeriach handlowych i hipermarketach, to dla kieszonkowców najlepsze środowisko działania. Niestety często sami im pomagamy i stwarzamy okazję do kradzieży. Dlatego też, w najbliższych dniach, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze szczególnie uważnie powinniśmy pilnować swojego portfela. Przed świętami często jest w nim więcej gotówki niż zwykle. Mamy tam też karty, spośród których wiele (17,8 mln kart) jest już wyposażonych w technologię płatności zbliżeniowych. Pozwala ona wygodniej i szybciej płacić za drobne zakupy. Jeśli jednak karta zostanie skradziona, złodziej bez znajomości PINu, może wykonywać płatności w kwocie nieprzekraczającej 50 PLN. Często nic nie stoi na przeszkodzie, aby takich transakcji wykonał wiele, gdyż limity bezpieczeństwa na takich kartach nie zawsze działają.

Jeśli więc robimy zakupy w pośpiechu, mając na głowie wiele spraw, które mogą wywołać rozkojarzenie, warto ograniczyć ilość gotówki w portfelu. Kartę zbliżeniową można natomiast ubezpieczyć, choćby na okres najbliższego miesiąca. Takie ubezpieczenie dostępne jest zwykle w banku, który wydał kartę. Nierzadko jest to koszt rzędu 2 3 PLN za miesiąc. Za taką kwotę otrzymamy gwarancję zwrotu pieniędzy w wypadku kradzieży karty.

Przy płatnościach bezgotówkowych, warto też pamiętać o tym, aby zawsze zasłaniać wprowadzany kod PIN. Przestępcy wiedzą, że bez jego znajomości nie uda im się ukraść zbyt wiele. W związku z tym zanim ukradną portfel, często najpierw podpatrują jak jego właściciel wprowadza PIN. Okazją ku temu jest nie tylko wypłata pieniędzy z bankomatu, ale również zapłata kartą przy kasie. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zachowanie innych osób stojących w kolejce.

Ostrożność powinny zachować także te osoby, które chcąc uniknąć tłumów w hipermarketach, kupują prezenty przez Internet. Z każdym rokiem takich transakcji jest coraz więcej. Polacy przede wszystkim cenią sobie ich wygodę i niższe, niż w tradycyjnych sklepach, ceny. Niestety zwykle płacimy za takie zakupy zanim je otrzymamy, co powoduje, że przestępcy dość łatwo mogą nas oszukać, pokazując towary, których nie posiadają i nie mają zamiaru wysyłać. Najbezpieczniejszą formą zakupów w sieci jest więc opcja płatności przy odbiorze. Niestety często jest to związane z dodatkowym kosztem. Jeśli nie chcemy przepłacać, warto zastosować kilka rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo transakcji. Przede wszystkim, przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić opinie o sprzedawcy. Swoje bezpieczeństwo zwiększymy także płacąc za zakupy kartą, a nie przelewem. Jeśli bowiem nie otrzymamy zamówionego towaru lub gdy będzie on niezgodny z zamówieniem, wtedy możemy liczyć na pomoc w odzyskaniu pieniędzy w banku. Dotyczy to jednak tylko sytuacji gdy płaciliśmy kartą.

Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zabezpiecz święta przed kradzieżą, 0 out of 5 based on 0 ratings
Jarosław Sadowski, Główny Analityk ... dodany
 
Odsłon: 2300
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
bf0-4be
~ fdf   A jak się ustrzec przed tymi złodziejami co zmieniają stawki w pracy?Zwolnić się z pracy?
18 grudnia 2013
+3
-0
PL
b95-88b
~ pol   Psiarnia ma warować i tyle.Od tego są nierobasy.
18 grudnia 2013
+3
-0
PL
e07-533
~ WILKU WDZ   SKUN SZYBKO ZNIKA I WRACA JAK BUMERANG YOŁ
18 grudnia 2013
+3
-0
PL
34d-14d
~ ktoś   Tytuł bez sensu. Jak można zabezpieczyć święta przed kradzieżą??
18 grudnia 2013
+3
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
21 marca 2020 Powiat
Zachorowała młoda kobieta z pow. biłgorajskiego
Mamy kolejny potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Zakażona SARS-CoV-2 jest młoda kobieta z powiatu biłgorajskiego.
w czwartek, godzina 15:58 Powiat
Dwóch mężczyzn z powiatu chorych na COVID-19
w czwartek, godzina 10:12 Biłgoraj
Koronawirus w biłgorajskiej komendzie?
27 marca 2020 Powiat
W tym roku nie będzie tradycyjnej Wielkanocy
Ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa Stolica Apostolska wydała wytyczne dotyczące obchodów Wielkanocy. Jak w tym roku będą wyglądały święta?
w czwartek, godzina 14:22 Biłgoraj
Zbyt wiele osób w kościele - zgłoszenie na KMZB
dzisiaj, 10:33 Nadrzecze
Izolatorium w Nadrzeczu
24 marca 2020 Kraj
Rząd wprowadza kolejne restrykcje
We wtorkowe popołudnie, 24 marca, odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu przekazał informację o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które obowiązują już od dziś. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?
w poniedziałek, godzina 20:15 Biłgoraj
W Biłgoraju zmarł pacjent zakażony koronawirusem
w czwartek, godzina 11:52 Frampol
Zmiana decyzji dotyczącej targowiska we Frampolu
26 marca 2020 Biłgoraj
Co z konkursem na dyrektora LO im. ONZ?
W lutym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora LO im. ONZ. Zarząd odstąpił jednak od rozstrzygnięcia konkursu, ale powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki dotychczasowej wicedyrektor Jolancie Rycyk.
w czwartek, godzina 08:12 Frampol
Targowisko we Frampolu otwarte
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Izolatorium funkcjonuje w powiecie biłgorajskim
w sobotę, godzina 08:32 Biłgoraj
Targowiska zamknięte do odwołania
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na miejskich targowiskach wprowadzono zakaz handlu, który obowiązywał do 25 marca. Z uwagi na stan epidemii podjęto decyzję o przedłużeniu ograniczenia.
w środę, godzina 20:30 Lubelszczyzna
Lepsze wieści - tylko jeden nowy przypadek zakażenia
dzisiaj, 10:49 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Pierwszych Komunii w maju nie będzie
20 marca 2020 Biłgoraj
Lekcje on-line
Od minionego poniedziałku trwa przerwa od zajęć w szkołach, ale jak podkreśla Ministerstwo Edukacji nie oznacza to przerwy od nauki. Teraz lekcje odbywają się on-line, nawet za pośrednictwem Youtube.
w środę, godzina 09:20 Długi Kąt
Rozpalili ognisko wbrew zakazowi zgromadzeń
26 marca 2020 Powiat
SARS-CoV-2 u mieszkańca powiatu biłgorajskiego
25 marca 2020 Biłgoraj
Prokuratura wraca do pracy, pracownicy sądu kontynuują kwarantannę
We wtorek, 24 marca decyzją biłgorajskiego sanepidu Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wznowiła działalność. Testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne, dzięki czemu było możliwe skrócenie kwarantanny. Zawieszona pozostaje działalność biłgorajskiego sądu.
we wtorek, godzina 15:33 Gmina Biłgoraj
Odbiór śmieci w gminie Biłgoraj na nowych zasadach
w niedzielę, godzina 20:44 Lubelszczyzna
18 nowych zakażeń SARS-CoV-2 i 5 ozdrowieńców
20 marca 2020 Kraj
Wprowadzono stan epidemii. Szkoły będą zamknięte do świąt
W piątkowy wieczór, 20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Przerwa od zajęć w szkołach została wydłużona do Wielkanocy. Ale to nie jedyna zmiana. Co oznacza stan epidemii?
w środę, godzina 21:39 Lubelszczyzna
Piąta ofiara śmiertelna koronawirusa na Lubelszczyźnie
w niedzielę, godzina 10:06 Biłgoraj
Prawomocny wyrok za usiłowanie gwałtu i groźby
21 marca 2020 Biłgoraj
Dziś ruszyła kolejna akcja sprzątania lasów
W sobotę, 21 marca, ruszyła kolejna akcja sprzątania biłgorajskich lasów, organizowana przez #BiłgorajEKOchallenge. Akcja potrwa do 20 czerwca.
w czwartek, godzina 21:04 Lubelszczyzna
151 przypadków zakażenia koronawirusem
w środę, godzina 12:35 Lubelszczyzna
"Zbliżamy się do najtrudniejszej sytuacji, dynamicznego wzrostu zakażonych"
24 marca 2020 Powiat
Skrócony wniosek o odroczenie składek ZUS
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego skróconego wniosku. Jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
26 marca 2020 Biłgoraj
Zmiana terminu odbioru odpadów
dzisiaj, 08:54 Biłgoraj
PCK opiekuje się chorymi w okresie pandemii
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl