O możliwości wzięcia udziału w tym wydarzeniu portal bilgorajska.pl informował w artykule Zapytaj policjanta, czyli debata społeczna KPP
Zgodnie z zadaniami określonymi w Ustawie celem Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, którego miarą jest rzeczywiste poczucie bezpieczeństwa każdego z nich. Działania podejmowane przez Policję mają służyć społeczeństwu, dlatego też jedną z form takich działań jest stałe poszukiwanie skutecznych programów prewencyjnych oraz dostosowanie działań Policji do występujących zagrożeń i oczekiwań społecznych. Jedną z form takich działań jest przeprowadzenie debat społecznych mających na celu zdiagnozowanie realnych oczekiwań społecznych wobec instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa oraz wspólne rozwiązywanie problemów uciążliwych dla społeczeństwa.
W biłgorajskiej debacie wzięli udział Marian Tokarski, Starosta Biłgorajski, Ryszard Piłat Komendant Powiatowy Policji wraz z zastępcą Arturem Deryło. Komendę Powiatową Policji w Biłgoraju reprezentowali także Mieczysław Jamroz , naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Milena Wardach, rzecznik prasowy KPP - prowadząca debatę.
Debatę otworzył Komendant Powiatowy Policji insp. Ryszard Piłat, który przedstawił miejsce powiatu w regionie, podział administracyjny na komisariaty i posterunki, a także najważniejsze dane dotyczące ilości przestępstw i ich wykrywalności. Podkreślił, że przeprowadzonia reorganizacja pracy policji przyniosła pozytywne rezultaty, co widać m.in. w krótszym czasie reakcji policji na zdarzenia - Wskaźnik wykrywalności przestępstw wynosi obecnie 90% i jest najwyższy w województwie. Największą grupę przestępstw w powiecie biłgorajskim stanowią kradzieże i kradzieże z włamaniem. Odnotowaliśmy także w ubiegłym roku największą, w stosunku do lat ubiegłych, liczbę nietrzeźwych kierowców - wymieniał insp. Ryszard Piłat.
Głos zabrał także Starosta, który gratulował dobrych wyników biłgorajskim policjantom - Myślę, że mieszkańcy czują się bezpiecznie. Nie ma sytuacji, które mogą budzić obawy. Nigdy jednak nie jest idealnie. Jedno spostrzeżenie. Czasem, poza imprezami zabezpieczanymi przez policję, robi się zgromadzenie. Świetnie gdyby policja mogła w takie miejsce przyjechać, czasem pokierować ruchem. Z własnej inicjatywy - mówił Marian Tokarski.
Debata zakładała także dyskusję z mieszkańcami. Tych jednak nie było wielu.
Pytano m.in. sprzedaż alkoholu nieletnim na terenie miasta, czy konieczność rozładowania korków po imprezach masowych, poprzez kierowanie ruchem przez policjantów. Funkcjonariuszy KPP pytano także o narkotyki w powiecie, czy przywrócenie monitoringu w mieście. Zgłoszono temat konieczności częstszych patroli w określonych punktach miasta, w których zbiera się młodzież. Pytano także o poczucie bezpieczeństwa obywateli po likwidacji posterunków np. w Goraju. - Reorganizacja zakładała, że liczba posterunków się zmniejszy ale więcej policjantów jest w terenie. Na poziom bezpieczeństwa i poczucia zadowolenia bardziej wpływa widoczny patrol niż budynek. Czas reakcji jest szybszy, albo na tym samym poziomie. W naszym województwie zadowlenie z pracy policji rośnie - podkreślał szef biłgorajskiej policji. Komendant zaprosił także na kolejną debatę, która odbędzie się w listopadzie br.