Czy Biłgoraj jest miastem ładnym czy nie, to subiektywna opinia każdego z mieszkańców, ale z pewnością nie dodają mu uroku przepełnione kontenery z używaną odzieżą.
Jakiś czas temu na niektórych kontenerach z odzieżą używaną pojawiło się nowe logo - "Eco Textil" i napis który zachęca, by wrzucać do nich odzież, buty, zabawki czy tekstylia. "Wrzucając odzież do pojemników: chronisz środowisko naturalne, płacisz mniej za wywóz śmieci, wspomagasz osoby potrzebujące" - przekonuje napis na pojemniku. Jednak okazuje się, że Eco Textil to nic innego jak znana firma Wtórpol ze Skarżyska Kamiennej. Eco - Textil to założona przez nią Fundacja. Fundacją Eco Textil, fundacja zezwala na używanie przez Wtórpol swego znaku graficznego do lokowania go na pojemnikach, a w zamian Wtórpol zobowiązuje się do wypłacania i przekazywania rzeczowego na rzecz fundacji równowartości zebranej używanej odzieży odpowiadającej 1% dokonanej zbiórki.Niepotrzebna odzież oddawana przez społeczeństwo do naszych pojemników przede wszystkim nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i nie trafia na wysypiska śmieci w 100 % jest przez nas zagospodarowana - informuje na oficjalnej stronie firma.
Co więc staje się z odzieżą wyrzucaną do kontenerów? W procesie sortowniczym odzież podzielona jest na ok. 100 asortymentów, Używane ubrania w najlepszym stanie (do 20 proc. wrzucanej odzieży) trafiają do sklepów z używaną odzieżą w Afryce i Azji, ale także w Polce. Z bawełnianych ubrań powstaje czyściwo fabryczne, z wełnianych rzeczy - produkt, który kupują producenci dywanów i koców w Indiach. Z odzież w najgorszym stanie robi się paliwo alternatywne dla cementowni. Jednak dlaczego kontenery nie są regularnie opróżniane i dochodzi do sytuacji jaka ma miejsce obecnie w Biłgoraju. Przy większości z nich walają się sterty ubrań. - Kontenery opróżniane są co 2, 3 tygodnie. W komputerze mam informację, że ostatnio kierowca w Biłgoraju był między 23, a 26 marca br.- mówi Magdalena Żak, z firmy Wtórpol, odpowiedzialna za opróżnianie kontenerów na terenie województwa lubelskiego. Po naszych informacjach, że większość kontenerów w mieście jest przepełniona do tego stopnia, iż niemożliwe, aby były opróżniane 2, 5 tygodnia temu stwierdziła, że takie informacje ma podane - Jeśli doszło do takiego przepełnienia, zgłoszę to, aby kontenery zostały opróżnione szybciej- zapewnia pani Żak. Rzeczywiście mając do wyboru wyrzucenie odzieży do kosza na śmieci lub do pojemnika lepiej wybrać kontener Eco-textil. Firma czerpie korzyści z oddawanej odzieży, część jednak wraca do Fundacji. Jednak lepszym rozwiązaniem jest przekazanie odzieży podczas zbiórek organizowanych przez PCK, czy Caritas. Specjalnie oznakowane samochody jeżdzą wybranego dnia po poszczególnych osiedlach i zbierają worki ustawione pod domami. Wtedy mamy pewność, że odzież trafi do najbardziej potrzebujących.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
2eb-8c6
~ Mały wojtek Wtórpol to złodzieje nie tylko nie płacą za miejsca na pojemniki gminom ale też okradają ludzi i nie wypłacają grubych ciężko zarobionych pieniędzy kierowcom którzy ten syf zbierają
10 czerwca 2016
brak ocen
PL
aad-726
~ Gośćdo~ Arczi64 Niedługo wybory, więc będzie okazja do wystawienia rachunku wszystkim, którzy nie dbają ani o czystość miasta ani o to, żeby takie cwaniaki, jak Wtórpol, płaciły placowe. Przecież za to można budować place zabaw dla dzieci, robić nowe ławki czy nawet kupić jakiś sprzęt do szkoły czy przedszkola. To skandal, że tyle czasu radni przymykają na to oko. Czas na zmiany.
13 sierpnia 2014
brak ocen
NL
34c-1cf
~ krzywydo~ Omar4 Ja też. Caritas pomaga najuboższym. Przynajmniej wiadomo, że te ciuchy, których ja nie potrzebuję, albo kasa z zysku z pojemników przydadzą się innym.
7 lipca 2014
+1
-0
US
2b7-a8f
~ Matrioszka Wtórpol to jeden wielki obciach i oszustwo. Jak można nie płacić gminom, które mogłyby należne im pieniądze wykorzystać na wiele potrzeb dla mieszkańców? Każdy z nas musiałby zapłacić gminie dzierżawę, gdyby chciał postawić na jej terenie choćby najmniejszy straganik z pietruszką. Wrzucając do ich pojemników odzież jeszcze się dokładamy do ich oszukańczego biznesu.
7 lipca 2014
+1
-0
PL
fb6-a59
~ mala28do~ lolek Wkaładanie ubrań do pojemników to też ochrona środowiska. Ubrania na wysypiskach rozkładają się wiele lat. Ja wkładam do pojemników z logo Caritasu i wiem, że mam 2 w jednym - ekologię i pomoc biednym. Wtórpolowi nie dam, bo działa nieuczciwie i nie płaci za pojemniki.
15 lipca 2013
+2
-0
PL
fb6-a59
~ mala28do~ Miotła No właśnie nikt i o to chodzi. Wtórpol nie płaci za dzierżawe, a kosi kokosy. Gdzie są władze miast? Tego nie wie nikt.
15 lipca 2013
+1
-0
PL
fb6-a59
~ Omar4 Wkładam tylko tam, gdzie jest znaczek Caritasu. Nie chce wyrzucac na śmietnik, ale Wtórpolowi też nie dam, wole dać uczciwej firmie.
15 lipca 2013
+3
-1
PL
fb6-a59
~ rudy34 Pojemniki są potrzebne, ale Wtórpol powinien za nie płacić tak, jak inni. Firme prowadzi cwaniak, ktory od lat nikomu nie placi, robi na tym biznes i wciaz udaje, ze jest w trakcie zalatwiania umow. Lata leca, portfel coraz grubszy, a proceder trwa w najlepsze. Co do pojemników - w ten sam sposób zbierana jest używana odzież na całym świecie i nie chodzi tu tylko o pomoc biednym, ale głównie o ochronę środowiska. Ciuchy wyrzucone na śmietnik będą się tam rozkładać kilka dekad, a z pojemników zostaną poddane recyklingowi. Trzeba tylko wiedzieć, do których pojemników wkładać ubrania. Biedni też maja z tego korzyść, bo część odzieży i pieniędzy z zysku z pojemników z logo Caritas i Fundacji Pomocy Dzieciom Dar (male czerwone serce) jest przeznaczona dla biednych i chorych.
10 lipca 2013
+2
-0
TH
53b-0ff
~ Proekolo Wstawiam jeszcze raz - ucieklo mi 6 mld z rocznej kwoty, jaka Wtorpol zarabia na nieplaceniu za pojemniki: Nikt nie pobiera oplat za pojemniki Wtorpolu z logo Eco-Textil, bo nuikomu sie nie chce, choc dziennikarze podaja, ze Wtorpol powinien placic za jeden min 10 zl miesiecznie. facet zarabia miesiecznie tylko na samym unikaniu placenia ok. szesc mld zl rocznie, bo ma juz 50 tys. pojemnikow, ustawionych bez umow w calej Polsce, a radni siedz na swoich stolkach i rozwazaja, skad np. wziac kase na obiady dla biednych dzieci. To jakas paranoja!
12 czerwca 2013
+2
-0
TH
53b-0ff
~ Proekolo Nikt nie pobiera oplat za pojemniki Wtorpolu z logo Eco-Textil, bo nuikomu sie nie chce, choc dziennikarze podaja, ze Wtorpol powinien placic za jeden min 10 zl miesiecznie. facet zarabia miesiecznie tylko na samym unikaniu placenia ok. mld zl rocznie, bo ma juz 50 tys. pojemnikow, ustawionych bez umow w calej Polsce, a radni siedz na swoich stolkach i rozwazaja, skad np. wziac kase na obiady dla biednych dzieci. To jakas paranoja!
12 czerwca 2013
+1
-0
PL
f2d-5fe
~ agata26do~ Atrakcyjną odzież lepiej przekazywać do PCK Organizacje charytatywne nie mają możliwości, żeby utrzymać takie pojemniki, zadbać o nie, zawieźć i przywieźć, posortować to, co ludzie tam wrzucają. Dlatego są potrzebne firmy, które się tym zajmują, tak to działa wszędzie, widziałam takie pojemniki nawet na Zachodzie. Chodzi tylko o to, żeby firma za nie płaciła, ustawiała je legalnie i dzieliła się z innymi. Dlatego ja wrzucam już tylko do tych z logo Caritasu albo Fundacji Pomocy Dzieciom Dar. Też czytałam artykuł, o którym pisze Drakkar. Wtórpolowi nie wrzucę nic.
14 maja 2013
+3
-0
PL
f2d-5fe
~ agata26 Przecież ta fundacja to ściema. Należy do Wtórpolu. Ta firma nikomu nie płaci za umieszczanie pojemników, a ma ich tyle, że w skali całej Polski w miesiącu może "zaoszczędzić" na niepłaceniu miastom i gminom grube pieniądze. Rocznie można by za to wybudować wiele placów zabaw i pomóc wielu biednym. Naiwny redaktor nie sprawdził, czy Wtórpol płaci, czy nie, bo to wymaga wysiłku. Lepiej zadzwonic do rzecznika firmy i łyknąć wszytko, co mu powie. Żenada, a nie dziennikarstwo. A wtsraczyłoby wpisać w google "nielegalne pojemniki" albo poczytać opinie o tej firmie. Dramat. Wrzucać trzeba tylko do tych pojemników, które mają logo Caritasu albo serce Fundacji Pomocy Dzieciom Dar, bo to prawdziwe organizacje charytatywne.
14 maja 2013
+1
-0
PL
1f8-b59
~ M.do~ Miotła W warszawie wyglada to podobnie. nic nie płacą za teren bo pojemniki stawiają nielegalnie bez umów i zgod kogo kolwiek
22 kwietnia 2013
+1
-0
PL
8a4-31f
~ fr43gf Okropność,całe miasto jest brudne, brzydkie i zaniedbane.
~ Atrakcyjną odzież lepiej przekazywać do PCK Niestety ludzie myślą, że ich odzież wrzucana do kontenerów wspomoże ubogich rodaków za pośrednictwem PCK. Tymczasem ta odzież nie trafia do PCK, a do firmy, która tym towarem handluje.
15 kwietnia 2013
+5
-1
PL
aad-7b2
~ Miotła Czy ktoś pobiera opłaty od tej firmy za dzierżawę terenu pod kontenery?
15 kwietnia 2013
+1
-0
PL
b50-cb2
~ lolek Nie lepiej ubrania oddać komuś biednemu? Bo wrzucając do kontenerów dajemy zarobić firmie, która sprzedaje te ubrania w swoich sklepach z odzieżą używaną.
15 kwietnia 2013
+7
-2
PL
5a3-c05
~ Arczi64 mieszkam w Bilgoraju prawie 50 lat ,jeszcze takiego syfu (brudnego) mojego miasta nie widzialem ,i nie mowie tutaj o ulicach w remoncie ,tylko ogolnie wystarczy przejechas sie po miescie by stwierdzic ,jaka wladza taki pozaadek Burmistrz lage kladzie ,ktos wygral przetargi na ,sprzatanie miasta , i na tym sie skonczylo ,nic nie robia najduchy krew czlowieka zalewa ,na to co sie dzieje w Bilgoraju , Moim Miescie od urodzenia :
15 kwietnia 2013
+10
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 10:04
Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
dzisiaj, 10:58
Biłgoraj
Akcja dla rowerzystów
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
dzisiaj, 10:25
Biłgoraj
W Urzędzie Miasta leje się krew
dzisiaj, 08:11
Gmina Józefów
Obszar zagrożenia wścieklizną na terenie powiatu
w sobotę, godzina 18:29
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w poniedziałek, godzina 21:37
Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 08:12
Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
we wtorek, godzina 08:52
Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
w piątek, godzina 09:07
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
6 listopada 2024
Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".