Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Nasza interwencja
2013.04.15 10:59

Przepełnione kontenery szpecą miasto

Czy Biłgoraj jest miastem ładnym czy nie, to subiektywna opinia każdego z mieszkańców, ale z pewnością nie dodają mu uroku przepełnione kontenery z używaną odzieżą.
Przepełnione kontenery szpecą miasto
Przepełnione kontenery szpecą miasto

Jakiś czas temu na niektórych kontenerach z odzieżą używaną pojawiło się nowe logo - "Eco Textil" i napis który zachęca, by wrzucać do nich odzież, buty, zabawki czy tekstylia. "Wrzucając odzież do pojemników: chronisz środowisko naturalne, płacisz mniej za wywóz śmieci, wspomagasz osoby potrzebujące" - przekonuje napis na pojemniku. Jednak okazuje się, że Eco Textil to nic innego jak znana firma Wtórpol ze Skarżyska Kamiennej. Eco - Textil to założona przez nią Fundacja. Fundacją Eco Textil, fundacja zezwala na używanie przez Wtórpol swego znaku graficznego do lokowania go na pojemnikach, a w zamian Wtórpol zobowiązuje się do wypłacania i przekazywania rzeczowego na rzecz fundacji równowartości zebranej używanej odzieży odpowiadającej 1% dokonanej zbiórki.Niepotrzebna odzież oddawana przez społeczeństwo do naszych pojemników przede wszystkim nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i nie trafia na wysypiska śmieci w 100 % jest przez nas zagospodarowana - informuje na oficjalnej stronie firma.

Co więc staje się z odzieżą wyrzucaną do kontenerów? W procesie sortowniczym odzież podzielona jest na ok. 100 asortymentów, Używane ubrania w najlepszym stanie (do 20 proc. wrzucanej odzieży) trafiają do sklepów z używaną odzieżą w Afryce i Azji, ale także w Polce. Z bawełnianych ubrań powstaje czyściwo fabryczne, z wełnianych rzeczy - produkt, który kupują producenci dywanów i koców w Indiach. Z odzież w najgorszym stanie robi się paliwo alternatywne dla cementowni. Jednak dlaczego kontenery nie są regularnie opróżniane i dochodzi do sytuacji jaka ma miejsce obecnie w Biłgoraju. Przy większości z nich walają się sterty ubrań. - Kontenery opróżniane są co 2, 3 tygodnie. W komputerze mam informację, że ostatnio kierowca w Biłgoraju był między 23, a 26 marca br.- mówi Magdalena Żak, z firmy Wtórpol, odpowiedzialna za opróżnianie kontenerów na terenie województwa lubelskiego.
Po naszych informacjach, że większość kontenerów w mieście jest przepełniona do tego stopnia, iż niemożliwe, aby były opróżniane 2, 5 tygodnia temu stwierdziła, że takie informacje ma podane - Jeśli doszło do takiego przepełnienia, zgłoszę to, aby kontenery zostały opróżnione szybciej- zapewnia pani Żak. Rzeczywiście mając do wyboru wyrzucenie odzieży do kosza na śmieci lub do pojemnika lepiej wybrać kontener Eco-textil. Firma czerpie korzyści z oddawanej odzieży, część jednak wraca do Fundacji. Jednak lepszym rozwiązaniem jest przekazanie odzieży podczas zbiórek organizowanych przez PCK, czy Caritas. Specjalnie oznakowane samochody jeżdzą wybranego dnia po poszczególnych osiedlach i zbierają worki ustawione pod domami. Wtedy mamy pewność, że odzież trafi do najbardziej potrzebujących.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 15265
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (19)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
2eb-8c6
~ Mały wojtek   Wtórpol to złodzieje nie tylko nie płacą za miejsca na pojemniki gminom ale też okradają ludzi i nie wypłacają grubych ciężko zarobionych pieniędzy kierowcom którzy ten syf zbierają
10 czerwca 2016
brak ocen
PL
aad-726
~ Gość  do ~ Arczi64   Niedługo wybory, więc będzie okazja do wystawienia rachunku wszystkim, którzy nie dbają ani o czystość miasta ani o to, żeby takie cwaniaki, jak Wtórpol, płaciły placowe. Przecież za to można budować place zabaw dla dzieci, robić nowe ławki czy nawet kupić jakiś sprzęt do szkoły czy przedszkola. To skandal, że tyle czasu radni przymykają na to oko. Czas na zmiany.
13 sierpnia 2014
brak ocen
NL
34c-1cf
~ krzywy  do ~ Omar4   Ja też. Caritas pomaga najuboższym. Przynajmniej wiadomo, że te ciuchy, których ja nie potrzebuję, albo kasa z zysku z pojemników przydadzą się innym.
7 lipca 2014
+1
-0
US
2b7-a8f
~ Matrioszka   Wtórpol to jeden wielki obciach i oszustwo. Jak można nie płacić gminom, które mogłyby należne im pieniądze wykorzystać na wiele potrzeb dla mieszkańców? Każdy z nas musiałby zapłacić gminie dzierżawę, gdyby chciał postawić na jej terenie choćby najmniejszy straganik z pietruszką. Wrzucając do ich pojemników odzież jeszcze się dokładamy do ich oszukańczego biznesu.
7 lipca 2014
+1
-0
PL
fb6-a59
~ mala28  do ~ lolek   Wkaładanie ubrań do pojemników to też ochrona środowiska. Ubrania na wysypiskach rozkładają się wiele lat. Ja wkładam do pojemników z logo Caritasu i wiem, że mam 2 w jednym - ekologię i pomoc biednym. Wtórpolowi nie dam, bo działa nieuczciwie i nie płaci za pojemniki.
15 lipca 2013
+2
-0
PL
fb6-a59
~ mala28  do ~ Miotła   No właśnie nikt i o to chodzi. Wtórpol nie płaci za dzierżawe, a kosi kokosy. Gdzie są władze miast? Tego nie wie nikt.
15 lipca 2013
+1
-0
PL
fb6-a59
~ Omar4   Wkładam tylko tam, gdzie jest znaczek Caritasu. Nie chce wyrzucac na śmietnik, ale Wtórpolowi też nie dam, wole dać uczciwej firmie.
15 lipca 2013
+3
-1
PL
fb6-a59
~ rudy34   Pojemniki są potrzebne, ale Wtórpol powinien za nie płacić tak, jak inni. Firme prowadzi cwaniak, ktory od lat nikomu nie placi, robi na tym biznes i wciaz udaje, ze jest w trakcie zalatwiania umow. Lata leca, portfel coraz grubszy, a proceder trwa w najlepsze.
Co do pojemników - w ten sam sposób zbierana jest używana odzież na całym świecie i nie chodzi tu tylko o pomoc biednym, ale głównie o ochronę środowiska. Ciuchy wyrzucone na śmietnik będą się tam rozkładać kilka dekad, a z pojemników zostaną poddane recyklingowi. Trzeba tylko wiedzieć, do których pojemników wkładać ubrania. Biedni też maja z tego korzyść, bo część odzieży i pieniędzy z zysku z pojemników z logo Caritas i Fundacji Pomocy Dzieciom Dar (male czerwone serce) jest przeznaczona dla biednych i chorych.
10 lipca 2013
+2
-0
TH
53b-0ff
~ Proekolo   Wstawiam jeszcze raz - ucieklo mi 6 mld z rocznej kwoty, jaka Wtorpol zarabia na nieplaceniu za pojemniki:
Nikt nie pobiera oplat za pojemniki Wtorpolu z logo Eco-Textil, bo nuikomu sie nie chce, choc dziennikarze podaja, ze Wtorpol powinien placic za jeden min 10 zl miesiecznie. facet zarabia miesiecznie tylko na samym unikaniu placenia ok. szesc mld zl rocznie, bo ma juz 50 tys. pojemnikow, ustawionych bez umow w calej Polsce, a radni siedz na swoich stolkach i rozwazaja, skad np. wziac kase na obiady dla biednych dzieci. To jakas paranoja!
12 czerwca 2013
+2
-0
TH
53b-0ff
~ Proekolo   Nikt nie pobiera oplat za pojemniki Wtorpolu z logo Eco-Textil, bo nuikomu sie nie chce, choc dziennikarze podaja, ze Wtorpol powinien placic za jeden min 10 zl miesiecznie. facet zarabia miesiecznie tylko na samym unikaniu placenia ok. mld zl rocznie, bo ma juz 50 tys. pojemnikow, ustawionych bez umow w calej Polsce, a radni siedz na swoich stolkach i rozwazaja, skad np. wziac kase na obiady dla biednych dzieci. To jakas paranoja!
12 czerwca 2013
+1
-0
PL
f2d-5fe
~ agata26  do ~ Atrakcyjną odzież lepiej przekazywać do PCK   Organizacje charytatywne nie mają możliwości, żeby utrzymać takie pojemniki, zadbać o nie, zawieźć i przywieźć, posortować to, co ludzie tam wrzucają. Dlatego są potrzebne firmy, które się tym zajmują, tak to działa wszędzie, widziałam takie pojemniki nawet na Zachodzie. Chodzi tylko o to, żeby firma za nie płaciła, ustawiała je legalnie i dzieliła się z innymi. Dlatego ja wrzucam już tylko do tych z logo Caritasu albo Fundacji Pomocy Dzieciom Dar. Też czytałam artykuł, o którym pisze Drakkar. Wtórpolowi nie wrzucę nic.
14 maja 2013
+3
-0
PL
f2d-5fe
~ agata26   Przecież ta fundacja to ściema. Należy do Wtórpolu. Ta firma nikomu nie płaci za umieszczanie pojemników, a ma ich tyle, że w skali całej Polski w miesiącu może "zaoszczędzić" na niepłaceniu miastom i gminom grube pieniądze. Rocznie można by za to wybudować wiele placów zabaw i pomóc wielu biednym. Naiwny redaktor nie sprawdził, czy Wtórpol płaci, czy nie, bo to wymaga wysiłku. Lepiej zadzwonic do rzecznika firmy i łyknąć wszytko, co mu powie. Żenada, a nie dziennikarstwo. A wtsraczyłoby wpisać w google "nielegalne pojemniki" albo poczytać opinie o tej firmie. Dramat. Wrzucać trzeba tylko do tych pojemników, które mają logo Caritasu albo serce Fundacji Pomocy Dzieciom Dar, bo to prawdziwe organizacje charytatywne.
14 maja 2013
+1
-0
PL
1f8-b59
~ M.  do ~ Miotła   W warszawie wyglada to podobnie. nic nie płacą za teren bo pojemniki stawiają nielegalnie bez umów i zgod kogo kolwiek
22 kwietnia 2013
+1
-0
PL
8a4-31f
~ fr43gf   Okropność,całe miasto jest brudne, brzydkie i zaniedbane.
15 kwietnia 2013
+2
-2
Drakkar   Podobne sytuacje z tą firmą wystepują w całej Polsce.Przykład z Białegostoku.
http://www.mmbialystok.pl/artykul/odziezowa-samowolka
15 kwietnia 2013
+4
-0
PL
b64-d2c
~ Atrakcyjną odzież lepiej przekazywać do PCK   Niestety ludzie myślą, że ich odzież wrzucana do kontenerów wspomoże ubogich rodaków za pośrednictwem PCK. Tymczasem ta odzież nie trafia do PCK, a do firmy, która tym towarem handluje.
15 kwietnia 2013
+5
-1
PL
aad-7b2
~ Miotła   Czy ktoś pobiera opłaty od tej firmy za dzierżawę terenu pod kontenery?
15 kwietnia 2013
+1
-0
PL
b50-cb2
~ lolek   Nie lepiej ubrania oddać komuś biednemu? Bo wrzucając do kontenerów dajemy zarobić firmie, która sprzedaje te ubrania w swoich sklepach z odzieżą używaną.
15 kwietnia 2013
+7
-2
PL
5a3-c05
~ Arczi64   mieszkam w Bilgoraju prawie 50 lat ,jeszcze takiego syfu (brudnego) mojego miasta nie widzialem ,i nie mowie tutaj o ulicach w remoncie ,tylko ogolnie wystarczy przejechas sie po miescie by stwierdzic ,jaka wladza taki pozaadek Burmistrz lage kladzie ,ktos wygral przetargi na ,sprzatanie miasta , i na tym sie skonczylo ,nic nie robia najduchy krew czlowieka zalewa ,na to co sie dzieje w Bilgoraju , Moim Miescie od urodzenia :
15 kwietnia 2013
+10
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 lutego 2024 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w sobotę, godzina 08:25 Obsza
Akcyza do zwrotu
we wtorek, godzina 15:37 Majdan Stary
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
we wtorek, godzina 13:34 Biłgoraj
Jest praca w Urzędzie Miasta
we wtorek, godzina 18:09 Zastawie
Zdarzenie drogowe na DW nr 835. Jedna osoba trafiła do szpitala
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
w sobotę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
w sobotę, godzina 16:18 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
w czwartek, godzina 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
we wtorek, godzina 07:16 Lubelszczyzna
Rolnicy u wojewody. Byli też ci z powiatu biłgorajskiego
17 lutego 2024 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
w niedzielę, godzina 22:58 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Kilometr drogi powiatowej za ponad 2 mln zł
we wtorek, godzina 20:36 Biłgoraj
SP nr 5 prezentuje swoją ofertę
w niedzielę, godzina 11:07 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
18 lutego 2024 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
w czwartek, godzina 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
we wtorek, godzina 12:21 Biłgoraj
Pochówek płodów i dzieci martwo urodzonych. W Biłgoraju wprowadzono procedurę
W lutym br. burmistrz Biłgoraja wprowadził procedurę organizacji pochówku dzieci martwo urodzonych na terenie gminy oraz pochówku szczątków płodów ludzkich. Jakie zasady będą obowiązywać?
w sobotę, godzina 12:58 Powiat
Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców z powiatu
w piątek, godzina 17:42 Biłgoraj
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego mostu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl