Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Przysięga Terytorialsów
Minister rodziny odwiedziła Biłgoraj
Mama mistrzyni
Nieszczęśliwy wypadek podczas naprawy koła
home > Start > Aktualności > Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2013.04.13 20:21 | aktualizacja: 2013.04.13 20:55

Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego

W sobotni wieczór od mszy św. rozpoczął się Tydzień Biblijny w parafii Św. Jerzego. - Zapraszam wszystkich wiernych do uczestnictwa w naszych nabożeństwach - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, ks. Krystian Malec.
Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego
Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego

Po raz pierwszy w Biłgoraju od mszy św. rozpoczął się Tydzień Biblijny. Mszy przewodniczył ks. Krystian Malec, homilie wygłosił ks. dr hab. Henryk Drawnel, koncelebrowali ks. Andrzej Chilewicz oraz ks. Lucjan Szymanek.

- W Polsce inicjatorem tego przedsięwzięcia jest "Dzieło biblijne im. bł.Jana Pawła II z ks. profesorem Henrykiem Witczykiem. Założeniem tej inicjatwy jest zaznajomienie wiernych Pismem Świętym, propagowanie czytania Pisma, a także tłumaczenie go z tego archaicznego języka - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, ks. Krystian Malec, inicjator Tygodnia.

Gościem specjalnym w Biłgoraju był ks. dr hab. Henryk Drawnel, wykładowca języków biblijnych na KUL, który przez całą niedziele głosić będzie homilię podczas mszy św. Tydzień Biblijny co roku przebiega pod innym hasłem.

Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia są słowa: "Powołani, aby rozjaśnić słowa prawdy". Temat został zaczerpnięty z listu apostolskiego "Porta fidei", w którym Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Papież skierował w nim do wiernych takie słowa: "Odnowa Kościoła dokonuje się także przez świadectwo, jakie daje życie wierzących:poprzez samo swoje istnienie w świecie chrześcijanie są faktycznie powołani, aby rozjaśniać Słowo prawdy, jakie pozostawił nam Pan Jezus"

W sobotni wieczór w kościółku pw. Św. Jerzego czytanie Ewangelii rozpoczął ks. proboszcz Stanisław Budzyński, następnie księża pracujący w parafii oraz biłgorajscy samorządowcy m.in. burmistrz Janusz Rosłan, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha.

Kolejne nabożeństwa odbędą się w środę i sobotę, szczegóły znajdą Państwo tutaj https://bilgorajska.pl/wydarzenie,1230,0,0,0,Tydzien-Biblijny.html

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Red. dodany
 
Odsłon: 9567
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
6a8-6d8
~ cc   CZY KOŚCIÓŁ KATOLICKI ZABRANIAŁ CZYTANIA BIBLII?
Wpisany przez KS. RAJMUND PIETKIEWICZ
niedziela, 29 kwietnia 2012 21:39
We współczesnych mediach można czasami znaleźć doniesienia, jakoby w przeszłości Kościół katolicki zabraniał swoim wiernym czytania Pisma Świętego. Jako przykład niech posłuży kilka wypowiedzi odnalezionych w Internecie.

„W średniowieczu ponoć Kościół karał śmiercią tych, którzy studiowali tajniki Biblii, a którzy to nie byli duchownymi. Ponadto w Biblii jest dużo wersów, które przeczą idei Kościoła. Czy jest związek między tymi dwiema sprawami, jak sądzicie?”1.

„VI wiek n.e. papież św. Grzegorz I Wielki siłą schrystianizował Anglię, potępiał kształcenie wszystkich ludzi za wyjątkiem duchowieństwa, uważając to za głupotę i nikczemność. Osobom świeckim zabraniał czytania Pisma Świętego”2.

„[…] swego czasu Kościół zabraniał czytania Biblii, bo jeszcze ktoś zrozumie z niej coś i okaże się, że np. Jezus mówił o czymś innym, niż słyszą z ambony. Nabożeństwo też było po łacinie po co maluczcy mają coś wiedzieć”3.

Oczywiście tego typu poglądy stanowią przykład bezkrytycznego powtarzania obiegowych opinii, ale z drugiej strony zdradzają też poziom wiedzy i przekonania części naszego społeczeństwa, co uważam za wystarczający powód do krytycznej weryfikacji postawionego w tytule pytania: Czy rzeczywiście Kościół katolicki zabraniał czytania Biblii?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, odwołam się do tekstów źródłowych i ich opracowań naukowych, które zajmują się czytelnictwem Biblii oraz ściśle związanymi z nim zasadami edytorstwa biblijnego. Moje studium obejmuje okres do zamknięcia II Soboru Watykańskiego (1965), ponieważ co do jego nauczania nikt nie wysuwa zarzutu, że obejmuje ono zakaz czytania Biblii.

18 kwietnia 2013
brak ocen
PL
fe4-c53
~ KxM  do ~ 210   Kiedy w Kościele było zakazane czytanie Biblii?? Proszę o konkretne fakty, bo ta wypowiedź jest absurdalna.
17 kwietnia 2013
+1
-0
PL
4b8-ddd
~ 210   Księża powinni powiadomić parafian ,że był czas w kościele ,że czytanie Bibli było zakazane i była na indeksie,a samo czytanie nic nie daje jeżeli to słowo nie jest wcielane w czyn, Jezus mówił że nie każdy wejdzie do nieba który mówi Panie Panie.Ale po śmierci będa takie pytania , czy odwiedzileś mnie w więzieniu?Czy byłeś w szpitalu gdy chorowałem?Itd..I tu apel do przedsiębiorców placicie ludziom aby nie zdechli a mieli śiły tyrać na drugi dzień ale pamientajcie każdy umże i odpowie za to co robił, a zdziercy do nieba nie wejdą to są słowa Chrystusa a politycy co robią oprócz tania pod pomnikami i wygłaszania kazań?Biorą wypłaty
17 kwietnia 2013
+0
-2
PL
376-d20
~ KxM  do ~ ol   Nie nazywaj proszę czytania Pisma Świętego cyrkiem, bo z cyrkiem nie ma to nic wspólnego, a Twój dobór słów świadczy o Twojej świadomości tego, co się w sobotę wydarzyło.
16 kwietnia 2013
brak ocen
PL
376-d20
~ KxM   Jak tak czytam sobie większość obecnych tu komentarzy, to aż bije mnie po oczach to jak Ci, którzy się tu wypowiadają, nie znają Jezusa. Wystarczyłaby odrobina wysiłku i przeczytanie, dla samego siebie, choćby jednej Ewangelii i wiedzielibyście, że dla Niego najbliżsi byli i są Ci, których ludzie mają za nic. Skoro takie a nie inne osoby rządzą naszym miastem, to nasz wybór. Znając życie najwięcej z reguły krzyczą Ci, którym nawet nie chce się iść do urny, gdy przychodzi czas wyborów, a potem mają pretensje do całego świata, że spotyka ich zły los.
Kolejną wartą zauważenia rzeczą jest to, że na Maratonie Biblię czytało niemal 90 osób, a komentarze odnoszą się raptem do trzech. Patrzenie na jakąkolwiek inicjatywę tylko przez pryzmat kilku osób i traktowanie całego dzieła jako wstydliwe, to przesada. Te osoby, które używają słowa "wstyd" w odniesieniu do czytania publicznie Pisma Świętego i mówią, że nie chodzą do kościoła są dla mnie hipokrytami. Skoro nie chodzisz, to nie oceniaj jeżeli nie wiesz po co czyta się Biblię publicznie, a jeżeli chcesz się dowiedzieć to przyjdź i posłuchaj. Ale wiadomo, że internet daje anonimowość, czyli coraz częściej przywilej chamskiego i bezrefleksyjnego oceniania innych, co jest bardzo wygodne.
16 kwietnia 2013
+2
-0
PL
26d-ac4
~ antydewot   Było to pewnego razu łoj, dziad przemówił do obrazu łoj, obraz na to ani słowa taka była ich rozmowa , łoj jo jo joj.
16 kwietnia 2013
+1
-1
PL
f6c-c2d
~ Tom34   Tydzień biblijny!? Biblie czy pismo święte o złych faryzeuszach powinno się czytać co niedziele i tłumaczyć prostaczkom na czym wiara polega. Ja dlatego do kościoła nie chodzą bo to jeden wielki cyrk.
15 kwietnia 2013
+6
-2
PL
932-283
~ haha!  do ~ Jasio.   -najzabawniejsze było jak mi klecha przez godzinę opowiadał o nieśmiertelności duszy i nawet Biblie potrafił brać do ręki ...ale tylko brać, hahaha !!!
Miał tupet i łgał też o jakiejś trójcy ,hahaha !
Widzisz tak to ludzi oszukują filozofią Platona a nie uczą tego co mówił np o śmierci pan Jezus a co Bóg .
Dla nieczytających -
W Biblii nie ma ani słowa że dusza jest nieśmiertelna.Za to co chwile pisze że dusza umiera,jest głodna ,pragnie i zwierzęta są nazwane duszami nawet te w morzach i oceanach.
-------
O trójcy nie ma ani słowa w Biblii a dwójcy tak w odniesieniu do Boga i Jezusa ,,ci dwaj jedno są "
-----------------------
w jednym miejscu pisze ,,że dobrze jest gdy w małżeństwie trzecim jest sam Bóg bo sznur potrójny jest mocny" -to w ilu osobach jest Bóg ?? nic nie pisze,że sznur w małżeństwie by był z pięciu splotów /zapachniało by to dziwnie ,prawda? /
14 kwietnia 2013
+3
-3
PL
b07-da2
~ Adam   Jak pracownik głównie sprawuje funkcję branie poborów i parzenie kawy i herbaty i latanie z ciastkami na koszt podatników to czasem trzeba zwolnić ,tylko i logika w wysokości poborów starosty i wicestarosty też jakaś musi być ,ale czy jest????????
14 kwietnia 2013
+9
-2
PL
022-d3d
~ Waleria   Jak widze Schodzinskiego, który chce mnie z pracy wyrzucać, to odechciewa mi sie do kościoła chodzić. Księża powinni byc z ludem, a zapraszajac takich arcykaplanow świadczą przeciw parafianom. Wstyd.
14 kwietnia 2013
+11
-1
PL
10e-512
~ rfv   I wypełniła się apokalipsa św Jana który pisał ,że szatan się wedrze do kościoła i będzie się szarogęsił, szkoda że Ci czytacze pisma nie stosują 2 przykazania do swoich bliżnich,Jezus swoim uczniom mył nogi a oni swoich podatników na ulicę wywalają razem z dziećmi z przedszkoli.Ekipy lepszej nie mogliście dobrać .Kiedy płyta będzie mszę odprawiał i o 7 przykazaniu mówił?
14 kwietnia 2013
+6
-1
PL
10e-512
~ 999   To młody ksiądz, ale kompanów do czytania Biblii mu ktoś dobrał, bo na pewno to nie był jego pomysł żeby ludzie którzy walczą ze społeczeństwem ,z małymi dziećmi , którzy bliżnich mają za śmieci teraz byli promowani jako przykłady w kościele.Przecież oni żyją w grzechu przeciw Duchowi świętemu,mają serca zatwardziałe , dla nich wywalić człowieka na ulicę z pracy nic nie znaczy.Czemu kościół nie szuka ludzi bezinteresownych ?Których postawa by była przykładem dla innych?
14 kwietnia 2013
+7
-1
PL
b34-411
~ Jasio.   Przeczytałem Pismo Święte,raz.Drugi raz nie skończyłem.Pytanie kieruje do duchowieństwa i do ludu,odkupionego.Kto przeczytał Biblię.Ręka do góry.
14 kwietnia 2013
+5
-1
PL
299-067
~ ol   o co tu chodzi msza eukumeniczna, takie cyrki wyprawiają i idzie taki jeden z drugim pod ołtarz , wstyd
13 kwietnia 2013
+4
-1
PL
10e-512
~ 7845   A płyta nie czytał o 7 przykazaniu?
13 kwietnia 2013
+2
-2
PL
10e-512
~ ggg   Proszę mi podać jakieś nazwiska księży którzy żyją według nauk mesjasza
13 kwietnia 2013
+3
-2
PL
5f3-d43
~ Roman G   Matko!! To Pan Rosłan teraz zacznie publicznie Bibie czytać? Mój Boże nie sądziłem że dożyję takich czasów
13 kwietnia 2013
+5
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl