Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli
2013.02.28 12:51 | aktualizacja: 2013.02.28 18:47

6-latki już nie pójdą do przedszkola

Od września br. nie będzie już sześciolatków w budynkach przedszkoli samorządowych. Wczoraj, 27 lutego, burmistrz Janusz Rosłan podpisał zarządzenie, zgodnie z którym, od nowego roku szkolnego dzieci w tym wieku będą uczyły się albo w klasie pierwszej, albo w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
6-latki już nie pójdą do przedszkola
6-latki już nie pójdą do przedszkola

W ubiegłym roku w przedszkolach samorządowych zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych dzieci. Rodzice aż 120 maluchów musieli albo skorzystać z oferty placówek prywatnych, albo poszukać innej formy opieki.

Władze miasta nie chcą, by taka sytuacja powtórzyła się i w tym roku. Wczoraj burmistrz Janusz Rosłan podpisał zarządzenie dotyczące rekrutacji dzieci do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych w szkołach. W dokumencie zawarte zostały zasady, zgodnie z którymi od września br. dzieci będą przyjmowane do placówek. Najbardziej istotnym jest fakt, że w budynkach przedszkoli nie będą już przebywały sześciolatki. Rodzice zdecydują czy powinny one rozpocząć naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, czy spędzić ten rok w oddziale zerowym, jednak również w budynku szkoły.

Za rok nie będzie wyboru, rodzice wszystkich dzieci sześcioletnich będą zobligowani do posłania swojej pociechy do klasy pierwszej. Dlaczego więc wprowadzane są zmiany, które będą obowiązywały zaledwie 10 miesięcy?

- Wprowadzone zarządzenie zagwarantuje, że w przedszkolach samorządowych we wrześniu będą 193 dodatkowe miejsca, czyli właśnie o tyle dzieci więcej będą mogły przyjąć nasze placówki. Oznacza to, że w przedszkolach znajdą się wszystkie trzylatki, a być może także dzieci 2,5-letnie - powiedział w rozmowie z portalem bilgorajska.pl burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Warto zaznaczyć, że z takiego rozwiązania już korzystają większe miasta jak Warszawa czy Poznań, gdzie od wielu lat sześciolatki uczą się w "zerówkach" w warunkach szkolnych.

Jednak zmiany w zasadach rekrutacji przedszkolaków to nie tylko kwestia zapewnienia dzieciom miejsca w placówce, to także możliwość odsunięcia w czasie zwolnień nauczycieli. Niestety w związku z pogłębiającym się niżem demograficznym, bez wprowadzania zmian, konieczne byłoby zwolnienie części personelu w jednej ze szkół, gdyż więcej oddziałów opuści jednostkę niż zostanie przyjętych.

- Przenosząc sześciolatki do budynków szkół będziemy mogli jeszcze przez pewien czas zagwarantować zatrudnienie pedagogom. Najwięcej oddziałów ubędzie od września w Szkole Podstawowej Nr 1 i tu właśnie jest największe zagrożenie, że nie dla wszystkich nauczycieli znajdzie się praca - wyjaśnił burmistrz i dodał: - Zachęcam rodziców do posyłania swoich dzieci do klas pierwszych z tego względu, że za kilka lat podwójna ilość uczniów będzie ubiegała się o miejsca w gimnazjach, potem będzie walka o dobre liceum, a za 12 lat o przyjęcie na studia, mogą być wtedy kłopoty, jeśli ta sama ilość dzieci rozłożona zostanie to na dwa lata, sytuacja z pewnością będzie łatwiejsza.

Nie trzeba także obawiać się warunków, w jakich będą przebywali uczniowie "zerówek". Wszyscy dyrektorzy szkół zapewniają, że są one przystosowane do przyjęcia tak małych dzieci i na pewno bezpieczeństwo maluchów nie będzie zagrożone. Nie zabraknie też miejsca dla wszystkich uczniów, w ciągu ostatnich lat sukcesywnie spada ilość dzieci w miejskich placówkach. Przez ostatnią dekadę ubyło ich prawie tysiąc, przy czym obecnie największa biłgorajska szkoła liczy nieco ponad 800 uczniów.

Istotny dla rodziców może być także argument finansowy, uczniowie w szkolnej "zerówce" będą mieli zapewnioną bezpłatną opiekę, nawet jeśli zostaną zapisani na więcej niż pięć godzin podstawy programowej, w przedszkolu opłaty te naliczane są za każdą dodatkową godzinę.

Zapisy do przedszkoli ruszają już jutro, 1 marca. Do końca miesiąca będą wydawane i przyjmowane karty zgłoszenia dziecka do wybranej placówki.

Samorządowe Przedszkole nr 1
ul. Długa
23-400 Biłgoraj
tel.84 686 20 74
strona internetowa: przedszkole1-bilgoraj.blogspot.com

Samorządowe Przedszkole nr 2
Al. 400-lecia 54
23-400 Biłgoraj
tel. 84 686 41 83
www.sp2.bilgo.pl

Samorządowe Przedszkole nr 3
ul. Sienkiewicza 17
23-400 Biłgoraj
84 686 24 86
www.sp3.lbl.pl

red.
REKLAMA
Oceń:
8 głosów
6-latki już nie pójdą do przedszkola, 4.5000 out of 5 based on 8 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 16482
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (30)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
cb8-bd1
~ nauczycielka  absolutnie! nie dawać! iść w zaparte! za rok będzie kumulacja i będą zmuszeni odroczyć. Już się referendum organizuje są zbierane podpisy.
To jest obłuda! Czy wiecie, że wszyscy nauczyciele w przedszkolach mają nakazane zachwalać szkołę? Czy wiecie, że poradnie bez względu na własną opinie mają wysyłać dzieci do szkoły? Dostajemy takie pisma od góry!!!
1 marca 2013
+17
-0
PL
736-f67
~ ujku  rosłan chyba dawno nie dostał wpier.ol,
28 lutego 2013
+23
-6
PL
c23-19c
~ idź stad na "S"  PO CO TEN BEZDZIETNY KNUR WYPOWIADA SIĘ I DECYDUJE O PRZYSZŁOŚCI DZIECI ?!?! RAZ SIĘ ZBŁAŹNIŁ NA DEBACIE W PRZEDSZKOLU I DALEJ SWOJE.
1 marca 2013
+17
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
6a1-6a6
~ Zatroskana   Mojemu bratankowi wydaje się, że już jest dorosły bo zakończył edukację na gimnazjum. Co to dalej z naszymi dziećmi będzie to ja już wolę nie myśleć. Koniec świata!!!
5 marca 2013
+1
-0
PL
b02-582
~ Maria  do ~ idź stad na "S"   czy to coś zmieni jeśli się burmistrza obrazi, wyzwie? chyba, że obrażając innych sam czujesz się lepiej... trochę kultury, krytykować też można grzecznie
5 marca 2013
+6
-0
PL
fef-c3c
~ i bardzo dobrze jak czławiek był w tym wieku   to co najwyżej się odsiurkał i poszedł sobie dalej spać a nie włóczył się po przedszkolach . W końcu nie ma jak odrobiną świętego spokoju a tak szczerze to życie powinno się zaczynać od dobrej popłatnej emerytury.
3 marca 2013
+1
-0
PL
03d-492
~ ona   święte słowa. Tak będzie.
3 marca 2013
+2
-0
PL
6bc-d02
~ Dec   Rosłanowi szkoda kasy na dzieci w przedszkolu i szkoły nimi upycha a potem powie w przedszkolu ,że jest mało dzieci i zamyka jakiś oddział
3 marca 2013
+8
-0
PL
a41-737
~ x  do ~ kaśka   cała reforma oświaty to jedna kpina, zaczynając od likwidacji 8 klasowej szkoły. Kiedyś polskie dzieci miały rozległą wiedzę a teraz uczą się 3 razy tego samego w podstawówce, gimnazjum i średniej.Jeszcze niech historię w średnich ograniczą i będziemy mieć naród idiotów. Ale takim lepiej rządzić.
2 marca 2013
+11
-0
PL
5d7-d0f
~ meola   Referendum edukacyjne "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!"
Rozpoczynamy zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne
http://www.rzecznikrodzicow.pl
DZIAŁAJMY!!!
2 marca 2013
+6
-0
PL
24d-2f3
~ ewa  do ~ aaaaaa   ale 'ZA ROK"!!!!
2 marca 2013
+3
-0
PL
24d-2f3
~ kaśka  do ~ mama   jestem nauczycielką i wiem że reforma która ma wejść za rok- 6- latki do szkoły jest najgłupszym pomyłem ministerstwa. W krajach gdzie posyłało się takie maluchy do szkoły w późniejszych etapach nauki szerzyła się rozwiązłość, patologia, nic nierobienie,brak efektów postępu edukacyjnego (co trzeci Brytyjczyk jest na zasiłku i nie potrafi czytać ze zrozumieniem, nie wie w sklepie co to znaczy "drugi produkt za pół ceny") dopiero po 30 latach państwa te przejrzały na oczy i powoli zmieniają system na nasz polski (najlepszy). Obserwuję te sześciolatki w obecnej pierwszej klasie, owszem radzą sobie ale chcą się bawić. Przecież dorosłe życie jest taaaaaaak długie a dzieciństwo szybciutko się kończy po co dzieciom kraść ten rok. Za trzydzieści lat zrozumiemy jaki błąd wyrządzili naszym dzieciom tam na górze w rządzie. Nie dawajcie w tym roku swoich dzieci do 1 klasy.
2 marca 2013
+13
-0
PL
179-800
~ tatuś   ble ble i tak w pierwszej klasie bedziesz z dzieckiem nad lekcjami siedział. Ja siedzę! dla scisłości po zerówce w szkole.
1 marca 2013
+5
-0
PL
66b-b79
~ potwierdzam   To prawda nawet prace domowe zadaja na weekend.
1 marca 2013
+8
-0
PL
8d5-75a
~ misiek   tak się składa, że mam już dziecko w szkole /chodziło do Akademii/ poszło do szkoły piszące i czytajace. W klasie jest ich pięcioro z tego przedszkola i wszystkie są w czołówce. A to dzięki temu, że /chora/ podstawa jest owszem realizowana ale oprocz tego /tajne komplety/. To tylko w samorzadowych nic się z 6 latkami nie robi no bo trzeba rodziców do szkoły zachęcić nicnierobieniem właśnie.
1 marca 2013
+7
-4
PL
e93-406
~ Do miśka   tak, tak, jak u Pana Boga ... tylko potem w I klasie nie posiedzisz ale będziesz nadrabiał braki. Siedź spokojnie
1 marca 2013
+5
-8
PL
424-784
~ misiek   a ja sobie siedze jak u Pana Boga za piecem w Akademii
1 marca 2013
+9
-7
PL
cb8-bd1
~ nauczycielka   absolutnie! nie dawać! iść w zaparte! za rok będzie kumulacja i będą zmuszeni odroczyć. Już się referendum organizuje są zbierane podpisy.
To jest obłuda! Czy wiecie, że wszyscy nauczyciele w przedszkolach mają nakazane zachwalać szkołę? Czy wiecie, że poradnie bez względu na własną opinie mają wysyłać dzieci do szkoły? Dostajemy takie pisma od góry!!!
1 marca 2013
+17
-0
PL
c0c-787
~ iris   w ogóle nie jestem za posyłaniem 6latka do szkoły ale skoro za rok wszystkie 6latki pojda do szkoly to moze lepiej teraz poslac dziecko do szkoły zeby miało rowne szanse, nie od dziś wiadomo, że dziecko w tym wieku przyswaja informacje duuuzo szybciej, wiec ma przewage nad 7latkiem ktory wlasnie zaczyna szkole
1 marca 2013
+4
-9
PL
714-089
~ mama   Jeszcze straszą rodziców ze za rok skumulują się dwa roczniki 2007 i 2008 żeby sześciolatki poszły do pierwszej klasy.
Ja daje do zerówki .
1 marca 2013
+11
-0
PL
c23-19c
~ idź stad na "S"   PO CO TEN BEZDZIETNY KNUR WYPOWIADA SIĘ I DECYDUJE O PRZYSZŁOŚCI DZIECI ?!?! RAZ SIĘ ZBŁAŹNIŁ NA DEBACIE W PRZEDSZKOLU I DALEJ SWOJE.
1 marca 2013
+17
-2
PL
709-43b
~ as   Dzieci są własnością rodziców nie własnością Państwa!! Dlaczego ktoś decyduję o przyszłości Mojego dziecka ?? Kiedy ma iść do szkoły, jakich przedmiotów ma się uczyć i po szkole gimnazjalnej pisać egzamin który go zweryfikuje, czy nadaje się do liceum czy zawodówki!!To rodzice i dzieci powinny decydować!!A nie wielmożny guru!!! Nie żyjemy w Chinach czy Korei "chyba"
28 lutego 2013
+12
-1
PL
527-d04
~ aaaaaa   przeciez i tak za rok wszystkie dzieci beda zmuszone do pojscia do szkoly i nie jest to pomysl roslana tylko rzadu i tu miej pretensje zadzwon najlepiej do tuska!!!!!!!!!!!
28 lutego 2013
+3
-12
PL
3ff-195
~ Ola   a ja sądzę, że dobrem naszych maluchów jest dbanie o stołki nauczycieli.Ja mam teraz 5latkę i 4 latka.jedno dziecko do szkoły a drugie w przedszkolu. nie dali mi wyboru. decydują za mnie
28 lutego 2013
+7
-2
PL
455-075
~ mmmm   a to ciećććććććććć............!!!!!!!!!!
28 lutego 2013
+12
-5
PL
ade-6c6
~ ???   To nie Rosłan tylko jego kolega Dec miewa takie pomysły.
Jego pomysły a wszystko idzie na konto Rosłana.
A Dec szykuje się na jego miejsce!!!!
28 lutego 2013
+7
-1
PL
812-436
~ paula   BEZ SENSU .Mi jego pomysł naprawdę nie na rękę.Nie wiem co i jak muszę się dowiedzieć jak to zerówka w szkole wygląda.
W przedszkolu ma bardzo dobrą opiekę i obiady zajęcia dodatkowe.A co najśmieszniejsze dowiaduje się o tym w tym artykule.Bo w przedszkolu nikt nic nie wie.
28 lutego 2013
+12
-1
PL
9e6-30a
~ jefka   i o to mu chodzi
28 lutego 2013
+5
-0
PL
151-f62
~ i bardzo dobrze  do ~ paula   bo zawsze macie coś przeciwko, po co pytać jak wiadomo że i powiecie NIE :)))
28 lutego 2013
+5
-10
PL
1fe-71d
~ biłgorajanka   czy to coś zmieni?...aha. mniej dzieciaków bedzie w prywatnych przedszkolach
28 lutego 2013
+12
-1
PL
812-436
~ paula   Jak zawsze stawia nas przed faktem dokonanym .I nic nie mamy do powiedzenia jakiś niepoważny .
28 lutego 2013
+15
-2
PL
736-f67
~ www   jeden człowiek decyduje ciągle o losie naszych dzieci
28 lutego 2013
+16
-2
PL
736-f67
~ ujku   rosłan chyba dawno nie dostał wpier.ol,
28 lutego 2013
+23
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 11:06 Żurawnica
Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci Kosego
Mieszkańcowi powiatu biłgorajskiego podejrzanemu o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego grozi 5 lat więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Zamościu.
dzisiaj, 12:19 Józefów
23-latka nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu
w środę, godzina 12:46 Biłgoraj
Spokojnie, to tylko... inscenizacja
dzisiaj, 11:29 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany w Lublinie. Usłyszał zarzuty dotyczące pedofilii
W poniedziałek, 22 lutego, doszło do zatrzymania mieszkańca powiatu biłgorajskiego, który jest podejrzewany o czyny pedofilskie. We wtorek został doprowadzony do prokuratury. Zastosowano wobec niego dozór policyjny. Już usłyszał dwa zarzuty.
dzisiaj, 11:15 Lubelszczyzna
Znów ponad 12 tys. zakażeń, w tym 432 na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 08:14 Biłgoraj
Krwiodawcy mają nową siedzibę
13 lutego 2021 Biłgoraj
W poniedziałek do Biłgoraja dotrze 100 dawek szczepionki przeznaczonej dla nauczycieli
Właśnie została potwierdzona dostawa do biłgorajskiego szpitala 100 dawek szczepionki AstraZeneca. Będzie ona przeznaczona dla nauczycieli pracujących stacjonarnie w miejskich szkołach. Dotychczas chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 300 pedagogów.
w środę, godzina 11:56 Gmina Goraj
Zignorował zakaz wjazdu
dzisiaj, 09:24 Biłgoraj
Kolejne oszustwo na BLIK
11 lutego 2021 Biłgoraj
Bezrobocie w powiecie wzrosło nieznacznie
Wg danych Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju na terenie powiatu biłgorajskiego bezrobocie na koniec 2020 roku wzrosło o 0,3% w porównaniu do poprzedniego roku. W całym kraju jest to wzrost o 1 punkt procentowy. Jak obecnie wygląda struktura bezrobocia w naszym regionie?
14 lutego 2021 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych i bardzo silnym mrozie
we wtorek, godzina 10:20 Gródki
Wjechał w drzewo i uciekł. Policjantom tłumaczył, że gonił złodzieja
w piątek, godzina 08:14 Powiat
Planowane wyłączenie prądu
Jeszcze w lutym na terenie powiatu biłgorajskiego planowane jest wyłączenie prądu. W jakich miejscowościach to nastąpi i jak długo mieszkańcy będą musieli obejść się bez tego medium?
we wtorek, godzina 08:16 Biłgoraj
Co z budową zbiornika retencyjnego w Brodziakiach?
dzisiaj, 09:10 Kraj
Dopłaty do czynszu
w sobotę, godzina 15:52 Biłgoraj
Prawie 150 tys. zł dla OSP z terenu gminy Biłgoraj
W sobotnie popołudnie, 20 lutego, w Urzędzie Gminy Biłgoraj, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania promes na sprzęt strażacki dla 11 jednostek OSP z powiatu biłgorajskiego. Do strażaków trafił sprzęt za 148 466,00 zł.
w środę, godzina 11:29 Lubelszczyzna
Prawie dwukrotny wzrost liczby zakażeń
17 lutego 2021 Radzięcin
Czołówka w gminie Frampol [AKTUALIZACJA]
16 lutego 2021 Biłgoraj
Strażacy ćwiczyli na zamarzniętym zalewie
We wtorkowe przedpołudnie, 16 lutego, odbyło się szkolenie strażaków z działań na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Strażacy z JRG KP PSP w Biłgoraju ćwiczyli umiejętności ratowania osoby, pod którą załamał się lód ale też samoratowania.
w piątek, godzina 22:23 Biłgoraj
"Za granicą żartu"
w poniedziałek, godzina 09:54 Kajetanówke
Potrącenie rowerzystki w Kajetanówce. Interweniował śmigłowiec LPR
w sobotę, godzina 10:16 Biłgoraj
Rusza remont hali sportowej w ZSBiO
W piątek, 19 lutego, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą remontu hali sportowej w Zespole Szkół Budowalnych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Tego dnia wykonawca odebrał plac budowy. Warta nieco ponad 2,5 mln zł inwestycja zakończyć ma się wczesną jesienią br. Prace inwestycyjne prowadzone będą przy wsparciu środków z Ministerstwa Sportu.
dzisiaj, 07:17 Biłgoraj
ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów
w środę, godzina 16:06 Kraj
"Mały krok w tył"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl