Tak historycy określają to, co stało się 73 lata temu, kiedy na rozkaz Stalina, oddziały sowieckie realizując postanowienia tajnego protokołu i łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji przekroczyły granice Rzeczypospolitej zajmując jej wschodnie terytoria.
Z punktu widzenia prawa międzynarodowego wejście Armii Czerwonej stanowiło agresję łamiącą postanowienia polsko-sowieckiego układu o nieagresji oraz obowiązującą Polskę i ZSRR konwencję z 1933 r. o określeniu napaści. Brak ogłoszenia przez władze RP wojny pomiędzy ZSRR a Polską oraz brak jednoznacznego rozkazu stawiania oporu najeźdźcy doprowadził do dezorientacji wojska, a w konsekwencji do uwięzienia ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Do niewoli trafiło ok. 15 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, zostali oni od kwietnia do maja 1940 r. rozstrzelani przez NKWD w Katyniu, Charkowie oraz Twerze, a pochowani w Miednoje.
Delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół zgromadzili się dziś. tj. 17 września 2012 roku, na części wojskowej cmentarza przy ul. Lubelskiej przy Pomniku Krzyża Katyńskiego.
Uroczystości uczczenia pamięci bohaterów tamtych dni rozpoczęły się mszą św. - Przyszliśmy tu na modlitwę, na spotkanie z Bogiem w imieniu naszej kochanej ojczyzny, w imieniu pamięci, naszej wierności naszej ojczyźnie i innym wartościom. Słowo Boże mówi dziś o męstwie w ucisku, zachęca do odwagi . Są takie chwile, daty, rocznice, które nas dzieci ojczyzny przyciągają, łącza i jednoczą. Przychodzimy dziś na cmentarz pod ten Krzyż Katyński w imieniu pamięci, która jednoczy Polską wspólnotę, w imieniu pamięci o tym co zdarzyło się przed 73 laty - mówił podczas homilii ks.Piotr Nogas.
Tragiczną historię przypomniał także starosta Marian Tokarski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że pod okupacją znalazło się 200 tys.km2 zamieszkałych przez 13 mln ludności, z czego 5 mln stanowili Polacy - Na zajętych ziemiach w atmosferze terroru, pogwałcenia wszelkich zasad demokracji, 22 października przeprowwadzono wybranewładze w pełni kontrolowane przez NKWD podjęły uchwałę o włączeniu tych ziem do Związku Radzieckiego - mówił starosta Marian Tokarski.
Montaż słowno - muzyczny na tą okazję przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
IE
bbb-217
~ czytacz Dzięki,ktoś się dla mnie wysilił,ale nie odpowiedział na postawione przezemnie pytanie---który św.Augustyn,bo w necie znalazłem 8-u :).....chciałem doczytac gdzie i kiedy św.Augustyn powiedział ,że rządzić powinna arystokracja.Okropnie wkurza mnie stwierdzenie ,że arystokracja to coś lepszego.Tać to takie same padalce jak inni ,tylko na łupieniu innych padalców wzbogacona.
20 września 2012
+0
-3
PL
f10-23a
~ dla czytacza Teorie powstania państwa[edytuj]Teistyczna – teoria, która zakłada, że władza pochodzi od Boga; istnieje konieczność podziału państwa na rządzących i rządzonych; koncepcja ta powstała w starożytności, licznych zwolenników zyskała w średniowieczu. Teologiczna – jej twórcą był św. Augustyn, który w dziele zatytułowanym De civitatis Dei. twierdził, że władza pochodzi od Boga, a państwo na ziemi powinno wzorować się na państwie niebieskim. Teorię tę zmodyfikował św. Tomasz z Akwinu: władza pochodzi od Boga, ale sposób rządzenia jest wymysłem człowieka, bo państwa nie są doskonałe. Patriarchalna – koncepcja, która utożsamia państwo z rodziną; w tej teorii władza królewska wywodzi się z tradycji władzy ojca rodziny; koncepcja ta jest charakterystyczna dla feudalnej monarchii. Patrymonialna – poprzez przyłączenie ziem związana z posiadaniem majątku w postaci ziemi. Umowy społecznej – według tej teorii państwo jest wynikiem umowy między obywatelami, suwerenem w takim państwie jest naród; twórcą koncepcji był Thomas Hobbes, a wybitnym przedstawicielem m.in. Jean-Jacques Rousseau. Podboju i przemocy – zakłada, że państwa powstają w wyniku podbijana słabszych plemion przez plemiona silniejsze, w ten sposób za pomocą podbojów powiększa się terytorium państwa. Sformułowana została w XIX w. przez Ludwika Gumplowicza. Solidarystyczna – twórcą był Émile Durkheim: państwo powstało jako forma solidarnego dzielenia się obowiązkami. Psychologistyczna – twórcą był Leon Petrażycki: państwo to najlepsza forma zaspokajania potrzeb psychicznych – bezpieczeństwa, afiliacji, dominacji. Marksistowska (bazy i nadbudowy) – państwo jest formacją, która istnieje wyłącznie w społeczeństwach klasowych; powstaje, by bronić klas panujących przed klasami podporządkowanymi, wyzyskiwanymi, stać na straży nierówności społecznych i chronić stan posiadania klas dominujących; autorami tej koncepcji są Karol Marks i Fryderyk Engels. Teoria państwa w katolickiej nauce społecznej – według tej koncepcji państwo istnieje w świadomości człowieka i ma za zadanie służyć poprawie jakości bytu obywateli. Funkcjonalna – dominuje we współczesnej socjologii, głosi, że państwo powstało jako ostatnia forma rozwoju społecznego i całe dzieje pokazują, że społeczeństwa dążą do takiej
19 września 2012
+1
-3
PL
b0a-369
~ Podatnik - trzeba w przyszłości wyciągać właściwe wnioski z historii We wrześniu napadli na nas Polskę dwa bandyckie reżimy totalitarne, z tym, że skutki napaści Niemiec hitlerowskich (Nh) były niewspółmiernie b. dotkliwe dla Polaków niż Związku Radzieckiego (ZR). W dniu napaści ZR, czyli dnia 17 września 1939r., Armia Polska była prawie całkowicie rozbita przez Nh, które od tygodnia oblegały Warszawę. Winę za taki stan rzeczy ponosi ówczesny Rząd Polski i większość najwyższych dowódców wojskowych. Pierwsi - z powodu nie "doinwestowania" Armii Polskiej, a drudzy - złego jej dowodzenia. Oczywiście wojna z Nh była z "góry" przegrana, ale przy lepszym dowodzeniu straty Niemców we wrześniu 1939 r. mogły być wyższe (zostało zabitych ponad 5 tys.żołnierzy Nh , czyli ok. 10 razy mniej niż żołnierzy Polskich). Zaś w okresie do dnia 22 czerwca 1941r., (czyli do dnia napaści Nh na ZR) Nh wymordowali na terenie Polski ok.1 -1,5mln ludzi, głównie pochodzenia żydowskiego. Natomiast na terenach zajętym przez ZR (gdzie Polacy stanowili większość przeważnie w dużych miastach), została wymordowana (głównie w obozach) elita II RP ze Wschodniej Polski - o której ciągle się mówi - oraz niektórzy z tzw. klasy średniej. Można przypuszczać, że gdyby Nh od razu zajęły wschodnią część Polski to w ciągu niespełna 2 lat wymordowali by kilkadziesiąt razy więcej Polaków.
18 września 2012
+3
-1
TR
99b-a17
~ gregor Do rex - a bo tak to już jest - witaj brzusiu - żegnaj siusu. Mundurek już wtedy tak nie leży - jak należy. Fakt faktem profil tego policmajstra jak co najmniej 7 miesiąc. Ciekawe mają oni jakieś ćwiczenia ?.
18 września 2012
+1
-3
PL
d64-9be
~ Wacek Szkoda że radny Tomek nie przyszedł, zawsze chodził na takie uroczystości. Chętnie bym z nim porozmawiał o płytach.
18 września 2012
+2
-3
PL
33f-373
~ ARTUR.P Podczas II wojny światowej Ameryka i Wielka Brytania były naszymi sojusznikami. Polacy pod okupacja wzdychali do obu tych państw, cieszyli się z ich sukcesów jak z własnych. A nasi sojusznicy tuszowali mord na naszych oficerach... To bardzo przykre - Roosevelt również wielokrotnie mówił o polskich głosach. Aby ich nie stracić w wyborach 1944 roku, domagał się od Stalina, by ten utrzymał w ścisłej tajemnicy fakt, że alianci sprzedali Polskę Sowietom.
18 września 2012
+3
-3
PL
33f-373
~ ARTUR.P 17 września 1939 roku wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski pod pretekstem obrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami. Faktem stał się podział stref wpływów pomiędzy Niemcami i ZSRR. W wyniku agresji radzieckiej do niewoli trafiło około 15 tysięcy polskich oficerów, którzy zostali wywiezieni do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD, strzalem ostrzegawczym w tyl glowy a ich ciała zostały pochowane w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Masowo też przesiedlano ludność polską zamieszkującą Kresy. Szacuje się, że w wyniku czterech wywózek na Wschód zostało przesiedlonych około 1,5 miliona osób.
18 września 2012
+3
-3
IE
dcd-c23
~ czytacz Który Augustyn tak mówił i gdze to przeczytam?
17 września 2012
+1
-4
IE
dcd-c23
~ tru. Do Mark_IV--szlachetko w pawie piórko malowany...tak ty jak i cała twoja szlachta dna sięgła Polskę doprowadzając do rozdarcia i rozdrapania przez sąsiadów ,przez durne zwady ,mord w winie i piwsku moczenie i pijacki honor nade wszystko noszony, masz czelnosć brania Boga na dawcę ich władzy !!!??? Kpie!!!
17 września 2012
+1
-4
PL
b55-704
~ Mark_IV Rządzić powinna szlachta i arystokracja bo ich władza pochodzi od Boga, /patrz św. Augustyn/. Gdy do władzy dorwie się chołota tak jak w Rosji Sowietskiej, to rządzi po bandycku, bez moralności.
17 września 2012
+2
-5
CZ
83f-b79
~ rex Panie Janie noś Pan luźniejsze mundury do tej brzuchatej postury.
17 września 2012
+3
-3
PL
1d8-21c
~ 09-=-[] Taka ładna uroczystość a Książka T,nie ma a co się stało?Zapomniał czy jest gdzie indziej a może w ciuchlandzie?
17 września 2012
+4
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 09:57
Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
dzisiaj, 08:04
Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
dzisiaj, 09:12
Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w czwartek, godzina 12:46
Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 10:04
Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w sobotę, godzina 18:29
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w czwartek, godzina 17:34
Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w poniedziałek, godzina 21:37
Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
15 listopada 2024
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:52
Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w środę, godzina 08:12
Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
w czwartek, godzina 18:34
Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
10 listopada 2024
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".