Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Henryk Wujec w LO im. ONZ
2012.06.05 14:34 | aktualizacja: 2012.06.05 14:41

Spotkanie z legendą "Solidarności"

Henryk Wujec - honorowy obywatel Biłgoraja, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm, wiceminister rolnictwa, a obecnie doradca Prezydenta RP ds. społecznych, gościł w LO im. ONZ. Były uczeń tego liceum, spotkał się z młodzieżą we wtorek, 5 czerwca br, by porozmawiać o stosunkach polsko-ukraińskich, także w kontekście zbliżającego się Euro 2012.
Spotkanie z legendą "Solidarności"
Spotkanie z legendą "Solidarności"

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy nauczyciela historii dr Arkadiusza Jastrzębskiego, a uczestniczył w nim także Klub Europejski, z opiekunem Bogusławą Jasiną.

- Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie będzie owocne. Tym samym rozpoczynamy cykl spotkań ze znakomitościami życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego, absolwentami naszej szkoły. Jest mi niezmiernie miło, że jako pierwszy w tym cyklu wystąpi Henryk Wujec. Dzięki panu Henrykowi, już jakiś czas temu, po raz pierwszy gościliśmy w Biłgoraju Premiera RP - Hannę Suchocką. Z jego inicjatywy był także prezydent Federacji Piłkarskiej FIFA, chcemy więc podziękować i pogratulować tak pięknej kariery - powiedział na powitanie dyrektor LO im. OZN Marian Klecha.

- Bardzo się cieszę z tego spotkania i dziękuję za zaproszenie, jak patrzę na was to przypominają mi się czasy, gdy sam chodziłem do tego liceum. Jestem dumny, że stąd pochodzę i w swojej działalności staram się propagować wartości regionalne. Wprowadziłem np. piróg biłgorajski na salony europejskie. Zawsze kieruję się zasadą, że nieważne skąd jesteś, ważne kim jesteś - mówił do zgromadzonej młodzieży Henryk Wujec.

Podczas swojej wizyty poruszał temat stosunków polsko - ukraińskich w kontekście Euro 2012, ale nie tylko. Zaczął od okresu II wojny światowej, kiedy to oba narody były do siebie wrogo nastawione, a powiedzenie do kogoś "Ukrainiec" było jedną z największych obelg. Wujec wspominał te czasy opisując je z własnej perspektywy, perspektywy świadka tamtych wydarzeń. Opowiadał o swoich doświadczeniach, m.in. o pacyfikacji wioski, w której mieszkał, jak również o tym, w jaki sposób trafił na Majdanek. - To ważne, by pamiętać co było kiedyś, by więcej podobne tragedie nigdy się nie powtórzyły - stwierdził.

Ale mówił także o chwilach nieco bardziej współczesnych, opowiadając o działalność w opozycji, w czasach PRL, kiedy tworzyła się Solidarność, a jedną z form działalności było nawiązywanie współpracy z ukraińskimi opozycjonistami. - Mieliśmy poczucie, że kształtujemy rzeczywistość - opowiadał.

Nie zabrakło również nawiązania do wczorajszej rocznicy - 4 czerwca odbyły się pierwsze wolne wybory. - Mimo, że dzień ten nie jest świętem narodowym, a kartka w kalendarzu nie jest zaznaczona na czerwono, to bardzo ważna rocznica. Wtedy odbyły się pierwsze może nie w pełni demokratyczne wybory, ale to było wystarczające, by ludzie mogli wyrazić swoją wolę - powiedział Henryk Wujec i przypomniał, że pierwszą uchwałą podjętą przez Senat, było potępienie akcji "Wisła", czyli wysiedlenia ludności ukraińskiej z ziem polskich, co wpłynęło na poprawę stosunków między naszymi krajami.

Na zakończenie spotkania z młodzieżą Wujec odpowiadał na pytania dotyczące m.in. możliwości współpracy gospodarczej ze wschodnim sąsiadem, jak również oceny przygotowania Ukrainy do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. - Otrzymaliśmy prawo organizacji Euro także dlatego, by wszyscy zobaczyli, że tu gdzie kiedyś ludzie mordowali się wzajemnie, można zapomnieć o trudnej przeszłości i wspólnie działać. Polska pomagała Ukrainie w jej demokratycznych dążeniach i to jest nasz sukces, a mistrzostwa są zachętą do dalszego wspólnego działania - odpowiadał gość.
Ale zaznaczył, że ta współpraca jest wystawiona na ciężka próbę. Nie można bowiem zupełnie oddzielić wydarzenia sportowego od codziennej polityki, a ta nie nastraja optymistycznie, czego przykładem jest aresztowanie Julii Tymoszenko. Wg Henryka Wujca takie działanie obecnego prezydenta Ukrainy nie mieści się w przyjętych w demokratycznych krajach normach i nie można się z tym pogodzić. - Ta sytuacja kładzie się cieniem na naszych stosunkach. Niemniej zarówno Ukraina, jak i Polska włożyły wiele pracy w przygotowanie mistrzostw, choć nie można nie zauważyć, że to jest robione trochę na siłę, jednak zostanie na lata, a to jest pożyteczne - uznał.

- Pan Henryk Wujec jest przykładem na to, że można ukończyć naszą szkołę i odnieść sukces - podsumował wtorkowe spotkanie organizator dr Arkadiusz Jastrzębski.

Za poświęcony czas i cenną lekcję podziękowała także młodzież, wręczając gościowi bukiet kwiatów.

red.
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Spotkanie z legendą "Solidarności", 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 11831
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
733-dda
~ kot parszywy   Działacze i doradcy mają się dobrze. Intratne stanowiska, posady na których się człowiek nie namęczy a zarobi dobre pieniądze. A robotnicy? Najpierw gineli na ulicach podpuszceni przez działaczy, a teraz mają nędzę, niepewność jutra i wolność. To taka ironia historii...
6 czerwca 2012
+7
-4
PL
7b8-e4a
~ polonista   piszemy chociaż!
6 czerwca 2012
+2
-4
PL
7b8-e4a
~ j   chociarz jest ok.
6 czerwca 2012
+0
-6
PL
9cd-ccc
~ z szacunkiem   Pan Henryk Wujec, to jest wspaniały człowiek, z piękną kartą życia, niesłychanie prawy i życzliwy, bez cienia wyniosłości.
6 czerwca 2012
+4
-8
PL
912-ecb
~ Troll   LO im. OZN?
Nie wiedziałem, że w Biłgo mamy szkołę imienia Obozu Zjednoczenia Narodowego.
6 czerwca 2012
+3
-9
PL
5f8-2a2
~ teresa   "Chłop opętany przez komunistów" !!!
5 czerwca 2012
+4
-5
PL
b35-292
~ do biłgorajanin   słyszy się 'chociasz', a jak się pisze?Napisz poprawnie!
5 czerwca 2012
+2
-4
PL
8f8-e18
~ fizyk :)   Warto wspomnieć, że pan Henryk Wujec to z wykształcenia fizyk, czyli człowiek należący do elity ludzkości :)
5 czerwca 2012
+3
-7
PL
880-c92
~ biłgorajanin   Chociasz jeden gość z Biłgoraja co wstydu nie przynosi.Brawo p.WUJEC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5 czerwca 2012
+4
-9
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 14:23 Biłgoraj
Znamy wyniki konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych
Są już wyniki postępowań konkursowych kandydatów na stanowiska dyrektorów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Biłgoraju.
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
W Biłgoraju padła główna wygrana w loterii Ekstra Pensja
dzisiaj, 10:50 Powiat
Ostrzeżenie o burzy z gradem
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
we wtorek, godzina 14:45 Łukowa
Dachowanie w Łukowej [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:59 Turobin
Potrącona rowerzystka trafiła do szpitala
14 czerwca 2021 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 10:39 Lubelszczyzna
6 nowych zakażeń koronawirusem na Lubelszczyźnie, 8 przypadków śmiertelnych
we wtorek, godzina 09:12 Biłgoraj
Podniesiono stopień zagrożenia. Jeszcze w tym tygodniu będzie 37.8°C [AKTUALIZACJA]
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w poniedziałek, godzina 09:55 Obsza
Dachował samochód, w którym było 5 osób
dzisiaj, 08:30 Józefów
EKO-festiwal w zmienionej formie
w piątek, godzina 15:59 Powiat
Absolutorium dla Zarządu Powiatu
W piątkowe popołudnie 18 czerwca odbyła się sesja Rady Powiatu, podczas której dyskutowano o wykonaniu budżetu za ubiegły rok. Radni głosowali też nad udzieleniem absolutorium całemu zarządowi, czyli wyrażeniem poparcia dla gospodarki finansowej organu samorządowego.
dzisiaj, 08:03 Pływanie
38 medali dla Sparty
w poniedziałek, godzina 09:02 Biłgoraj
Najgorsze upały dopiero przed nami. Na termometrach nawet 34.3°C
we wtorek, godzina 11:19 Powiat
Sezon kąpielowy za pasem. Jaka jest jakość wody?
Mamy prawdziwie letnią aurę, co oznacza, że mieszkańcy powiatu już chętnie korzystają z kąpieli w zbiornikach wodnych, mimo, że sezon dopiero przed nami. Ale co z jakością wody? Sanepid zdążył zbadać jakość wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli?
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Zestaw hydrauliczny dla OSP Żabno
we wtorek, godzina 08:42 Biłgoraj
Olimpijczycy wyróżnieni przez starostę biłgorajskiego
16 czerwca 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 12:12 Region
Urlop tylko dla taty
w poniedziałek, godzina 10:41 Józefów
Pokonał go alkohol i próg zwalniający
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w niedzielę, godzina 11:10 Ciosmy
Rajd rowerowy wokół gminy Biłgoraj
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl