Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Spotkanie z mieszkańcami ws. solarów
To już pewne! Powstanie film o Biłgoraju! Trwa nietypowy casting.
"Mamy prawo godnie żyć"
Budynek LOK sprzedany
home > Start > Aktualności > Samorząd i organizacje partnerami w działaniu
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ III Biłgorajskie Spotkanie z Ekonomią Społeczną
2012.04.25 20:54 | aktualizacja: 2012.04.25 21:09

Samorząd i organizacje partnerami w działaniu

W środę, 25 kwietnia br., w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju zorganizowane zostało III Biłgorajskie Spotkanie z Ekonomią Społeczną. Głównym tematem poruszanym podczas forum było powstanie Rady Pożytku Publicznego. Poza przedstawicielami organizacji pozarządowych, w forum uczestniczył także wicestarosta Stanisław Schodziński.
Samorząd i organizacje partnerami w działaniu
Samorząd i organizacje partnerami w działaniu

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju pod honorowym patronatem Fundacji Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych z Warszawy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie powiatu biłgorajskiego.

Tego typu forum odbyło się już po raz trzeci. Poprzednie Spotkania z Ekonomią Społeczną miały miejsce w 2010 oraz 2011r. Wtedy uczestnicy, czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli dowiedzieć m.in . jak aplikować o środki na własną działalność, a także w jaki sposób rozliczyć się z pozyskanych już pieniędzy. Ale tego typu spotkania miały także inny niezwykle ważny cel - integrację środowiska organizacji pozarządowych, jak również pokazanie możliwości wspólnego działania.

- Gdy rozpoczynaliśmy działalność stowarzyszenia naszym głównym celem było pobudzenie partnerstwa lokalnego, stąd pomysł organizacji forum. W krótkim czasie okazało się, że jest wiele osób, które chcą aktywnie działać i zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Efekty nie zawsze muszą być spektakularne. Otóż często są to ciche i małe gesty, które niosą pomoc którą trudno ocenić. To działania wypływające z odruchów serc i świadomości ważności naszego istnienia w społeczeństwie. Dobre przykłady owocują - przez ostatnie dwa lata powstało wiele cennych inicjatyw realizowanych nie tylko przez stowarzyszenia czy fundacje, ale również chociażby przez koła gospodyń wiejskich. Nasze stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w powstawaniu takich projektów udzielając pomocy merytorycznej i potrzebnego wsparcia - powiedziała w rozmowie z bilgorajska.pl Katarzyna Linert, prezes Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju.

Teraz, gdy organizacje trzeciego sektora tworzą zgraną grupę, która wzajemnie korzysta ze swoich doświadczeń, a pozyskiwanie funduszy zewnętrznych stało się powszechną praktyką, przyszedł czas na wypracowanie zasad współpracy z lokalnymi samorządami.

Te zagadnienia były tematem przewodnim III Biłgorajskiego Spotkania z Ekonomią Społeczną. Mówiono przede wszystkim o możliwości i potrzebie powstania Rady Działalności Pożytku Publicznego - organu opiniującego, ale również doradczego, którego jednym z najważniejszych zadań jest tworzenie dobrych relacji między organizacjami pozarządowymi, a samorządem. - Chcemy przedstawiać dobre praktyki współpracy z samorządem, bo takie w naszym powiecie mamy. Liczymy na to, że uda nam się wypracować z innymi organizacjami wspólne stanowisko w sprawie Rady Pożytku Publicznego. A przede wszystkim ustalić, czy działalność takiego gremium będzie wspierać działania organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów społecznych. Istotne jest, żebyśmy mówili wspólnym głosem - tłumaczy Katarzyna Linert

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wprowadziła również możliwość utworzenia ośrodka wsparcia dla organizacji pozarządowych, nowe regulacje dotyczące konkursów, inicjatywę lokalną, możliwość udzielania przez samorządy pożyczek, gwarancji, poręczeń organizacjom pozarządowym. Przygotowanie programów współpracy i ich zasady zależą od lokalnych uwarunkowań. Ważne jest aby w każdej sprawie mogło się wypowiedzieć jak najwięcej organizacji.

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Samorząd i organizacje partnerami w działaniu, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 4434
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
161-dd4
~ Fasada   Efekty, efekty z takich spotkań tylko się liczą, a nie okrągłe gadanie. Ale kto to sprawdzi? Obawiam się,że to spotkanie było raczej fasadowe niż merytoryczne. Ktoś zapewne odfajkował robotę na papierze i rozliczył się z zaplanowanych kosztów. A może nie? Oby...
26 kwietnia 2012
+1
-1
PL
3d0-257
~ Uczestnik   A ja byłem zaproszony na to spotkanie i na zaproszeniu wyraźnie było napisane, że spotkanie jest realizowane w ramach projektu z Unii realizowanego przez FISE. A jesli chodzi o Stowarzyszenie SZRiPS to nie jest ono organizacją pożytku publicznego- a tylko takie mogą otrzymać 1% z podatków! A zresztą z tego co wiem, jednostki samorządowe nie dają organizacjom pieniędzy na utrzymanie, tylko i wyłącznie mogą im zlecać w drodze konkursu zadania publiczne!
26 kwietnia 2012
+2
-1
PL
ef7-7e8
~ ela   Może mi ktoś wyjaśnić, o co tu chodzi?
26 kwietnia 2012
+1
-1
PL
b0a-369
~ Do n/w wpisu Anny - bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja   Aniu, nie masz racji. Zgodnie treścią pierwszego zdania w w/w artykule,Fundacja IS-E z Warszawy jest tylko patronem spotkań, natomiast organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju wspierane finansowo m.in. przez starostwo finansowe i 1% kwoty odpisu podatków z naszych PIT-ów. Oczywiście w/w "Fundacja z Warszawy jeżdzi" po całym kraju tylko na konkretne zaproszenia.
26 kwietnia 2012
+1
-2
PL
3d0-257
~ Anna   Starostwo nie było sponsorem ani tego ,ani poprzednich spotkań. Jak wynika z tekstu sponsorem była Fundacja Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych z Warszawy...
26 kwietnia 2012
+1
-1
PL
b0a-369
~ bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja   Od 2 lat spotkania były tylko"przegadane"i nie dały rezultatów w "ekonomi społecznej".A starostwo sponsoruje organizację"spotkań"z naszych podatków.Dlatego powinni być efektywne i skoncentrowane na rozwiązywaniu najważniejszych problemów jak pozyskanie inwestorów, zwiększenie ilości miejsc pracy i zmniejszenie bezrobocia oraz "wyciąganie"z Unii Eur.jak największej kasy na te cele.
26 kwietnia 2012
+2
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

 • "Wszystkim nam po drodze"
 • Wczoraj w Biłgoraju doszło do zderzenia dwóch rowerzystek. Obie kobiety z poważnymi obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Kobiety w wieku ...
  ~ zxc godzinę temu
  czytaj dalej
 • Co? Gdzie? Kiedy?
 • Czemu nasza władza w mieście nie chce programu mieszkanie + ?Czy chodzi o to żeby nie psuć interesu deweloperom i ...
  ~ 248ko 2 godziny temu
  czytaj dalej
 • "Wszystkim nam po drodze"
 • A kto głosuje na tych rządzących?Sami się nie zieli ,jacy wyborcy taka władza
  ~ il24 2 godziny temu
  czytaj forum
 • Co? Gdzie? Kiedy?
 • czy ci goście z zespołu AlcoholicA maja problemy z alkoholem?Może jakiś narkomanów zaproszą to dopiero będzie zaszczyt dla zlotu.A ...
  ~ w23hth 2 godziny temu
  czytaj dalej
 • "Wszystkim nam po drodze"
 • kierowca w starostwie 3500 zł do 4000 zł na rękę,sprzątaczka 2500 zł ,taki to tokarski sprawiedliwy,
  ~ tokarsko 2 godziny temu
  czytaj forum
REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl