Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT Wstępna ocena ryzyka powodziowego
2012.02.29 08:57

Sprawdź czy grozi ci powódź

Każdy osobiście może sprawdzić, czy na obszarze, którym mieszka występuje zagrożenie powodzią. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej opublikował mapy, które pokazują, gdzie do tej pory wystąpiły podtopienia i powodzie oraz jaki obszar jest narażony na zalanie. Sprawdź jak wygląda sytuacja w powiecie biłgorajskim.
Sprawdź czy grozi ci powódź
Sprawdź czy grozi ci powódź

Dokument pn. Wstępna ocena ryzyka powodziowego (WORP) jest pierwszym z czterech dokumentów planistycznych, które powstały zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. W ramach WORP zostały zidentyfikowane znaczące powodzie historyczne, jak również powodzie, które mogą wystąpić w przyszłości (tzw. powodzie prawdopodobne), które stanowiły podstawę do wyznaczenia obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi.
Celem wstępnej oceny ryzyka powodziowego jest wyznaczenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, czyli obszarów, na których istnieje znaczące ryzyko powodziowe lub na których wystąpienie dużego ryzyka jest prawdopodobne. Wstępną ocenę wykonuje się w oparciu o dostępne lub łatwe do uzyskania informacje.
Ze stworzonych map wynika, że obszarami o największym ryzyku w naszym powiecie są tereny położone przy rzece Tanwii: okolice Biłgoraja, Ksieżpol, Łukowa.
Wstępna ocena ryzyka powodziowego została wykonana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB - Centra Modelowania Powodziowego w Gdyni, w Krakowie, w Poznaniu, we Wrocławiu, w konsultacji z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej.
Dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego zostaną wykonane do dnia 22 grudnia 2013 r. dokładne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego. Należy podkreślić, że obszary wyznaczone we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego nie stanowią podstawy do planowania przestrzennego. Celem WORP nie jest wyznaczenie precyzyjnego zasięgu obszarów zagrożonych powodzią, lecz wstępne ich zidentyfikowanie, w celu wyselekcjonowania rzek, które stwarzają zagrożenie powodziowe.
Dla rzek wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego zostanie wykonane matematyczne modelowanie hydrauliczne, w wyniku którego wyznaczone zostaną precyzyjne obszary, przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego. Dopiero te obszary będą podstawą do prowadzenia polityki przestrzennej na obszarach zagrożenia powodziowego. Zgodnie z art. 88d ust. 2 ustawy Prawo wodne granice przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego będą uwzględniane w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, planie zagospodarowania przestrzennego województwa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Wstępna ocena ryzyka powodziowego została opracowana w ramach projektu "Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami" (ISOK) finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt realizowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB (IMGW) w konsorcjum z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej (KZGW), Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii (GUGiK), Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz Instytutem Łączności.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 17817
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
bfb-d0e
~ miszka   Ludzie się budują bo tereny zalewowe władze przekształcają w tereny budowlane. Ale tak dzieje się w całej Polsce.
29 lutego 2012
+0
-3
PL
ce3-f27
~ stary   pytanie stare jak świat
Kiedy ludzie zmądrzeją i przestaną się budować praktycznie w korycie rzeki?
Nie chcę żeby moje podatki szły na opłacenie czyjejś głupoty..
29 lutego 2012
+3
-2
PL
bfb-d0e
~ miszka   Problem jest rozległy w tym temacie. Pierwszym zasadniczym problemem jest to że miasto czy gmina wydało pozwolenia na budowę na terenach zalewowych. Co wiąże się z konsekwencjami późniejszego działania. Dodatkowo drugim problemem jest brak udrażniania rowów melioracyjnych i brak budowania zbiorników zaporowych,które będą spełniać rolę retencyjną. Przykładowo takie rzeki jak Biała i Czarna Łada są to rzeki o dużym przepływie i podczas opadów czy też wiosennych roztopów gdy woda podnosi się w rzece Tanew to dopływ z obu rzek Łada powoduje systematyczne podnoszenie wody w Tanwi. Dodatkowo San również ma wysoki stan wody co powoduje cofkę na Tanwi. Działa to na zasadzie łańcuchowej i w ten o to sposób powstają powodzie na naszym terenie. Przypomnijmy sobie sytuację z Płus gdzie rzeczka ma głębokość 30-40cm a wyrządziła tyle szkód. Tak się dzieje również w innych miejscach. Władze powiatu powinny zacząć myśleć poważnie jak pozyskać fundusze na budowę zbiorników retencyjnych na rzekach w dorzeczu Tanwi by zapobiegać powodziom w przyszłości.
29 lutego 2012
+3
-2
PL
b0a-369
~ potencjalny topielec   KAŻDY NA TZW. "TERENACH ZALEWOWYCH" POWINIEN BYĆ ZWARTY I GOTOWY DO AKACJI. SPRAWDZIŁEM, ZNOWU MOJA CHATA "MOŻE UCZYĆ SIĘ PŁYWANIA". DLATEGO ZACZĄŁEM ROBIĆ RÓW ODWADNIAJĄCY WOKÓŁ NIEJ I UŻYJĘ "STARY" PIASEK DO WORKÓW NA MINI WAŁ. NATOMIAST WŁADZE BIUROWE MIASTA NIECH WRESZCIE "WYDĘBIĄ" ŚRODKI Z UNII EUROPEJSKIEJ NA INWESTYCJE ODPROWADZAJĄCE WODĘ Z TERENÓW ZALEWOWYCH.
29 lutego 2012
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
dzisiaj, 18:33 Dąbrowica
Samochód wypadł z drogi. Służby w akcji
dzisiaj, 14:01 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
17 kwietnia 2024 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
dzisiaj, 13:15 Biłgoraj
Jest data otwarcia basenu. Ogłoszono przetarg na przebudowę starej części
w środę, godzina 17:20 Biłgoraj
Pożegnanie burmistrza i radnych [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
dzisiaj, 15:58 Biłgoraj
"Z wartościami do ludzi"
dzisiaj, 09:44 Tarnogród
21 strażaków walczyło z ogniem
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
dzisiaj, 09:19 Biłgoraj
Kiedy nowe rady rozpoczną kadencję?
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w środę, godzina 10:53 Region
33-latek z powiatu podejrzany o wykorzystanie nastolatki trafił do aresztu
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
50 druhów zasili szeregi OSP
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
we wtorek, godzina 13:08 Biłgoraj
Janusz Rosłan żegna się ze stanowiskiem burmistrza i dziękuje mieszkańcom
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl