
Przedstawiamy poniżej najczęściej stosowane rozwiązania zagadnienia, jakim jest uzdatnianie wody ze studni, a także omawiamy podstawowe kwestie tej tematyki.
Badanie wody - najważniejszy etap do czystej wody ze studni
Wykonanie laboratoryjnego badania wody jest konieczne w celu określenia stopnia występujących w wodzie zanieczyszczeń, które są uciążliwe podczas eksploatacji budynku lub nawet niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo tylko na podstawie wyników badania wody można trafnie określić sposób oczyszczania wody, który w rezultacie sprawi, że zamontowane filtry do wody będą pracowały z oczekiwaną skutecznością przez długie lata.
Laboratoryjne badanie wody ze studni należy podzielić na dwie podstawowe grupy:
Fizykochemiczne badanie wody, w skład którego wchodzą wskaźniki pozwalające określić ogólną jakość wody w studni. Będą to:
- twardość ogólna
- mangan
- żelazo ogólnie
- utlenialność
- odczyn pH
- zapach
- mętność
- barwa
- azotyny
- jon amonowy
- azotany
Mikrobiologiczne badanie wody zawierające wskaźniki pozwalające określić sanitarną czystość wody. Będą to:
- bakterie ogólne w temp 22 st C
- Escherichia coli (pałeczka okrężnicy)
- enterokoki (paciorkowce kałowe)
- bakterie grupy coli
Badanie wody ze studni można zlecić dla laboratorium większych przedsiębiorstw wodociągowych, a także Wojewódzkiej lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ponadto wiele prywatnych laboratoriów również wykonuje tego typu badania.
Jakie są skuteczne metody oczyszczania wody ze studni?
Na skuteczność metody oczyszczania wody największy wpływ ma ilość występujących w wodzie zanieczyszczeń. Wody o niewielkiej zawartości zanieczyszczeń nie wymagają rozbudowanych układów filtracji, natomiast wody mocno zanieczyszczone uzdatniane są na drodze wielostopniowych systemów oczyszczania. Spośród wielu typów filtrów do wody najczęściej stosowane są:
- odżelaziacz wody, który dodatkowo posiada zdolność oczyszczania jej z manganu, a także w niektórych typach odżelaziaczy również z siarkowodoru odpowiedzialnego za brzydki zapach wody. Filtry do usuwania żelaza z wody najczęściej płukane są tylko wodą bez wykorzystania środków chemicznych. Alternatywnym rozwiązaniem popularnym w Polsce są odżelaziacze z regeneracją chemiczną, która wykorzystuje nadmanganian potasu lub ozon.
- filtr multifunkcyjny oczyszczający wodę w kilku zanieczyszczeń równocześnie. Tego typu filtr do wody usuwa z niej takie zanieczyszczenie jak żelazo, mangan, twardość wody oraz w przypadku niektórych odmian jon amonowy i związki organiczne. Filtry multifunkcyjne regenerowane są solanką przygotowaną samoczynnie w zasobniku na tabletki solne, który umieszczony jest obok filtra.
- kolumny zawierające węgiel aktywny skutecznie eliminujący z wody związki organiczne pogarszające jej smak, zapach i barwę. Kolumny węglowe są wyjątkowo efektywne przy usuwaniu różnych zanieczyszczeń chemicznych z wody w tym metali ciężkich.
- filtry sedymentacyjne stosowane w celu zatrzymania zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w wodzie typu piasek, rdza. Najczęściej stosowane są w postaci filtrów narurowych na wymienne wkłady piankowe, sznurkowe, harmonijkowy lub siatkowe. W przypadku dużych zanieczyszczeń pogarszających mętność wody bardziej wydajnym rozwiązaniem są kolumny filtracyjne ze zbożem sedymentacyjnym.
- filtry do usuwania azotanów z wody zawierające specjalne złoże działające na zasadzie wymiany jonowej
- lampa UV do usuwania z wody zanieczyszczeń mikrobiologicznych w postaci bakterii i wirusów. W przeciwieństwie do dezynfekcji chemicznej stosowanie lamp UV nie pogarsza zapachu oraz smaku wody.
- podzlewowy filtr do wody pitnej stosowany w celu oczyszczenia wody przeznaczonej do spożycia Tego typu kuchenne filtry do wody najczęściej stosowane są jako filtr odwróconej osmozy z mineralizacją lub filtr z ultrafiltracją
Filtry wody ze studni - cena
Głównym czynnikiem cenotwórczym montażu filtrów do wody ze studni są skład wody oraz wielkość instalacji wodociągowej budynku. System oczyszczania wody składający się tylko z filtrów narurowych to koszt kilkuset złotych. Zamontowanie filtra wielofunkcyjnego do wody wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Dla budynków zawierających dużą ilość łazienek lub w przypadku bardzo zanieczyszczonej wody koszt układu do oczyszczania wody ze studni może dojść do kwoty 20-30 tyś zł.
Uzdatnianie wody ze studni - wymagania w zakresie montażu
Aby zamontowane filtry do wody działały bezproblemowo należy poza składem wody uwzględnić również kilka ważnych czynników związanych z wyposażeniem technicznym budynku. Najbardziej istotne z nich to:
- Odpowiednia wydajność pompy głębinowej. Jest to czynnik wymagany ze względu na konieczność właściwego wypłukania złóż filtrujących. Zbyt słabe płukanie filtrów podczas regeneracji doprowadzi do oblepienia złóż oczyszczających wodę przez zatrzymywane zanieczyszczenia, co ostatecznie doprowadzi do pogorszenia się jakości wody w kranach.
- Rodzaj posiadanego zbiornika hydroforowego współpracującego z pompą głębinową. Niektóre filtry do wody wymagają do poprawnego działania wstępnego napowietrzenia wody, co jest realizowane przy pomocy zbiornika hydroforowego bez przepony. Przykładem takiego filtra jest odżelaziacz płukany wodą bez wykorzystania środków chemicznych. Tego typu urządzenia nie będą poprawnie pracowały ze zbiornikiem hydroforowym przeponowym lub falownikiem sterującym pompą głębinową.
- Odbiornik ścieków z budynku. Odżelaziacze regenerowane chemicznie, np. nadmanganianem potasu lub ozonem, mogą zakłócić pracę przydomowych oczyszczalni ścieków. Natomiast odżelaziacze płukane tylko wodą generują duże ilości popłuczyn, co ma znaczenie przy podłączeniu budynku do szamba ze względu na wzrost częstotliwości wywozu zanieczyszczeń płynnych, a tym samym kosztów eksploatacyjnych.
- Ilość dostępnego miejsca do montażu filtrów z oczywistych względów również ma wpływ na dobór technologii uzdatniania wody z własnej studni
Jak przedstawiono powyżej uwzględnienie wyposażenia technicznego budynku jest równie istotne jak skład posiadanej wody. W związku z powyższym warto nawiązać współpracę z lokalną firmą, której podstawowy zakres działalności to montaż filtrów do wody, ponieważ taka firma ma odpowiednie doświadczenie pozwalające uwzględnić wszystkie wymagane czynniki.