Ponad 100 osób z terenu powiatów: biłgorajskiego, zamojskiego ziemskiego i zamojskiego grodzkiego uczestniczyło w projekcie "Kreowanie Specjalistów Partnerstwa Lokalnego na rzecz rozwoju Ekonomi Społecznej". Co właściwie kryje się pod hasłem ekonomia społeczna? To dziedzina gospodarki, w której wspólnie podejmowane są działania osób lub społeczności, zysk, który przynoszą te przedsięwzięcia przeznaczany jest na cele społeczne oraz angażuje się osoby, które same nie potrafią poradzić sobie na rynku pracy.
Zamiennie można też stosować pojęcia ekonomia wspólnotowa, ekonomia solidarna, ekonomia uczestnicząca. Z terenu powiatu bilgorajskiego w szkoleniach na specjalistów partnerstwa lokalnego wzięło udział 40 osób. - Na pierwszym spotkaniu otrzymaliśmy taki natłok informacji, że sam sobie zadałem pytanie: co ja tutaj robię? Chociaż jako dyrektor szkoły podejmowałem wiele takich działań z zakresu ekonomi społecznej, które nie były tak nazwane. Kolejne spotkania coraz bardziej zaczynały nas wciągać w ten temat. Zaczęliśmy się spotkać także samodzielnie z przedstawicielami innych grup. Okazało się, że we wszystkich trzech powiatach mamy wspólne problemy. Powolutku dojrzewaliśmy do powołania stowarzyszenia, w którego powstaniu dużą rolę odegrali ludzie z Biłgoraja. Ale chcemy działać razem z powiatami zamojskimi na terenie Roztocza. Najważniejszym punktem zainteresowania Stowarzyszenia jest człowiek, osoba potrzebująca pomocy - opowiada Jan Rój, prezes SZRiPS.
Zebranie założycielskie odbyło się 28 listopada 2009, a 12 stycznia br. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obejmuje zasięgiem swej działalności trzy powiaty: biłgorajski, zamojski ziemski i zamojski grodzki.
Pierwszą inicjatywą SZRiPS było zorganizowanie 26 lutego, I Biłgorajskich Spotkań z Ekonomią Społeczną. W spotkaniu uczestniczyły stowarzyszenia z terenu całego powiatu, które miały możliwość przedstawienia swoich pomysłów i zakresu działalności. Zaprezentowały się min. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju i Integracji Lokalnej Patria, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej, Klub Abstyneta "Oparcie", Stowarzyszenie Kobiet Goraja "Kobieta Aktywna".
- W takich spotkaniach chodzi o to, żebyśmy się nawzajem poznali. Wszyscy możemy sobie wzajemnie pomóc. Razem mamy więcej możliwości działania, możemy pisać wspólne projekty, brać udział w konkursach i pozyskiwać większe środki. SZRiPS to ciekawy pomysł na rozruszanie okolicznych wsi i pomoc tym w najtrudniejszej sytuacji, czyli bezrobotnym. Także urząd pracy może pomagać i współdziałać ze stowarzyszeniami poprzez np. staże, czy prace interwencyjne - mówi Halina Bazan, członek SZRiPS, ale i przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy. Członkowie Stowarzyszeń z terenu powiatu już rozpoczęli omawianie działań, których mogą się razem podjąć dla wspólnego dobra mieszkańców. Na razie SZRiPS czeka na rozpatrzenie wniosku "Aktywna wiosna", jeśli uda się pozyskać środki, to już w maju będziemy mogli pojeździć po Roztoczu, odwiedzając przedstawicieli ginących zawodów i sami próbować np. lepienia garnków.