Jakie korzyści zapewnia recykling makulatury w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju?
Recykling makulatury naturalnie/z definicji wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju i związaną z nim troskę o ochronę środowiska naturalnego. Przetwarzanie odpadów papierowych zmniejsza emisję zanieczyszczeń, pozwala oszczędzać zasoby naturalne i redukować emisję gazów cieplarnianych. Recykling makulatury jest jednocześnie dobrym sposobem na racjonalne zagospodarowanie odpadów generowanych przez niemal każde przedsiębiorstwo. Makulatura to przecież istotna część odpadów w każdej firmie, niezależnie od branży. Odpadów, którymi musi się ona zająć i za które jest ona odpowiedzialna. Odpady papierowe można ponadto przetwarzać wielokrotnie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by właśnie recykling makulatury potraktować jako pierwszy, wcale nie najtrudniejszy, krok w procesie transformacji firmy w zgodzie z modelem cyrkularnym i zasadami zrównoważonego rozwoju.
Czy recykling makulatury może być elementem strategii ESG?
Bazująca na trzech filarach: ochronie środowiska, społeczeństwie i ładzie korporacyjnym, strategia ESG to ważny punkt odniesienia dla sposobu działania odpowiedzialnych organizacji. Raporty ESG, które wkrótce będą dotyczyły sporej części przedsiębiorstw, służą jako dobry materiał do oceny firmy i wartości, którym hołduje, ale też faktycznego jej zaangażowania w ważne społecznie sprawy. Firmy angażujące się w recykling makulatury mogą więc w łatwy i czytelny sposób wykazać i udowodnić swoją troskę o ochronę środowiska i los kolejnych pokoleń.
Zobacz czym jest raportowanie ESG pod adresem: https://www.stenarecycling.com/pl/aktualnoci-publikacje/informacje-inspiracje/artykuy-i-ebooki/raportowanie-esg--co-to-jest-i-kogo-dotyczy/.
W jaki sposób zadbać o wysoki poziom recyklingu makulatury w firmie?
Chociaż recykling makulatury wydaje się nieskomplikowaną procedurą, w rzeczywistości stawia przed przedsiębiorcami pewne wyzwania. Papier traci bowiem swoją wartość dla recyklingu, jeśli nie jest właściwie sortowany i przechowywany. Recykling makulatury zapewnia ponadto najwyższe korzyści, kiedy każde działanie z nim związane przebiega w sposób zgodny z regułami ochrony środowiska i prawami ekonomii. Innymi słowy, recykling papieru wymaga wsparcia ze strony specjalistów z branży recyklingowej, którzy zadbają o to, by przetwarzanie makulatury było maksymalnie opłacalne nie tylko dla środowiska, ale i dla firmy generującej odpady. Prym w tej dziedzinie od lat wiedzie firma Stena Recycling (https://www.stenarecycling.com/pl/), która projektuje i wdraża zindywidualizowane rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami w europejskich i polskich przedsiębiorstwach, wspierając je w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Recykling makulatury realizowany przez Stena Recycling koncentruje się na podniesieniu poziomu recyklingu odpadów m.in. poprzez usprawnienie procesów ich sortowania, przechowywania i transportu. Firmy współpracujące ze Stena Recycling mogą też liczyć na pomoc w doborze kontenerów i urządzeń kompaktujących do efektywnego gromadzenia i transportu makulatury, fachowe doradztwo czy szkolenia dla pracowników.