Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł partnera
2018.06.29 00:20

Proces recyklingu makulatury - na czym polega

Recykling makulatury pozwala na duże oszczędności, a nawet generowanie znacznych zysków. Uzyskiwane w ten sposób włókna celulozowe mają znacznie niższą cenę od włókien z surowca pierwotnego. Oprócz korzyści finansowych bardzo istotne są również kwestie dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Recykling makulatury polega na poddawaniu odpadów celulozowych rozmaitym procesom, m. in. sortowaniu, oczyszczaniu i prasowaniu.
Proces recyklingu makulatury - na czym polega
Proces recyklingu makulatury - na czym polega

Pierwsze etapy recyklingu makulatury

Recykling papieru rozpoczyna się od dostarczenia makulatury do wyspecjalizowanych punktów zbioru odpadów celulozowych. W takich miejscach przeprowadzane jest ich wstępne sortowanie, które polega na dzieleniu surowca ze względu na kategorie: A, B, C i D. Później prowadzi się oczyszczanie i prasowanie makulatury, którą nawija się na bele. W takiej formie surowiec kierowany jest do papierni przeprowadzających recykling..

Etapy recyklingu makulatury: rozwłókniane, oczyszczanie, sortowanie, frakcjonowanie, flotacja i bielenie

W wyniku mieszania papieru z gorącą wodą w instalacjach rozwłókniających: wysoko lub niskostężeniowych bądź bębnach rozwłókniających wyodrębnia się włókna celulozowe. Kolejne fazy to oczyszczanie i rozdrabnianie. Z powstałej w ten sposób masy papierowej usuwane są zanieczyszczenia, takie jak: piach, drewno, metale i inne elementy. Po oczyszczeniu mechanicznym masę umieszcza się w sortownikach i przeprowadza frakcjonowanie.

Frakcjonowanie polega na podzieleniu masy papierowej na podstawie długości włókien celulozowych. W zależności od tego, co ma być produktem finalnym procesu recyklingu makulaturę poddaje się procesowi odbarwiania (flotacji). Metodę tę stosuje się w przypadku, gdy papier ma być ponownie użyty do produkcji gazet lub papieru do pisania. W przypadku gdy powstanie z niego tektura falista lub papier pakowy, flotacja nie jest konieczna. Odbarwianie polega na rozdzielaniu części papieru za pomocą różnicowania zwilżalności składników.

Po odbarwieniu masę czyści się przy użyciu pras bądź filtrów. W niektórych przypadkach jest ona również zagęszczana. Papier, który musi mieć białą barwę, w procesie recyklingu musi zostać poddany bieleniu. Masa zawierająca duże ilości celulozy bielona jest za pomocą kwasu formamidynosulfonowego, nadtlenków (np. wodoru) lub podsiarczynu sodowego. Z kolei masa ze śladową zawartością celulozy bielona jest za pomocą ozonu i tlenu. Bieleniu poddaje jest wyłącznie makulaturę, która przeznaczona jest do produkcji papieru wysokiej jakości.

Końcowym etapem jest sortowanie masy celulozowej, które przeprowadza się poprzez filtrowanie (filtry tarczowe) lub prasowania (prasy ślimakowe). W ten sposób usuwa się z masy wodę i zagęszcza. Następnie wyławia się włókna, dzięki czemu minimalizowana jest ilość odpadów. Masa później jest prasowana i wytwarza się z niej produkt końcowy - w zależności od przeznaczenia.

Zobacz także: RODO - czym jest i co zmienia

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Proces recyklingu makulatury - na czym polega, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1290
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
madura   Nie do końca znam temat, a, że prowadzę sporą firmę, wolałam podjąć współpracę z profesjonalną organizacją zajmującą się recyklingiem i odzyskiem odpadów-CP Recycling. Dzięki temu nie muszę się niczym martwić, nawet formalnościami, bo oni dbają o wszystkie raporty i dokumentację. Cieszę się, że w dzisiejszych czasach takie rozwiązania są coraz bardziej powszechne.
20 lipca 2019
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Biłgorajskie morsy rozpoczęły sezon
W sobotnie popołudnie, 7 grudnia nad zalewem Bojary w Biłgoraju rozpoczęto sezon morsowania. Z kąpieli w lodowatej wodzie skorzystało ponad 50 osób.
dzisiaj, 10:13 Biłgoraj
Kobiecy wieczór inspiracji w "Medyku"
w środę, godzina 10:57 Biłgoraj
Nietrzeźwy wiózł pasażerkę
w niedzielę, godzina 09:40 Biłgoraj
Festyn Mikołajkowy dla Igi
W piątkowe popołudnie w biłgorajskiej czwórce już po raz piąty zorganizowano Festyn Mikołajkowy. Wydarzenie oprócz dobrej zabawy było również okazją do pomocy Idze, małej mieszkance Biłgoraja, która od urodzenia walczy z nieuleczalną chorobą.
dzisiaj, 11:12 Aleksandrów
Strażacy ochotnicy dla dzieci z Wioski SOS
we wtorek, godzina 11:54 Powiat
Plebiscyt na najbardziej rozpoznawalnego dzielnicowego rozstrzygnięty
1 grudnia 2019 Biłgoraj
Grali dla Piotrka
Piotrek, uczeń ZSBiO w Biłgoraju ma za sobą walkę z rakiem, by odzyskać pełna sprawność potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Aby wspomóc Piotrka i jego rodzinę, w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej ZSBiO zorganizowano charytatywny turniej siatkówki.
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Szlachetna Paczka w ZSBiO
29 listopada 2019 Biłgoraj
Pożar domu w Biłgoraju
w sobotę, godzina 19:12 Biłgoraj
Biegi mikołajkowe
Rada Osiedla Bojary i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosili na Rekreacyjny Bieg Mikołajkowy i IV edycję Crossu Bojarskiego. Wydarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie, 7 grudnia.
w poniedziałek, godzina 15:53 Biłgoraj
Małgorzata Kidawa - Błońska w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 09:35 Biłgoraj
Rewitalizacja Placu Wolności okiem drona
w niedzielę, godzina 19:54 Biłgoraj
Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019
Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju wzorem ubiegłych lat dołączył do ogólnopolskiej akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W ramach przedsięwzięcia w niedzielę, 8 grudnia w hali sportowo-widowiskowej OSiR zorganizowano koncert wychowanków.
dzisiaj, 08:59 Kraj
Trwa policyjna akcja "SMOG"
we wtorek, godzina 08:06 Biłgoraj
50 lat minęło…
2 grudnia 2019 Karate
XXVIII Mikołajkowy Turniej Karate
Ponad 300 zawodniczek i zawodników z województwa lubelskiego wzięło udział w XXVIII edycji Mikołajkowego Turnieju Karate, który odbył się w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej OSiR.
we wtorek, godzina 12:20 Józefów
Kobieta potrącona przez wózek widłowy
w środę, godzina 15:27 Nadrzecze
Spotkanie z Historią w Nadrzeczu
w piątek, godzina 17:37 Gmina Biłgoraj
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj
W czwartek, 5 grudnia, opłaty za gospodarowanie odpadami podnieśli radni Rady Miasta Biłgoraja, dziś, w piątkowe popołudnie, 6 grudnia, to samo zrobili radni Rady Gminy Biłgoraj. Na wniosek wójta podjęta została uchwała, która zakłada wzrost kosztów o kilka zł od osoby. Szczegóły poniżej.
w środę, godzina 14:38 Biłgoraj
Ruszyła kolejna edycja festiwalu Gaudium
w środę, godzina 13:20 Biłgoraj
Wygraj wejściówki na koncert
5 grudnia 2019 Biłgoraj
Śmieci będą znacznie droższe
W bieżącym roku mieszkańcy Biłgoraja płacili 12,5 zł (za osobę) za odbiór odpadów segregowanych ze swoich posesji. Od stycznia to się zmieni. Rada Miasta, w czwartkowe popołudnie, 5 grudnia, uchwaliła nowe stawki. Zapłacimy znacznie więcej. O ile?
w środę, godzina 11:46 Biłgoraj
Zgłębiali tajniki chemii
w piątek, godzina 13:14 Dereźnia
Do Dereźni zawitał Św. Mikołaj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl