Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł partnera
2018.06.29 00:20

Proces recyklingu makulatury - na czym polega

Recykling makulatury pozwala na duże oszczędności, a nawet generowanie znacznych zysków. Uzyskiwane w ten sposób włókna celulozowe mają znacznie niższą cenę od włókien z surowca pierwotnego. Oprócz korzyści finansowych bardzo istotne są również kwestie dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Recykling makulatury polega na poddawaniu odpadów celulozowych rozmaitym procesom, m. in. sortowaniu, oczyszczaniu i prasowaniu.
Proces recyklingu makulatury - na czym polega
Proces recyklingu makulatury - na czym polega

Pierwsze etapy recyklingu makulatury

Recykling papieru rozpoczyna się od dostarczenia makulatury do wyspecjalizowanych punktów zbioru odpadów celulozowych. W takich miejscach przeprowadzane jest ich wstępne sortowanie, które polega na dzieleniu surowca ze względu na kategorie: A, B, C i D. Później prowadzi się oczyszczanie i prasowanie makulatury, którą nawija się na bele. W takiej formie surowiec kierowany jest do papierni przeprowadzających recykling..

Etapy recyklingu makulatury: rozwłókniane, oczyszczanie, sortowanie, frakcjonowanie, flotacja i bielenie

W wyniku mieszania papieru z gorącą wodą w instalacjach rozwłókniających: wysoko lub niskostężeniowych bądź bębnach rozwłókniających wyodrębnia się włókna celulozowe. Kolejne fazy to oczyszczanie i rozdrabnianie. Z powstałej w ten sposób masy papierowej usuwane są zanieczyszczenia, takie jak: piach, drewno, metale i inne elementy. Po oczyszczeniu mechanicznym masę umieszcza się w sortownikach i przeprowadza frakcjonowanie.

Frakcjonowanie polega na podzieleniu masy papierowej na podstawie długości włókien celulozowych. W zależności od tego, co ma być produktem finalnym procesu recyklingu makulaturę poddaje się procesowi odbarwiania (flotacji). Metodę tę stosuje się w przypadku, gdy papier ma być ponownie użyty do produkcji gazet lub papieru do pisania. W przypadku gdy powstanie z niego tektura falista lub papier pakowy, flotacja nie jest konieczna. Odbarwianie polega na rozdzielaniu części papieru za pomocą różnicowania zwilżalności składników.

Po odbarwieniu masę czyści się przy użyciu pras bądź filtrów. W niektórych przypadkach jest ona również zagęszczana. Papier, który musi mieć białą barwę, w procesie recyklingu musi zostać poddany bieleniu. Masa zawierająca duże ilości celulozy bielona jest za pomocą kwasu formamidynosulfonowego, nadtlenków (np. wodoru) lub podsiarczynu sodowego. Z kolei masa ze śladową zawartością celulozy bielona jest za pomocą ozonu i tlenu. Bieleniu poddaje jest wyłącznie makulaturę, która przeznaczona jest do produkcji papieru wysokiej jakości.

Końcowym etapem jest sortowanie masy celulozowej, które przeprowadza się poprzez filtrowanie (filtry tarczowe) lub prasowania (prasy ślimakowe). W ten sposób usuwa się z masy wodę i zagęszcza. Następnie wyławia się włókna, dzięki czemu minimalizowana jest ilość odpadów. Masa później jest prasowana i wytwarza się z niej produkt końcowy - w zależności od przeznaczenia.

Zobacz także: RODO - czym jest i co zmienia

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Proces recyklingu makulatury - na czym polega, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1001
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
madura   Nie do końca znam temat, a, że prowadzę sporą firmę, wolałam podjąć współpracę z profesjonalną organizacją zajmującą się recyklingiem i odzyskiem odpadów-CP Recycling. Dzięki temu nie muszę się niczym martwić, nawet formalnościami, bo oni dbają o wszystkie raporty i dokumentację. Cieszę się, że w dzisiejszych czasach takie rozwiązania są coraz bardziej powszechne.
20 lipca 2019
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl