Pożyczki prywatne - na czym polegają?
Prywatna pożyczka działa podobnie jak kredyt gotówkowy bądź chwilówka. Natomiast jest jedna ważna różnica, kapitał przyznawany jest przez osobę prywatną. Osoba ta musi być właścicielem tej gotówki, nie mogą być to pieniądze, pożyczone z banku.
Warunki dotyczące porozumienia pomiędzy tymi osobami reguluje kodeks cywilny. Nie obowiązują tutaj limity kwotowe, jak w przypadku banków czy para banków. W przypadku, kiedy pożyczka prywatna jest większa niż kwota 500 złotych, trzeba spisać umowę, gdzie będzie wynikać oprocentowanie oraz prowizja lub zabezpieczenie w przypadku braku spłaty.
Prywatne pożyczki są wygodnym rozwiązaniem, lecz wiążą się z wysokimi kosztami. Mogą nawet doprowadzić do zadłużenia.
Działanie pożyczek prywatnych
Skorzystanie z pożyczki prywatnej jest możliwe nie tylko w gronie rodziny i znajomych. Oferty pożyczek prywatnych mogą zostać udzielone przez zupełnie obce osoby. Najlepszym rozwiązaniem jest wziąć pożyczkę prywatną ze sprawdzonego źródła. Oferujących można znaleźć przez internet, przed podjęciem decyzji należy się dobrze zastanowić. Zastrzyk gotówki to dobry pomysł w niektórych okolicznościach, na przykład w trudnej sytuacji finansowej, lecz może też zapoczątkować spiralę zadłużenia. Należy też dobrze zapoznać się z treścią umowy pożyczki prywatnej.
Zazwyczaj w przypadku umów od osób prywatnych osoby nie są weryfikowane w żadnych bazach i nie są sprawdzane dochody. Jednak kiedy spisywana jest umowa pożyczki prywatnej potrzebny będzie dowód tożsamości.
Warunki pożyczki online
W sieci można znaleźć pożyczki bez weryfikacji baz, inwestor na ogół nie interesuje się zdolnością kredytową, ale ryzyko rekompensowane jest wysokimi prowizjami. Może się zdarzyć, że będzie potrzebne zabezpieczenie. Przy wyższych kwotach potrzebne będzie poręczenie weksla bądź zastawu pod nieruchomość.
Zdarzają się również pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości. Działa to podobnie co w przypadku kredytu hipotecznego. Pożyczkodawca ma prawo do roszczenia swoich praw właśnie względem nieruchomości. W momencie, gdy klient nie wywiązuje się z zapłaty.
Przed wzięciem pożyczki należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Czasem pożyczka jest nieunikniona, ale trzeba mieć na uwadze, że wiąże się zwykle z dużą niepewnością.