Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.04.26 17:38 | aktualizacja: 2023.04.26 17:41

Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?

Środowa sesja Rady Miasta Biłgoraja ledwo zdążyła się rozpocząć, a już radni posprzeczali się o jedną z uchwał. Burmistrz chciał wprowadzenia do porządku obrad uchwały dotyczącej podwyżki podatków. Radni opozycyjni od razu opowiedzieli się przeciwko. - Jeśli chodzi o budżet miasta jest źle - mówił Jan Skrok. Jak skończyła się ta przepychanka?
Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?
Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?

Temat podwyżek stawek podatkowych zawsze wzbudza kontrowersje. Jednak tym razem, dyskusja na ten temat rozpoczęła się zaledwie kilka minut po rozpoczęciu sesji Rady Miasta Biłgoraja. Obrady odbyły się w środowe popołudnie 26 kwietnia, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Ale od początku.

Jak tylko okazało się, że na sesji jest wystarczająca liczba osób do podejmowania uchwał burmistrz miasta Janusz Rosłan zaproponował wprowadzeni do porządku obrad punku dotyczącego zmian w stawkach podatkowych.

- Proszę o wprowadzenie projektu uchwały w sprawie określenia stawek od podatku od nieruchomości, obowiązujących na terenie miasta. Jest to związane z wydarzeniami, które mają miejsce obecnie. Chodzi o to, że do 8 maja may termin na złożenie wniosków o dofinansowanie obiektów sportowych w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Mamy już opracowaną dokumentację na przebudowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, spełniamy wszystkie warunki, jest możliwość pozyskania dofinansowania w wysokości nawet 50%, a inwestycja szacowana jest na ponad 600 tys. zł, brakuje nam na wkład własny - argumentował włodarz i dodał, że na wczorajszej konferencji wojewoda lubelski ogłosił, że w maju będzie ogłoszony kolejny nabór w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. - Na to również mamy przygotowane wnioski, opracowane są dokumentacje. Niestety naszego budżetu nie będzie stać na skorzystanie ze środków zewnętrznych, już nie wspomnę o wnioskach składanych przez rady osiedlowe, które ze względu na stan finansów nie będą mogły zostać zrealizowane - zaznaczył Janusz Rosłan.

Natychmiast na to stanowisko odpowiedział Łukasz Pracoń, radny reprezentujący PiS.

- Składam wniosek o odrzucenie propozycji burmistrza jeśli chodzi o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej stawek podatkowych, krótko mówiąc odnośnie wzrostu podatków - mówił radny i stwierdził, że ani rada ani komisje nie miały czasu, by zaznajomić się z nowymi stawkami. Poza tym nie ma opinii komisji budżetu w tej sprawie. - To nie jest odpowiedni moment na podwyżkę podatków, zwłaszcza, że widzimy co się dzieje, ile witryn sklepowych jest pustych. A sam sposób wprowadzania tych podwyżek jest skandaliczny, dostaliśmy stawki dziś przed sesją. Nie wiem jak burmistrz to sobie wyobraża, mamy teraz się nad tym pochylić i podjąć decyzję? - pytał Pracoń.

- Wnioski, o których mówiłem są w większości wnioskami członków Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli nie zwiększymy dochodów nie będziemy mieć możliwości finansowania wniosków. Zdaję sobie sprawę z tego, że mogą państwo czuć się zaskoczeni, ale o podatkach mówimy przecież już od kilku lat. W związku z tym, jeśli chcą się państwo zapoznać z tymi propozycjami, wnioskuję do przewodniczącego, by zwołał sesję przed 8 maja, np. za tydzień w piątek i podjąć uchwałę w tym zakresie, tak, by miasto mogło jeszcze skorzystać z tych środków zewnętrznych - tłumaczył burmistrz.

Łukasz Pracoń, by sfinansować planowane inwestycje, zaproponował przesunięcia w budżecie np. zdjęcie kilkuset tysięcy zł z jak to określił "wątpliwej inwestycji" w skwer Saski.

Marek Łoński również wyraził oburzenie brakiem wcześniejszych konsultacji w kwestii planów podwyższenia podatków. -To złamanie dobrego zwyczaju i procedur, obecnie nie ma pozytywnej opinii komisji budżetu - mówił.

W obronie pomysłu o podwyżce podatków stanął radny Jan Skrok z komisji budżetu. - Radny Pracoń powiedział słusznie, że nie ma dobrego czasu na podwyżki podatków i to jedyne co powiedział słusznie. Reszta to polityka. Na pewno nie grzeszy grzecznością. Natomiast jeśli chodzi o procedowanie stawek to szukanie dochodów. Zwiększenie dochodów to jest jedyna szansa, byśmy w przyszłym roku mogli coś zrobić. Jest po prostu źle, nie wszyscy mamy tego świadomość - podkreślił radny.

Ostatecznie burmistrz wycofał się z wniosku o dodanie projektu uchwały do porządku obrad, kolejna sesja najprawdopodobniej odbędzie się końcem przyszłego tygodnia. Wówczas wróci temat podwyżek stawek podatkowych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 2927
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
LBLANIN   Każdy chyba widzi jak wiele dróg i inwestycji powstaje dzięki staraniom burmistrza. Niestety teraz ten system dąży do tego, że samorząd bez jałmużny od rządu nie jest w stanie zupełnie nic zrobić. Jeśli za te kilkadziesiąt złotych więcej podatku na rok faktycznie ma dalej powstawać tyle ulic jak do tej pory albo i więcej to myśle że każdy kto kocha to miasto tak jak ja nie będzie mu żałował. Inna opcja to zadłużanie miasta i myślę, że radni z PiS bez mrugnięcia okiem wybraliby tę opcję bo to specjalność tej partii ale według nie lepiej zapłacić teraz troche więcej niż później spłacać odsetki. Przeciwna opcja to przyspieszone wyludnienie, zapaść. Teraz dzięki m.in. pracy zdalnej jest szansa na zatrzymanie młodych ludzi w mieście, nie możemy jej zmarnować
4 maja 2023
+6
-0
Drakkar   Kiedy wreszcie przestaniecie szukać pieniędzy w kieszeni podatnika?
Może czas poszukać ich u siebie wdrażając oszczędności.
Dobrze Pracon powiedział z tym skwerem saskim.
Remont tego miejsca powinien zaczekać bo i tak juz sporo czasu leży odłogiem więc jak poczeka jeszcze trochę to nic sie nie stanie.
Mozna sie tylko domyslać ile by kosztowała rewitalizacja skweru ale skoro remont skwerku u zbiegu Trzeciego maja i Zamojskiej kosztował 860 tys.to przebudowa saskiego może wynieśc znacznie więcej.
Zatem uwagi Praconia mogą byc słuszne.
Trzeba tez pamietąć iz podatek od nieruchomości zaplacimy dwukrotnie.
Raz od własnej nieruchomości a dwa w cenach towarów i usług do których zostanie ów podatek doliczony.
Nie podoba mi sie podejście Skroka do sprawy bo odkąd pamiętam ciągle narzeka :Budżet w rozsypce,miasto nie ma pieniedzy,ostatnia szansa,jest po prostu źle.
Nie podoba mi sie też to że nie martwi sie o pieniądze podatnika który to podatnik daje mu tez pensje radnego.
Panie Skrok jesli w moim budżecie nie wystarcza mi na coś to po prostu tego nie robie lub odwlekam to w czasie równoczesnie nie wkładam rąk do kieszeni sąsiada a u was to musi byc teraz natychmiast.
Nie macie pieniędzy to szukajcie oszczędności.
Nie wiem czy pan Skrok zauwazył ale wszystko ostatnio PODROŻAŁO więc drażnienie społeczenstwa kolejnymi podwyżkami to nie jest najlepszy pomysł.
Co do pustych witryn pana Praconia potwierdzam rozmawiałem ze znajomymi przedsiębiorcami.
Jedni zauważyli spadek obrotów a drudzy zastanawiają sie czy nie zamknąć interesu.
Także szanowny panie Skrok śmiało niech pan ratuje budżet.
26 kwietnia 2023
+10
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w sobotę, godzina 19:30 Biłgoraj
Konkurs talentów w BCK
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w sobotę, godzina 11:13 Biłgoraj
Zdążyć z pomocą
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
w sobotę, godzina 08:45 Biszcza
360 zawodników wystartowało nad zalewem
w piątek, godzina 09:20 Biłgoraj
Schola zaprasza do współpracy
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
Liście, tukan i egzotyczne kwiaty. Młodzież wzięła się za malowanie bloku [NOWE ZDJĘCIA]
Na jednym z bloków przy placu Wolności w Biłgoraju widniały wulgarne napisy szpecące elewację. Zajęli się tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Pod nadzorem nauczycieli stworzyli prawdziwe dzieło. Akcja odbyła się w sobotę 30 września.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
w sobotę, godzina 08:11 Biłgoraj
Policjanci w szkole
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w piątek, godzina 07:50 Tereszpol-Zaorenda
Biłgorajskie Zawody Rodzinne
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
23 września 2023 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl