Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.04.26 17:38 | aktualizacja: 2023.04.26 17:41

Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?

Środowa sesja Rady Miasta Biłgoraja ledwo zdążyła się rozpocząć, a już radni posprzeczali się o jedną z uchwał. Burmistrz chciał wprowadzenia do porządku obrad uchwały dotyczącej podwyżki podatków. Radni opozycyjni od razu opowiedzieli się przeciwko. - Jeśli chodzi o budżet miasta jest źle - mówił Jan Skrok. Jak skończyła się ta przepychanka?
Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?
Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?

Temat podwyżek stawek podatkowych zawsze wzbudza kontrowersje. Jednak tym razem, dyskusja na ten temat rozpoczęła się zaledwie kilka minut po rozpoczęciu sesji Rady Miasta Biłgoraja. Obrady odbyły się w środowe popołudnie 26 kwietnia, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Ale od początku.

Jak tylko okazało się, że na sesji jest wystarczająca liczba osób do podejmowania uchwał burmistrz miasta Janusz Rosłan zaproponował wprowadzeni do porządku obrad punku dotyczącego zmian w stawkach podatkowych.

- Proszę o wprowadzenie projektu uchwały w sprawie określenia stawek od podatku od nieruchomości, obowiązujących na terenie miasta. Jest to związane z wydarzeniami, które mają miejsce obecnie. Chodzi o to, że do 8 maja may termin na złożenie wniosków o dofinansowanie obiektów sportowych w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Mamy już opracowaną dokumentację na przebudowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, spełniamy wszystkie warunki, jest możliwość pozyskania dofinansowania w wysokości nawet 50%, a inwestycja szacowana jest na ponad 600 tys. zł, brakuje nam na wkład własny - argumentował włodarz i dodał, że na wczorajszej konferencji wojewoda lubelski ogłosił, że w maju będzie ogłoszony kolejny nabór w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. - Na to również mamy przygotowane wnioski, opracowane są dokumentacje. Niestety naszego budżetu nie będzie stać na skorzystanie ze środków zewnętrznych, już nie wspomnę o wnioskach składanych przez rady osiedlowe, które ze względu na stan finansów nie będą mogły zostać zrealizowane - zaznaczył Janusz Rosłan.

Natychmiast na to stanowisko odpowiedział Łukasz Pracoń, radny reprezentujący PiS.

- Składam wniosek o odrzucenie propozycji burmistrza jeśli chodzi o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej stawek podatkowych, krótko mówiąc odnośnie wzrostu podatków - mówił radny i stwierdził, że ani rada ani komisje nie miały czasu, by zaznajomić się z nowymi stawkami. Poza tym nie ma opinii komisji budżetu w tej sprawie. - To nie jest odpowiedni moment na podwyżkę podatków, zwłaszcza, że widzimy co się dzieje, ile witryn sklepowych jest pustych. A sam sposób wprowadzania tych podwyżek jest skandaliczny, dostaliśmy stawki dziś przed sesją. Nie wiem jak burmistrz to sobie wyobraża, mamy teraz się nad tym pochylić i podjąć decyzję? - pytał Pracoń.

- Wnioski, o których mówiłem są w większości wnioskami członków Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli nie zwiększymy dochodów nie będziemy mieć możliwości finansowania wniosków. Zdaję sobie sprawę z tego, że mogą państwo czuć się zaskoczeni, ale o podatkach mówimy przecież już od kilku lat. W związku z tym, jeśli chcą się państwo zapoznać z tymi propozycjami, wnioskuję do przewodniczącego, by zwołał sesję przed 8 maja, np. za tydzień w piątek i podjąć uchwałę w tym zakresie, tak, by miasto mogło jeszcze skorzystać z tych środków zewnętrznych - tłumaczył burmistrz.

Łukasz Pracoń, by sfinansować planowane inwestycje, zaproponował przesunięcia w budżecie np. zdjęcie kilkuset tysięcy zł z jak to określił "wątpliwej inwestycji" w skwer Saski.

Marek Łoński również wyraził oburzenie brakiem wcześniejszych konsultacji w kwestii planów podwyższenia podatków. -To złamanie dobrego zwyczaju i procedur, obecnie nie ma pozytywnej opinii komisji budżetu - mówił.

W obronie pomysłu o podwyżce podatków stanął radny Jan Skrok z komisji budżetu. - Radny Pracoń powiedział słusznie, że nie ma dobrego czasu na podwyżki podatków i to jedyne co powiedział słusznie. Reszta to polityka. Na pewno nie grzeszy grzecznością. Natomiast jeśli chodzi o procedowanie stawek to szukanie dochodów. Zwiększenie dochodów to jest jedyna szansa, byśmy w przyszłym roku mogli coś zrobić. Jest po prostu źle, nie wszyscy mamy tego świadomość - podkreślił radny.

Ostatecznie burmistrz wycofał się z wniosku o dodanie projektu uchwały do porządku obrad, kolejna sesja najprawdopodobniej odbędzie się końcem przyszłego tygodnia. Wówczas wróci temat podwyżek stawek podatkowych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3316
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
LBLANIN   Każdy chyba widzi jak wiele dróg i inwestycji powstaje dzięki staraniom burmistrza. Niestety teraz ten system dąży do tego, że samorząd bez jałmużny od rządu nie jest w stanie zupełnie nic zrobić. Jeśli za te kilkadziesiąt złotych więcej podatku na rok faktycznie ma dalej powstawać tyle ulic jak do tej pory albo i więcej to myśle że każdy kto kocha to miasto tak jak ja nie będzie mu żałował. Inna opcja to zadłużanie miasta i myślę, że radni z PiS bez mrugnięcia okiem wybraliby tę opcję bo to specjalność tej partii ale według nie lepiej zapłacić teraz troche więcej niż później spłacać odsetki. Przeciwna opcja to przyspieszone wyludnienie, zapaść. Teraz dzięki m.in. pracy zdalnej jest szansa na zatrzymanie młodych ludzi w mieście, nie możemy jej zmarnować
4 maja 2023
+6
-0
Drakkar   Kiedy wreszcie przestaniecie szukać pieniędzy w kieszeni podatnika?
Może czas poszukać ich u siebie wdrażając oszczędności.
Dobrze Pracon powiedział z tym skwerem saskim.
Remont tego miejsca powinien zaczekać bo i tak juz sporo czasu leży odłogiem więc jak poczeka jeszcze trochę to nic sie nie stanie.
Mozna sie tylko domyslać ile by kosztowała rewitalizacja skweru ale skoro remont skwerku u zbiegu Trzeciego maja i Zamojskiej kosztował 860 tys.to przebudowa saskiego może wynieśc znacznie więcej.
Zatem uwagi Praconia mogą byc słuszne.
Trzeba tez pamietąć iz podatek od nieruchomości zaplacimy dwukrotnie.
Raz od własnej nieruchomości a dwa w cenach towarów i usług do których zostanie ów podatek doliczony.
Nie podoba mi sie podejście Skroka do sprawy bo odkąd pamiętam ciągle narzeka :Budżet w rozsypce,miasto nie ma pieniedzy,ostatnia szansa,jest po prostu źle.
Nie podoba mi sie też to że nie martwi sie o pieniądze podatnika który to podatnik daje mu tez pensje radnego.
Panie Skrok jesli w moim budżecie nie wystarcza mi na coś to po prostu tego nie robie lub odwlekam to w czasie równoczesnie nie wkładam rąk do kieszeni sąsiada a u was to musi byc teraz natychmiast.
Nie macie pieniędzy to szukajcie oszczędności.
Nie wiem czy pan Skrok zauwazył ale wszystko ostatnio PODROŻAŁO więc drażnienie społeczenstwa kolejnymi podwyżkami to nie jest najlepszy pomysł.
Co do pustych witryn pana Praconia potwierdzam rozmawiałem ze znajomymi przedsiębiorcami.
Jedni zauważyli spadek obrotów a drudzy zastanawiają sie czy nie zamknąć interesu.
Także szanowny panie Skrok śmiało niech pan ratuje budżet.
26 kwietnia 2023
+11
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 11:17 Biłgoraj
Motocykliści opanowali Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
Po kilkuletniej przerwie do kalendarza wydarzeń w Biłgoraju powraca Spontaniczna Motomajówka. W sobotę 25 maja zorganizowano piątą edycję zlotu, którego inicjatorem jest Spontaniczna Grupa Motocyklowa.
dzisiaj, 08:41 Korytków Duży
Nocne zdarzenie drogowe
dzisiaj, 11:47 Biłgoraj
Rowerem przez Ziemię Biłgorajską
w sobotę, godzina 21:18 Biłgoraj
Sobotnie koncerty gwiazd [NOWE ZDJĘCIA]
Trwają Dni Biłgoraja. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie od programu skierowanego do najmłodszych mieszkańców miasta. Wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie letniej BCK wystąpili Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, Kuba Nizio, Ola Nizio - zwyciężczyni 5 edycji "The Voice of Poland". Przed nami koncerty gwiazd.
w sobotę, godzina 17:54 Biłgoraj
Biłgorajanie świętują Dni Miasta
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
w piątek, godzina 08:17 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
dzisiaj, 15:04 Biłgoraj
Wioska indiańska w centrum miasta
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w piątek, godzina 15:52 Tarnogród
Pożegnanie wieloletniej dyrektor biblioteki
Po ponad pięćdziesięciu latach pracy w zawodzie bibliotekarza, na zasłużoną emeryturę przechodzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie - Joanna Puchacz.
w sobotę, godzina 13:23 Frampol
Zderzenie osobówek na DW nr 835 we Frampolu [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
dzisiaj, 09:46 Biłgoraj
Słodka pomoc dla Igi i Maćka
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
w czwartek, godzina 19:10 Bukowina
Zdarzenie drogowe w Bukowinie
dzisiaj, 08:24 Biłgoraj
Uczennica ZSZiO z wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie
w czwartek, godzina 18:46 Gmina Biłgoraj
Ustalono wysokość diet i pensję wójta
Podczas III sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 23 maja, radni podjęli kluczowe uchwały dotyczące wynagrodzenia wójta oraz diet dla członków rady.
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
w czwartek, godzina 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl