- Zależy nam na tym, aby nasza młodzież we właściwy sposób korzystała z nowoczesnej technologii - zaznaczała wicedyrektor biłgorajskiego "Katolika" Maria Oleszek. - My dorośli mamy świadomość, że świat cyfrowy jest to świat, z którego należy mądrze korzystać. Jednak u młodych ludzi często zauważamy brak konkretnych granic. Świat realny ze światem cyfrowym to jest jedno. Te światy się tak przenikają, że młodzi ludzie nie mają granic, nie mają świadomości, kiedy należy przestać, gdzie te granice należy postawić i jak rozdzielić te światy. Stąd też nasza czujność i zauważenie potrzeby, że ci młodzi ludzie dostali do ręki narzędzia z jednej strony przydatne, z drugiej niebezpieczne, całkowicie bez instrukcji ich obsługi. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży zorganizowaliśmy dzisiejsze spotkanie i myślę, że to był bardzo cenny czas, a ich świadomość na temat korzystania ze świata cyfrowego wzrosła - wyjaśniała.
O tematyce spotkania mówił prof. Jakub Andrzejczak, profesor i kierownik Zakładu Socjologii Wychowania Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej. - Chcę na takim spotkaniu pokazać młodym ludziom, jak naprawdę funkcjonuje świat cyfrowy, jakich używa przemyślnych technik, narzędzi i metod absorbowania ich uwagi i w jaki sposób można minimalizować te negatywne skutki korzystania ze świata cyfrowego - wyjaśnił prof. Jakub Andrzejczak.
Prof. Andrzejczak tłumaczył również, jak zdrowo i bezpiecznie korzystać ze świata cyfrowego. - Jeżeli chodzi o tych najmłodszych to jest to takie korzystanie, które nie wkracza i nie absorbuje, nie koliduje z kształtowaniem podstawowych potrzeb i umiejętności młodych ludzi, poczynając od grafomotoryki, czyli tego, że często zastępujemy zabawę klasycznymi zabawkami na urządzenia cyfrowe, które m.in. nie ćwiczą mięśni dłoni, kończąc na umiejętnościach językowych czy interakcji, budowania więzi, ale też często na potrzebach podstawowych takich jak potrzeba snu czy odpoczynku. Natomiast jeśli mówimy o młodzieży to wchodzimy w temat związany z byciem osobą odpowiedzialną za to, że ma się w tym świecie wolność i jest się współautorem całej tej rzeczywistości - tłumaczył prof. Andrzejczak
-Wiemy, że jednym z czynników najbardziej absorbujących młodych ludzi są powiadomienia. Zawsze zwracam uwagę na to, aby młodzi ludzie ograniczali ilość powiadomień tylko do tych, które pochodzą od prawdziwych osób, a więc aby zrezygnować z powiadomień, które pochodzą z aplikacji, subskrypcji różnych kanałów czy gier cyfrowych i już dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilka czy kilkanaście minut w ciągu całego dnia. Myślę, że w przypadku młodych ludzi kluczowe jest pokazywanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Ważne jest też to, aby wprowadzać też młodych ludzi w krótkie stany nudy, bo dziś receptą na nudę staje się właśnie telefon komórkowy. A nuda jest ostatnim bastionem kreatywności w tym świecie, bo z niej powstają rzeczy i pomysły, w jaki inny sposób można spędzić czas - dodał prof. Andrzejczak.
Młodzież z Katolickiego Liceum miała okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie rozwoju świata cyfrowego w ostatnich latach, posłuchać o rozsądnym korzystaniu z technologii cyfrowej, a także zastanowić się, co dobrego może stać się wówczas, gdy odłożą różnego typu urządzenia cyfrowe.
Prof. Jakub Andrzejczak jest profesorem i kierownikiem Zakładu Socjologii Wychowania Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekomomicznej, doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i członkiem Pracowni Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej oraz autor licznych badań naukowych oraz programów profilaktycznych w zakresie funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym. Od lat zajmuje się wpływem technologii cyfrowej na społeczeństwo, w szczególności na socjalizację i edukację młodych ludzi. W jego szkoleniach wzięło udział już kilkadziesiąt tysięcy osób, nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników instytucji pomocowych oraz rodziców. Prowadzi jeden z najpopularniejszych profili na portalu Facebook o tematyce funkcjonowania dzieci i młodzieży online - Jakub Andrzejczak-rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym.