Programista PHP - czym się zajmuje?
Programista PHP to osoba, która z reguły cieszy się bardzo dużym wzięciem na rynku pracy - według przeprowadzonych badań to obecnie jeden z najbardziej potrzebnych zawodów.
Programista PHP jest osobą, która w doskonałym stopniu opanowała ten język programowania. Wykorzystuje go w celu tworzenia stron internetowych oraz różnego rodzaju aplikacji. Praca w sektorze IT często wiąże się z wygórowanymi wymaganiami oraz pracą pod presją. Warto wiedzieć, jaki jest zakres obowiązków przeciętnego programisty PHP. Są to między innymi:
projektowanie oprogramowania zgodnego z standardami i zasadami danej firmy,
optymalizacja i rozwój istniejących funkcji,
naprawa bieżących błędów,
wdrażanie nowych rozwiązań,
przygotowywanie dokumentacji projektowej,
współpraca z innymi pracownikami,
koordynacja działań,
spotkania z klientami.
Warto podkreślić, że to, jaki jest zakres obowiązków konkretnego programisty BHP, uzależnione jest od jego pracodawcy i warunków panujących w danej firmie.
Jakie umiejętności i kwalifikacje powinien posiadać programista PHP?
Znajomość języka kodowania PHP to nie jedyna umiejętność, jaką powinien wykazać się programista PHP. Zdecydowana większość pracodawców do pracy na tym stanowisku wymaga również znajomości HTML, CSS, JS, GIT oraz innych narzędzi programistycznych.
Z racji tego, że praca programisty PHP często dotyczy zatrudnienia w międzynarodowych firmach, wskazana jest znajomość języka obcego w zaawansowanym stopniu. Wszystko dlatego, że IT jest branżą, która rozwija się wyjątkowo dynamicznie, a nowe informacje często dostępne są w języku angielskim, podobnie jak panele służące do kodowania i tworzenia oprogramowania. Znajomość języka angielskiego znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków programisty PHP. Nic dziwnego, że znajomość języka stanowi jedno z głównych wymagań, jakie pracodawcy stawiają przed kandydatami do pracy.
Aby bliżej zapoznać się ze specyfiką pracy na stanowisku programisty PHP, warto poszukać ofert pracy na GoWork.pl.
Tester oprogramowania - z czym wiąże się ten zawód?
Równie ważnym zawodem, jeśli chodzi o branżę informatyczną, jest tester oprogramowania. Śmiało można powiedzieć, że osoba wykonująca tę pracę pośredniczy pomiędzy twórcami oprogramowania, a jego odbiorcami. W dużym skrócie - testerzy weryfikują oprogramowanie pod kątem prawidłowego działania.
Pomimo tego że praca jako tester oprogramowania nie wymaga znajomości języków kodowania, to jednak osoba zainteresowana zatrudnieniem na tym stanowisku, powinna wykazać się pewnymi predyspozycjami i kompetencjami.
Czy łatwo znaleźć zatrudnienie jako tester oprogramowania?
W dzisiejszych czasach praca testera oprogramowania cieszy się ogromną popularnością. Rozwój branży IT jest wyjątkowo dynamiczny, dlatego na rynku pracy panuje bardzo duże zapotrzebowanie na testerów.
Ich zadaniem jest weryfikacja, czy stworzone oprogramowanie działa w prawidłowy sposób i zgodne jest z pierwotnymi założeniami. Celem pracy testera jest poprawa finalnej jakości produktów - między innymi poprzez wyłapywanie ewentualnych błędów i zgłaszanie je do poprawy.
Obowiązki testera oprogramowania
Obowiązki osoby zatrudnionej na stanowisku testera oprogramowania, mogą znacznie się od siebie różnić, choćby ze względu na etap kariery zawodowej. Zadaniem osób wykonujących pracę testera jest między innymi:
przygotowywanie planów testów,
tworzenie dokumentacji przeprowadzonych testów,
analiza prawidłowości działania oprogramowania,
przeprowadzanie testów funkcjonalności,
weryfikacja zgodności oprogramowania z pierwotnym projektem,
zgłaszanie ewentualnych błędów,
przekazywanie raportów do zespołu programistów i utrzymywanie z nimi bieżącego kontaktu.
Osoby, które zainteresowane są wymaganiami i potrzebami konkretnych pracodawców poszukujących testerów oprogramowania, dokładniejsze informacje znaleźć mogą na Gowork.pl.
Zarówno programista PHP, jak i tester oprogramowania uznawane są za zawody przyszłości. Nic nie wskazuje na to, by zapotrzebowanie na pracowników działających w tych branżach wkrótce miało się zmniejszyć.