Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.25 22:54

Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu.

Twój biznes opiera się na sprzedaży produktów? W takim razie temat wzorów przemysłowych może Cię zainteresować. Dlaczego? Ponieważ to wygląd, tak produktu, jak i opakowania w dużej mierze wpływa na decyzję konsumenta o zakupie. Nie wierzysz? W takim razie sam zadaj sobie pytanie, czym kierujesz się podczas zakupów? Powiesz, że ceną, ale co w sytuacji, gdy kilka towarów jest dostępnych w podobnej cenie? Po który sięgniesz? Większość osób wybierze ten, który jest po prostu ładniejszy. Ludzie kupują oczami. Taka jest nasza natura.
Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu.
Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu.

Czym w ogóle jest wzór przemysłowy?

Wzorem przemysłowym można nazwać design produktu bądź opakowania. Będzie to zatem kształt, np. mebla czy pudełka na herbatę. W ustawie znajdziesz takie określenia, jak kontury, kształt, kolorystyka, struktura, materiał czy ornamentacja. Jednym słowem chodzi tu po prostu o wygląd przedmiotu.

Jak już wiesz po przeczytaniu wstępu, wygląd produktu ma bardzo często decydujący wpływ na wyniki sprzedażowe. Dlatego ochrona tego aspektu jest istotna. O czym powinieneś wiedzieć? Że za pomocą wzoru przemysłowego nie chronisz technologii ukrytej pod designem. To domena patentów na wynalazki oraz wzorów użytkowych.

Podobnie jak w przypadku znaków towarowych, po rejestracji wzoru przemysłowego otrzymasz świadectwo ochronne. Zwróć uwagę na numer Twojego prawa. Informują o takiej rejestracji odstraszasz potencjalnych naruszycieli. Odpowiednią adnotację możesz nanieść na produkt lub opakowanie. I to faktycznie działa.

Zobacz również:

· Klasyfikacja nicejska . Co ma wspólnego z prawną ochroną marki?

Kiedy można zastrzec dizajn produktu?

Po pierwsze wzór przemysłowy w dacie zgłoszenia musi być nowy. Kryterium nowości oznacza bowiem przede wszystkim to, że taki przedmiot nie może być obecny na rynku więcej niż 12 miesięcy przed zgłoszeniem.

Co ciekawe, formalnie taki wzór nadal uda Ci się zarejestrować, ale konkurencja będzie mogła z łatwością go unieważnić. Urzędnik nie sprawdza bowiem, czy kryterium nowości zostało spełnione przez zgłaszającego. To dzięki temu ochrona przyznawana jest już w kilkanaście dni.

Wzór przemysłowy musi mieć indywidualny charakter

Indywidualny charakter oznacza, że taki przedmiot jest wyraźnie inny od tego co do tej pory opublikowano. Kosmetyczna różnica detali będzie niewystarczające.

Jeżeli obawiasz się, czy Twój produkt bądź opakowanie wystarczająco różni się od konkurencyjnych, skonsultuj się z rzecznikiem patentowym. O czym warto pamiętać? Że to kryterium jest badane przez pryzmat zorientowanego użytkownika, a nie przeciętnego użytkownika. Jak możesz się zatem domyślić, pole do interpretacji jest tutaj ogromne.

Rejestracja wzoru przemysłowego nie jest darmowa

Jeżeli planujesz chronić wzór przemysłowy na terenie Polski, to wniosek o rejestrację składasz w Urzędzie Patentowym RP. Opłata za zgłoszenie wynosi 300 zł. Do tego dochodzi opłata za okres ochronny - w sumie jest ich 5 i obejmują łącznie okres 25 lat. Opłaty wzrastają z każdym okresem. Na dzień dobry musisz zapłacić 150 zł za pierwszy okres ochronny. Do tego dochodzi jeszcze opłata za publikację informacji o przyznanym Ci prawie do ochrony - 70 zł.

Jeżeli potrzebujesz ochrony na skalę Unii Europejskiej, to swój wzór przemysłowy musisz zarejestrować Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante w Hiszpanii (EUIPO). Tu opłaty zaczynają się od 350 Euro. Co ciekawe, wysokość opłaty maleje przy większej ilości odmian zgłaszanych jednocześnie. Opłaty za okres ochrony także są podzielone na bloki, a łączny czas ich trwania również wynosi 25 lat.

Co zyskujesz dzięki rejestracji wzorów?

Zastanawiasz się, jakie korzyści biznesowe daje rejestracja wzoru przemysłowego? Mogę Cię zapewnić, że opłaty rejestracyjne zwrócą Ci się z nawiązką. Dlaczego? Poniżej przedstawię Ci kluczowe korzyści, jakie wiążą się z rejestracją wzoru przemysłowego.

Jesteś formalnym właścicielem designu produktu

Możesz śmiało budować swoją pozycję na rynku, ponieważ masz świadectwo ochronne na konkretny dizajn. Twoje prawa potwierdza indywidualny numer, który możesz umieścić na produkcie. Co istotne, wzór przemysłowy może być przedmiotem obrotu. Co to oznacza? Że możesz go sprzedać podobnie, jak sprzedajesz np. samochód. Nie musisz zatem korzystać z własnego wzoru przemysłowego w sposób komercyjny. Możesz go po prostu z zyskiem sprzedać lub udostępniać na zasadzie licencji.

Możesz skutecznie i szybko walczyć z nieuczciwą konkurencją

Tak jak w przypadku znaków towarowych, tak i tu świadectwo ochronne to bardzo ważny dokument. Wystarczy jego skan przesłać do administracji portalu typu Allegro a oferty konkurencji znikną szybciej, niż się tam pojawiły.

Dlatego tak ważne jest, aby świadectwo ochronne znalazło się w Twoich rękach, a nie u Twojej konkurencji. Wówczas bowiem sytuacja się odwróci i to Ty nie zdołasz nic sprzedać online. Chyba że wygrasz proces sądowy o unieważnienie takiej rejestracji. Zajmuje to jednak wiele miesięcy w trakcie których masz zablokowaną sprzedaż. Do tego czasu Twoja firma może już upaść z powodu braku obrotów.

Odwracasz ciężar dowodowy w sporze

Wiele prawdy jest w powiedzeniu, że pierwszy w Urzędzie Patentowym zyskuje najwięcej. Portale sprzedażowe nie weryfikują kto ma w sporze rację. Zawsze zgadzają się na usunięcie zakwestionowanej oferty. Tak pokrzywdzony przedsiębiorca może próbować unieważnić wzór w oparciu o który go usunięto. Tyle, że musi zgromadzić wtedy dowody na jego brak nowości czy indywidualnego charakteru. To na nim spoczywa wtedy obowiązek zebrania dowodów.

W praktyce wielokrotnie łatwiej uzyskać taką ochronę niż ją unieważnić. Strategicznie lepiej abyś ze swoim zgłoszeniem był pierwszy. To konkurencja ma wtedy problem a nie Ty.

Szybka rejestracja wzoru przemysłowego

Już po 14 dniach otrzymasz świadectwo ochronne przy wniosku do EUIPO. Z kolei na patent trzeba czekać co najmniej 3 lata. W tym okresie nie masz żadnego narzędzia do walki z konkurencją, bo formalnie patent jeszcze nie został Ci przyznany. Dlatego lepiej mądrze korzystać z dostępnych form ochrony i zabezpieczyć się już na samym starcie. Szczegółową strategię najlepiej omów z rzecznikiem patentowym.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu., 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 970
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 14:42 Biłgoraj
Biłgoraj zaświecił na niebiesko
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
dzisiaj, 12:12 Józefów
Ofensywa inwestycyjna w Józefowie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w piątek, godzina 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
dzisiaj, 08:47 Józefów
Szachowe mistrzostwa powiatu
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl