Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.25 22:54

Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu.

Twój biznes opiera się na sprzedaży produktów? W takim razie temat wzorów przemysłowych może Cię zainteresować. Dlaczego? Ponieważ to wygląd, tak produktu, jak i opakowania w dużej mierze wpływa na decyzję konsumenta o zakupie. Nie wierzysz? W takim razie sam zadaj sobie pytanie, czym kierujesz się podczas zakupów? Powiesz, że ceną, ale co w sytuacji, gdy kilka towarów jest dostępnych w podobnej cenie? Po który sięgniesz? Większość osób wybierze ten, który jest po prostu ładniejszy. Ludzie kupują oczami. Taka jest nasza natura.
Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu.
Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu.

Czym w ogóle jest wzór przemysłowy?

Wzorem przemysłowym można nazwać design produktu bądź opakowania. Będzie to zatem kształt, np. mebla czy pudełka na herbatę. W ustawie znajdziesz takie określenia, jak kontury, kształt, kolorystyka, struktura, materiał czy ornamentacja. Jednym słowem chodzi tu po prostu o wygląd przedmiotu.

Jak już wiesz po przeczytaniu wstępu, wygląd produktu ma bardzo często decydujący wpływ na wyniki sprzedażowe. Dlatego ochrona tego aspektu jest istotna. O czym powinieneś wiedzieć? Że za pomocą wzoru przemysłowego nie chronisz technologii ukrytej pod designem. To domena patentów na wynalazki oraz wzorów użytkowych.

Podobnie jak w przypadku znaków towarowych, po rejestracji wzoru przemysłowego otrzymasz świadectwo ochronne. Zwróć uwagę na numer Twojego prawa. Informują o takiej rejestracji odstraszasz potencjalnych naruszycieli. Odpowiednią adnotację możesz nanieść na produkt lub opakowanie. I to faktycznie działa.

Zobacz również:

· Klasyfikacja nicejska . Co ma wspólnego z prawną ochroną marki?

Kiedy można zastrzec dizajn produktu?

Po pierwsze wzór przemysłowy w dacie zgłoszenia musi być nowy. Kryterium nowości oznacza bowiem przede wszystkim to, że taki przedmiot nie może być obecny na rynku więcej niż 12 miesięcy przed zgłoszeniem.

Co ciekawe, formalnie taki wzór nadal uda Ci się zarejestrować, ale konkurencja będzie mogła z łatwością go unieważnić. Urzędnik nie sprawdza bowiem, czy kryterium nowości zostało spełnione przez zgłaszającego. To dzięki temu ochrona przyznawana jest już w kilkanaście dni.

Wzór przemysłowy musi mieć indywidualny charakter

Indywidualny charakter oznacza, że taki przedmiot jest wyraźnie inny od tego co do tej pory opublikowano. Kosmetyczna różnica detali będzie niewystarczające.

Jeżeli obawiasz się, czy Twój produkt bądź opakowanie wystarczająco różni się od konkurencyjnych, skonsultuj się z rzecznikiem patentowym. O czym warto pamiętać? Że to kryterium jest badane przez pryzmat zorientowanego użytkownika, a nie przeciętnego użytkownika. Jak możesz się zatem domyślić, pole do interpretacji jest tutaj ogromne.

Rejestracja wzoru przemysłowego nie jest darmowa

Jeżeli planujesz chronić wzór przemysłowy na terenie Polski, to wniosek o rejestrację składasz w Urzędzie Patentowym RP. Opłata za zgłoszenie wynosi 300 zł. Do tego dochodzi opłata za okres ochronny - w sumie jest ich 5 i obejmują łącznie okres 25 lat. Opłaty wzrastają z każdym okresem. Na dzień dobry musisz zapłacić 150 zł za pierwszy okres ochronny. Do tego dochodzi jeszcze opłata za publikację informacji o przyznanym Ci prawie do ochrony - 70 zł.

Jeżeli potrzebujesz ochrony na skalę Unii Europejskiej, to swój wzór przemysłowy musisz zarejestrować Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante w Hiszpanii (EUIPO). Tu opłaty zaczynają się od 350 Euro. Co ciekawe, wysokość opłaty maleje przy większej ilości odmian zgłaszanych jednocześnie. Opłaty za okres ochrony także są podzielone na bloki, a łączny czas ich trwania również wynosi 25 lat.

Co zyskujesz dzięki rejestracji wzorów?

Zastanawiasz się, jakie korzyści biznesowe daje rejestracja wzoru przemysłowego? Mogę Cię zapewnić, że opłaty rejestracyjne zwrócą Ci się z nawiązką. Dlaczego? Poniżej przedstawię Ci kluczowe korzyści, jakie wiążą się z rejestracją wzoru przemysłowego.

Jesteś formalnym właścicielem designu produktu

Możesz śmiało budować swoją pozycję na rynku, ponieważ masz świadectwo ochronne na konkretny dizajn. Twoje prawa potwierdza indywidualny numer, który możesz umieścić na produkcie. Co istotne, wzór przemysłowy może być przedmiotem obrotu. Co to oznacza? Że możesz go sprzedać podobnie, jak sprzedajesz np. samochód. Nie musisz zatem korzystać z własnego wzoru przemysłowego w sposób komercyjny. Możesz go po prostu z zyskiem sprzedać lub udostępniać na zasadzie licencji.

Możesz skutecznie i szybko walczyć z nieuczciwą konkurencją

Tak jak w przypadku znaków towarowych, tak i tu świadectwo ochronne to bardzo ważny dokument. Wystarczy jego skan przesłać do administracji portalu typu Allegro a oferty konkurencji znikną szybciej, niż się tam pojawiły.

Dlatego tak ważne jest, aby świadectwo ochronne znalazło się w Twoich rękach, a nie u Twojej konkurencji. Wówczas bowiem sytuacja się odwróci i to Ty nie zdołasz nic sprzedać online. Chyba że wygrasz proces sądowy o unieważnienie takiej rejestracji. Zajmuje to jednak wiele miesięcy w trakcie których masz zablokowaną sprzedaż. Do tego czasu Twoja firma może już upaść z powodu braku obrotów.

Odwracasz ciężar dowodowy w sporze

Wiele prawdy jest w powiedzeniu, że pierwszy w Urzędzie Patentowym zyskuje najwięcej. Portale sprzedażowe nie weryfikują kto ma w sporze rację. Zawsze zgadzają się na usunięcie zakwestionowanej oferty. Tak pokrzywdzony przedsiębiorca może próbować unieważnić wzór w oparciu o który go usunięto. Tyle, że musi zgromadzić wtedy dowody na jego brak nowości czy indywidualnego charakteru. To na nim spoczywa wtedy obowiązek zebrania dowodów.

W praktyce wielokrotnie łatwiej uzyskać taką ochronę niż ją unieważnić. Strategicznie lepiej abyś ze swoim zgłoszeniem był pierwszy. To konkurencja ma wtedy problem a nie Ty.

Szybka rejestracja wzoru przemysłowego

Już po 14 dniach otrzymasz świadectwo ochronne przy wniosku do EUIPO. Z kolei na patent trzeba czekać co najmniej 3 lata. W tym okresie nie masz żadnego narzędzia do walki z konkurencją, bo formalnie patent jeszcze nie został Ci przyznany. Dlatego lepiej mądrze korzystać z dostępnych form ochrony i zabezpieczyć się już na samym starcie. Szczegółową strategię najlepiej omów z rzecznikiem patentowym.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Ludzie kupują oczami! Słów kilka o ochronie dizajnu., 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 518
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 21:27 Biłgoraj
Koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia zespołu "Tanew"
W tym roku Zespół Tańca Ludowego "Tanew" obchodzi 40-lecie powstania. Z tej okazji, w sobotnie popołudnie 3 czerwca, odbył się koncert jubileuszowy, w którym wystąpili obecni i byli tancerze, ale także Grupa Folklorystyczna "Pokolenia".
dzisiaj, 09:36 Biłgoraj
400 szt. podrabianych zabawek w jednym ze sklepów w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 17:07 Okrągłe
Turniej Wsi 2023 [NOWE ZDJĘCIA]
30 maja 2023 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
w poniedziałek, godzina 13:22 Okrągłe
Święto ludowców
dzisiaj, 07:51 Biłgoraj
Będzie niebezpiecznie. IMGW ostrzega przed burzami z gradem
27 maja 2023 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 09:24 Biłgoraj
Fałszywa policjantka oszukała mieszkankę na 30 tys. zł
w niedzielę, godzina 14:30 Szyszków
Młodzieżowe drużyny pożarnicze rywalizowały w Szyszkowie
24 maja 2023 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
w poniedziałek, godzina 08:19 Biłgoraj
Tak wygląda przebudowa basenu
w poniedziałek, godzina 09:32 Biłgoraj
Boże Ciało - znamy trasy procesji
24 maja 2023 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
w piątek, godzina 10:59 Biłgoraj
Piękni i Młodzi oraz Playboys kręcili teledysk na biłgorajskim autodromie
dzisiaj, 07:49 Goraj
Gminny Dzień Dziecka w Goraju
dzisiaj, 11:28 Biłgoraj
Biłgorajanie na marszu 4 czerwca
4 czerwca obchodziliśmy rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji politycy Platformy Obywatelskiej zorganizowali marsz, który przeszedł przez Warszawę. Udział w wydarzeniu wzięli też mieszkańcy powiatu biłgorajskiego.
w piątek, godzina 10:32 Obsza
Grill z okazji Dnia Dziecka z promilami w tle
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
28 maja 2023 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
w piątek, godzina 19:54 Biłgoraj
Wracają przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenie dla powiatu
w poniedziałek, godzina 10:53 Biłgoraj
Umowa na drogę podpisana
27 maja 2023 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
w niedzielę, godzina 19:24 Biłgoraj
Mistrzyni KSW w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 09:26 Powiat
Śpiewacy pojadą do Kazimierza
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl