Tona węgla, kupowanego za pośrednictwem gminy, kosztuje 1910 złotych, a sprzedaż odbywa się na takich samych zasadach jak w 2022 roku.
Jeśli we wniosku, złożonym do urzędu gminy ktoś zadeklarował, że chce kupić surowiec w dwóch transzach, w starym i w nowym roku, teraz nie musi składać nowego wniosku. Obowiązek ten musi spełnić tylko wnioskodawca, który jeszcze takiego dokumentu nie składał.
Zgodnie z ustawą każdy kto spełnia odpowiednie kryteria może kupić w całym sezonie grzewczym 2022/2023 3 tony węgla po preferencyjnej cenie. Jeśli ktoś w pierwszej turze kupił tylko 1 tonę surowca teraz może dokupić jeszcze 2 tony. Prawo zakupu mają również te osoby, które nie skorzystały z niego w 2022 roku.
By móc kupić surowiec na preferencyjnych warunkach trzeba mieć przyznany dodatek węglowy albo przynajmniej zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności użytkowania pieca na węgiel.
Do tej pory mieszkańcy gminy Obsza za pośrednictwem gminy kupili około 350 ton surowca, z czego prawie 250 ton przed końcem 2022 roku.
Nowe wnioski można składać w pokoju numer 6 urzędu gminy, a dodatkowe informacje uzyskać także telefonicznie pod numerem: 689 10 02 wewnętrzny 44.
Dystrybucja węgla odbywa się w jednym składzie - przy sklepie Edwarda Czerniaka w Zamchu. Mieszkańcy, którzy spełnili wszystkie warunki, najpierw otrzymują informację o dostępności surowca od pracowników urzędu gminy. Potem powinni zgłosić się po odbiór dokumentów, potrzebnych do dokonania płatności, a po opłaceniu, również w urzędzie, muszą odebrać fakturę, uprawniającą do odbioru węgla w wyznaczonym terminie ze składu w Zamchu.
Cena 1910 złotych za tonę nie obejmuje kosztów transportu węgla pod konkretny adres. Taką usługę na oddzielnych zasadach i za dodatkową opłatą można uzgodnić z właścicielem składu.