Aktywność fizyczna
Trzeba zwiększyć codzienną dawkę ruchu. Aktywność fizyczna przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, wzmacnia mięśnie. Podczas ruchu w organizmie wydzielają się hormony szczęścia - endorfiny, które poprawiają samopoczucie i kondycję psychiczną.
Należy wybrać taką formę ruchu, która będzie sprawiać przyjemność. Najprostszą formą ruchu są spacery. Przy małym dziecku okazji do spacerów nie będzie brakowało. Gdy tylko pogoda na to pozwala, warto jak najwięcej wychodzić z dzieckiem na spacery.
Wyjście na zajęcia fitness przy małym dziecku może być trudne, ale gdy maluszek śpi lub gdy zajmuje się nim inna bliska osoba, można ćwiczyć w domu. Bardzo pomocne są przyrządy do ćwiczeń, takie, jak: ławka treningowa np. ze sklepu marbo-sport.pl, rowerek treningowy, orbitrek, stepper.
Zmiany w sposobie odżywiania
Żadna świeżo upieczona mama nie powinna stosować diet, a tym bardziej głodówek. Posiłki należy spożywać regularnie o stałych porach. Najlepiej jeść 5 mniejszych posiłków co 3 godziny. Nie wolno pomijać śniadania. Ostatni posiłek powinno się spożyć najpóźniej 2 godziny przed snem.
Zdrowa dieta to dieta bogata w świeże warzywa. Należy je dodawać do każdego posiłku. Warzywa zawierają dużo błonnika, dzięki temu są bardzo sycące.
Warto zrezygnować lub ograniczyć spożywanie słodyczy. Jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego, zamiast sięgać po czekoladki czy batoniki, lepiej postawić na zdrowe przekąski, suszone owoce, daktyle, rodzynki lub spożyć trochę miodu.
Należy unikać żywności przetworzonej, potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Najlepiej spożywać potrawy gotowane. Trzeba pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.
Ciąża, poród i połóg to obciążający dla organizmu okres. W ciągu pierwszych tygodni po porodzie nie powinno się rozpoczynać żadnych diet i obciążających ćwiczeń. Prostą i lekką aktywność fizyczną można zacząć już po dwóch tygodniach po porodzie, z bardziej wymagającą aktywnością najlepiej poczekać do zakończenia okresu połogu. W przypadku cesarskiego cięcia te okresy należy jeszcze wydłużyć.
Niektóre kobiety w naturalny sposób wracają do swojej wagi sprzed ciąży. Zwłaszcza, jeśli w ciąży nie przytyły zbyt dużo. Warto więc zaczekać na swoje ciało, pozwolić mu odpocząć i się zregenerować.