Wizyta w naszym powiecie odbyła się w dniach od 5 do 7 kwietnia. Wcześniej goście odwiedzili Warszawę, gdzie zwiedzali m.in. park i Pałac Łazienkowski oraz Stare Miasto i Spółdzielnię Inwalidów Metal - Incar. Kolejnym punktem na mapie Polski był Lublin. Tam odwiedzano Zakład Aktywności Zawodowej oraz Obóz Koncentracyjny na Majdanku. Z Lublina niemiecka delegacja przyjechała do Biłgoraja. Rozpoczęto od obejrzenia filii DPS w Długim Kącie, potem była filia w Biłgoraju. Jednak głównym celem tej wizyty był Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce i tamtejszy Zespół Szkolno-Rewalidacyjny. Na terenie naszego powiatu delegacja zawitała również do WTZ w Józefowie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie. Ich przewodnikiem po tych ośrodkach była Beata Tokarska dyrektor DPS w Teodorówce.
- Nasz Dom współpracuje z warsztatami w Memingen. Obecnie ta współpraca rozszerzona została na podobny ośrodek w Augsburgu. Wymieniamy doświadczenia, rozmawiamy o formach terapii osób niepełnosprawnych. W Niemczech wygląda to nieco inaczej i nas bardzo interesują te ich rozwiązania organizacyjne. Z kolei nasi goście zainteresowani są w jaki sposób my pracujemy z niepełnosprawnymi - wyjaśniała dyrektor Tokarska.
W programie odwiedzin zaplanowana była także wizyta w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Wzięli w niej udział Marian Tokarski Starosta Biłgorajski i członkowie Zarządu: Józef Czarny, Alfred Sobótka i Jarosław Piskorski oraz Mirosław Późniak Przewodniczący Rady Powiatu, a także kadra kierownicza Starostwa. Gości witał i dyskusję prowadził Starosta. W skrócie przedstawił nasz powiat, wspominając o jego historii oraz prezentując strukturę organizacyjną i gospodarczą. Jednak głównie skupił się na przedstawieniu naszych form pomocy osobom niepełnosprawnym poprzez domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki pomocy doraźnej czy zakłady pracy chronionej. Omówił też różne możliwości dofinansowania, o które w Polsce mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne.
Na czele grupy niemieckiej stał Franz Minnerrath główny dyrektor warsztatów w Augsburgu oraz odpowiedzialny za wszystkie zakłady opieki społecznej w rejonie Augsburga.
- Jesteśmy tu w Polsce przyjmowani z ogromną życzliwością i bardzo sobie to cenimy. To dla nas bardzo istotne, że mogliśmy tu przyjechać i poznać waszą pracę. Poznajemy polskie rozwiązania i sposoby na pracę z osobami niepełnosprawnymi, dzielimy się też naszymi doświadczeniami. Takie kontakty mają dla nas ogromną wartość - stwierdził dyrektor Minnerrath podczas spotkania w Starostwie.
Goście również opowiadali o formach pomocy osobom niepełnosprawnym w Niemczech. Opisali działalność warsztatów w Augsburgu i Memingen, które opierają się na pracy licencyjnej. Polega ona na kontaktach z różnymi firmami i wykonywaniu na ich rzecz prac zleconych. W ramach warsztatów działa pralnia, kuchnia, uprawiane jest ogrodnictwo, prowadzona jest też kawiarnia oraz usługi cateringowe dla miasta. Takie ośrodki są samowystarczalne.
Spotkanie służyło wymianie doświadczeń dotyczących współpracy z osobami niepełnosprawnymi oraz zapoznaniu się z nowymi rozwiązaniami i tendencjami na przyszłość związanymi z taką działalnością. Na zakończenie wręczono sobie nawzajem materiały informacyjne o regionach, a goście z Niemiec zaprosili przedstawicieli Starostwa do odwiedzin Augsburga. Nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy podkreślali swoje ogromne zadowolenie z pobytu w naszym kraju, dziękowali za naszą gościnność i chwalili znakomitą kuchnię.
W ostatnich dniach wizyty w Polsce odwiedzili też Zamość i Kraków, gdzie udali się z wizytą do Laboratorium Cogito.
Magdalena Szewczuk