Patronat honorowy nad piątą już edycją wydarzenia objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Specjalnymi gośćmi tegorocznego finału konkursu byli: Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. To w ich obecności zaszczytny tytuł Lidera Innowacji 2021 otrzymało czterech przedsiębiorców z Lubelskiego.
- Chciałbym, żeby wraz z rozwojem Państwa biznesu zmieniał i rozwijał się także nasz region. Lubelskie już dziś jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów, ale wierzę że w niedalekiej przyszłości stanie się również inkubatorem nowych technologii - mówił marszałek Jarosław Stawiarski.
Konkurs Lider Innowacji
Liderzy Innowacji to przedsiębiorcy, którzy wdrażają nowatorskie rozwiązania, a ich projekty wyróżnia wysoka innowacyjność i konkurencyjność. Wszystko to dzieje się przy wsparciu środków unijnych. Lider Innowacji to tytuł przyznawany najlepszym z najlepszych - Ambasadorom Funduszy Europejskich. Cztery strategiczne obszary dla województwa lubelskiego, w ramach, których Liderzy zrealizowali swoje projekty to: Biogospodarka, Medycyna i Zdrowie, Informatyka i Automatyka oraz Energetyka Niskoemisyjna. Zgodnie z regulaminem konkursu jego Kapituła wyłoniła dwunastu kandydatów. Zwycięzców wskazali jednak Internauci, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Oddano w nim ponad 1200 głosów.
Nominowani przez Kapitułę Konkursową:
KATEGORIA BIOGOSPODARKA:
FOS-DESIGN R. MIAZGA Z. ŁAZOWY SPÓŁKA CYWILNA
AQUA EAST POLSKA Sp. z o.o.
MAL-PLAST KONRAD RYMARCZYK
Laureat:
AQUA EAST POLSKA Sp. z o.o - www.aquaeast.pl
AQUA EAST POLSKA w wyniku prac badawczo-rozwojowych uruchomiła produkcję Baby Zdrój - niesłodzonego napoju na bazie wody źródlanej z dodatkiem naturalnych ekstraktów ziołowych. Napój dedykowany jest dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz dla niemowląt. Producent wody źródlanej obecny jest na rynku polskim i zagranicznym od ponad 15 lat. Firma zlokalizowana jest w miejscowości Ruda-Huta.
KATEGORIA MEDYCYNA I ZDROWIE:
OBST S.A.
MICHAŁ MACIEJ KORT "IMPLANTIK" Stomatologia, Implantologia, Protetyka
ARKONA LABORATORIUM FARMAKOLOGII STOMATOLOGICZNEJ GRZEGORZ KALBARCZYK
Laureat:
OBST S.A. - www.obst.pl
Firma wprowadziła cztery innowacyjne produkty: zbożowe pełnoziarniste rurki powlekane miodem z kakao, Micro-Płatki Fit, płatki pełnoziarniste dwuwarstwowe przekładane nadzieniem, pełnoziarniste pieczywo z kminkiem bez cukru. OBST S.A. istnieje od 1997 roku. Chełmska spółka zajmuje się produkcją płatków kukurydzianych, formowanej galanterii śniadaniowej, musli oraz chrupkiego pieczywa.
KATEGORIA INFORMATYKA I AUTOMATYKA:
P.H.M. POLCOMM DARIUSZ KOZAK
EDBAK Sp. z o.o.
PREF-BET WYTWÓRNIA MAS BITUMICZNYCH, BETONU I PREFABRYKATÓW Sp. z o.o.
Laureat:
P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak - www.polcomm.com.pl
Firma przeprowadziła badania innowacyjnej na skalę światową technologii wytwarzania płytek skrawających z węglika spiekanego. Opatentowaną technologię P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak wdrożył do produkcji. Przedsiębiorca realizując projekt dokonał 2 zgłoszeń patentowych w trybie międzynarodowym. Producent narzędzi skrawających z Lubartowa. Firma P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak powstała w 2000 r.
KATEGORIA ENERGETYKA NISKOEMISYJNA:
PAWEŁ SKERCZYŃSKI HANDEL I USŁUGI (Dwór Droblin)
PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE "VIKKING KTS" Sp. z o.o.
HENRYK KAPROŃ (Zagroda Roztocze)
Laureat:
HENRYK KAPROŃ - www.zagrodaroztocze.pl
Celem głównym projektu była dywersyfikacja dostaw energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego firmy. Dzięki realizacji założonego przedsięwzięcia firma wdrożyła system inteligentnego zarządzania energią. W efekcie zminimalizowała straty energii generujące duże koszty działalności. Równie istotny był także pozytywny wpływ projektu na stan środowiska naturalnego. Henryk Kaproń, właściciel "Zagrody Roztocze" prowadzi ją od 1993 roku. Turyści znajdą "Zagrodę" we wsi Obsza.To restauracja oraz miejsce, w którym organizowane są bankiety, konferencje, szkolenia i przyjęcia.