Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.09.27 18:31 | aktualizacja: 2021.09.28 13:35

Jak wygląda praca adwokata?

Mówiąc o pracy adwokata, często wyobrażamy sobie długie godziny spędzane na wypełnianiu dokumentów i uczestniczeniu w rozprawach w sądzie. Jednak praca we własnej kancelarii adwokackiej wiąże się z wieloma pobocznymi, często niezauważalnymi czynnościami. Warto zaznaczyć, że tylko nieliczne osoby, niemające nic wspólnego z prawem, zdają sobie sprawę, jak naprawdę wygląda praca adwokata. Kim jest adwokat, na czym polegają jego obowiązki i jak zostać adwokatem po ukończeniu studiów prawniczych?

Kim jest adwokat i czym się różni od prawnika?

Każda osoba, która pomyślnie ukończy studia prawnicze, automatycznie staje się prawnikiem. Jednak, aby zostać adwokatem, każdy prawnik po studiach musi jeszcze odbyć aplikację adwokacką, która trwa 3 lata. Ukończenie aplikacji zależy od zdania czterodniowego egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy powiedzieć, że każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. I ma to znaczenie. Dlaczego? Oto kilka podstawowych różnic pomiędzy prawnikiem a adwokatem:

  • Aplikacja adwokacka to okres, w którego czasie świeżo upieczony prawnik, pod okiem doświadczonego adwokata, uczy się zasad prawidłowego prowadzenia sprawy w sądzie, występowania przed sądem i rozwiązywania problemów prawnych. Prawnik bez aplikacji adwokackiej nie nabywa tej ważnej dla dobra klienta wiedzy.
  • Ważną cechą adwokata jest to, że musi on przestrzegać kodeksu etyki adwokackiej, który zobowiązuje go do przechowania w tajemnicy wszystkich informacji, otrzymanych od klienta. Naruszona etyka adwokacka skutkuje odpowiadaniem dyscyplinarnym przed uprawnioną do tego komisją. Etyka adwokacka nie obowiązuje zwykłego prawnika, przez co klient nie może być pewny utrzymania w tajemnicy powierzonych informacji.
  • Każdy adwokat, jeśli chce pracować w zawodzie, musi wykupić ubezpieczenie OC, które chroni klienta, gdy nie doświadczy on należytej dbałości o interesy. Takie ubezpieczenie uprawnia klientów do dochodzenia roszczeń zarówno od adwokata, jak i od ubezpieczyciela. Prawnicy nie mają takiego obowiązku, przez co klient może nie mieć możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku ich naruszenia.
  • Adwokat może reprezentować klientów zarówno przed sądami, jak i urzędami i organami władzy publicznej. W przeciwieństwie osoba o tytule prawnika może reprezentować inne osoby tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Adwokat w Lublinie — sprawdź ofertę kancelarii adwokackiej.

Na czym polegają obowiązki adwokata?

Praca adwokata oznacza przede wszystkim gwarancję pomocy innym ludziom. Każdy adwokat udzielający porad prawnych najpierw musi poznać sytuację osób, które potrzebują wsparcia w rozwiązaniu trudnej sprawy. Wielu adwokatów, poza ukończeniem studiów na kierunku prawo, decyduje się na zgłębienie wiedzy w kierunku psychologicznym, aby lepiej poznać i zrozumieć rzeczywistość swoich klientów i ich doświadczenia. Mówiąc wprost, adwokat swoją pracę nad sprawą musi rozpocząć od spotkania z klientem i rozmowy, w której pozna szczegóły problemu.

Jako drugi krok, jeśli klient zechce oddać sprawę w ręce kancelarii, adwokat musi przygotować umowę i pełnomocnictwo, które następnie podpisywane są przez klienta. Bez dopełnienia wszystkich formalności, adwokat nie może udzielić pomocy, a każde wydłużanie czasu wpływa niekorzystnie na przebieg sprawy.

Kolejnym krokiem, jaki musi wykonać adwokat, jest zgłoszenie do sprawy i przedstawienie pełnomocnictwa organom, przed którymi kancelaria będzie reprezentować klienta. Jest to podstawa do rozpoczęcia intensywnej pracy nad zleceniem.

Ostatnim, lecz równie ważnym zadaniem adwokata jest analiza całej sprawy i przedyskutowanie jej od początku do końca z klientem. Podstawą pracy prawników jest ciągły kontakt ze zlecającym i omówienie każdego ruchu adwokata przed organami. Po szczegółowej analizie akt, adwokat i klient wypracowują wspólne stanowisko, które będzie bronione przez pełnomocnika.

Typowy dzień w pracy adwokata

Pomijając rzeczy codzienne, takie jak śniadanie, czy dojazd do kancelarii, dzień w pracy adwokata rozpoczyna się od... pracy przy biurku. Sprawowanie zawodu prawnika, często ujrzeć możemy w filmach lub serialach i zazwyczaj wygląda to tak samo — godziny spędzane w sądzie, wiele odbieranych telefonów i tylko krótkie chwile spędzane w kancelarii. Rzeczywistość jest jednak inna. Praca adwokata to przede wszystkim wiele maili, na które trzeba odpisać i setki stron akt do przeanalizowania.

Znaczną część dnia najczęściej pochłaniają spotkania z klientami lub telefoniczny kontakt z nimi. Każdy adwokat musi opierać swoją pracę na kontakcie z klientem, aby na bieżąco informować go o postępach, czy nowych dowodach w sprawie.

Często, lecz nie codziennie, adwokat pojawia się w siedzibie organów i uczestniczy w rozprawach, podczas których broni stanowiska klienta. Mogą one odbywać się zarówno rano, jak i w godzinach popołudniowych, dlatego praca adwokata nigdy nie ma ustalonego rutynowego harmonogramu dnia.

Choć koniec dnia najbardziej kojarzy nam się z odpoczynkiem i odetchnięciem od pracy, tylko doświadczeni adwokaci potrafią całkowicie przestać myśleć o swoich klientach. Tak naprawdę, adwokat pracuje całą dobę, gdyż niewielu z nich potrafi "wyłączyć myślenie" i nie zastanawiać się nad dobrem sprawy po godzinach.

Droga do kariery adwokata

Każdy student prawa, przy poważnym podejściu do nauki może osiągnąć zawód, którego cechują przede wszystkim wysokie zarobki i różnorodna praca codzienna. Choć przygotowanie do zawodu adwokata to ogrom ciężkiej pracy i wiele wyuczonych na pamięć przepisów, warto poświęcić na naukę prawa tyle czasu, ile będzie to wymagać. W Polsce wciąż brakuje młodych osób, chętnych do wykonywania tego zawodu.

Studia prawnicze i aplikacja adwokacka

Zacznijmy od początku. Aby dostać się na studia na kierunku prawo, przede wszystkim należy przedstawić dobre wyniki z matury. Dodatkowe punkty na większości uczelni zdobywają przedmioty takie jak historia lub WOS. Studia na kierunku prawo trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa.

Po ukończeniu studiów przyszli adwokaci muszą odbyć aplikację adwokacką, a podstawą jej rozpoczęcia jest zdany egzamin państwowy, organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Następnym krokiem jest wpisanie się na listę aplikantów i znalezienie patrona odpowiadającego za cały przebieg aplikacji. Trzyletnia edukacja kończy się egzaminem zawodowym, na który składają się test i cztery zadania z zakresu prawa karnego, gospodarczego, cywilnego oraz administracyjnego. Pozytywnie zaliczony egzamin jest podstawą do rozpoczęcia sprawowania zawodu adwokata.

Podsumowanie

Dobry adwokat powinien być zarówno wyrozumiały, jak i stanowczy w dążeniu do tego, aby klient wyszedł na danej sprawie jak najlepiej. Choć wysokie zarobki mogą być kuszące, praca adwokata jest niezwykle odpowiedzialnym zawodem, który wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, aby być na bieżąco ze zmianami w prawie.

Red.
Oceń:
0 głosów
Red. dodany

Odsłon: 3915
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.

Najpopularniejsze

8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
dzisiaj, 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
dzisiaj, 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
dzisiaj, 17:36 Biłgoraj
Mistrzowie BRD i MTM z powiatu
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
dzisiaj, 07:14 Powiat
Policyjne działania na drogach powiatu
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer