Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.08.31 20:09 | aktualizacja: 2021.08.31 20:20

Biłgorajskie obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

31 sierpnia to rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Również w Biłgoraju odbyły się uroczystości. Odprawiona została msza św, złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pierwszą siedzibą biłgorajskiej Solidarności.
Biłgorajskie obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych
Biłgorajskie obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

W tym roku mija 41 lat od podpisania porozumień sierpniowych, czyli ustaleń zawartych przez władze PRL z komitetami strajkowymi zawiązanymi jeszcze w 1980 roku. To właśnie wtedy zakończyły się wydarzenia Sierpnia '80. Pierwsze porozumienie podpisano w Szczecinie, kolejne w Gdańsku, następne dwa w Jastrzębiu Zdroju oraz Dąbrowie Górniczej. Były to przełomowe wydarzenia, rząd zobowiązał się m.in. do ograniczenia cenzury, czy ponownego zatrudnienia osób zwolnionych po wydarzeniach w 1970 i 1076 roku.

Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji 41 rocznicy tych wydarzeń podkreślił, że " Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Były wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego".

Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest żywa. Także w Biłgoraju. W stolicy powiatu tradycyjnie już zorganizowano uroczystości rocznicowe.

Biłgorajskie obchody rocznicy wydarzeń z 1980 roku rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Jerzego, po czym uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pierwszą siedzibą biłgorajskiej Solidarności (obecnie budynek Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego).

Wśród obecnych byli m.in. posłanka Beata Strzałka, członkowie NSZZ Solidarność oraz przedstawiciele lokalnych środowisk prawicowych i mieszkańcy Biłgoraja.

- Organizując te skromne uroczystości chcieliśmy uczcić ofiary tamtych dni, ale też bohaterów walczących z systemem, dzięki którym zmieniła się nasza rzeczywistość. To były naprawdę przełomowe wydarzenia. Chociaż z ten sposób powinniśmy o nich przypominać - powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraja Tadeusz Ferens.

Obecna na uroczystościach posłanka pamięta tamte chwile. - ... historia, którą pamiętam z dzieciństwa. Radość która przyszła po latach zmagań z komunistyczna władza, szeptem powtarzane z niepokojem informacje o strajkach na Śląsku i Pomorzu. W kopalni w Jastrzębiu Zdroju pracował nasz bliski kuzyn i to od nich otrzymywaliśmy ten prawdziwy przekaz informacji. Strajki, niepokój, radość z podpisanych porozumień. Coś co było nadzieja na "wolność" i lepszym jutrem. Po kilkunastu miesiącach festiwalu Solidarności i złudnych nadziei na porozumienie z komunistyczna władza przyszedł stan wojenny - opowiada Beata Strzałka i dodaje: - Przykro mi że tak niewiele osób dziś pamięta o tych wydarzeniach że współczesnej historii.

Ks. proboszcz parafii pw. Św. Jerzego Roman Sawic zaznaczył natomiast, że musimy dbać o pamięć historyczną, gdyż są osoby i siły, które tę historię chcą zmanipulować. - Ka żdy dzień ma nawiązanie do historii. Przecież to rocznica bitwy pod Komarowem, kolejny dzień Powstania Warszawskiego, i ta historia nam najbliższa- powstanie Solidarności - mówił.

Przypomnijmy:

Rządowe podwyżki cen na mięso i wędlinę uruchomiły lawinę zdarzeń. W 1980 roku narastało niezadowolenie społeczeństwa z sytuacji w kraju, w lipcu rozpoczęły się pierwsze strajki m.in. w WSK PZL-Mielec, Zakładach Metalurgicznych POMET w Poznaniu i Przedsiębiorstwie Transbud w Tarnobrzegu. Ważną datą stał się 8 dzień lipca 1980, kiedy załoga Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku rozpoczęła strajk, który rozprzestrzeniał się w szybkim tempie. Wkrótce objął cały region. Do 25 lipca strajkowało już 50 tys. osób z zakładów pracy, znajdujących się na terenie Lubelszczyzny. W raz z początkiem sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina. Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do popisania porozumienia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3399
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
JKlemens   A Tadzio Ferens to nie był w PZPR? A S. Niespodziewański to nie były urzędnik PRL-u? Jedyny który walczył z ,,komunistami" to Maryjan Jago vel Poborca. Jak on walczył z PRL!!! Młody facet a kułakom na wsi nie przepuścił. Walczył z kapitalistami wioskowymi niczym młody Chruszczow na Ukrainie w czasach wielkiego głodu. Co prawda nie kłuł ziemi żelaznym szpikulcem szukając schowanych w ziemi kartofli lub zboża ale po strychach za rowerami z niemieckiego demobilu buszował. Potrafił też w pierzynach odnaleźć schowaną główkę do maszyny do szycia . Węch miał super. Dlatego on jest jak najbardziej na miejscu w rocznicę tzw porozumień. Bo to ważna rocznica szczególnie dla młodego pokolenia. Żeby wiedziało, że porozumiały się wtedy dwie kliki. Jedna, która była opłacana przez ambasadę USA, CIA i BND oraz ci którzy rządzili. Rządzącym można wszystko teraz zarzucić, jednak nikt nie powie, że chodzili do ambasady ZSRR i wynosili z niej torby dolarów. kawy i konserw. Ale cóż jaki kraj takie i rocznice i tacy jej uczestnicy.
5 września 2021
+1
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w czwartek, godzina 18:34 Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
w środę, godzina 08:12 Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta leje się krew
w poniedziałek, godzina 14:47 Bukowa
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego pożaru
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball