Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.07.28 12:44

Spółka z o.o. - pigułka wiedzy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.) to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa, dostępna w naszym kraju, zakładana przez jedną lub więcej osób (wspólników). Istotą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wyróżnia ją na tle innych spółek, jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania przedsiębiorstwa. Ten niewątpliwy atut sprawia, że spółka z o.o. to jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej.
Spółka z o.o. - pigułka wiedzy
Spółka z o.o. - pigułka wiedzy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - co warto wiedzieć?

Spółka z o.o. to spółka prawa handlowego. Z tego powodu jej działanie regulowane jest przede wszystkim przez Kodeks Spółek Handlowych. Wraz ze spółką akcyjną należy do grupy tak zwanych spółek kapitałowych. Oznacza to, że decydującą rolę odgrywa w niej kapitał przekazany podczas zakładania spółki, a nie osobiste zaangażowanie wspólników w rozwój i prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Założenie spółki z o.o. to co najmniej 5 tysięcy złotych kapitału. Co ciekawe, założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, bez względu na miejsce siedziby i obywatelstwo.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zakładanie spółki to proces złożony z kilku elementów. Pierwszy z nich to podpisanie umowy lub aktu założycielskiego. Drugi dokument dotyczy jedynie sytuacji, gdy zakładana jest spółka jednoosobowa. Co ważne, zarówno umowa, jak i akt założycielski, muszą być sporządzone przez notariusza. W takim dokumencie koniecznie trzeba określić:

- nazwę spółki,

- siedzibę,

- zakres działalności spółki (czym się będzie zajmowała),

- wysokość kapitału zakładowego,

- wartość udziałów każdego ze wspólników.

Rejestracja spółki

Następnym krokiem, koniecznym przy zakładaniu spółki z o.o. jest jej rejestracja w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Dopiero zarejestrowana spółka posiada osobowość prawną, a tym samym uzyskuje swoją ostateczną formę, która nie podlega już licznym ograniczeniom. Jak zarejestrować spółkę? W sądzie właściwym dla miejsca siedziby spółki. Co ważne, od 1 lipca spółkę można zarejestrować wyłącznie online, za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Rejestracja odbywa się na wniosek, który powinien zostać podpisany przez wszystkich wspólników.

Spółka z o.o. w organizacji

Spółka, która podpisała już umowę u notariusza, ale nie została jeszcze zarejestrowana przez KRS posiada szczególną formę. Jest to tak zwana spółka z o.o. w organizacji. W tym czasie posiada ona tak zwaną podmiotowość prawną. W praktyce oznacza, że spółka może już prowadzić działalność. Jeśli jednak wniosek o rejestrację w KRS nie zostanie złożony w terminie 6 miesięcy od dnia podpisania umowy, spółka automatycznie ulega rozwiązaniu. Zarejestrowanie tej samej spółki w późniejszym terminie nie będzie już wtedy możliwe.

Organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Organy charakterystyczne dla spółki z o.o. to:

- zgromadzenie wspólników będące najwyższą władzą w spółce,

- zarząd, czyli organ wykonawczy,

- komisja rewizyjna i rada nadzorcza - mają charakter rewizyjny i kontrolny. W każdej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością muszą zostać powołane zarząd i zgromadzenie wspólników. Powołanie komisji rewizyjnej i rady nadzorczej ma charakter fakultatywny. Obowiązek powołania pojawia się dopiero w momencie, gdy kapitał zakładowy przekracza w spółce 500 tys. złotych, a jednocześnie powołanych jest ponad 25 wspólników.

Zalety założenia spółki z o.o.

Główną i najważniejszą zaletą, dla której wiele osób decyduje się na zakładanie spółki o tej, a nie innej formie, jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. W razie zobowiązań spółki, pozwala im to odpowiadać tylko do wysokości swoich wkładów, a tym samym chronić inny majątek. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest więc zabezpieczony na wypadek, gdyby biznes się nie udał. Ponadto, ta forma działalności jest idealna dla obcokrajowców, ponieważ nie obejmują ich żadne ograniczenia. Ta forma spółki to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku praktycznie każdej działalności gospodarczej, dlatego jest tak chętnie wybierana.

Wady, które niesie za sobą spółka z o.o.

Wniesienie kapitału w wysokości 5 tys, złotych może być wysokim kosztem, szczególnie dla pojedynczego założyciela. Ponadto, sporą wadą tej formy prowadzenia działalności może być podwójne opodatkowanie. Oprócz podatków za zysk spółki, odprowadzany jest on również za dywidendy wypłacane wspólnikom. Niedogodnością, którą również zaliczyć można na poczet minusów jest fakt, że na zarząd spada cała odpowiedzialność za sprawy spółki. Może to być problematyczne, szczególnie przy większej liczbie wspólników.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Spółka z o.o. - pigułka wiedzy, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 429
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 23:09 Turobin
Olga uczestniczką 10. edycji "Top Model"
Trwa 10. edycja "Top Model". W środowy wieczór na antenie TVN wyemitowano trzeci odcinek show. Na castingu pojawiła się pochodząca z Turobina Olga Król. Czy 19-latka spodobała się jurorom?
w czwartek, godzina 08:18 Biłgoraj
Awans zawodowy nauczycieli
dzisiaj, 08:16 Gmina Biłgoraj
Aktywni seniorzy z Korczowa i Okrągłego
8 września 2021 Biłgoraj
W drodze do Matki Bożej Janowskiej
Do Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim pielgrzymują wierni z różnych stron. Po roku przerwy spowodowanej pandemią 7 września w przeddzień odpustu na pątniczy szlak wyruszyli również mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
w czwartek, godzina 09:05 Biłgoraj
Zmiana wysokości opłat za parking przy ul. Pocztowej
dzisiaj, 07:21 Tarnogród
IV Tarnogrodzki Rajd Rowerowy
4 września 2021 Biłgoraj
Jest już koncepcja rozbudowy basenu przy ZSBiO w Biłgoraju
- Jako Zarząd Powiatu postanowiliśmy jakiś czas temu, żeby przystąpić do prac koncepcyjnych i przygotowania dokumentacji modernizacji i rozbudowy biłgorajskiego basenu. Przetarg został ogłoszony, wyłoniona została zgodnie z procedurami firma. I dokonujemy już akceptacji końcowej koncepcji czy dokumentacji koncepcyjnej, co jednoznacznie oznacza dla projektantów zielone światło do przystąpienia do dalszych prac, czyli wykonania docelowej dokumentacji technicznej, zawierającej już wszystkie branże czyli m. in. elektryczną, sanitarną czy drogową. To będzie znaczna rozbudowa już istniejącej pływalni - mówi wicestarosta Tomasz Rogala.
w czwartek, godzina 12:25 Biłgoraj
Alarm w szkole średniej
w środę, godzina 12:06 Biłgoraj
Zderzyły się audi, nissan i bmw
3 września 2021 Pulczynów
Uroczyste otwarcie drogi w Pulczynowie
Mieszkańcy powiatu oraz odwiedzający region turyści mogą już korzystać z 13 kilometrów dróg, wyremontowanych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, które łączą gminy Biłgoraj i Frampol. Uroczyste otwarcie inwestycji odbyło się w piątkowe popołudnie 3 września w Pulczynowie.
w czwartek, godzina 16:11 Biłgoraj
Antyszczepionkowe deklaracje trafiły do rodziców biłgorajskich uczniów
we wtorek, godzina 16:35 Wola Duża
Zderzenie dwóch samochodów na 858. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA]
5 września 2021 Czernięcin Poduchowny
Odsłonięcie pomnika poświęconego pomordowanym mieszkańcom gminy Turobin
W niedzielę 5 września w Czernięcinie Poduchownym odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika upamiętniającego pomordowanie mieszkańców gminy Turobin przez reżim sowiecki.
w poniedziałek, godzina 13:32 Biłgoraj
Wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle
w środę, godzina 14:41 Biłgoraj
Kwarantanna w kolejnych szkołach
8 września 2021 Biłgoraj
Uczniowie na kwarantannie
Zaledwie kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny, a już część klas w biłgorajskich szkołach średnich przeszła na nauczanie zdalne. Związane jest to w wykryciem przypadków zakażenia koronawirusem w dwóch placówkach.
w niedzielę, godzina 15:51 Biłgoraj
Dają rzeczom drugie życie czyli garażówka po biłgorajsku
w środę, godzina 09:05 Frampol
Pamiętają o tragicznej rocznicy
10 września 2021 Biłgoraj
Rewitalizacja Placu Wolności podsumowana. Podczas uroczystości zamknięto kapsułę czasu
W piątkowe popołudnie 10 września 2021 roku, w Biłgoraju w 443. urodziny miasta, z okazji zakończenia inwestycji pod nazwą "Rewitalizacja Śródmieścia Miasta Biłgoraja" i "Odbudowa zdegradowanego budynku przy ul. Kościuszki z przeznaczeniem na Centrum Usług Społecznych", w obecności zaproszonych gości i mieszkańców została zamknięta "Biłgorajska Kapsuła Czasu 2020". Kapsuła ma być otwarta ponownie za 100 lat.
w czwartek, godzina 11:55 Lubelszczyzna
120 nowych zakażeń w województwie
9 września 2021 Biłgoraj
Urodziny Biłgoraja już jutro. Będzie wiele atrakcji
8 września 2021 Biłgoraj
Lubelszczyzna straci środki z funduszy europejskich?
W ostatnim czasie pojawiły się informacje dotyczące możliwości odebrania dofinansowania z UE regionom, które przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT. Atmosferę podgrzało pismo z Komisji Europejskiej do marszałków województw, w tym marszałka województwa lubelskiego. Do sytuacji postanowił odnieść się Jarosław Stawiarski.
w niedzielę, godzina 10:16 Biłgoraj
W którym markecie zrobisz zakupy w niedziele niehandlowe?
w środę, godzina 11:54 Lubelszczyzna
Ponad 700 nowych zakażeń, najwięcej na Lubelszczyźnie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl