Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.07.28 12:44

Spółka z o.o. - pigułka wiedzy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.) to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa, dostępna w naszym kraju, zakładana przez jedną lub więcej osób (wspólników). Istotą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wyróżnia ją na tle innych spółek, jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania przedsiębiorstwa. Ten niewątpliwy atut sprawia, że spółka z o.o. to jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej.
Spółka z o.o. - pigułka wiedzy
Spółka z o.o. - pigułka wiedzy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - co warto wiedzieć?

Spółka z o.o. to spółka prawa handlowego. Z tego powodu jej działanie regulowane jest przede wszystkim przez Kodeks Spółek Handlowych. Wraz ze spółką akcyjną należy do grupy tak zwanych spółek kapitałowych. Oznacza to, że decydującą rolę odgrywa w niej kapitał przekazany podczas zakładania spółki, a nie osobiste zaangażowanie wspólników w rozwój i prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Założenie spółki z o.o. to co najmniej 5 tysięcy złotych kapitału. Co ciekawe, założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, bez względu na miejsce siedziby i obywatelstwo.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zakładanie spółki to proces złożony z kilku elementów. Pierwszy z nich to podpisanie umowy lub aktu założycielskiego. Drugi dokument dotyczy jedynie sytuacji, gdy zakładana jest spółka jednoosobowa. Co ważne, zarówno umowa, jak i akt założycielski, muszą być sporządzone przez notariusza. W takim dokumencie koniecznie trzeba określić:

- nazwę spółki,

- siedzibę,

- zakres działalności spółki (czym się będzie zajmowała),

- wysokość kapitału zakładowego,

- wartość udziałów każdego ze wspólników.

Rejestracja spółki

Następnym krokiem, koniecznym przy zakładaniu spółki z o.o. jest jej rejestracja w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Dopiero zarejestrowana spółka posiada osobowość prawną, a tym samym uzyskuje swoją ostateczną formę, która nie podlega już licznym ograniczeniom. Jak zarejestrować spółkę? W sądzie właściwym dla miejsca siedziby spółki. Co ważne, od 1 lipca spółkę można zarejestrować wyłącznie online, za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Rejestracja odbywa się na wniosek, który powinien zostać podpisany przez wszystkich wspólników.

Spółka z o.o. w organizacji

Spółka, która podpisała już umowę u notariusza, ale nie została jeszcze zarejestrowana przez KRS posiada szczególną formę. Jest to tak zwana spółka z o.o. w organizacji. W tym czasie posiada ona tak zwaną podmiotowość prawną. W praktyce oznacza, że spółka może już prowadzić działalność. Jeśli jednak wniosek o rejestrację w KRS nie zostanie złożony w terminie 6 miesięcy od dnia podpisania umowy, spółka automatycznie ulega rozwiązaniu. Zarejestrowanie tej samej spółki w późniejszym terminie nie będzie już wtedy możliwe.

Organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Organy charakterystyczne dla spółki z o.o. to:

- zgromadzenie wspólników będące najwyższą władzą w spółce,

- zarząd, czyli organ wykonawczy,

- komisja rewizyjna i rada nadzorcza - mają charakter rewizyjny i kontrolny. W każdej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością muszą zostać powołane zarząd i zgromadzenie wspólników. Powołanie komisji rewizyjnej i rady nadzorczej ma charakter fakultatywny. Obowiązek powołania pojawia się dopiero w momencie, gdy kapitał zakładowy przekracza w spółce 500 tys. złotych, a jednocześnie powołanych jest ponad 25 wspólników.

Zalety założenia spółki z o.o.

Główną i najważniejszą zaletą, dla której wiele osób decyduje się na zakładanie spółki o tej, a nie innej formie, jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. W razie zobowiązań spółki, pozwala im to odpowiadać tylko do wysokości swoich wkładów, a tym samym chronić inny majątek. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest więc zabezpieczony na wypadek, gdyby biznes się nie udał. Ponadto, ta forma działalności jest idealna dla obcokrajowców, ponieważ nie obejmują ich żadne ograniczenia. Ta forma spółki to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku praktycznie każdej działalności gospodarczej, dlatego jest tak chętnie wybierana.

Wady, które niesie za sobą spółka z o.o.

Wniesienie kapitału w wysokości 5 tys, złotych może być wysokim kosztem, szczególnie dla pojedynczego założyciela. Ponadto, sporą wadą tej formy prowadzenia działalności może być podwójne opodatkowanie. Oprócz podatków za zysk spółki, odprowadzany jest on również za dywidendy wypłacane wspólnikom. Niedogodnością, którą również zaliczyć można na poczet minusów jest fakt, że na zarząd spada cała odpowiedzialność za sprawy spółki. Może to być problematyczne, szczególnie przy większej liczbie wspólników.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1027
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
17 kwietnia 2024 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w środę, godzina 17:20 Biłgoraj
Pożegnanie burmistrza i radnych [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w środę, godzina 10:53 Region
33-latek z powiatu podejrzany o wykorzystanie nastolatki trafił do aresztu
we wtorek, godzina 13:08 Biłgoraj
Janusz Rosłan żegna się ze stanowiskiem burmistrza i dziękuje mieszkańcom
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
we wtorek, godzina 21:23 Biłgoraj
Nowy rozdział dla miasta? Burmistrz-elekt gotowy na wyzwania
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
w niedzielę, godzina 14:15 Biłgoraj
Frekwencja w drugiej turze wyborów [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 09:28 Biłgoraj
Dramat 60-latki. Straciła prawie 125 tys. zł
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 19:50 Biłgoraj
Małgorzata Gromadzka kandydatką do Parlamentu Europejskiego
w niedzielę, godzina 08:37 Biłgoraj
5 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w środę, godzina 14:25 Biłgoraj
Filipek i Kombi Łosowski wystąpią na Dniach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 14:04 Biłgoraj
Marsz życia i wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
w sobotę, godzina 16:01 Frampol
Frampol stolicą tańca towarzyskiego
w sobotę, godzina 12:12 Józefów
Ofensywa inwestycyjna w Józefowie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl