Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.06.30 18:59 | aktualizacja: 2021.06.30 19:36

Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania

Kwestia prawidłowości prowadzenia polityki finansowej przez burmistrza Biłgoraja została podniesiona podczas środowych obrad Rady Miasta (30 czerwca). Komisje rady wydały pozytywną opinię, ale radni w głosowaniu jawnym nie podjęli chwały absolutoryjnej. Wcześnie burmistrz Janusz Rosłan nie uzyskał także wotum zaufania. - Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie - zwrócił się do swoich przeciwników burmistrz Janusz Rosłan.
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania

Absolutorium to najważniejsza uchwała w całym roku. Udzielenie władzy gminy absolutorium jest jednoznaczne ze stwierdzeniem prawidłowości podjętych działań finansowych.

Każdego roku, do końca czerwca (w tym roku ze względu na nadzwyczajną sytuację do końca lipca) Rada Miasta ma obowiązek wyrazić opinię dotyczącą wykonania budżetu za rok ubiegły oraz prawidłowości prowadzonej przez organ wykonawczy, czyli burmistrza polityki finansowej.

Sesja absolutoryjna Rady Miasta w Biłgoraju została zwołana na środę 30 czerwca. Najpierw jednak kilkadziesiąt minut dyskutowano nad raportem o stanie miasta, by potem zagłosować nad wotum zaufania dla włodarza (wotum jest oceną przygotowanego raportu). Okazało się, że radni mieli wiele zastrzeżeń i postanowili nie udzielić wotum zaufania. Za podjęciem uchwały zagłosowało 10 radnych, 8 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu (obowiązywała większość bezwzględna). 2 radnych było nieobecnych podczas obrad. Trzeba podkreślić, że nieudzielenie wotum zaufania władzy gminy w dwóch kolejnych latach daje możliwość zainicjowania procedury przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy.

Kolejnym punktem sesji było przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. O tym jak wyglądał rok budżetowy mówił skarbnik Roman Żuk, który podkreślił, że był to wyjątkowo trudny, bo zaskakujący rok. Konieczna była zmiana dotychczasowego podejścia, ze względu na brak pewności jak będą wyglądać kolejne miesiące.

- Mimo wszystko 2020 był rokiem korzystnym, oszczędności w wydatkach, w niektórych obszarach udało się przeprowadzić. Zachowaliśmy wszystkie wskaźniki, o których mowa u ustawie o finansach publicznych - mówił skarbnik.

Budżet uchwalony przez Radę Miasta, po uwzględnieniu zmian w ciągu roku, przewidywał dochody w wysokości 139 595 293,35 zł. Dochody wykonano w kwocie 138 832 844,85, co stanowiło 99,45% planu, w tym planowane pozostałe dochody własne w kwocie 50 024 873 zł wykonano w kwocie 49 523 053 zł, co stanowi 99% planu.

Plan wydatków budżetowych po zmianach dokonanych w ciągu roku przewidywał kwotę 149 368 919,11 zł. Wydatki zrealizowano w kwocie 143 240 742,66 zł, co stanowi 95,9% planu.

Na realizację inwestycji zaplanowano w budżecie miasta kwotę 30 493 500 zł, co stanowiło 20,41% ogółu planu wydatków. Wydatkowano kwotę 29 409 154,58 zł, czyli 96,44%. Plan przychodów budżetu miasta po zmianach na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosił 17 623 625,76zł i został wykonany w kwocie 15 600 625,76 zł, co stanowi 82,52 % planu.

Plan rozchodów wynosił 7 850 000 zł, wykonane rozchody wyniosły 7 850 000 zł, co stanowi 100% planu.

Na koniec 2020 roku zadłużenie miasta wynosiło 29 087 223 mln zł i było wyższe w stosunku do roku 2019 o 6 777 000 zł. Nadwyżka operacyjna na dzień 31 grudnia wyniosła 7 126 274,34 zł. Na koniec ubiegłego roku budżet miasta nie był obciążony poręczeniami, a kwota wolnych środków wyniosła 754 765,09 zł.

Pozytywną opinię o wykonaniu budżetu za ubiegły rok przedstawiły komisja budżetu i komisja rewizyjna, zastrzeżeń nie miała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

W środowej sesji wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem budżetu było 14 głosujących, 5 wstrzymało się od głosu. Za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu było 10 radnych, przeciwko 8, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że radni nie udzielili absolutorium burmistrzowi Januszowi Rosłanowi. Jakie mogą być konsekwencje?

Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy, ale nie wcześniej niż 14 dni po dacie nieudzielenia absolutorium.

- Ja jestem tylko kierownikiem urzędu, a całe miasto funkcjonuje dzięki ludziom. Symboliczne udzielenie lub nieudzielenie wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi przekłada się właśnie na pracowników. Oni nie zasługują na to, by im wotum nie udzielić - podsumował tę część obrad burmistrz Rosłan i podziękował swoim najbliższym współpracownikom wiceburmistrzowi Jarosławowi Bondyrze, skarbnikowi Romanowi Żukowi, a także kierownikom referatów oraz wszystkim, którzy poświęcili wiele czasu, by efektywnie pracować w tym trudnym, bo pandemicznym roku.

Włodarz zwrócił się także do radnych, którzy zagłosowali za nieudzieleniem absolutorium oraz wotum zaufania. - Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie. Nie mieliście żadnych merytorycznych zarzutów do wykonania budżetu. Nie mogliście zarzucić nic ani mnie, ani moim pracownikom. Nie zależy mi na wotum zaufania od was, zależy mi na wotum zaufania, które mieszkańcy Biłgoraja udzielają mi co cztery lata. Chcę postępować tak, by bez obrzydzenia codziennie patrzeć w lustro, ubolewam, bardzo mi was szkoda, bo wiem, że niektórzy z was tego komfortu dziś mieć nie będą. Możecie mnie upokorzyć, ale mnie nie złamiecie - mówił.

Całość sesji można obejrzeć poniżej. Nagranie dzięki BTK.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8645

Wideo

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
inż. Mamoń  Przykro patrzeć jak ludzie którzy chcą uchodzić za wierzących, posługują się zemstą za kilka słów prawdy pod adresem obecnego rządu. Zemsta i szukanie haków, tym się kierujecie. Na nic więcej was (bez)radni z pisu nie stać. Kolejny raz pokazaliście, że macie za nic prawdę, moralność, szacunek dla innych poglądów i przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Żadnego merytorycznego zarzutu wobec burmistrza nie macie. Padł rozkaz z góry i po kolei we wszystkich miastach, gdzie macie większość, a włodarz jest po innej linii, nie dajecie wotum zaufania, wymyślając jakieś brednie. Czysty bolszewizm.
1 lipca 2021
+49
-13
LBL  Przykro na to patrzeć jak na poziomie samorządów pojawia się polityka rodem z cyrku na wiejskiej.
30 czerwca 2021
+44
-14
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna   Ojej i co to będzie???
3 lipca 2021
+4
-2
@niezależny@   Teraz nie dziwię się dlaczego np. taki Janów Lubelski który ma już strefę ekonomiczną, teraz będzie miał via Carpatia, ma inwestycje firm (bo u Nich nie ma czegoś takiego jak u Nas u Nich wspierają się od Szpitala zaczynając na Inwestycjach kończąc) a u Nas jak nie było, nie ma ...i po tym co się dzieje ... NIE BĘDZIE. Żaden rzetelny inwestor nie będzie się szarpał z miastem w którym nie ma jednomyślności i tylko jeden patrzy jak drugiego ugryźć. Przykro, naprawdę przykro. O poziomie merytoryczno-intelektualnym niektórych panów ... słów brak. Gryźcie się dalej a w Biłgoraju żadnych inwestycji na przyszłość nie będzie a możnaby coś z tego tortu wziąć dla siebie i np. Naszych dzieci. A dobrze Wiecie że jak nie będzie wabika żeby młody tutaj w Biłgoraju został, to za chwilę nie będzie tu po co siedzieć i to dotyczy się również do tych siejących wiatr i ich dzieci.
Pozdrawiam chociaż smutno mi.
2 lipca 2021
+15
-5
irena@lbl.pl   Ja muszę się bardzo starać, by bez obrzydzenia patrzeć na Burmistrza Rosłana, który najpierw prosił mnie o przyjęcie tytułu "Zasłużony dla Miasta Biłgoraja", a później reprezentując Miasto Biłgoraj osobiście i samotnie, zgodnie z komunistyczną zasadą "od każdego wg. jego możliwości, każdemu wg. jego potrzeb" pozbawił mnie nagrody jubileuszowej. Burmistrz Rosłan ma bardzo wiele powodów, by patrzeć na swoje odbicie w lustrze z obrzydzeniem.
2 lipca 2021
+8
-12
inż. Mamoń   Przykro patrzeć jak ludzie którzy chcą uchodzić za wierzących, posługują się zemstą za kilka słów prawdy pod adresem obecnego rządu. Zemsta i szukanie haków, tym się kierujecie. Na nic więcej was (bez)radni z pisu nie stać. Kolejny raz pokazaliście, że macie za nic prawdę, moralność, szacunek dla innych poglądów i przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Żadnego merytorycznego zarzutu wobec burmistrza nie macie. Padł rozkaz z góry i po kolei we wszystkich miastach, gdzie macie większość, a włodarz jest po innej linii, nie dajecie wotum zaufania, wymyślając jakieś brednie. Czysty bolszewizm.
1 lipca 2021
+49
-13
duki_1   Czasem warto się zastanowić, zanim się wystąpi w niemieckiej tvn 🙂
1 lipca 2021
+21
-40
LBL   Przykro na to patrzeć jak na poziomie samorządów pojawia się polityka rodem z cyrku na wiejskiej.
30 czerwca 2021
+44
-14
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
26 listopada 2022 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
dzisiaj, 11:21 Biłgoraj
33-latka straciła prawie 300 tys. zł
we wtorek, godzina 08:25 Gmina Biłgoraj
Ruszyła sprzedaż węgla w gminie Biłgoraj. Ile kosztuje tona opału?
2 grudnia 2022 Biłgoraj
W Biłgoraju śmieci będą droższe
A przynajmniej takie są plany. Jednym z punktów najbliższe sesji Rady Miasta będzie przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Ile będziemy płacić w przyszłam roku za odbiór śmieci?
dzisiaj, 09:20 Biłgoraj
W mieście grasuje lis. Jak się zachować?
dzisiaj, 12:05 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w poniedziałek, godzina 08:55 Biłgoraj
Będą obowiązywać nowe stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych
Rada Miasta Biłgoraja zajmie się kwestią ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie miasta Biłgoraja. Radni będą dyskutować na ten temat podczas najbliższej sesji. Jakie ceny mają obowiązywać?
w czwartek, godzina 09:47 Biłgoraj
GOPS w nowej siedzibie
w poniedziałek, godzina 12:13 Tereszpol Zygmunty
Policja poszukuje zaginionego 20-latka [AKTUALIZACJA]
30 listopada 2022 Biłgoraj
Wybrano wykonawcę basenu w Biłgoraju. Starosta: "Pozdrawiam niedowiarków"
Ta długo wyczekiwana inwestycja ma szansę na realizację. W środowe popołudnie 30 listopada Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę o wyborze wykonawcy zadania. Pierwszy etap pochłonie prawie 30 mln zł.
dzisiaj, 07:50 Dereźnia Solska
Najlepsi z wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 17:01 Biłgoraj
Młodzi radni odebrali nominacje
dzisiaj, 14:01 Sokołówka Kolonia
Zderzenie osobówki z łosiem na DW nr 835
W czwartek 8 grudnia na drodze wojewódzkiej nr 835 doszło do zdarzenia drogowego. Kierująca hyundaiem 19-latka wjechała w łosia. Zwierzę nie przeżyło zderzenia.
we wtorek, godzina 10:29 Biłgoraj
Zdarzenie drogowe na ul. Lubelskiej. Policjanci sporządzili wniosek do sądu
1 grudnia 2022 Gorajec
Ośmiu chętnych na budowę obwodnicy, dzięki której ciężarówki ominą Biłgoraj
30 listopada 2022 Czarny Las-Kolonia
W nowym roku miejscowość w powiecie zmieni nazwę?
Wraz z początkiem 2023 roku niektóre miejscowości w Polsce mogą zmienić nazwy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród nich znalazła się wieś w powiecie biłgorajskim.
w czwartek, godzina 15:55 Biłgoraj
Zmarł Honorowy Obywatel Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:35 Tereszpol
Już jest tani węgiel dla mieszkańców
w środę, godzina 18:33 Biłgoraj
Ile zapłacimy za śmieci? Radni podjęli decyzję
W środę 7 grudnia odbyła się XL sesja Rady Miasta Biłgoraja. Jednym z punktów w porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami. W planach była podwyżka. Jaką decyzję podjęli radni?
dzisiaj, 08:07 Biłgoraj
W Biłgoraju zapłonął znicz olimpijski
w czwartek, godzina 08:05 Lubelszczyzna
Pierwsze powołania żołnierzy rezerwy do 2 LBOT
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl