Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.06.30 18:59 | aktualizacja: 2021.06.30 19:36

Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania

Kwestia prawidłowości prowadzenia polityki finansowej przez burmistrza Biłgoraja została podniesiona podczas środowych obrad Rady Miasta (30 czerwca). Komisje rady wydały pozytywną opinię, ale radni w głosowaniu jawnym nie podjęli chwały absolutoryjnej. Wcześnie burmistrz Janusz Rosłan nie uzyskał także wotum zaufania. - Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie - zwrócił się do swoich przeciwników burmistrz Janusz Rosłan.
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania

Absolutorium to najważniejsza uchwała w całym roku. Udzielenie władzy gminy absolutorium jest jednoznaczne ze stwierdzeniem prawidłowości podjętych działań finansowych.

Każdego roku, do końca czerwca (w tym roku ze względu na nadzwyczajną sytuację do końca lipca) Rada Miasta ma obowiązek wyrazić opinię dotyczącą wykonania budżetu za rok ubiegły oraz prawidłowości prowadzonej przez organ wykonawczy, czyli burmistrza polityki finansowej.

Sesja absolutoryjna Rady Miasta w Biłgoraju została zwołana na środę 30 czerwca. Najpierw jednak kilkadziesiąt minut dyskutowano nad raportem o stanie miasta, by potem zagłosować nad wotum zaufania dla włodarza (wotum jest oceną przygotowanego raportu). Okazało się, że radni mieli wiele zastrzeżeń i postanowili nie udzielić wotum zaufania. Za podjęciem uchwały zagłosowało 10 radnych, 8 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu (obowiązywała większość bezwzględna). 2 radnych było nieobecnych podczas obrad. Trzeba podkreślić, że nieudzielenie wotum zaufania władzy gminy w dwóch kolejnych latach daje możliwość zainicjowania procedury przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy.

Kolejnym punktem sesji było przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. O tym jak wyglądał rok budżetowy mówił skarbnik Roman Żuk, który podkreślił, że był to wyjątkowo trudny, bo zaskakujący rok. Konieczna była zmiana dotychczasowego podejścia, ze względu na brak pewności jak będą wyglądać kolejne miesiące.

- Mimo wszystko 2020 był rokiem korzystnym, oszczędności w wydatkach, w niektórych obszarach udało się przeprowadzić. Zachowaliśmy wszystkie wskaźniki, o których mowa u ustawie o finansach publicznych - mówił skarbnik.

Budżet uchwalony przez Radę Miasta, po uwzględnieniu zmian w ciągu roku, przewidywał dochody w wysokości 139 595 293,35 zł. Dochody wykonano w kwocie 138 832 844,85, co stanowiło 99,45% planu, w tym planowane pozostałe dochody własne w kwocie 50 024 873 zł wykonano w kwocie 49 523 053 zł, co stanowi 99% planu.

Plan wydatków budżetowych po zmianach dokonanych w ciągu roku przewidywał kwotę 149 368 919,11 zł. Wydatki zrealizowano w kwocie 143 240 742,66 zł, co stanowi 95,9% planu.

Na realizację inwestycji zaplanowano w budżecie miasta kwotę 30 493 500 zł, co stanowiło 20,41% ogółu planu wydatków. Wydatkowano kwotę 29 409 154,58 zł, czyli 96,44%. Plan przychodów budżetu miasta po zmianach na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosił 17 623 625,76zł i został wykonany w kwocie 15 600 625,76 zł, co stanowi 82,52 % planu.

Plan rozchodów wynosił 7 850 000 zł, wykonane rozchody wyniosły 7 850 000 zł, co stanowi 100% planu.

Na koniec 2020 roku zadłużenie miasta wynosiło 29 087 223 mln zł i było wyższe w stosunku do roku 2019 o 6 777 000 zł. Nadwyżka operacyjna na dzień 31 grudnia wyniosła 7 126 274,34 zł. Na koniec ubiegłego roku budżet miasta nie był obciążony poręczeniami, a kwota wolnych środków wyniosła 754 765,09 zł.

Pozytywną opinię o wykonaniu budżetu za ubiegły rok przedstawiły komisja budżetu i komisja rewizyjna, zastrzeżeń nie miała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

W środowej sesji wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem budżetu było 14 głosujących, 5 wstrzymało się od głosu. Za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu było 10 radnych, przeciwko 8, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że radni nie udzielili absolutorium burmistrzowi Januszowi Rosłanowi. Jakie mogą być konsekwencje?

Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy, ale nie wcześniej niż 14 dni po dacie nieudzielenia absolutorium.

- Ja jestem tylko kierownikiem urzędu, a całe miasto funkcjonuje dzięki ludziom. Symboliczne udzielenie lub nieudzielenie wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi przekłada się właśnie na pracowników. Oni nie zasługują na to, by im wotum nie udzielić - podsumował tę część obrad burmistrz Rosłan i podziękował swoim najbliższym współpracownikom wiceburmistrzowi Jarosławowi Bondyrze, skarbnikowi Romanowi Żukowi, a także kierownikom referatów oraz wszystkim, którzy poświęcili wiele czasu, by efektywnie pracować w tym trudnym, bo pandemicznym roku.

Włodarz zwrócił się także do radnych, którzy zagłosowali za nieudzieleniem absolutorium oraz wotum zaufania. - Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie. Nie mieliście żadnych merytorycznych zarzutów do wykonania budżetu. Nie mogliście zarzucić nic ani mnie, ani moim pracownikom. Nie zależy mi na wotum zaufania od was, zależy mi na wotum zaufania, które mieszkańcy Biłgoraja udzielają mi co cztery lata. Chcę postępować tak, by bez obrzydzenia codziennie patrzeć w lustro, ubolewam, bardzo mi was szkoda, bo wiem, że niektórzy z was tego komfortu dziś mieć nie będą. Możecie mnie upokorzyć, ale mnie nie złamiecie - mówił.

Całość sesji można obejrzeć poniżej. Nagranie dzięki BTK.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8694

Wideo

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
inż. Mamoń  Przykro patrzeć jak ludzie którzy chcą uchodzić za wierzących, posługują się zemstą za kilka słów prawdy pod adresem obecnego rządu. Zemsta i szukanie haków, tym się kierujecie. Na nic więcej was (bez)radni z pisu nie stać. Kolejny raz pokazaliście, że macie za nic prawdę, moralność, szacunek dla innych poglądów i przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Żadnego merytorycznego zarzutu wobec burmistrza nie macie. Padł rozkaz z góry i po kolei we wszystkich miastach, gdzie macie większość, a włodarz jest po innej linii, nie dajecie wotum zaufania, wymyślając jakieś brednie. Czysty bolszewizm.
1 lipca 2021
+49
-13
LBL  Przykro na to patrzeć jak na poziomie samorządów pojawia się polityka rodem z cyrku na wiejskiej.
30 czerwca 2021
+44
-14
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna   Ojej i co to będzie???
3 lipca 2021
+4
-2
@niezależny@   Teraz nie dziwię się dlaczego np. taki Janów Lubelski który ma już strefę ekonomiczną, teraz będzie miał via Carpatia, ma inwestycje firm (bo u Nich nie ma czegoś takiego jak u Nas u Nich wspierają się od Szpitala zaczynając na Inwestycjach kończąc) a u Nas jak nie było, nie ma ...i po tym co się dzieje ... NIE BĘDZIE. Żaden rzetelny inwestor nie będzie się szarpał z miastem w którym nie ma jednomyślności i tylko jeden patrzy jak drugiego ugryźć. Przykro, naprawdę przykro. O poziomie merytoryczno-intelektualnym niektórych panów ... słów brak. Gryźcie się dalej a w Biłgoraju żadnych inwestycji na przyszłość nie będzie a możnaby coś z tego tortu wziąć dla siebie i np. Naszych dzieci. A dobrze Wiecie że jak nie będzie wabika żeby młody tutaj w Biłgoraju został, to za chwilę nie będzie tu po co siedzieć i to dotyczy się również do tych siejących wiatr i ich dzieci.
Pozdrawiam chociaż smutno mi.
2 lipca 2021
+15
-5
irena@lbl.pl   Ja muszę się bardzo starać, by bez obrzydzenia patrzeć na Burmistrza Rosłana, który najpierw prosił mnie o przyjęcie tytułu "Zasłużony dla Miasta Biłgoraja", a później reprezentując Miasto Biłgoraj osobiście i samotnie, zgodnie z komunistyczną zasadą "od każdego wg. jego możliwości, każdemu wg. jego potrzeb" pozbawił mnie nagrody jubileuszowej. Burmistrz Rosłan ma bardzo wiele powodów, by patrzeć na swoje odbicie w lustrze z obrzydzeniem.
2 lipca 2021
+8
-12
inż. Mamoń   Przykro patrzeć jak ludzie którzy chcą uchodzić za wierzących, posługują się zemstą za kilka słów prawdy pod adresem obecnego rządu. Zemsta i szukanie haków, tym się kierujecie. Na nic więcej was (bez)radni z pisu nie stać. Kolejny raz pokazaliście, że macie za nic prawdę, moralność, szacunek dla innych poglądów i przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Żadnego merytorycznego zarzutu wobec burmistrza nie macie. Padł rozkaz z góry i po kolei we wszystkich miastach, gdzie macie większość, a włodarz jest po innej linii, nie dajecie wotum zaufania, wymyślając jakieś brednie. Czysty bolszewizm.
1 lipca 2021
+49
-13
duki_1   Czasem warto się zastanowić, zanim się wystąpi w niemieckiej tvn 🙂
1 lipca 2021
+21
-40
LBL   Przykro na to patrzeć jak na poziomie samorządów pojawia się polityka rodem z cyrku na wiejskiej.
30 czerwca 2021
+44
-14
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
31. finał WOŚP w Biłgoraju
W niedzielę 29 stycznia zorganizowano 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku WOŚP gra w Biłgoraju. Na ulicach miasta można było spotkać wolontariuszy, a koncert finałowy odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w piątek, godzina 09:47 Region
Na Roztoczu powstanie ścieżka w koronach drzew
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Strażacy przeszli na emeryturę, w tym rzecznik KP PSP
w niedzielę, godzina 00:18 Biłgoraj
Studniówka uczniów RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Na symboliczne sto dni przed najważniejszym egzaminem w życiu, na swoim pierwszym prawdziwym balu bawili się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Studniówka została zorganizowana w sobotę 28 stycznia, w hotelu Janów, w Borownicy.
dzisiaj, 13:30 Biłgoraj
Gorąca dyskusja w sprawie DPS-ów
we wtorek, godzina 09:07 Radzięcin
Chciał uniknąć zderzenia z sarną, wylądował w rowie
19 stycznia 2023 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany na Podkarpaciu
Jak potwierdza policja z Lubaczowa, do zatrzymania mieszkańca powiatu biłgorajskiego doszło w nocy z 16 na 17 stycznia, na terenie województwa podkarpackiego, w powiecie lubaczowskim. Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w kierunku art. 197 par. 1 kk. Mężczyzna po przesłuchaniu został zwolniony bez postawienia zarzutów.
we wtorek, godzina 09:03 Kozaki
Czołówka w Kozakach
25 stycznia 2023 Goraj
Szkoła na sprzedaż
19 stycznia 2023 Biłgoraj
Będą grupowe zwolnienia w powiecie?
Na koniec listopada ubiegłego roku Powiatowy Urząd Pracy zanotował 1,5% wzrost bezrobocia w powiecie. Wyniosło ono 6%. Czy wzrośnie jeszcze bardziej ze względu na zwolnienia grupowe? Biłgorajskie firmy planują podjęcie takich kroków?
w poniedziałek, godzina 12:47 Biłgoraj
"Dzień i noc" wraca do Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 11:57 Gmina Biłgoraj
2 pożary w gminie Biłgoraj
w czwartek, godzina 07:53 Biłgoraj
Zmarł ks. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny
W wieku 80 lat zmarł ks. kan. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Biłgoraja". Odszedł w środę 25 stycznia.
dzisiaj, 07:50 Bukowina
"Niech kolęda serca budzi"
w poniedziałek, godzina 08:18 Gromada
Gminne kolędowanie w Gromadzie
w czwartek, godzina 08:08 Biłgoraj
Nowe oznakowanie w okolicach jednego z głównych skrzyżowań?
Z taką propozycja, by ustawić nowe znaki w okolicy skrzyżowania ul. Boh. Monte Cassino z ul. Komorowskiego wystąpił radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który uznał, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. O jakie zmiany chodzi?
w niedzielę, godzina 12:00 Biłgoraj
Track Day dla WOŚP
dzisiaj, 07:21 Biłgoraj
Strażacy z OSP RWiE mają nowe ubrania
we wtorek, godzina 19:15 Biłgoraj
Opłatek "Solidarności"
We wtorkowe popołudnie 31 stycznia, członkowie i działacze NSZZ "Solidarność" spotkali się, by podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia. Wśród gości byli posłanka Beata Strzałka i przewodniczący Zarządy Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność Marian Król.
we wtorek, godzina 10:22 Biłgoraj
Kolejne oszustwo na pracownika banku. 24-latek stracił kilka tys. zł
dzisiaj, 07:53 Biłgoraj
Ruszył nabór wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl