Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.03.23 09:14 | aktualizacja: 2021.03.23 09:20

Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia

Czytelnicy portalu bilgorajska.pl zwrócili uwagę na trwającą w okolicach źródełek rzeki Stok wycinkę drzew. O wyjaśnienia zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Biłgoraj. - Zatwierdzony plan urządzania lasu od początku przewidywał ten teren do użytkowania rębnego - wyjaśniają leśnicy.
Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia
Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia

Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tys. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa.

Głównym zadaniem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów, ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego.

Stąd niezbędne są prace porządkowe, zwłaszcza, że obecnie wiele drzew stanowiących drzewostany na naszym terenie osiąga wiek przeszłorębny - ponad 100 lat. Takie prace są obecnie prowadzone w okolicy tzw. źródełek, czyli miejsca, w którym swój bieg rozpoczyna rzeka Stok. Jest to miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców zarówno Biłgoraja, jak i okolic, którzy zaniepokojeni trwającą wycinką drzew w tym rejonie zwrócili się do nas z prośbą o wyjaśnienie powodów tego działania.

Jak informuje w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj prowadzona jest tam ścinka drzew w ramach tzw. rębni zupełnej , co oznacza, że prace nie ograniczają się jedynie do wycięcia drzewostanu, ale są połączone z późniejszym odnowieniem powierzchni gatunkami drzew zgodnie z wymaganiami glebowymi i późniejszą pielęgnacją drzew.

- Prace wykonywane na tej powierzchni są zgodne z Planem Urządzania Lasu, bo należy wspomnieć, że cała nasza gospodarka oparta jest na planach urządzania lasu, które są sporządzane co 10 lat. Obecny plan obowiązuje od początku 2020 roku i będzie ważny do końca 2029 roku - mówi Leszek Turczyniak. Podkreśla również, że obecnie w okolicy źródełek drzewostan ma przeszło 100 lat i w całości jest to drzewostan sosnowy, z pojedynczymi domieszkami brzozy i świerka.

Zatwierdzony plan urządzania lasu od początku przewidywał ten teren do wymiany pokolenia, sposobem, który jest tutaj realizowany.

- Rośnie tam przede wszystkim sosna, a to jest gatunek światłożądny , w związku z powyższym jedyną skuteczną możliwością odnowienia tego obszaru jest usunięcie drzewostanu cięciem zupełnym, jest to tak zwana rębnia zupełna i odnowienie powierzchni nowym pokoleniem drzew - dodaje zastępca nadleśniczego.

Obecnie prowadzone działania nie oznaczają pozostawienia pustej przestrzeni. Wręcz przeciwnie. Teren ponownie zostanie obsadzony również sosną, jednak 20% nowego drzewostanu będzie stanowić m.in. brzoza, świerk oraz gatunki biocenotyczne jak lipa, klon i buk. Prace są prowadzone na powierzchni ok. 3,50 ha, poza żródliskiem. Na terenie bezpośrednio przylegającym do żródełek, pozostanie las w formie nienaruszonej. Prace już zbliżają się ku końcowi. Następnym etapem będzie przygotowanie gleby oraz posadzenie nowego lasu, co nastąpi najpóźniej wiosną przyszłego roku.

- Wszystko co robimy, robimy po to, by zapewnić ciągłość lasu, to sposób gospodarowania, zapewniający trwanie lasom. Drzewa nie żyją wiecznie, trzeba to jasno podkreślić. Należy wymienić to pokolenie, a można to zrobić na różne sposoby, w zależności od miejsca, ale i dostępnych środków - podsumowuje nadleśniczy Mariusz Szwed.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8815
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
inż. Mamoń  Są miejsca, których nie powinno się zmieniać, niszczyć, wycinać drzew i prowadzić tam "prac porządkowych". W przypadku "Żródełek" właśnie tak jest. Warto się tam tylko przejść i posprzątać śmieci, czego oczywiście nie robicie, (chociaż nadal nie mogę zrozumieć, jak można pójść do lasu z pełną butelką i po opróżnieniu wyrzucić pustą, ale to rozważania na inny czas). Ludzie, czy Wy nie macie za grosz rozumu? Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze i nie wszystkie drzewa należy przerobić na deski. Jak sami nie umiecie myśleć zapytajcie kogoś mądrzejszego od siebie: naukowca, przyrodnika i nie wypełniajcie ślepo rozkazów politycznych.
23 marca 2021
+46
-5
inż. Mamoń  Same nietrafione tezy i insynuacje pod moim adresem. Ani nie głosowałem na PIS ani nie wyciąłem żadnego drzewa w lesie. A co do sadzenia, nie zauważyłeś LEŚNIKU, że teraz więcej się w lesie tnie niż sadzi? Tak jak teraz, nie było nigdy. A dlaczego to się robi już sam sobie odpowiedziałeś.
23 marca 2021
+17
-3
wolny_pl  Tną nasz wspólny, państwowy las a korzyść z tego mają przede wszystkim leśnicy. My nie mamy nic do gadania.
23 marca 2021
+16
-3
Ostatnio dodane komentarze
sssss  do Drakkar   Opis Ogólnopolskiej mapy wycinek dla domorosłych ekologów: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/photos/pcb.10159339986347630/10159339980002630/
zacznijcie myśleć!!!
24 marca 2021
+2
-3
Drakkar   Ogólnopolska mapa wycinek
https://lasyiobywatele.pl/
23 marca 2021
+3
-2
wolny_pl   Tną nasz wspólny, państwowy las a korzyść z tego mają przede wszystkim leśnicy. My nie mamy nic do gadania.
23 marca 2021
+16
-3
inż. Mamoń  do sssss   Same nietrafione tezy i insynuacje pod moim adresem. Ani nie głosowałem na PIS ani nie wyciąłem żadnego drzewa w lesie. A co do sadzenia, nie zauważyłeś LEŚNIKU, że teraz więcej się w lesie tnie niż sadzi? Tak jak teraz, nie było nigdy. A dlaczego to się robi już sam sobie odpowiedziałeś.
23 marca 2021
+17
-3
sssss  do inż. Mamoń   Cytat: "Jak sami nie umiecie myśleć zapytajcie kogoś mądrzejszego od siebie: naukowca, przyrodnika" Czytałeś artykuł inżynierze? Jest w nim opinia leśnika który ma podejrzewam znacznie większe pojęcie na temat gospodarowania zasobami leśnymi niż ty. Przestań więc szczekać i zastanów zanim coś napiszesz domorosly ekologu. Jeśli natomiast uważasz że wycinka to decyzja polityczna to zerknij w lustro !!! To między innymi ty głosowałeś na PiS ! To pisiorom brakuje teraz kasy na Kurskiego, Rydzyka, Obajtka, Sasina itp, itd. To tutaj, w tej części Polski jest zagłębie pisowskich wyborców. Leśnicy wycinają ale i sadzą. Ile drzew przyznaj się wyciąłeś w prywatnym lesie ty? Na opał, na dach w domu swoim czy dzieci, na deseczki... Posadziłeś chociaż jedno??? Zacznijmy uzdrawianie świata od siebie i logicznego myślenia a nie ekopajacowania w internecie. Ja osobiście jestem zdecydowanie przeciwny bezpodstawnej, nieuzasadnionej czy nieprzemyślanej wycince choćby jednego drzewa, ale we wszystkim musi być logika a nie tylko głośne, głupie szczekanie.
23 marca 2021
+6
-22
Drakkar   Redakcjo biłgorajskiej.
Skoro już zawitaliście do Nadleśnictwa wyjaśnić sprawę wycinki to teraz proponuje udać się do Urzędu Miasta,Straży Miejskiej oraz Policji i zapytać dlaczego notorycznie olewany jest ten temat
https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99te-Krowy-Bi%C5%82gorajskie-380252955507575/?ref=py_c
Dlaczego piesi są narażani na niebezpieczeństwo a budżet miasta na remonty chodników.
Co jest przyczyną na to przyzwolenie parkowania i jazdy po chodnikach?
Być może iż czytelnicy chętnie przeczytają wyjaśnienia z tych trzech instytucji odnośnie takiego stanu rzeczy.
23 marca 2021
+14
-4
Drakkar  do inż. Mamoń   WODA w GÓRACH. cz I - świat wysuszony
23 marca 2021
+0
-1
inż. Mamoń   Są miejsca, których nie powinno się zmieniać, niszczyć, wycinać drzew i prowadzić tam "prac porządkowych". W przypadku "Żródełek" właśnie tak jest. Warto się tam tylko przejść i posprzątać śmieci, czego oczywiście nie robicie, (chociaż nadal nie mogę zrozumieć, jak można pójść do lasu z pełną butelką i po opróżnieniu wyrzucić pustą, ale to rozważania na inny czas). Ludzie, czy Wy nie macie za grosz rozumu? Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze i nie wszystkie drzewa należy przerobić na deski. Jak sami nie umiecie myśleć zapytajcie kogoś mądrzejszego od siebie: naukowca, przyrodnika i nie wypełniajcie ślepo rozkazów politycznych.
23 marca 2021
+46
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 12:19 Zagrody
Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku
Policjanci z Biłgoraja poszukują świadków tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 3 sierpnia 2020 roku około godziny 16:00 na DW 835 w miejscowości Zagrody. Kierowca fiata jadący z przyczepką z nieustalonej przyczyny na łuku jezdni zjechał na przeciwny pas ruchu wprost pod jadący z naprzeciwka ciągnik siodłowy marki Volvo. Policjanci kierują apel do wszystkich, którzy w tym czasie podróżowali tą trasą.
dzisiaj, 09:15 Powiat
Ile osób zaszczepiono w szczepieniobusie?
dzisiaj, 13:22 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w środę, godzina 08:15 Smoryń
Potwierdzono ognisko ASF w powiecie biłgorajskim
W jednym z gospodarstw w Smoryniu w gminie Frampol potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. To pierwsze ognisko choroby w naszym regionie w tym roku. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii wdrożono procedury likwidacji ogniska.
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Targi ślubne w Biłgoraju
we wtorek, godzina 10:22 Długi Kąt
W powiecie biłgorajskim spadł kilkucentymetrowy grad
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w środę, godzina 10:32 Biłgoraj
Kolizja na światłach
we wtorek, godzina 06:55 Biłgoraj
Zaginęła mieszkanka Andrzejówki [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
dzisiaj, 11:10 Lubelszczyzna
Mniej testów, więcej zakażeń
w niedzielę, godzina 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować [AKTUALIZACJA]
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w niedzielę, godzina 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
we wtorek, godzina 11:37 Księżpol
Puste pudełko w przesyłce za pobraniem
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w niedzielę, godzina 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:42 Powiat
Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze
20 lipca 2021 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w środę, godzina 09:51 Frampol
Niedziela z kulturą we Frampolu
dzisiaj, 08:46 Goraj
Kolor(L)ove warsztaty fotograficzne w Goraju
21 lipca 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
we wtorek, godzina 09:47 Biszcza
Strażacy z pomocą dla Kuby
w poniedziałek, godzina 12:38 Wola Duża
Pijany wjechał skuterem do rowu. Świadkowie udaremnili mu dalszą jazdę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl