Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.03.23 09:14 | aktualizacja: 2021.03.23 09:20

Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia

Czytelnicy portalu bilgorajska.pl zwrócili uwagę na trwającą w okolicach źródełek rzeki Stok wycinkę drzew. O wyjaśnienia zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Biłgoraj. - Zatwierdzony plan urządzania lasu od początku przewidywał ten teren do użytkowania rębnego - wyjaśniają leśnicy.
Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia
Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia

Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tys. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa.

Głównym zadaniem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów, ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska leśnego.

Stąd niezbędne są prace porządkowe, zwłaszcza, że obecnie wiele drzew stanowiących drzewostany na naszym terenie osiąga wiek przeszłorębny - ponad 100 lat. Takie prace są obecnie prowadzone w okolicy tzw. źródełek, czyli miejsca, w którym swój bieg rozpoczyna rzeka Stok. Jest to miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców zarówno Biłgoraja, jak i okolic, którzy zaniepokojeni trwającą wycinką drzew w tym rejonie zwrócili się do nas z prośbą o wyjaśnienie powodów tego działania.

Jak informuje w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj prowadzona jest tam ścinka drzew w ramach tzw. rębni zupełnej , co oznacza, że prace nie ograniczają się jedynie do wycięcia drzewostanu, ale są połączone z późniejszym odnowieniem powierzchni gatunkami drzew zgodnie z wymaganiami glebowymi i późniejszą pielęgnacją drzew.

- Prace wykonywane na tej powierzchni są zgodne z Planem Urządzania Lasu, bo należy wspomnieć, że cała nasza gospodarka oparta jest na planach urządzania lasu, które są sporządzane co 10 lat. Obecny plan obowiązuje od początku 2020 roku i będzie ważny do końca 2029 roku - mówi Leszek Turczyniak. Podkreśla również, że obecnie w okolicy źródełek drzewostan ma przeszło 100 lat i w całości jest to drzewostan sosnowy, z pojedynczymi domieszkami brzozy i świerka.

Zatwierdzony plan urządzania lasu od początku przewidywał ten teren do wymiany pokolenia, sposobem, który jest tutaj realizowany.

- Rośnie tam przede wszystkim sosna, a to jest gatunek światłożądny , w związku z powyższym jedyną skuteczną możliwością odnowienia tego obszaru jest usunięcie drzewostanu cięciem zupełnym, jest to tak zwana rębnia zupełna i odnowienie powierzchni nowym pokoleniem drzew - dodaje zastępca nadleśniczego.

Obecnie prowadzone działania nie oznaczają pozostawienia pustej przestrzeni. Wręcz przeciwnie. Teren ponownie zostanie obsadzony również sosną, jednak 20% nowego drzewostanu będzie stanowić m.in. brzoza, świerk oraz gatunki biocenotyczne jak lipa, klon i buk. Prace są prowadzone na powierzchni ok. 3,50 ha, poza żródliskiem. Na terenie bezpośrednio przylegającym do żródełek, pozostanie las w formie nienaruszonej. Prace już zbliżają się ku końcowi. Następnym etapem będzie przygotowanie gleby oraz posadzenie nowego lasu, co nastąpi najpóźniej wiosną przyszłego roku.

- Wszystko co robimy, robimy po to, by zapewnić ciągłość lasu, to sposób gospodarowania, zapewniający trwanie lasom. Drzewa nie żyją wiecznie, trzeba to jasno podkreślić. Należy wymienić to pokolenie, a można to zrobić na różne sposoby, w zależności od miejsca, ale i dostępnych środków - podsumowuje nadleśniczy Mariusz Szwed.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Trwa wycinka drzew w okolicach źródełek. Nadleśnictwo wyjaśnia, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8608
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
inż. Mamoń  Są miejsca, których nie powinno się zmieniać, niszczyć, wycinać drzew i prowadzić tam "prac porządkowych". W przypadku "Żródełek" właśnie tak jest. Warto się tam tylko przejść i posprzątać śmieci, czego oczywiście nie robicie, (chociaż nadal nie mogę zrozumieć, jak można pójść do lasu z pełną butelką i po opróżnieniu wyrzucić pustą, ale to rozważania na inny czas). Ludzie, czy Wy nie macie za grosz rozumu? Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze i nie wszystkie drzewa należy przerobić na deski. Jak sami nie umiecie myśleć zapytajcie kogoś mądrzejszego od siebie: naukowca, przyrodnika i nie wypełniajcie ślepo rozkazów politycznych.
23 marca 2021
+46
-5
inż. Mamoń  Same nietrafione tezy i insynuacje pod moim adresem. Ani nie głosowałem na PIS ani nie wyciąłem żadnego drzewa w lesie. A co do sadzenia, nie zauważyłeś LEŚNIKU, że teraz więcej się w lesie tnie niż sadzi? Tak jak teraz, nie było nigdy. A dlaczego to się robi już sam sobie odpowiedziałeś.
23 marca 2021
+17
-3
wolny_pl  Tną nasz wspólny, państwowy las a korzyść z tego mają przede wszystkim leśnicy. My nie mamy nic do gadania.
23 marca 2021
+16
-3
Ostatnio dodane komentarze
sssss  do Drakkar   Opis Ogólnopolskiej mapy wycinek dla domorosłych ekologów: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/photos/pcb.10159339986347630/10159339980002630/
zacznijcie myśleć!!!
24 marca 2021
+2
-3
Drakkar   Ogólnopolska mapa wycinek
https://lasyiobywatele.pl/
23 marca 2021
+3
-2
wolny_pl   Tną nasz wspólny, państwowy las a korzyść z tego mają przede wszystkim leśnicy. My nie mamy nic do gadania.
23 marca 2021
+16
-3
inż. Mamoń  do sssss   Same nietrafione tezy i insynuacje pod moim adresem. Ani nie głosowałem na PIS ani nie wyciąłem żadnego drzewa w lesie. A co do sadzenia, nie zauważyłeś LEŚNIKU, że teraz więcej się w lesie tnie niż sadzi? Tak jak teraz, nie było nigdy. A dlaczego to się robi już sam sobie odpowiedziałeś.
23 marca 2021
+17
-3
sssss  do inż. Mamoń   Cytat: "Jak sami nie umiecie myśleć zapytajcie kogoś mądrzejszego od siebie: naukowca, przyrodnika" Czytałeś artykuł inżynierze? Jest w nim opinia leśnika który ma podejrzewam znacznie większe pojęcie na temat gospodarowania zasobami leśnymi niż ty. Przestań więc szczekać i zastanów zanim coś napiszesz domorosly ekologu. Jeśli natomiast uważasz że wycinka to decyzja polityczna to zerknij w lustro !!! To między innymi ty głosowałeś na PiS ! To pisiorom brakuje teraz kasy na Kurskiego, Rydzyka, Obajtka, Sasina itp, itd. To tutaj, w tej części Polski jest zagłębie pisowskich wyborców. Leśnicy wycinają ale i sadzą. Ile drzew przyznaj się wyciąłeś w prywatnym lesie ty? Na opał, na dach w domu swoim czy dzieci, na deseczki... Posadziłeś chociaż jedno??? Zacznijmy uzdrawianie świata od siebie i logicznego myślenia a nie ekopajacowania w internecie. Ja osobiście jestem zdecydowanie przeciwny bezpodstawnej, nieuzasadnionej czy nieprzemyślanej wycince choćby jednego drzewa, ale we wszystkim musi być logika a nie tylko głośne, głupie szczekanie.
23 marca 2021
+6
-22
Drakkar   Redakcjo biłgorajskiej.
Skoro już zawitaliście do Nadleśnictwa wyjaśnić sprawę wycinki to teraz proponuje udać się do Urzędu Miasta,Straży Miejskiej oraz Policji i zapytać dlaczego notorycznie olewany jest ten temat
https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99te-Krowy-Bi%C5%82gorajskie-380252955507575/?ref=py_c
Dlaczego piesi są narażani na niebezpieczeństwo a budżet miasta na remonty chodników.
Co jest przyczyną na to przyzwolenie parkowania i jazdy po chodnikach?
Być może iż czytelnicy chętnie przeczytają wyjaśnienia z tych trzech instytucji odnośnie takiego stanu rzeczy.
23 marca 2021
+14
-4
Drakkar  do inż. Mamoń   WODA w GÓRACH. cz I - świat wysuszony
23 marca 2021
+0
-1
inż. Mamoń   Są miejsca, których nie powinno się zmieniać, niszczyć, wycinać drzew i prowadzić tam "prac porządkowych". W przypadku "Żródełek" właśnie tak jest. Warto się tam tylko przejść i posprzątać śmieci, czego oczywiście nie robicie, (chociaż nadal nie mogę zrozumieć, jak można pójść do lasu z pełną butelką i po opróżnieniu wyrzucić pustą, ale to rozważania na inny czas). Ludzie, czy Wy nie macie za grosz rozumu? Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze i nie wszystkie drzewa należy przerobić na deski. Jak sami nie umiecie myśleć zapytajcie kogoś mądrzejszego od siebie: naukowca, przyrodnika i nie wypełniajcie ślepo rozkazów politycznych.
23 marca 2021
+46
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:36 Biłgoraj
Trwa opracowanie koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl