Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.01.20 16:38

Skład celny - wszystko co warto wiedzieć

Mianem składu celnego określa się miejsce, które jest zatwierdzone przez organy celne i służy do przechowywania towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej. W tym artykule postaramy się przedstawić dokładne zasady działania takiego miejsca, a także podstawowe różnice między składem celnym a magazynem czasowego składowania.
Skład celny - wszystko co warto wiedzieć
Skład celny - wszystko co warto wiedzieć

Czym jest skład celny i na jakiej zasadzie działa?

Jak wspomnieliśmy wyżej, za skład uważa się miejsce zaaprobowane przez organy celne, służące do przechowywania nieunijnych towarów będącym pod nadzorem tychże organów. Nie oznacza to, że skład jest prowadzony przez organy celne - jednak kontroluje je. Co za tym idzie - w razie kontroli, właściciel składu ma obowiązek przedstawić ewidencję towarów, jakie składuje. Czas składowania towaru nie jest ograniczony czasowo.

Kiedy warto skorzystać z usług składu celnego i w czym on pomoże?

Dzięki składom celnym, możliwe jest odroczenie odprawy celnej oraz powiązanych z nią opłat i podatków w stosunku do towarów, które mają zostać dopuszczone do obrotu na terenie Unii. Z powyższym wiąże się także możliwość rozdzielenia wyżej wskazanych opłat na części. Jest to rozwiązanie, które wchodzi w grę, gdy właściciel decyduje się na jego zabieranie ze składu celnego partiami.

Dodatkowo, skład celny daje możliwość uniknięcia uiszczania opłat celnych w stosunku do towarów, które są przeznaczone do reeksportu. Jeśli towar ma zostać ponownie wywieziony, nie musi być również dopuszczony do obrotu na terenie unijnym.

Jakie działania na towarze są dozwolone w składzie celnym?

Co do zasady, właściciel towarów ma pełny dostęp do składowanych towarów i może również wprowadzać w nich pewne zmiany. Wśród czynności, jakie są dopuszczalne na towarach znajdujących się w składzie celnym, można wskazać ich etykietowanie, dzielenie na partie, konserwację, przepakowywanie, czy konfekcjonowanie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (za zgodą organów celnych) w grę wchodzi także przetwarzanie towarów, które zostały objęte procedurą uszlachetniania. Możliwe jest również pobieranie z nich próbek do badań.

Skład celny, a magazyn czasowego składowania

Jak widać, sam skład daje dość szerokie możliwości dokonywania zmian w towarze, a przy tym - nie wiąże składowania z określonym czasem. Istnieje jeszcze jedna instytucja, która działa w sposób zbliżony, ale nie jest tożsama ze składem - magazyn czasowego składowania. W nim można umieszczać towary, w przypadku których wystąpiły braki proceduralne (np. niedostarczenie określonych dokumentów, czy brak badań stacji sanitarno-epidemiologicznej). Czas, w którym towary znajdują się w magazynie czasowego składowania powinien być wykorzystany na skompletowanie dokumentacji. Ustawodawca ustalił, że czas przechowywania towarów w magazynie czasowego składowania nie może przekroczyć 90 dni. Dodatkowo, towar znajdujący się w nim nie może być przetwarzany w żaden sposób.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Skład celny - wszystko co warto wiedzieć, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 256
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 11:06 Żurawnica
Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci Kosego
Mieszkańcowi powiatu biłgorajskiego podejrzanemu o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego grozi 5 lat więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Zamościu.
dzisiaj, 11:20 Lubelszczyzna
42 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 09:40 Biłgoraj
Miejskie szalety będą płatne
w czwartek, godzina 11:29 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany w Lublinie. Usłyszał zarzuty dotyczące pedofilii
W poniedziałek, 22 lutego, doszło do zatrzymania mieszkańca powiatu biłgorajskiego, który jest podejrzewany o czyny pedofilskie. We wtorek został doprowadzony do prokuratury. Zastosowano wobec niego dozór policyjny. Już usłyszał dwa zarzuty.
w piątek, godzina 09:48 Korczów
Zderzenie dwóch ciężarówek
w środę, godzina 12:46 Biłgoraj
Spokojnie, to tylko... inscenizacja
13 lutego 2021 Biłgoraj
W poniedziałek do Biłgoraja dotrze 100 dawek szczepionki przeznaczonej dla nauczycieli
Właśnie została potwierdzona dostawa do biłgorajskiego szpitala 100 dawek szczepionki AstraZeneca. Będzie ona przeznaczona dla nauczycieli pracujących stacjonarnie w miejskich szkołach. Dotychczas chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 300 pedagogów.
w czwartek, godzina 12:19 Józefów
23-latka nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu
dzisiaj, 08:14 Łukowa
Pomoc żywnościowa dla mieszkańców gminy Łukowa
19 lutego 2021 Powiat
Planowane wyłączenie prądu
Jeszcze w lutym na terenie powiatu biłgorajskiego planowane jest wyłączenie prądu. W jakich miejscowościach to nastąpi i jak długo mieszkańcy będą musieli obejść się bez tego medium?
14 lutego 2021 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych i bardzo silnym mrozie
w piątek, godzina 07:38 Biłgoraj
Tysiące nowych drzew i krzewów nasadzono w Biłgoraju
20 lutego 2021 Biłgoraj
Prawie 150 tys. zł dla OSP z terenu gminy Biłgoraj
W sobotnie popołudnie, 20 lutego, w Urzędzie Gminy Biłgoraj, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania promes na sprzęt strażacki dla 11 jednostek OSP z powiatu biłgorajskiego. Do strażaków trafił sprzęt za 148 466,00 zł.
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
Krwiodawcy mają nową siedzibę
dzisiaj, 10:11 Kraj
Bezpieczniej na polskich drogach
16 lutego 2021 Biłgoraj
Strażacy ćwiczyli na zamarzniętym zalewie
We wtorkowe przedpołudnie, 16 lutego, odbyło się szkolenie strażaków z działań na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Strażacy z JRG KP PSP w Biłgoraju ćwiczyli umiejętności ratowania osoby, pod którą załamał się lód ale też samoratowania.
w środę, godzina 11:56 Gmina Goraj
Zignorował zakaz wjazdu
w piątek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
563 mieszkańców powiatu na kwarantannie
20 lutego 2021 Biłgoraj
Rusza remont hali sportowej w ZSBiO
W piątek, 19 lutego, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą remontu hali sportowej w Zespole Szkół Budowalnych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Tego dnia wykonawca odebrał plac budowy. Warta nieco ponad 2,5 mln zł inwestycja zakończyć ma się wczesną jesienią br. Prace inwestycyjne prowadzone będą przy wsparciu środków z Ministerstwa Sportu.
w piątek, godzina 13:08 Biłgoraj
Stracił prawie 10 tys. zł
w piątek, godzina 08:21 Powiat
32-latek z powiatu współpracował z oszustami działającymi metodą "na policjanta"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl