Publiczny skład celny to jedna z możliwości. To zatwierdzony przez odpowiednie urzędy skład, w którym na podstawie umowy można przechowywać nieunijne towary, które aby go opuścić muszą przejść odprawy celne. Ze składu celnego korzystają firmy, które nie chcą dokonać od razu odprawy celnej dla całego towaru. Skład celny pozwala na podzielenie towaru na partie i uiszczanie opłat jedynie za tę część, którą chcemy odprawić.
Czym jest skład celny i jakie daje możliwości
Nowoczesna agencja celna zajmująca się odprawami cennymi może prowadzić skład celny publiczny. To swoisty magazyn umożliwiający składowanie różnych towarów sprowadzanych z krajów trzecich, za które przedsiębiorca musi uiścić cło. Tego typu rozwiązanie to bardzo dobry wybór szczególnie dla niedużych przedsiębiorców, którzy nie dysponują własnymi składami celnymi. Nie muszą organizować własnej przestrzeni spełniającej wszystkie kryteria związane z organizowaniem składu celnego - mogą uiścić odpowiednią opłatę za czas przechowywania towarów, dla których zapewnione są odpowiednie warunki pod dozorem celnym. Wbrew pozorom zorganizowanie własnego prywatnego składu celnego nie jest takie proste. Spełnione muszą być wymagania dotyczące chociażby ochrony tego typu obiektu. Niewielkie firmy importujące kosztowne towary objęte cłem na przykład z Azji, wybierają publiczne składy celne właśnie ze względów finansowych.
Inne możliwości jakie daje publiczny skład celny
Możliwość przechowywania sprowadzonych z poza Unii Europejskiej towaru w składzie celnym to dla przedsiębiorcy doskonały rozwiązanie z jeszcze jednego ważnego powodu - ekonomicznego. Sprowadzając nieunijne towary, które będą następnie wprowadzone do obrotu w innym miejscu niż Polska, przedsiębiorca jest zwolniony z różnych opłat (o ile składuje je w składzie celnym publicznym). W tym czasie może natomiast zlecić pewne prace związane z przechowywanym tam towarem. Może go na przykład konfekcjonować, przyczepiać etykiety czy w odpowiedni sposób pakować, zanim towary zostaną puszczone w dalszy obieg. Współczesne publiczne składy celne wyposażone są w elektroniczne sposoby ewidencjonowania wpływających tam towarów, dlatego też tego typu prace są możliwe, bezpieczne z punktu widzenia Urzędu Skarbowego i innych instytucji. Poza tym dopóki towar pozostaje w publicznym składzie celnym, przedsiębiorca nie musi uiszcać ołat związanych z podatkami.