Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.10.03 10:07

Szpital pod ostrzałem

Sprawozdanie z działalności szpitala w Biłgoraju za 2019 rok stało się przyczyną długiej i pełnej emocji dyskusji dotyczącej bieżącej kondycji placówki, jak również aktualnej sytuacji związanej z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Na pytania radnych odpowiadali dyrektor Tomasz Kwiatkowski oraz syndyk masy upadłości Leszek Jarosz.
Szpital pod ostrzałem
Szpital pod ostrzałem

Dyskusja odbyła się podczas wrześniowej (30 września) sesji Rady Powiatu w Biłgoraju.

- Był to rok dobrej pracy, podczas którego przeprowadziliśmy szereg inwestycji - rozpoczął dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski i dodał, że najwięcej pacjentów było hospitalizowanych na oddziale kardiologicznym, bo ponad 2 tys osób, kolejny był oddział neurologiczny, gdzie przyjęto 1962 pacjentów. Na oddziale położniczo - ginekologicznych przebywało ponad 15, tys. osób. Na izbę przyjęć trafiło 5 344 pacjentów, udzielono 6 414 porad. Przeprowadzono kontrole zarówno ze strony sanepidu, jak i NFZ, wszystkie wypadły pozytywnie.

Rady Henryk Paska odniósł się do obecnego stanu spółki, która jest w trakcie upadłości, do tej pory nie ma prawomocnego wyroku, stwierdzającego ten fakt. Radny pytał jak długo to jeszcze będzie trwało. - Procedury prawne są takie, a nie inne, na to nie mamy wpływu, ale dokładamy wszelkich starań, by szpital w upadłości nie był, by pacjenci znaleźli tam pomoc. Wydaje się, że dość skutecznie to robimy - odpowiadał dyrektor Kwiatkowski.

Radny Mirosław Tujak dopytywał za to syndyka masy upadłości, czy postępowanie upadłościowe ma szansę zakończyć się zanim minie termin, w którym Starostwo Powiatowe będzie mogło przeznaczyć 5,5 mln zł na remont placówki (taka deklaracja padła ze strony starosty, pieniądze pochodzą z FDS i już trafiły na konto powiatu). Termin w jakim można to zrobić to 2022 rok. Leszek Jarosz wyjaśnił, że dopiero gdy postanowienie sądu się uprawomocni będzie mógł rozpocząć działania likwidacyjne spółki Arion. Nie był jednak w stanie podać nawet przybliżonej daty, podkreślił jednak, że odkąd pracuje w Biłgoraju, a to już 2,5 roku, sprawy proceduralne nie posunęły się nawet o krok.

Radny Mirosław Późniak dopytywał o kwestię regulaminu pracowniczego i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, radny Michał Dec prosił o skonkretyzowanie jakie prace remontowe zostały wykonane w ubiegły roku na terenie jednostki. Apelował również do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości. - Powiat liczący ponad 100 tys. mieszkańców nie ma porządnego szpitala. Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi czy jest jakiś program naprawczy i pomysł jak wyjść z tego marazmu. W moim przekonaniu wegetujecie i chcecie doprowadzić do całkowitej likwidacji szpitala w Biłgoraju - mówił Michał Dec.

Starosta Andrzej Szarlip, odnosząc się do słów dyrektora wyjaśnił, że nie ma tygodnia, żeby nie słyszał negatywnych opinii dotyczących funkcjonowania szpitala i opieki zdrowotnej. Na te zarzuty Tomasz Kwiatkowski odpowiadał, że nie wiem skąd się biorą takie opinie. Wszystkie skargi są analizowane, istnieje też stanowisko rzecznika praw pacjentów. - Nie spotykamy się z naganą ze strony konsultantów, którzy nas kontrolują. Przy takiej ilości pacjentów niewątpliwie może się zdarzyć, że są pacjenci, którzy są niezadowoleni - mówił dyrektor szpitala.

Radny Jan Małysza pytał za to o braki kadrowe. - Niestety lekarzy wszystkich specjalizacji jest bardzo trudno pozyskać. To nie dotyczy tylko naszego szpitala. Placówki wręcz podkupują sobie medyków, na szczęście nieco unormował się sytuacja z pielęgniarkami. Stale szukamy lekarzy specjalistów, to jest problem, bo jest ich stale za mało, ale musimy sobie z tym radzić - poinformował dyrektor Kwiatkowski.

Częścią dyskusji o sytuacji placówki była również aktualna sytuacja epidemiologiczna, związana z zakażeniami SARS-CoV-2.

- Dostaliśmy polecenie od wojewody lubelskiego dotyczące zwiększenia ilości łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Obecnie trwają prace wewnątrz oddziału, które mają na celu dostosowanie pomieszczeń do do wytycznych. Gwałtownie poszukujemy lekarzy, którzy będą nam ten oddział zabezpieczali - wyjaśniał szef placówki i dodał, że obecnie jedna pacjentka znajduje się pod respiratorem, pozostali pacjenci tego nie wymagają. Natomiast szpital posiada sprzęt, który w każdej chwili może być wykorzystany.

Dyskusja o sytuacji szpitala trwała ponad godzinę, podsumował ją wicestarosta Tomasz Rogala. - Kiedy można było wypowiedzieć umowę dzierżawy to się nie stało, postępowanie upadłościowe trwa. Spółka działa w ten sposób, żeby postępowanie trwało jak najdłużej. To nie jest tak, że drepczemy w miejscu, wszystkie działania, które są prowadzone przez zarząd jestem przekonany, że przyniosą efekt, ale to układanka wielu klocków, żeby mógł powiat prowadzić jako ZOZ, a służba zdrowia mogła być publiczna - mówił wicestarosta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Szpital pod ostrzałem, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7691
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  PiS-lamskie łachudry!!! Najpierw PiS oddał szpital w dzierżawę szemranej spółce Arion bo nie chciał zajmować się sprawami opieki medycznej 100 tysięcznego powiatu a ma taki obowiązek zapisany w Ustawie o Samorządzie. Teraz udaje,że zajmuje się szpitalem. Proszę sprawdzić kto z PiS głosował za oddaniem szpitala w dzierżawę. Czy aby nie Kurzyna, Próźniak i Paska ?
4 października 2020
+14
-2
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna   Gdy swego czasu napisałem w komentarzu kilka "ciepłych" słów prawdy o szpitalu, to mój post zniknął po paru dniach. Gdy próbowałem dowiedzieć się jakim prawem został usunięty, to właściciel portalu odpowiedział, "że nie musi się tłumaczyć". Róbta tak dalej... :(
6 października 2020
+3
-2
JKlemens   PiS-lamskie łachudry!!! Najpierw PiS oddał szpital w dzierżawę szemranej spółce Arion bo nie chciał zajmować się sprawami opieki medycznej 100 tysięcznego powiatu a ma taki obowiązek zapisany w Ustawie o Samorządzie. Teraz udaje,że zajmuje się szpitalem. Proszę sprawdzić kto z PiS głosował za oddaniem szpitala w dzierżawę. Czy aby nie Kurzyna, Próźniak i Paska ?
4 października 2020
+14
-2
Drakkar   Nowoczesne szpitale czy więcej kościołów?
https://demotywatory.pl/5025180/Tymczasem-w-Watykanie
3 października 2020
+6
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 10:43 Lubelszczyzna
Spada liczba nowych zakażeń w kraju, rośnie w województwie
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl