Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.10.03 10:07

Szpital pod ostrzałem

Sprawozdanie z działalności szpitala w Biłgoraju za 2019 rok stało się przyczyną długiej i pełnej emocji dyskusji dotyczącej bieżącej kondycji placówki, jak również aktualnej sytuacji związanej z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Na pytania radnych odpowiadali dyrektor Tomasz Kwiatkowski oraz syndyk masy upadłości Leszek Jarosz.
Szpital pod ostrzałem
Szpital pod ostrzałem

Dyskusja odbyła się podczas wrześniowej (30 września) sesji Rady Powiatu w Biłgoraju.

- Był to rok dobrej pracy, podczas którego przeprowadziliśmy szereg inwestycji - rozpoczął dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski i dodał, że najwięcej pacjentów było hospitalizowanych na oddziale kardiologicznym, bo ponad 2 tys osób, kolejny był oddział neurologiczny, gdzie przyjęto 1962 pacjentów. Na oddziale położniczo - ginekologicznych przebywało ponad 15, tys. osób. Na izbę przyjęć trafiło 5 344 pacjentów, udzielono 6 414 porad. Przeprowadzono kontrole zarówno ze strony sanepidu, jak i NFZ, wszystkie wypadły pozytywnie.

Rady Henryk Paska odniósł się do obecnego stanu spółki, która jest w trakcie upadłości, do tej pory nie ma prawomocnego wyroku, stwierdzającego ten fakt. Radny pytał jak długo to jeszcze będzie trwało. - Procedury prawne są takie, a nie inne, na to nie mamy wpływu, ale dokładamy wszelkich starań, by szpital w upadłości nie był, by pacjenci znaleźli tam pomoc. Wydaje się, że dość skutecznie to robimy - odpowiadał dyrektor Kwiatkowski.

Radny Mirosław Tujak dopytywał za to syndyka masy upadłości, czy postępowanie upadłościowe ma szansę zakończyć się zanim minie termin, w którym Starostwo Powiatowe będzie mogło przeznaczyć 5,5 mln zł na remont placówki (taka deklaracja padła ze strony starosty, pieniądze pochodzą z FDS i już trafiły na konto powiatu). Termin w jakim można to zrobić to 2022 rok. Leszek Jarosz wyjaśnił, że dopiero gdy postanowienie sądu się uprawomocni będzie mógł rozpocząć działania likwidacyjne spółki Arion. Nie był jednak w stanie podać nawet przybliżonej daty, podkreślił jednak, że odkąd pracuje w Biłgoraju, a to już 2,5 roku, sprawy proceduralne nie posunęły się nawet o krok.

Radny Mirosław Późniak dopytywał o kwestię regulaminu pracowniczego i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, radny Michał Dec prosił o skonkretyzowanie jakie prace remontowe zostały wykonane w ubiegły roku na terenie jednostki. Apelował również do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości. - Powiat liczący ponad 100 tys. mieszkańców nie ma porządnego szpitala. Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi czy jest jakiś program naprawczy i pomysł jak wyjść z tego marazmu. W moim przekonaniu wegetujecie i chcecie doprowadzić do całkowitej likwidacji szpitala w Biłgoraju - mówił Michał Dec.

Starosta Andrzej Szarlip, odnosząc się do słów dyrektora wyjaśnił, że nie ma tygodnia, żeby nie słyszał negatywnych opinii dotyczących funkcjonowania szpitala i opieki zdrowotnej. Na te zarzuty Tomasz Kwiatkowski odpowiadał, że nie wiem skąd się biorą takie opinie. Wszystkie skargi są analizowane, istnieje też stanowisko rzecznika praw pacjentów. - Nie spotykamy się z naganą ze strony konsultantów, którzy nas kontrolują. Przy takiej ilości pacjentów niewątpliwie może się zdarzyć, że są pacjenci, którzy są niezadowoleni - mówił dyrektor szpitala.

Radny Jan Małysza pytał za to o braki kadrowe. - Niestety lekarzy wszystkich specjalizacji jest bardzo trudno pozyskać. To nie dotyczy tylko naszego szpitala. Placówki wręcz podkupują sobie medyków, na szczęście nieco unormował się sytuacja z pielęgniarkami. Stale szukamy lekarzy specjalistów, to jest problem, bo jest ich stale za mało, ale musimy sobie z tym radzić - poinformował dyrektor Kwiatkowski.

Częścią dyskusji o sytuacji placówki była również aktualna sytuacja epidemiologiczna, związana z zakażeniami SARS-CoV-2.

- Dostaliśmy polecenie od wojewody lubelskiego dotyczące zwiększenia ilości łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Obecnie trwają prace wewnątrz oddziału, które mają na celu dostosowanie pomieszczeń do do wytycznych. Gwałtownie poszukujemy lekarzy, którzy będą nam ten oddział zabezpieczali - wyjaśniał szef placówki i dodał, że obecnie jedna pacjentka znajduje się pod respiratorem, pozostali pacjenci tego nie wymagają. Natomiast szpital posiada sprzęt, który w każdej chwili może być wykorzystany.

Dyskusja o sytuacji szpitala trwała ponad godzinę, podsumował ją wicestarosta Tomasz Rogala. - Kiedy można było wypowiedzieć umowę dzierżawy to się nie stało, postępowanie upadłościowe trwa. Spółka działa w ten sposób, żeby postępowanie trwało jak najdłużej. To nie jest tak, że drepczemy w miejscu, wszystkie działania, które są prowadzone przez zarząd jestem przekonany, że przyniosą efekt, ale to układanka wielu klocków, żeby mógł powiat prowadzić jako ZOZ, a służba zdrowia mogła być publiczna - mówił wicestarosta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Szpital pod ostrzałem, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7756
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  PiS-lamskie łachudry!!! Najpierw PiS oddał szpital w dzierżawę szemranej spółce Arion bo nie chciał zajmować się sprawami opieki medycznej 100 tysięcznego powiatu a ma taki obowiązek zapisany w Ustawie o Samorządzie. Teraz udaje,że zajmuje się szpitalem. Proszę sprawdzić kto z PiS głosował za oddaniem szpitala w dzierżawę. Czy aby nie Kurzyna, Próźniak i Paska ?
4 października 2020
+14
-2
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna   Gdy swego czasu napisałem w komentarzu kilka "ciepłych" słów prawdy o szpitalu, to mój post zniknął po paru dniach. Gdy próbowałem dowiedzieć się jakim prawem został usunięty, to właściciel portalu odpowiedział, "że nie musi się tłumaczyć". Róbta tak dalej... :(
6 października 2020
+3
-2
JKlemens   PiS-lamskie łachudry!!! Najpierw PiS oddał szpital w dzierżawę szemranej spółce Arion bo nie chciał zajmować się sprawami opieki medycznej 100 tysięcznego powiatu a ma taki obowiązek zapisany w Ustawie o Samorządzie. Teraz udaje,że zajmuje się szpitalem. Proszę sprawdzić kto z PiS głosował za oddaniem szpitala w dzierżawę. Czy aby nie Kurzyna, Próźniak i Paska ?
4 października 2020
+14
-2
Drakkar   Nowoczesne szpitale czy więcej kościołów?
https://demotywatory.pl/5025180/Tymczasem-w-Watykanie
3 października 2020
+6
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 12:19 Zagrody
Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku
Policjanci z Biłgoraja poszukują świadków tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 3 sierpnia 2020 roku około godziny 16:00 na DW 835 w miejscowości Zagrody. Kierowca fiata jadący z przyczepką z nieustalonej przyczyny na łuku jezdni zjechał na przeciwny pas ruchu wprost pod jadący z naprzeciwka ciągnik siodłowy marki Volvo. Policjanci kierują apel do wszystkich, którzy w tym czasie podróżowali tą trasą.
dzisiaj, 13:22 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
dzisiaj, 09:15 Powiat
Ile osób zaszczepiono w szczepieniobusie?
w środę, godzina 08:15 Smoryń
Potwierdzono ognisko ASF w powiecie biłgorajskim
W jednym z gospodarstw w Smoryniu w gminie Frampol potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. To pierwsze ognisko choroby w naszym regionie w tym roku. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii wdrożono procedury likwidacji ogniska.
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Targi ślubne w Biłgoraju
we wtorek, godzina 10:22 Długi Kąt
W powiecie biłgorajskim spadł kilkucentymetrowy grad
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w środę, godzina 10:32 Biłgoraj
Kolizja na światłach
we wtorek, godzina 06:55 Biłgoraj
Zaginęła mieszkanka Andrzejówki [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
dzisiaj, 11:10 Lubelszczyzna
Mniej testów, więcej zakażeń
w niedzielę, godzina 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować [AKTUALIZACJA]
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w niedzielę, godzina 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
we wtorek, godzina 11:37 Księżpol
Puste pudełko w przesyłce za pobraniem
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w niedzielę, godzina 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:42 Powiat
Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze
20 lipca 2021 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w środę, godzina 09:51 Frampol
Niedziela z kulturą we Frampolu
dzisiaj, 08:46 Goraj
Kolor(L)ove warsztaty fotograficzne w Goraju
21 lipca 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
we wtorek, godzina 09:47 Biszcza
Strażacy z pomocą dla Kuby
w poniedziałek, godzina 12:38 Wola Duża
Pijany wjechał skuterem do rowu. Świadkowie udaremnili mu dalszą jazdę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl