Z dniem 1 stycznia 2021 roku w Polsce może pojawić się dziesięć nowych miast - wynika z treści projektu rozporządzenia Rady Ministrów przygotowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Według informacji zawartych na stronie Rządowego Centrum Legislacji w miniony poniedziałek projekt trafił do uzgodnień. Rada Ministrów na podjęcie decyzji ma czas do końca lipca, a zmiany wejdą w życie wraz z pierwszym dniem przyszłego roku.
Wśród miejscowości, które mogą uzyskać status miasta jest Goraj. W uzasadnieniu wskazano, że Goraj posiadał prawa miejskie w latach 1398-1869, a zmiana jest przywróceniem statusu utraconego w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku przemawiają też cechy funkcjonalno-przestrzenne, które wykazują miejski charakter Goraja. Centrum miejscowości stanowi rynek odnowiony w 2010 r. wraz z promieniście rozchodzącymi się od niego ulicami, miejscowość jest zwodociągowana i skanalizowana, obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miejscowości ustala tereny pod rozwój miasta, a szczególnie zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Mieszkańcy, którzy w większości utrzymują się z działalności pozarolniczej w przeprowadzonych konsultacjach opowiedzieli się za nadaniem statusu miasta miejscowości Goraj.
Przypomnijmy, że inicjatywa przywrócenia praw miejskich pojawiła się w Goraju w kwietniu 2019 roku. Latem przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami, a następnie Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Goraj, informowaliśmy o tym w artykule pt. Goraj chce być miastem. Wniosek został również pozytywnie zaopiniowany przez wojewodę lubelskiego.
W październiku ubiegłego roku drogę do odzyskania praw miejskich podjął również Turobin. Procedurę przerwała jednak pandemia.