Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.05.31 10:44 | aktualizacja: 2020.05.31 10:46

Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to wyjątkowe na skalę kraju miejsce, które ma przypominać o historii Biłgoraja. W maju znów ruszyły prace budowlane. W tym tygodniu obiekt odwiedziła Telewizja Polska, która realizowała program "Poland in undiscovered".
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to obiekt, który ma ocalić od zapomnienie kulturę i architekturę starego Biłgoraja. Pierwsze prace budowlane ruszyły jeszcze w 2009 roku. W 2010 roku udało się wybudować fundamenty pod synagogę, dom Singera, jak również Dom Dialogu. Później nastąpiła przerwa w realizacji, a związana była w wykupowaniem gruntów i poszukiwaniem inwestora na usługi komercyjne.

Prace ponownie ruszyły w 2011 roku, a w 2013 roku powstawało 5 budynków komercyjnych. O tych początkowych fazach realizacji ogromnej inwestycji mogli Państwo przeczytać w artykułach pt. Miasteczko kultur - unikat w skali kraju oraz Miasteczko Sitarzy znowu w budowie . Już w 2014 roku, po otrzymaniu dofinansowania w wysokości 2 mln zł rozpoczęto prace przy budowie synagogi, która obecnie jest centralnym punktem Miasteczka na Szlaku Kultury. Galerię z prac budowlanych znajdą Państwo pod adresem Synagoga pnie się w górę .

Dziś możemy poinformować o kolejnych działaniach, które zostały podjęte wiosna br. - Bardzo miła informacja odnośnie naszego Miasteczka na Szlaku Kultur! W końcu, po wielu perypetiach, udało się razem z inwestorem kontynuować prace budowlane związane z rozbudową naszego Miasteczka. Prowadzimy prace ziemne na rynku wokół synagogi (studzienki, elektryka, gaz, ogrzewanie miejskie). Tuż po zakończeniu robót ziemnych wchodzi firma brukarska, która położy kostkę granitową, uporządkuje podcienia i chodniki i wybrukuje cały plac rynku. 20 maja to dla nas czerwona kartka w kalendarzu, historyczna chwila, na którą z utęsknieniem czekaliśmy lata - informuje M2 Nieruchomości, firma, która zajmuje się budową obiektu.

Obecnie trwają prace, które po zakończeniu pozwolą oświetlić rynek i synagogę oraz wodociągowe, pozwalające na przyłączenie pierzei wschodniej. Odgradzany jest teren pierzei południowej. M2 Nieruchomości skontaktowało się z synem projektanta miasteczka Rudolfa Buchalika, który będzie kontynuował dzieło ojca i zaprojektuje dalszą część inwestycji. Kolejny etap to Rynek Polski z ratuszem oraz kościółkiem z Tworyczowa. W planach jest etap trzeci z akcentami architektury prawosławnej.

Ale to nie koniec dobrych informacji. Biłgorajskim projektem zainteresowała się kolejna ekipa telewizyjna. W tym tygodniu Miasteczko na Szlaku Kultur odwiedził Ryan Socash, reżyser programu przedstawiającego najciekawsze zakątki kraju "Poland in undiscovered". Jeden z odcinków serii poświęcony będzie właśnie wyjątkowym obiektom, które powstały dzięki zaangażowaniu Tadeusza Kuźmińskiego, przewodniczącego Rady Głównej Fundacji Biłgoraj XXI.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8103
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PrezesPO  to w końcu jak to jest z tym kościołem katolickim z Tworyczowa. Proboszcz z Parafii pod wz. Chrystusa Króla i Proboszcz z Parafii Św. Jerzego dadzą sobie podzielić tacę?!!! Niech zrozumieją, że piękny kościółek w Tworyczowie niszczeje. Wspaniały Biskup Wacław Depo dał zgodę na przeniesienie tego kościółka z Tworyczowa do Biłgoraja - zdjęcie https://diecezja.zamojskolubaczowska.pl/parafie/parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-tworyczow
(obok po lewej stronie biały kościółek niszczejący) do przeniesienia w Biłgoraju obok rzeki Białej Łady) i wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Tworyczowie
- np. śluby kameralne, spotkania modlitewne wspólnot) przestaną ludzie mówić na mieście w Biłgoraju, że tylko "żydostwo to miasteczko" i biznes deweloperski z naciskiem na władze ...
http://bilgoraj.com.pl/chca-kosciol-z-tworyczowa-przeniesc-na-miasteczko-kresowe,,4,11,1,10895,n.html
31 maja 2020
+46
-7
Kriser  Super, że w końcu ruszyło to do przodu. Utwardzenie Rynku Żydowskiego i oświetlenie to sprawy, które już dawno powinny zostać zrobione, bo jak dotąd Miasteczko przypominało raczej porzuconą budowę, niż kameralne osiedle. Pomysł z kościołem z Tworyczowa jest fantastyczny, bo gdyby robić tam co niedzielę ze dwie msze święte, to ludzie z miasta będą przychodzić i ożywi się ruch i handel w Miasteczku. No i zmieni się stereotyp, który funkcjonuje wśród wielu ludzi, mówiących, ze to "żydowskie osiedle", "żydowskie miasteczko" itp. Czas na Rynek Polski i na część prawosławną - życzę powodzenia inwestorom!
31 maja 2020
+36
-12
Ostatnio dodane komentarze
stan   Kolejne odgrzewanie starego kotleta? Kogo to interesuje że ktoś kładzie na swoim terenie kostkę? Tyle obietnic, zapowiedzi, szumu i co wyszło? Każdy widzi. Nie czarujmy się, ale ta inwestycja i jej początkowy wygląd, plany a dzisiejszej realia to jak Himalaje i pagórki.
31 maja 2020
+19
-26
Grzegorz z Chetyna   A co się rozdrabniać! Postawić jeszcze zbór, meczet i pagodę... :)
31 maja 2020
+13
-35
Kriser   Super, że w końcu ruszyło to do przodu. Utwardzenie Rynku Żydowskiego i oświetlenie to sprawy, które już dawno powinny zostać zrobione, bo jak dotąd Miasteczko przypominało raczej porzuconą budowę, niż kameralne osiedle. Pomysł z kościołem z Tworyczowa jest fantastyczny, bo gdyby robić tam co niedzielę ze dwie msze święte, to ludzie z miasta będą przychodzić i ożywi się ruch i handel w Miasteczku. No i zmieni się stereotyp, który funkcjonuje wśród wielu ludzi, mówiących, ze to "żydowskie osiedle", "żydowskie miasteczko" itp. Czas na Rynek Polski i na część prawosławną - życzę powodzenia inwestorom!
31 maja 2020
+36
-12
PrezesPO   to w końcu jak to jest z tym kościołem katolickim z Tworyczowa. Proboszcz z Parafii pod wz. Chrystusa Króla i Proboszcz z Parafii Św. Jerzego dadzą sobie podzielić tacę?!!! Niech zrozumieją, że piękny kościółek w Tworyczowie niszczeje. Wspaniały Biskup Wacław Depo dał zgodę na przeniesienie tego kościółka z Tworyczowa do Biłgoraja - zdjęcie https://diecezja.zamojskolubaczowska.pl/parafie/parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-tworyczow
(obok po lewej stronie biały kościółek niszczejący) do przeniesienia w Biłgoraju obok rzeki Białej Łady) i wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Tworyczowie
- np. śluby kameralne, spotkania modlitewne wspólnot) przestaną ludzie mówić na mieście w Biłgoraju, że tylko "żydostwo to miasteczko" i biznes deweloperski z naciskiem na władze ...
http://bilgoraj.com.pl/chca-kosciol-z-tworyczowa-przeniesc-na-miasteczko-kresowe,,4,11,1,10895,n.html
31 maja 2020
+46
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
w poniedziałek, godzina 09:06 Powiat
Ilu mieszkańców Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego zagłosowało w wyborach?
w piątek, godzina 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
w poniedziałek, godzina 10:00 Powiat
Powiat postawił na Dudę. 75% głosów na urzędującego prezydenta
Zamy już wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim, w II turze wyborów prezydenckich. Mieszkańcy powiatu zdecydowanie postawili na urzędującą głowę państwa. Andrzej Duda otrzymał 75,15% wszystkich ważnie oddanych głosów. Jego kontrkandydata poparło 24,85% głosujących.
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
6 lipca 2020 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w poniedziałek, godzina 09:48 Zamch
Jazdę na podwójnym gazie zakończył w rowie
w poniedziałek, godzina 15:49 Lubelszczyzna
Prawie 200 aktywnych zakażeń koronawirusem
6 lipca 2020 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w niedzielę, godzina 10:33 Biłgoraj
Rozstrzygająca II tura wyborów [AKTUALIZACJA - FREKWENCJA]
w niedzielę, godzina 16:31 Biłgoraj
Aż 39 nowych zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w niedzielę, godzina 10:09 Biłgoraj
Budżet obywatelski to porażka?
7 lipca 2020 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w poniedziałek, godzina 09:16 Aleksandrów
Biblioteka w Aleksandrowie dziękuje czytelnikom
6 lipca 2020 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
29 czerwca 2020 Powiat
Duda, Trzaskowski, Bosak
Tak głosowali mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca. Urzędujący prezydent otrzymał 64,63% głosów.
w poniedziałek, godzina 08:22 Biłgoraj
Biłgorajski ZUS wypłacił "solidarnościowe" na prawie 1,7 mln zł
w sobotę, godzina 16:49 Lubelszczyzna
Kolejna ofiara koronawirusa na Lubelszczyźnie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl