Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.05.31 10:44 | aktualizacja: 2020.05.31 10:46

Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to wyjątkowe na skalę kraju miejsce, które ma przypominać o historii Biłgoraja. W maju znów ruszyły prace budowlane. W tym tygodniu obiekt odwiedziła Telewizja Polska, która realizowała program "Poland in undiscovered".
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to obiekt, który ma ocalić od zapomnienie kulturę i architekturę starego Biłgoraja. Pierwsze prace budowlane ruszyły jeszcze w 2009 roku. W 2010 roku udało się wybudować fundamenty pod synagogę, dom Singera, jak również Dom Dialogu. Później nastąpiła przerwa w realizacji, a związana była w wykupowaniem gruntów i poszukiwaniem inwestora na usługi komercyjne.

Prace ponownie ruszyły w 2011 roku, a w 2013 roku powstawało 5 budynków komercyjnych. O tych początkowych fazach realizacji ogromnej inwestycji mogli Państwo przeczytać w artykułach pt. Miasteczko kultur - unikat w skali kraju oraz Miasteczko Sitarzy znowu w budowie . Już w 2014 roku, po otrzymaniu dofinansowania w wysokości 2 mln zł rozpoczęto prace przy budowie synagogi, która obecnie jest centralnym punktem Miasteczka na Szlaku Kultury. Galerię z prac budowlanych znajdą Państwo pod adresem Synagoga pnie się w górę .

Dziś możemy poinformować o kolejnych działaniach, które zostały podjęte wiosna br. - Bardzo miła informacja odnośnie naszego Miasteczka na Szlaku Kultur! W końcu, po wielu perypetiach, udało się razem z inwestorem kontynuować prace budowlane związane z rozbudową naszego Miasteczka. Prowadzimy prace ziemne na rynku wokół synagogi (studzienki, elektryka, gaz, ogrzewanie miejskie). Tuż po zakończeniu robót ziemnych wchodzi firma brukarska, która położy kostkę granitową, uporządkuje podcienia i chodniki i wybrukuje cały plac rynku. 20 maja to dla nas czerwona kartka w kalendarzu, historyczna chwila, na którą z utęsknieniem czekaliśmy lata - informuje M2 Nieruchomości, firma, która zajmuje się budową obiektu.

Obecnie trwają prace, które po zakończeniu pozwolą oświetlić rynek i synagogę oraz wodociągowe, pozwalające na przyłączenie pierzei wschodniej. Odgradzany jest teren pierzei południowej. M2 Nieruchomości skontaktowało się z synem projektanta miasteczka Rudolfa Buchalika, który będzie kontynuował dzieło ojca i zaprojektuje dalszą część inwestycji. Kolejny etap to Rynek Polski z ratuszem oraz kościółkiem z Tworyczowa. W planach jest etap trzeci z akcentami architektury prawosławnej.

Ale to nie koniec dobrych informacji. Biłgorajskim projektem zainteresowała się kolejna ekipa telewizyjna. W tym tygodniu Miasteczko na Szlaku Kultur odwiedził Ryan Socash, reżyser programu przedstawiającego najciekawsze zakątki kraju "Poland in undiscovered". Jeden z odcinków serii poświęcony będzie właśnie wyjątkowym obiektom, które powstały dzięki zaangażowaniu Tadeusza Kuźmińskiego, przewodniczącego Rady Głównej Fundacji Biłgoraj XXI.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 10276
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PrezesPO  to w końcu jak to jest z tym kościołem katolickim z Tworyczowa. Proboszcz z Parafii pod wz. Chrystusa Króla i Proboszcz z Parafii Św. Jerzego dadzą sobie podzielić tacę?!!! Niech zrozumieją, że piękny kościółek w Tworyczowie niszczeje. Wspaniały Biskup Wacław Depo dał zgodę na przeniesienie tego kościółka z Tworyczowa do Biłgoraja - zdjęcie https://diecezja.zamojskolubaczowska.pl/parafie/parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-tworyczow
(obok po lewej stronie biały kościółek niszczejący) do przeniesienia w Biłgoraju obok rzeki Białej Łady) i wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Tworyczowie
- np. śluby kameralne, spotkania modlitewne wspólnot) przestaną ludzie mówić na mieście w Biłgoraju, że tylko "żydostwo to miasteczko" i biznes deweloperski z naciskiem na władze ...
http://bilgoraj.com.pl/chca-kosciol-z-tworyczowa-przeniesc-na-miasteczko-kresowe,,4,11,1,10895,n.html
31 maja 2020
+46
-7
Kriser  Super, że w końcu ruszyło to do przodu. Utwardzenie Rynku Żydowskiego i oświetlenie to sprawy, które już dawno powinny zostać zrobione, bo jak dotąd Miasteczko przypominało raczej porzuconą budowę, niż kameralne osiedle. Pomysł z kościołem z Tworyczowa jest fantastyczny, bo gdyby robić tam co niedzielę ze dwie msze święte, to ludzie z miasta będą przychodzić i ożywi się ruch i handel w Miasteczku. No i zmieni się stereotyp, który funkcjonuje wśród wielu ludzi, mówiących, ze to "żydowskie osiedle", "żydowskie miasteczko" itp. Czas na Rynek Polski i na część prawosławną - życzę powodzenia inwestorom!
31 maja 2020
+36
-12
Ostatnio dodane komentarze
stan   Kolejne odgrzewanie starego kotleta? Kogo to interesuje że ktoś kładzie na swoim terenie kostkę? Tyle obietnic, zapowiedzi, szumu i co wyszło? Każdy widzi. Nie czarujmy się, ale ta inwestycja i jej początkowy wygląd, plany a dzisiejszej realia to jak Himalaje i pagórki.
31 maja 2020
+19
-26
Grzegorz z Chetyna   A co się rozdrabniać! Postawić jeszcze zbór, meczet i pagodę... :)
31 maja 2020
+13
-36
Kriser   Super, że w końcu ruszyło to do przodu. Utwardzenie Rynku Żydowskiego i oświetlenie to sprawy, które już dawno powinny zostać zrobione, bo jak dotąd Miasteczko przypominało raczej porzuconą budowę, niż kameralne osiedle. Pomysł z kościołem z Tworyczowa jest fantastyczny, bo gdyby robić tam co niedzielę ze dwie msze święte, to ludzie z miasta będą przychodzić i ożywi się ruch i handel w Miasteczku. No i zmieni się stereotyp, który funkcjonuje wśród wielu ludzi, mówiących, ze to "żydowskie osiedle", "żydowskie miasteczko" itp. Czas na Rynek Polski i na część prawosławną - życzę powodzenia inwestorom!
31 maja 2020
+36
-12
PrezesPO   to w końcu jak to jest z tym kościołem katolickim z Tworyczowa. Proboszcz z Parafii pod wz. Chrystusa Króla i Proboszcz z Parafii Św. Jerzego dadzą sobie podzielić tacę?!!! Niech zrozumieją, że piękny kościółek w Tworyczowie niszczeje. Wspaniały Biskup Wacław Depo dał zgodę na przeniesienie tego kościółka z Tworyczowa do Biłgoraja - zdjęcie https://diecezja.zamojskolubaczowska.pl/parafie/parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-tworyczow
(obok po lewej stronie biały kościółek niszczejący) do przeniesienia w Biłgoraju obok rzeki Białej Łady) i wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Tworyczowie
- np. śluby kameralne, spotkania modlitewne wspólnot) przestaną ludzie mówić na mieście w Biłgoraju, że tylko "żydostwo to miasteczko" i biznes deweloperski z naciskiem na władze ...
http://bilgoraj.com.pl/chca-kosciol-z-tworyczowa-przeniesc-na-miasteczko-kresowe,,4,11,1,10895,n.html
31 maja 2020
+46
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 12:12 Biłgoraj
Odśnieżanie to obowiązek
Minione dni przyniosły spore mrozy, ale także opady śniegu. Obecnie jest go tak dużo, że utrudnia przemieszczanie się, a zalegające na chodnikach śnieg i lód stanowią zagrożenie dla pieszych. Przypominamy zatem, że właściciele posesji muszą odśnieżać chodniki przed swoją działką. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary.
dzisiaj, 10:12 Powiat
Niebezpiecznie na drogach. Policja już otrzymała kilkanaście zgłoszeń
dzisiaj, 08:54 Lubelszczyzna
2. stopień zagrożenia
we wtorek, godzina 10:00 Biłgoraj
Iga Świątek rozmawiała z dziećmi z Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju
Kacper uczy się w technikum mechanicznym, ale na studia ma tyle pomysłów, że ciężko mu się zdecydować, Amelia chce zostać fryzjerką, największą pasją Klaudii jest taniec, a w wolnych chwilach pisanie scenariuszy, Aleksandra jest utalentowaną artystką, która jeszcze nie wie, czy widzi swoja przyszłość na deskach teatru, czy przed sztalugą, Weronika, uwielbia hulajnogę i piłkę nożną, Zuzia już stawia pierwsze kroki na korcie tenisowym, uwielbia też akrobacje, a marzeniem Karoliny jest skończyć szkołę ekonomiczną.
dzisiaj, 09:59 Frampol
Wsiadł za kierownicę bez uprawnień i po alkoholu. Doprowadził do kolizji
dzisiaj, 11:36 Lubelszczyzna
Najnowsze dane o koronawirusie. Prawie dwukrotny spadek zakażeń
16 stycznia 2021 Biłgoraj
Dostawa szczepionek do biłgorajskiego szpitala wstrzymana
Dziś (16 stycznia) dyrekcja biłgorajskiego szpitala otrzymała informację o wstrzymaniu dostaw szczepionek. Odwoływane są więc zapisy, które miały się odbyć w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia. - W czwartek mam dostać 90 dawek na drugie szczepienie dla osób z grupy zero. Potem zobaczymy co dalej - mówi dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski.
w niedzielę, godzina 10:46 Lubelszczyzna
Dziś oblodzone drogi, jutro zamiecie śnieżne
w środę, godzina 19:33 Biłgoraj
Zmarła Stanisława Dzikoń
11 stycznia 2021 Żurawnica
42-latek z powiatu oskarżony o zastrzelenie wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego
Skrupulatna i skuteczna praca dochodzeniowców z zamojskiej policji oraz śledczych z Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziła do ustalenia podejrzanego o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 42-latek z powiatu biłgorajskiego. Grozi mu do 5 lat więzienia.
dzisiaj, 08:15 Biłgoraj
Biłgorajscy uczniowie w olimpiadzie ZUS
w niedzielę, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Nawet 52 tysiące złotych na rozpoczęcie działalności
11 stycznia 2021 Biłgoraj
Dziś rozpoczynają się badania przesiewowe nauczycieli
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informujemy, że od poniedziałku, 11 stycznia, aż do piątku, 15 stycznia, na terenie województwa lubelskiego, zostaną przeprowadzone badania przesiewowe w kierunku SARS-CoV-2 wśród nauczycieli klas 1-3 i nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych.
w czwartek, godzina 12:15 Tarnogród
Wjechała w naczepę ciężarówki
w niedzielę, godzina 11:25 Lubelszczyzna
Ponad 4,6 tys. zakażeń w kraju
w sobotę, godzina 20:05 Biłgoraj
W 158. rocznicę powstania styczniowego
W sobotnie popołudnie, 23 stycznia, w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 158. rocznicy powstania styczniowego. - Walka była przegrana, ale historycy twierdzą, że bez tego zrywu Polska by się tak nie odrodziła, że nie mielibyśmy takiej tożsamości narodowej jaką zyskaliśmy - mówił podczas mszy św. ks. proboszcz Witold Batycki.
w czwartek, godzina 09:44 Biłgoraj/Aleksandrów
Dwa pożary domów. Paliło się w kuchni i kotłowni
we wtorek, godzina 08:36 Biłgoraj
Darmowy posiłek w jednej z biłgorajskich restauracji
w piątek, godzina 11:38 Kraj
Będzie mniej zaszczepionych niż zakładano
Dziś (piątek, 22 stycznia) ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 wśród kolejnej grupy, tym razem zgłaszać się mogą seniorzy powyżej 70 roku życia. O tym jak obecnie wygląda sytuacja ze szczepieniami mówił podczas piątkowej konferencji minister Michał Dworczyk. W związku ze zmianą harmonogramu do końca pierwszego kwartału tego roku zaszczepionych zostanie maksymalnie 3,1mln osób.
w sobotę, godzina 08:08 Łukowa
Międzynarodowy sukces kolędniczy Mai
w niedzielę, godzina 09:14 Księżpol
Pół miliona zł na wyposażenie ośrodka kultury
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl