Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.05.31 10:44 | aktualizacja: 2020.05.31 10:46

Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to wyjątkowe na skalę kraju miejsce, które ma przypominać o historii Biłgoraja. W maju znów ruszyły prace budowlane. W tym tygodniu obiekt odwiedziła Telewizja Polska, która realizowała program "Poland in undiscovered".
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to obiekt, który ma ocalić od zapomnienie kulturę i architekturę starego Biłgoraja. Pierwsze prace budowlane ruszyły jeszcze w 2009 roku. W 2010 roku udało się wybudować fundamenty pod synagogę, dom Singera, jak również Dom Dialogu. Później nastąpiła przerwa w realizacji, a związana była w wykupowaniem gruntów i poszukiwaniem inwestora na usługi komercyjne.

Prace ponownie ruszyły w 2011 roku, a w 2013 roku powstawało 5 budynków komercyjnych. O tych początkowych fazach realizacji ogromnej inwestycji mogli Państwo przeczytać w artykułach pt. Miasteczko kultur - unikat w skali kraju oraz Miasteczko Sitarzy znowu w budowie . Już w 2014 roku, po otrzymaniu dofinansowania w wysokości 2 mln zł rozpoczęto prace przy budowie synagogi, która obecnie jest centralnym punktem Miasteczka na Szlaku Kultury. Galerię z prac budowlanych znajdą Państwo pod adresem Synagoga pnie się w górę .

Dziś możemy poinformować o kolejnych działaniach, które zostały podjęte wiosna br. - Bardzo miła informacja odnośnie naszego Miasteczka na Szlaku Kultur! W końcu, po wielu perypetiach, udało się razem z inwestorem kontynuować prace budowlane związane z rozbudową naszego Miasteczka. Prowadzimy prace ziemne na rynku wokół synagogi (studzienki, elektryka, gaz, ogrzewanie miejskie). Tuż po zakończeniu robót ziemnych wchodzi firma brukarska, która położy kostkę granitową, uporządkuje podcienia i chodniki i wybrukuje cały plac rynku. 20 maja to dla nas czerwona kartka w kalendarzu, historyczna chwila, na którą z utęsknieniem czekaliśmy lata - informuje M2 Nieruchomości, firma, która zajmuje się budową obiektu.

Obecnie trwają prace, które po zakończeniu pozwolą oświetlić rynek i synagogę oraz wodociągowe, pozwalające na przyłączenie pierzei wschodniej. Odgradzany jest teren pierzei południowej. M2 Nieruchomości skontaktowało się z synem projektanta miasteczka Rudolfa Buchalika, który będzie kontynuował dzieło ojca i zaprojektuje dalszą część inwestycji. Kolejny etap to Rynek Polski z ratuszem oraz kościółkiem z Tworyczowa. W planach jest etap trzeci z akcentami architektury prawosławnej.

Ale to nie koniec dobrych informacji. Biłgorajskim projektem zainteresowała się kolejna ekipa telewizyjna. W tym tygodniu Miasteczko na Szlaku Kultur odwiedził Ryan Socash, reżyser programu przedstawiającego najciekawsze zakątki kraju "Poland in undiscovered". Jeden z odcinków serii poświęcony będzie właśnie wyjątkowym obiektom, które powstały dzięki zaangażowaniu Tadeusza Kuźmińskiego, przewodniczącego Rady Głównej Fundacji Biłgoraj XXI.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9352
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PrezesPO  to w końcu jak to jest z tym kościołem katolickim z Tworyczowa. Proboszcz z Parafii pod wz. Chrystusa Króla i Proboszcz z Parafii Św. Jerzego dadzą sobie podzielić tacę?!!! Niech zrozumieją, że piękny kościółek w Tworyczowie niszczeje. Wspaniały Biskup Wacław Depo dał zgodę na przeniesienie tego kościółka z Tworyczowa do Biłgoraja - zdjęcie https://diecezja.zamojskolubaczowska.pl/parafie/parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-tworyczow
(obok po lewej stronie biały kościółek niszczejący) do przeniesienia w Biłgoraju obok rzeki Białej Łady) i wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Tworyczowie
- np. śluby kameralne, spotkania modlitewne wspólnot) przestaną ludzie mówić na mieście w Biłgoraju, że tylko "żydostwo to miasteczko" i biznes deweloperski z naciskiem na władze ...
http://bilgoraj.com.pl/chca-kosciol-z-tworyczowa-przeniesc-na-miasteczko-kresowe,,4,11,1,10895,n.html
31 maja 2020
+46
-7
Kriser  Super, że w końcu ruszyło to do przodu. Utwardzenie Rynku Żydowskiego i oświetlenie to sprawy, które już dawno powinny zostać zrobione, bo jak dotąd Miasteczko przypominało raczej porzuconą budowę, niż kameralne osiedle. Pomysł z kościołem z Tworyczowa jest fantastyczny, bo gdyby robić tam co niedzielę ze dwie msze święte, to ludzie z miasta będą przychodzić i ożywi się ruch i handel w Miasteczku. No i zmieni się stereotyp, który funkcjonuje wśród wielu ludzi, mówiących, ze to "żydowskie osiedle", "żydowskie miasteczko" itp. Czas na Rynek Polski i na część prawosławną - życzę powodzenia inwestorom!
31 maja 2020
+36
-12
Ostatnio dodane komentarze
stan   Kolejne odgrzewanie starego kotleta? Kogo to interesuje że ktoś kładzie na swoim terenie kostkę? Tyle obietnic, zapowiedzi, szumu i co wyszło? Każdy widzi. Nie czarujmy się, ale ta inwestycja i jej początkowy wygląd, plany a dzisiejszej realia to jak Himalaje i pagórki.
31 maja 2020
+19
-26
Grzegorz z Chetyna   A co się rozdrabniać! Postawić jeszcze zbór, meczet i pagodę... :)
31 maja 2020
+13
-36
Kriser   Super, że w końcu ruszyło to do przodu. Utwardzenie Rynku Żydowskiego i oświetlenie to sprawy, które już dawno powinny zostać zrobione, bo jak dotąd Miasteczko przypominało raczej porzuconą budowę, niż kameralne osiedle. Pomysł z kościołem z Tworyczowa jest fantastyczny, bo gdyby robić tam co niedzielę ze dwie msze święte, to ludzie z miasta będą przychodzić i ożywi się ruch i handel w Miasteczku. No i zmieni się stereotyp, który funkcjonuje wśród wielu ludzi, mówiących, ze to "żydowskie osiedle", "żydowskie miasteczko" itp. Czas na Rynek Polski i na część prawosławną - życzę powodzenia inwestorom!
31 maja 2020
+36
-12
PrezesPO   to w końcu jak to jest z tym kościołem katolickim z Tworyczowa. Proboszcz z Parafii pod wz. Chrystusa Króla i Proboszcz z Parafii Św. Jerzego dadzą sobie podzielić tacę?!!! Niech zrozumieją, że piękny kościółek w Tworyczowie niszczeje. Wspaniały Biskup Wacław Depo dał zgodę na przeniesienie tego kościółka z Tworyczowa do Biłgoraja - zdjęcie https://diecezja.zamojskolubaczowska.pl/parafie/parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla-tworyczow
(obok po lewej stronie biały kościółek niszczejący) do przeniesienia w Biłgoraju obok rzeki Białej Łady) i wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Tworyczowie
- np. śluby kameralne, spotkania modlitewne wspólnot) przestaną ludzie mówić na mieście w Biłgoraju, że tylko "żydostwo to miasteczko" i biznes deweloperski z naciskiem na władze ...
http://bilgoraj.com.pl/chca-kosciol-z-tworyczowa-przeniesc-na-miasteczko-kresowe,,4,11,1,10895,n.html
31 maja 2020
+46
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 17:36 Teodorówka
Mieszkańcy trzech gmin mogą korzystać z nowych dróg
Mieszkańcy północnej części powiatu mogą korzystać z 18 km przebudowanych dróg. Zadanie współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych kosztowało ponad 6,6 mln zł. Uroczyste otwarcie nowo wyremontowanych dróg powiatowych miało miejsce w piątkowe popołudnie, 25 września.
w poniedziałek, godzina 15:03 Biłgoraj
Niebezpieczny ładunek w LO im. ONZ?
w poniedziałek, godzina 09:27 Korczów
Ponad 100 km/h przez Korczów
14 września 2020 Józefów
Nie żyje zastępca burmistrza Józefowa Ryszard Ostasz
W niedzielę 13 września zmarł Ryszard Ostasz, zastępca burmistrza Józefowa. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 15 września.
w poniedziałek, godzina 09:05 Tarnogród
Zderzenie toyoty z ciągnikiem. Traktorzysta był pijany
w piątek, godzina 09:33 Biszcza
Alarm bombowy w powiecie [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 10:43 Biłgoraj
Pracownica DPS przyszła do pracy kompletnie pijana. Miała 3,5 promila
53-letnia kobieta, pracująca w jednym z biłgorajskich Domów Pomocy Społecznej przyszła do pracy kompletnie pijana. Fakt ten zgłoszony został policji. Pracownica już została zwolniona.
w poniedziałek, godzina 11:04 Lubelszczyzna
87 zakażeń w województwie
w środę, godzina 17:16 Biłgoraj
Udało się. Owczarki znalazły nowy dom
18 września 2020 Biłgoraj
Alarm bombowy w Starostwie. Ewakuowano ponad 100 osób [AKTUALIZACJA]
Dziś rano (piątek, 18 września) pracownica Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odebrała maila z informacją o podłożeniu w budynku niebezpiecznego ładunku. Natychmiast została podjęta decyzja o ewakuacji pracowników. Obecnie trwa akcja policji i straży pożarnej.
w niedzielę, godzina 08:09 Biłgoraj
Konkurs "Stołówka z klasą" podsumowany. Jedna powstała w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 08:08 Frampol
Budowa ul. Cichej zakończona
21 września 2020 Biłgoraj
Urzędnicy na kwarantannie, w tym burmistrz Biłgoraja
Koronawirus SARS-CoV-2 został wykryty u pracownika Urzędu Miasta w Biłgoraju. W związku z tym część urzędników trafiła na kwarantannę. Wśród nich jest burmistrz Janusz Rosłan.
w niedzielę, godzina 09:10 Lubelszczyzna
W szpitalach brakuje miejsc?
w poniedziałek, godzina 09:16 Biłgoraj
Seniorzy sprzątali las
w środę, godzina 08:20 Biłgoraj
Ponad 5 mln zł dla biłgorajskich szkół
Dzięki funduszom europejskim szkoły z naszego regionu postawią na kształcenie zawodowe. We wtorek, 22 września, marszałek województwa Jarosław Stawiarski uroczyście podpisał z siedmioma beneficjentami pierwsze umowy na realizację takich inwestycji. W ramach Działania 12.4 Kształcenie zawodowe z RPO WL wsparcie uzyskało w sumie 31 projektów. Dofinansowanie z UE wyniosło w nich niemal 81,7 mln zł. Pieniądze otrzymają także biłgorajskie szkoły.
w niedzielę, godzina 11:04 Powiat
Nowe zakażenia w powiecie
w sobotę, godzina 10:45 Lubelszczyzna
Młoda kobieta z powiatu zakażona SARS-CoV-2
19 września 2020 Biłgoraj
Nowy termin zakończenia rewitalizacji Placu Wolności
Trwają prace przy przebudowie Placu Wolności i budynku Urzędu Miasta w Biłgoraju. Zadanie miało być gotowe do końca września. Już wiadomo, że terminu nie uda się dotrzymać. Została wyznaczona nowa data zakończenia prac.
w poniedziałek, godzina 14:14 Biłgoraj
Powiatowe Podsumowanie Roku Sportowego
w czwartek, godzina 14:43 Smólsko Duże
64-latka wybrała się na grzyby. Teraz poszukuje jej policja [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 15:00 Biszcza
Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi - gala podsumowująca
Od czwartku, 24 września, na terenie powiatu biłgorajskiego trwała Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się na Lubelszczyźnie. W niedzielne przedpołudnie, 27 września, zorganizowano galę podsumowującą projekt.
w niedzielę, godzina 19:44 Osuchy
76. rocznica pochówku partyzantów
22 września 2020 Biłgoraj
13-latek potrącony na rondzie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl