Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.04.09 14:05 | aktualizacja: 2020.04.09 14:50

Obowiązek zasłaniania ust, szkoły nadal zamknięte, matury przesunięte

W czwartkowe popołudnie, 9 kwietnia, Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że dotychczasowe obostrzenia, jakie obowiązują na terenie całego kraju zostają przedłużone, niektóre o tydzień, inne o dwa tygodnie. Będziemy też zobowiązani do noszenia maseczek, rok szkolny zostanie przedłużony.
Obowiązek zasłaniania ust, szkoły nadal zamknięte, matury przesunięte
Obowiązek zasłaniania ust, szkoły nadal zamknięte, matury przesunięte

Konferencja prasowa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego odbyła się w czwartkowe popołudnie, 9 kwietnia.

- Wielu z nas jest zmęczonych tą kwarantanną, dziś pojawiły się jednak większe szanse na przejęcie kontroli nad koronawirusem. Niestety przyrosty zachorowań będą zauważalne i dotkliwe, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii przedłużamy wszystkie ograniczenia - rozpoczął Premier Mateusz Morawiecki.

Do 19 kwietnia przedłużono obostrzenia dotyczące zamknięcia galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, usługowych, limit osób w sklepach i kościołach pozostaje bez zmian. Nadal obowiązuje zakaz wychodzenia z domu przez osoby nieletnie bez opieki dorosłego. - Okazuje się, że był to dość skuteczny środek rozprzestrzeniania się epidemii - dodał Premier.

Do 26 kwietnia zamknięte pozostają szkoły, wstrzymany pozostanie ruch lotniczy, kolejowy, zamknięte pozostają granice państwa, na których w dalszym ciągu odbywać się będą sanitarne kontrole graniczne, obowiązkowa będzie nadal kwarantanna dla osób powracających z zagranicy.

Granice państwa będą zamknięte do 3 maja.

- To wszystko się sprawdziło, działania te muszą być zatem kontynuowane - wyjaśnia Mateusz Morawiecki.

Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. - Byliśmy jednym z pierwszych państw, które wprowadziły takie ograniczenia, wiemy, że to było słuszne postępowanie. Trzeba z pokorą powiedzieć, że nie wiemy jak będzie przebiegała trajektoria zachorowań, dlatego staramy się na bieżąco dostosowywać obostrzenia - mówił dalej szef rządu.

Podkreślił też, że podejmowane działania nie oznaczają bynajmniej, że są to ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania. - Po świętach przedstawiony zostanie logiczny plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej., ta poprzednia z pewnością nie wróci przez długi czas, być może przez lata - mówił Morawiecki.

Nadchodzący czas jest szczególnie ważny dla wszystkich katolików, jesteśmy w czasie Wielkiego Tygodnia, za chwilę Święta Wielkiej Nocy. W związku z tym, że jest to czas rodzinnych spotkań, szef rządu apelował o pozostanie w wąskim gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy, by nie spotykać się z dalszą rodziną i znajomymi.

Informacje przekazane podczas konferencji prasowe dotyczyły również kwestii związanych z edukacją. Nadal pozostają zamknięte szkoły i przedszkola. Zdecydowano się także na przesunięcie egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, nie odbędą się one wcześniej niż w drugiej połowie czerwca, informacja o dokładnym terminie przekazana zostanie nie później niż na trzy tygodnie przed egzaminami.

- Wszystkich nas zaskoczyła ta sytuacja, bądźmy dla siebie wyrozumiali, dziękuję ze tę narodową kwarantannę, która odbywa się w sposób zdyscyplinowany. Wiem, że żyjemy w czasie ogromnej niepewności, ale w tej nowej rzeczywistości procedury państwa muszą funkcjonować, urzędy również, staramy się szybko przebudować państwo, by można było żyć i pracować, szczegółowy plan przedstawimy po świętach. To też trudny czas dla osób starszych, pomagajmy im jak możemy. Widać coraz bardziej, że w nas jest siła, że poradzimy sobie z pandemią, że kraj wróci do nowej rzeczywistości. Wierzę, że polski biznes wyjdzie z tego trochę pokiereszowany, ale obroną ręką. Przed nami decydująca faza walki z epidemią - podsumował Premier.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował za to, że od przyszłego czwartku, czyli 16 kwietnia, rząd wprowadza nakaz noszenia maseczek na twarz lub innej formy zasłaniania ust i nosa. Zasada ta obowiązuje w przestrzeni publicznej. - To na dzień dzisiejszy, gdy coraz więcej osób choruje bezobjawowo, pozwoli ochronić nie nas, którzy będziemy nosili maseczki na twarzy, ale innych przed nami - wyjaśnił minister Szumowski i dodał: - Jeszcze raz chcę apelować , niech te święta będą świętami życia i nadziei, nie kontaktujmy się bezpośrednio, zadzwońmy. Nie dajmy szansy temu wirusowi.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Obowiązek zasłaniania ust, szkoły nadal zamknięte, matury przesunięte, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4352
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Anna02   w aptece..3 dni temu bez problemu kupiłam po 7 zł w aptece naprzeciw przychodni zdrowia na Kościuszki..powodzenia..
10 kwietnia 2020
+2
-1
Grzegorz z Chetyna   Napiszcie lepiej gdzie kupić w Biłgoraju taką maseczkę?
Tylko niech nikt nie wygłupia się z odpowiedzią, że w aptece.
10 kwietnia 2020
+1
-5
Marycha   Mówią o zgonach i nowych zarażeniach a nic nie robią z tym kto jest winny to nie jest choroba tylko wirus chemiczny który ma na celu spowolnienie gospodarkę i ludzi pomniejszych
9 kwietnia 2020
+3
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 09:43 Biłgoraj
Uczennica 2 klasy liceum w Biłgoraju wydaje książkę
"Perspektywy" to zbiór 30 krótkich tekstów, na każdy dzień miesiąca autorstwa licealistki z Biłgoraja, z których każdy pokazuje inną perspektywę na codzienność. Aby spełniło się marzenie Hanny o wydaniu własnej książki potrzebne są środki, dlatego za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy.
dzisiaj, 16:43 Biłgoraj
Wśród pracowników biłgorajskiego szpitala jest przypadek koronawirusa?
we wtorek, godzina 14:38 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
w czwartek, godzina 11:19 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
dzisiaj, 07:17 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku komendanta biłgorajskiej straży pożarnej
we wtorek, godzina 10:58 Obsza
Kolejny pirat drogowy pożegnał się z prawkiem
w niedzielę, godzina 09:09 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
we wtorek, godzina 14:29 Radecznica
Biłgorajanin dyrektorem szpitala w Radecznicy
dzisiaj, 09:34 Biłgoraj
30 lat samorządu Biłgoraja. Archiwalne zdjęcia poszukiwane
w piątek, godzina 10:01 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
dzisiaj, 07:53 Frampol
Trwa modernizacja budynku przy ul. Zamojskiej
we wtorek, godzina 08:58 Łukowa
Przekroczył prędkość, miał ponad 1,5 promila
w niedzielę, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
we wtorek, godzina 18:15 Lubelszczyzna
14 osób hospitalizowanych w ciągu ostatniej doby
w czwartek, godzina 12:10 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
14 maja 2020 Powiat
Marcin Kulig p.o. dyrektora zamojskiego WORD
Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą powierzył Marcinowi Kuligowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
w poniedziałek, godzina 12:16 Zamch
Amatorzy jazdy na podwójnym gazie
13 maja 2020 Kraj
III etap odmrażania gospodarki. Podano kluczowe daty
W środowe popołudnie, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Na co będziemy mogli sobie pozwolić?
14 maja 2020 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne
w poniedziałek, godzina 21:45 Lubelszczyzna
12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
dzisiaj, 12:00 Kraj
IV etap luzowania obostrzeń. Czas na maseczki, kina, wesela i siłownie
W środę, 27 maja, premier ogłosił wprowadzenie kolejnego, IV już etapu luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Tym razem będą otwierane kina i siłownie. Będzie można także zdjąć maseczki, ale nie wszędzie. Zniesiono limity wiernych w kościołach. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
w poniedziałek, godzina 09:31 Powiat
Będą nowe chodniki
w poniedziałek, godzina 11:35 Powiat
Czekają nas burze z gradem
17 maja 2020 Biłgoraj
Remont trasy Biłgoraj - Tarnogród opóźniony
Już na początku bieżącego roku miał rozpocząć się remont trasy od Biłgoraja, w kierunku Tarnogrodu, do granicy województwa lubelskiego. Do tej pory żadne prace nie są prowadzone. O wyjaśnienie przyczyn zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
18 maja 2020 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja dołączył do akcji #hot16challenge2
w czwartek, godzina 10:31 Lubelszczyzna
Wzrosła liczba zgonów, kolejny przypadek zakażenia w powiecie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl