Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.03.18 19:19 | aktualizacja: 2020.03.18 19:19

Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców

Podczas środowej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się 18 marca, dyskutowano o możliwościach finansowych miasta. Jak podkreślał skarbnik miasta Roman Żuk sytuacja jest bardzo poważna. Już są wnioski o odroczenie terminów płatności podatków. - Nie będą ogłaszane postępowania przetargowe, dopóki nie będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja naszego budżetu - mówił burmistrz.
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców

Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, 18 marca, była dyskusja o zmianach budżetowych i możliwościach finansowych miasta. Okazuje się, że a horyzoncie już widać problemy spowodowane obecnie trwającą epidemią koronawirusa.

Zanin jednak poruszono najbardziej aktualny temat skarbnik miasta Roman Żuk przedstawił zmiany w budżecie, które należy wprowadzić na ten rok, a dotyczą one m.in. zwiększenia o 190 tys. zł (do 590 tys. zł) kwoty przeznaczonej na pomoc finansową dla samorządu powiatu z przeznaczeniem na przebudowę skrzyżowaniu ul. Nadstawnej z ul. Lubelską, zmniejszenia o 200 tys. zł kwoty przeznaczonej na budowę ul. Partyzantów, Steglińskiego, o 600 tys. zł ul. Sienkiewicza i Piaskowej (mniejsze wydatki w tym roku wynikają z postępu prac, jaki udało się osiągnąć w roku ubiegłym). Zwiększono też o 200 tys. zł kwotę przeznaczoną na remont skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską. O 1 mln 250 tys. zł zwiększona została dotacja na modernizację budynku Urzędu Miasta (wcześniej zabezpieczono już 2,5 mln zł). Zabezpieczono też wkład pieniężny na objęcie udziałów w Biłgorajskim Centrum Obsługi Inwestora w kwocie 40 tys. zł (na zapewnienie płynności spółki).

Jak podkreślił skarbnik Żuk znaleźliśmy się wszyscy w nowej sytuacji, której jeszcze miesiąc temu nikt nawet się nie spodziewał.

- Skutki tej sytuacji nie są możliwe do przewidzenia, staramy się wyprzedzać o tyle, o ile się da, ale moim zdaniem może się okazać tak, że formalnie umieszczenie wydatków w budżecie, głównie tych inwestycyjnych, nie będzie oznaczało ich wykonania. Jesteśmy zdeterminowani, by zmodernizować budynek Urzędu Miasta. Natomiast jeśli chodzi o wszystkie inne inwestycje będziemy się głęboko zastanawiać, bo już wiemy, że pewne dochody mogą nie zostać wykonane. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia - wyjaśnił Roman Żuk i poinformował, że już kilku dużych podatników złożyło wnioski o odroczenie terminów płatności.

- Sytuacja wydaje się bardzo poważna, kilka lat temu mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym, ale on nie był tak gwałtowny, wtedy był pewien proces, teraz to jedna wielka niewiadoma - podsumował skarbnik.

- Nie będą ogłaszane postępowania przetargowe, dopóki nie będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja naszego budżetu - dodał burmistrz Janusz Rosłan i podkreślił, że nie wiemy, czy już złożone wnioski o dofinansowanie inwestycje zostaną zatwierdzone przez Premiera.

Radny Wojciech Gleń podkreślił, że już przedsiębiorcy szykują się na radzenie sobie z kłopotami wywołanymi obecną sytuacją. Zapytał włodarza czy jest jakiś plan pomocowy dla podmiotów gospodarczych, np. w formie częściowego umorzenia podatków, czy przekazania kwoty zapisanej na BCOI na pomoc przedsiębiorcom.

- Nie ma takiej możliwości, by jakąś kwotę przekazać bezpośrednio podmiotom gospodarczym, przepisy na to nie pozwalają. Podobnie nie ma możliwości udzielenia ulg z urzędu, czy na zaś umorzenia należności podatkowych. Jeżeli taki wniosek wpłynie będzie on szczegółowy rozpatrywany - mówił burmistrz.

Skarbnik dodał, że na razie pomoc będzie w formie odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty. Uspokoił też mieszkańców, którzy płacą podatek od nieruchomości. Minął termin zapłaty pierwszej raty, ale nie będą wyciągane żadne konsekwencje, jeśli takie opłaty będą dokonywane w późniejszym terminie.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3455
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PrezesPO   Panie Radny Gleń proszę zrzec się diety radnego na 3 miesiące i dać przykład przedsiębiorcy, że nie chce Pan diety. Zobaczymy co zrobią inni radni.
18 marca 2020
+13
-2
PrezesPO   Radni bezradni podnieśli sobie diety do 1300zł za siedzenie 2 razy na komisji i raz na sesji rady. Raptem 4 godziny na miesiąc. Radni powinni zrzec się diety na 3 miesiące z powodu braku wpływów do budżetu. Nie chcemy utrzymywać "darmozjadów" z naszych podatków. Burmistrzowie powinni zrzec się cześci podwyższonych sobie poborów z 10000zł miesięcznie brutto na 6000brutto. To im wystarczy aby godnie żyć w czasie Pandemii Koronawirusa.
Dajcie przykład odgórny! My mieszkańcy też nie będziemy domagać się podwyżki od pracodawców ale przynajmniej 40% od pracodawcy i 40% od Państwa z programu: tarczy antykryzysowej.
Doiliście nas podatników tylko podwyżkami podatków i opłat.
Czekamy na przykład odgórny.
18 marca 2020
+11
-5
Drakkar   Zwiększono też o 200 tys. zł kwotę przeznaczoną na remont skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską
https://gazetabilgoraj.pl/kosztowny-skwer/
Ten skwer może spokojnie poczekać na swoja kolej.
To jest znacznie lepszy pomysł.
https://gazetabilgoraj.pl/kiedy-powstanie-kolo-czerpakowe/
18 marca 2020
+6
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:13 Biłgoraj
Uroczystość w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
W niedzielne południe 23 stycznia, w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się uroczystości z okazji 159. rocznicy powstania styczniowego. Była msza św. w intencji poległych, złożono też wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańców. - To dzięki tym ludziom dziś możemy mówić i modlić się po polsku - mówi posłanka Beata Strzałka.
dzisiaj, 10:56 Lubelszczyzna
Znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2
w poniedziałek, godzina 11:40 Powiat
22 placówki oświatowe z powiatu z edukacją zdalną
15 stycznia 2022 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
dzisiaj, 09:41 Powiat
Będą nowe wozy dla strażaków ochotników
dzisiaj, 11:51 Zamojszczyzna
Poseł Zawiślak o ustawie Hoca: "Nie wolno dzielić społeczeństwa"
14 stycznia 2022 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
w poniedziałek, godzina 09:58 Kolonia Sól
Zmusiła kierowcę do zjechania z drogi i odjechała. Miała ponad 2,5 promila
dzisiaj, 07:52 Kraj
Niedziele handlowe w 2022 roku
dzisiaj, 14:27 Biłgoraj
Burmistrz z pozytywnym wynikiem na COVID-19. W swoim liście pisze o "zacofanych durniach"
Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan przyznał, że otrzymał pozytywy wynik testu na COVID-19. - Jeśli sobie pomyślę, że mógłbym leżeć w szpitalu, modlić się o cud, albo pozbawiony świadomości leżeć pod respiratorem i to tylko z tego powodu, że dałem się przekonać jakiemuś zacofanemu durniowi do nieszczepienia się, to cieszę się, że podjąłem jedyną rozsądną decyzję - napisał do swoich odbiorców na portalu społecznościowym. Jak teraz czuje się włodarz?
w czwartek, godzina 08:21 Lubelszczyzna
Inspekcja Transportu Drogowego zdalnie odczyta tachografy
w poniedziałek, godzina 09:10 Biłgoraj
Burmistrz namawia do szczepień: "Nawet jeśli szczepionka miałaby mieć skutki uboczne, to i tak powinienem się zaszczepić"
11 stycznia 2022 Biłgoraj
Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania. Można dostać 50% wartości inwestycji
Mieszkańcy Biłgoraja mogą pozyskać nawet 50% kosztów inwestycji związanych ze zmianą źródła ciepła. Najwięcej, bo aż 6.5 tys. zł brutto można dostać na pompę ciepła, ale są też inne możliwości. Warto sprawdzić jakie.
w poniedziałek, godzina 08:06 Biłgoraj
W uroczysku Knieja upamiętnili powstańców
w czwartek, godzina 09:09 Obsza
50-lecie pożycia małżeńskiego
w sobotę, godzina 08:18 Biłgoraj
Radny o lex Czarnek: "Szkoła musi być wolna"
W połowie stycznia br. przyjęta została nowelizacja prawa oświatowego tzw. lex Czarnek. Wcześniej jednak radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz złożył interpelację w tej sprawie. Uznał, że reforma ta "jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa".
w poniedziałek, godzina 14:20 Biłgoraj
Ostrzeżenie o marznących opadach [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 07:17 Biłgoraj
Świętujemy trzydziestkę WOŚP w Biłgoraju!
w środę, godzina 14:15 Biłgoraj
Od dziś miejskie lodowisko będzie otwarte
Były zapowiedzi o tym, że lodowisko w Biłgoraju w tym roku nie zostanie uruchomione. Zainterweniowali mieszkańcy, a władze miasta wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 zdecydowali, by jednak obiekt otworzyć. Od dziś z miejskiego lodowiska mogą korzystać wszyscy chętni.
w czwartek, godzina 10:58 Gmina Biłgoraj
Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo
18 stycznia 2022 Podlesie
Droga będzie zamknięta
17 stycznia 2022 Biłgoraj
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 w biłgorajskim szpitalu
Od połowy grudnia ub.r. w biłgorajskim szpitalu można zaszczepić przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ilu maluchów dotychczas zaszczepiono?
w czwartek, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach Lubelszczyzny po opadach śniegu
w piątek, godzina 10:17 Gródki
Nie ustąpił pierwszeństwa, dostał mandat w wysokości 1800 zł
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl