Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.03.18 19:19 | aktualizacja: 2020.03.18 19:19

Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców

Podczas środowej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się 18 marca, dyskutowano o możliwościach finansowych miasta. Jak podkreślał skarbnik miasta Roman Żuk sytuacja jest bardzo poważna. Już są wnioski o odroczenie terminów płatności podatków. - Nie będą ogłaszane postępowania przetargowe, dopóki nie będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja naszego budżetu - mówił burmistrz.
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców

Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, 18 marca, była dyskusja o zmianach budżetowych i możliwościach finansowych miasta. Okazuje się, że a horyzoncie już widać problemy spowodowane obecnie trwającą epidemią koronawirusa.

Zanin jednak poruszono najbardziej aktualny temat skarbnik miasta Roman Żuk przedstawił zmiany w budżecie, które należy wprowadzić na ten rok, a dotyczą one m.in. zwiększenia o 190 tys. zł (do 590 tys. zł) kwoty przeznaczonej na pomoc finansową dla samorządu powiatu z przeznaczeniem na przebudowę skrzyżowaniu ul. Nadstawnej z ul. Lubelską, zmniejszenia o 200 tys. zł kwoty przeznaczonej na budowę ul. Partyzantów, Steglińskiego, o 600 tys. zł ul. Sienkiewicza i Piaskowej (mniejsze wydatki w tym roku wynikają z postępu prac, jaki udało się osiągnąć w roku ubiegłym). Zwiększono też o 200 tys. zł kwotę przeznaczoną na remont skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską. O 1 mln 250 tys. zł zwiększona została dotacja na modernizację budynku Urzędu Miasta (wcześniej zabezpieczono już 2,5 mln zł). Zabezpieczono też wkład pieniężny na objęcie udziałów w Biłgorajskim Centrum Obsługi Inwestora w kwocie 40 tys. zł (na zapewnienie płynności spółki).

Jak podkreślił skarbnik Żuk znaleźliśmy się wszyscy w nowej sytuacji, której jeszcze miesiąc temu nikt nawet się nie spodziewał.

- Skutki tej sytuacji nie są możliwe do przewidzenia, staramy się wyprzedzać o tyle, o ile się da, ale moim zdaniem może się okazać tak, że formalnie umieszczenie wydatków w budżecie, głównie tych inwestycyjnych, nie będzie oznaczało ich wykonania. Jesteśmy zdeterminowani, by zmodernizować budynek Urzędu Miasta. Natomiast jeśli chodzi o wszystkie inne inwestycje będziemy się głęboko zastanawiać, bo już wiemy, że pewne dochody mogą nie zostać wykonane. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia - wyjaśnił Roman Żuk i poinformował, że już kilku dużych podatników złożyło wnioski o odroczenie terminów płatności.

- Sytuacja wydaje się bardzo poważna, kilka lat temu mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym, ale on nie był tak gwałtowny, wtedy był pewien proces, teraz to jedna wielka niewiadoma - podsumował skarbnik.

- Nie będą ogłaszane postępowania przetargowe, dopóki nie będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja naszego budżetu - dodał burmistrz Janusz Rosłan i podkreślił, że nie wiemy, czy już złożone wnioski o dofinansowanie inwestycje zostaną zatwierdzone przez Premiera.

Radny Wojciech Gleń podkreślił, że już przedsiębiorcy szykują się na radzenie sobie z kłopotami wywołanymi obecną sytuacją. Zapytał włodarza czy jest jakiś plan pomocowy dla podmiotów gospodarczych, np. w formie częściowego umorzenia podatków, czy przekazania kwoty zapisanej na BCOI na pomoc przedsiębiorcom.

- Nie ma takiej możliwości, by jakąś kwotę przekazać bezpośrednio podmiotom gospodarczym, przepisy na to nie pozwalają. Podobnie nie ma możliwości udzielenia ulg z urzędu, czy na zaś umorzenia należności podatkowych. Jeżeli taki wniosek wpłynie będzie on szczegółowy rozpatrywany - mówił burmistrz.

Skarbnik dodał, że na razie pomoc będzie w formie odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty. Uspokoił też mieszkańców, którzy płacą podatek od nieruchomości. Minął termin zapłaty pierwszej raty, ale nie będą wyciągane żadne konsekwencje, jeśli takie opłaty będą dokonywane w późniejszym terminie.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3406
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PrezesPO   Panie Radny Gleń proszę zrzec się diety radnego na 3 miesiące i dać przykład przedsiębiorcy, że nie chce Pan diety. Zobaczymy co zrobią inni radni.
18 marca 2020
+13
-2
PrezesPO   Radni bezradni podnieśli sobie diety do 1300zł za siedzenie 2 razy na komisji i raz na sesji rady. Raptem 4 godziny na miesiąc. Radni powinni zrzec się diety na 3 miesiące z powodu braku wpływów do budżetu. Nie chcemy utrzymywać "darmozjadów" z naszych podatków. Burmistrzowie powinni zrzec się cześci podwyższonych sobie poborów z 10000zł miesięcznie brutto na 6000brutto. To im wystarczy aby godnie żyć w czasie Pandemii Koronawirusa.
Dajcie przykład odgórny! My mieszkańcy też nie będziemy domagać się podwyżki od pracodawców ale przynajmniej 40% od pracodawcy i 40% od Państwa z programu: tarczy antykryzysowej.
Doiliście nas podatników tylko podwyżkami podatków i opłat.
Czekamy na przykład odgórny.
18 marca 2020
+11
-5
Drakkar   Zwiększono też o 200 tys. zł kwotę przeznaczoną na remont skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską
https://gazetabilgoraj.pl/kosztowny-skwer/
Ten skwer może spokojnie poczekać na swoja kolej.
To jest znacznie lepszy pomysł.
https://gazetabilgoraj.pl/kiedy-powstanie-kolo-czerpakowe/
18 marca 2020
+6
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
1 grudnia 2021 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 09:02 Powiat
Opady śniegu przyczyną zdarzeń drogowych
dzisiaj, 10:38 Lubelszczyzna
Prawie 10 tys. więcej zakażeń niż poprzedniej doby
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
we wtorek, godzina 11:52 Biłgoraj
Znamy kwotę zebraną podczas 19. edycji Dnia Jesiennego Liścia
dzisiaj, 10:48 Powiat
Śliska nawierzchnia. ZDW informuje gdzie uważać
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
we wtorek, godzina 07:56 Biłgoraj
Tablica upamiętniająca budynek przy 3 Maja 79 odsłonięta
we wtorek, godzina 08:04 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach województwa po intensywnych opadach śniegu
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
dzisiaj, 08:04 Siatkówka
Złoty "Leśnik"
w poniedziałek, godzina 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
we wtorek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń o 1,5 proc. tydzień do tygodnia
30 listopada 2021 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
dzisiaj, 09:14 Biłgoraj
"Z pomocą na Święta Bożego Narodzenia"
dzisiaj, 15:00 Biłgoraj
Umowa na wykonanie koncepcji przebudowy autodromu podpisana
W środowe popołudnie 8 grudnia, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji, na podstawie której będzie przebudowany biłgorajski autodrom. - To co przez lata wydawało się nierealne właśnie się spełnia - powiedział starosta Andrzej Szarlip.
w poniedziałek, godzina 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
dzisiaj, 08:27 Powiat
1 mln 250 tys. zł na zimowe utrzymanie dróg
we wtorek, godzina 14:15 Kraj
Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Wraca nauka zdalna, zwiększone limity
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiony został drugi pakiet zaostrzeń, który ma być odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Zmiany mają nastąpić od 15 grudnia i obejmą czas zarówno Świąt Bożego Narodzenia, jak i sylwestra.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl