Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.02.21 11:20 | aktualizacja: 2020.02.21 16:38

Wszawica atakuje?

Wszawica powraca do szkół i przedszkoli jak bumerang. Cyklicznie otrzymujemy sygnały o występowaniu problemu w naszym powiecie. Mimo, że do biłgorajskiego sanepidu nie wpłynęło zgłoszenie o pojawieniu się wesz w placówkach informacje o zakażeniach krążą między rodzicami uczniów.
Wszawica atakuje?
Wszawica atakuje?

Jak zaznacza Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju w 2020 roku do sanepidu nie wpłynęły żadne zgłoszenia dotyczące wszawicy w placówkach, a 2 ostatnie kontrole interwencyjne w tym zakresie przeprowadzono w 2018 roku. - Jednakże problem na pewno występuje, ponieważ wszawica pojawia się systematycznie co jakiś czas - mówi Joanna Sarzyńska. Tak też informują nas rodzice dzieci uczęszczających szkół i przedszkoli w Biłgoraju.

Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywołane. Wszy powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. To powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, przebywające w skupiskach jak żłobki, przedszkola, czy szkoły.

Rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wyjaśnia, że od 2009 roku wszawica nie figuruje w rejestrze chorób zakaźnych i rola Inspekcji Sanitarnej w zwalczaniu problemu jest ograniczona i polega na działaniach oświatowych i informacyjnych.

- Zawsze reagujemy na sygnały dotyczące wszawicy, jak i na każde inne sygnały dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dyrektorzy placówek są zobowiązani do przedstawienia istniejącego problemu na zebraniu z Radą Pedagogiczną i określenia działań zmierzających do jego likwidacji. Rola wychowawców klas polega na przekazaniu informacji na temat higieny osobistej, w tym czystości skóry i włosów i odnotowaniu tego faktu w dziennikach lekcyjnych. Temat systematycznego sprawdzania czystości skóry głowy i włosów u dzieci i w razie stwierdzenia nieprawidłowości wykonania zabiegów leczniczych u wszystkich domowników poruszany jest na zebraniach z rodzicami - mówi Joanna Sarzyńska i dodaje, że pielęgniarki szkolne mają obowiązek systematycznego sprawdzania czystości skóry głowy i włosów za uzyskaniem zgody rodziców i w przypadku wystąpienia problemu przekazania informacji rodzicom dzieci, u których stwierdzono wszawicę z zaleceniami przeprowadzenia zabiegów higienicznych.

- Ważne jest, żeby rodzice dzieci mieli świadomość, że jeśli oni sami nie podejmą próby rozwiązania problemu to zarówno Inspekcja Sanitarna, jak i dyrektor szkoły niewiele są w stanie zrobić - podkreśla rzecznik PSSE.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Wszawica atakuje?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3649
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna  do Drakkar   Podaj!!!
21 lutego 2020
+1
-2
Drakkar   W dobie sklepów wielkopowierzchniowych gdzie półki uginają się od przeróżnych środków higieny osobistej,salonów fryzjerskich,aptek,przychodni zdrowia i rożnej pomocy od państwa dalej występuje przypadłość która powinna być zażegnana z 50 lat temu?To jak ludzie się nie myją,oszczędzają na wodzie i mydle czy raczej zwykłe lenistwo?
Czyli ten zdjęty komentarz o koszulkach to jednak mogła byc prawda?
I jeszcze to podejście ze niewiele są w stanie zrobić(jak w tym artykule co chłopu pasiekę zniszczyli)
Podpowiadam.Jak już znajdzie się delikwent z wszawica odesłać do domu odizolować od zdrowych dzieci aż do czasu wyleczenia.Powrót do szkoły za pozwoleniem lekarza lub pielęgniarki.
Podać numer konta do przelewu?
21 lutego 2020
+0
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
kondolencje
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
21 marca 2020 Powiat
Zachorowała młoda kobieta z pow. biłgorajskiego
Mamy kolejny potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Zakażona SARS-CoV-2 jest młoda kobieta z powiatu biłgorajskiego.
w czwartek, godzina 15:58 Powiat
Dwóch mężczyzn z powiatu chorych na COVID-19
w czwartek, godzina 10:12 Biłgoraj
Koronawirus w biłgorajskiej komendzie?
w sobotę, godzina 12:44 Frampol
Wolontariusze pomogą w lekcjach
Wolontariusze z grupy C.Z.E.M.U. czyli "Co z Energią Młodzieży Uczynić" oferują bezpłatnie zdalną pomoc w lekcjach. Potrzebujesz korepetycji, a może chcesz pomóc w lekcjach? Skontaktuj się z grupą za pomocą Facebooka.
w czwartek, godzina 14:22 Biłgoraj
Zbyt wiele osób w kościele - zgłoszenie na KMZB
w poniedziałek, godzina 20:15 Biłgoraj
W Biłgoraju zmarł pacjent zakażony koronawirusem
27 marca 2020 Powiat
W tym roku nie będzie tradycyjnej Wielkanocy
Ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa Stolica Apostolska wydała wytyczne dotyczące obchodów Wielkanocy. Jak w tym roku będą wyglądały święta?
w sobotę, godzina 21:07 Lubelszczyzna
165 zachorowań, 6 zgonów i 23 ozdrowieńców
w sobotę, godzina 08:03 Powiat
Obowiązuje zakaz wstępu do lasów
24 marca 2020 Kraj
Rząd wprowadza kolejne restrykcje
We wtorkowe popołudnie, 24 marca, odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu przekazał informację o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które obowiązują już od dziś. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Izolatorium funkcjonuje w powiecie biłgorajskim
w piątek, godzina 10:33 Nadrzecze
Izolatorium w Nadrzeczu
26 marca 2020 Biłgoraj
Co z konkursem na dyrektora LO im. ONZ?
W lutym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora LO im. ONZ. Zarząd odstąpił jednak od rozstrzygnięcia konkursu, ale powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki dotychczasowej wicedyrektor Jolancie Rycyk.
w piątek, godzina 20:15 Lubelszczyzna
Ponad 8 tys. osób poddanych kwarantannie
w czwartek, godzina 11:52 Frampol
Zmiana decyzji dotyczącej targowiska we Frampolu
28 marca 2020 Biłgoraj
Targowiska zamknięte do odwołania
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na miejskich targowiskach wprowadzono zakaz handlu, który obowiązywał do 25 marca. Z uwagi na stan epidemii podjęto decyzję o przedłużeniu ograniczenia.
w czwartek, godzina 08:12 Frampol
Targowisko we Frampolu otwarte
w środę, godzina 20:30 Lubelszczyzna
Lepsze wieści - tylko jeden nowy przypadek zakażenia
25 marca 2020 Biłgoraj
Prokuratura wraca do pracy, pracownicy sądu kontynuują kwarantannę
We wtorek, 24 marca decyzją biłgorajskiego sanepidu Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wznowiła działalność. Testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne, dzięki czemu było możliwe skrócenie kwarantanny. Zawieszona pozostaje działalność biłgorajskiego sądu.
w sobotę, godzina 09:11 Lubelszczyzna
Prawie pół tysiąca wniosków o odroczenie składek
26 marca 2020 Powiat
SARS-CoV-2 u mieszkańca powiatu biłgorajskiego
21 marca 2020 Biłgoraj
Dziś ruszyła kolejna akcja sprzątania lasów
W sobotę, 21 marca, ruszyła kolejna akcja sprzątania biłgorajskich lasów, organizowana przez #BiłgorajEKOchallenge. Akcja potrwa do 20 czerwca.
w sobotę, godzina 07:15 Józefów
Apel józefowskiej książnicy
w środę, godzina 09:20 Długi Kąt
Rozpalili ognisko wbrew zakazowi zgromadzeń
24 marca 2020 Powiat
Skrócony wniosek o odroczenie składek ZUS
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego skróconego wniosku. Jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
w piątek, godzina 10:49 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Pierwszych Komunii w maju nie będzie
29 marca 2020 Lubelszczyzna
18 nowych zakażeń SARS-CoV-2 i 5 ozdrowieńców
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl