Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2020.01.05 19:41

Upadłość konsumencka - jak ją ogłosić?

Upadłość konsumencka to pojęcie, które większość z nas słyszał, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co ono oznacza i z czym tak naprawdę się wiąże. Jest to jeden ze sposobów na uwolnienie się od długów. Jednak czy każdy może z niego skorzystać? Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka - jak ją ogłosić?
Upadłość konsumencka - jak ją ogłosić?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Pod pojęciem upadłość konsumencka kryje się postępowanie upadłościowe wobec osób, które nie są zdolne wywiązać się ze swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jednak nie każdy ma szansę skorzystać z takiego rozwiązania. Podstawowymi warunkami są: posiadanie statusu osoby fizycznej oraz miejsca zamieszkania na terytorium Polski, niewypłacalność oraz nieprowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto w drodze postępowania zostanie ustalone, czy dłużnik nie ponosi winy za zwiększenie stopnia niewypłacalności lub celowo do niej doprowadził. Jeżeli tak było, sąd odrzuci wniosek.

Decydując się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, należy również rzetelnie wykonywać obowiązki nałożone w postępowaniu upadłościowym. W innym przypadku wniosek zostanie oddalony. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest możliwe w sytuacji, kiedy w ciągu 10 lat przed dniem złożenia wniosku dłużnik dokonał czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli lub jego dług został w tym okresie już umorzony. Wśród osób, które korzystają z tego rozwiązania, można znaleźć między innymi: byłych przedsiębiorców, małżonków dłużników czy też poręczycieli pożyczek. Warto jednak zaznaczyć, że wniosek o upadłość konsumencką może złożyć również wierzyciel!

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Najważniejsze informacje dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej można znaleźć w ustawie z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe (Dz.U. 2003 Nr 60 poz. 535). Zgodnie z jej zapisami, odpowiedni wniosek należy złożyć nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Dłużnik powinien go dostarczyć do sądu rejonowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania. Do odpowiednio wypełnionego formularza należy dołączyć również szereg dokumentów, które potwierdzą niewypłacalność.

Jeżeli dłużnik zdecyduje się na złożenie wniosku, jego obowiązkiem jest wpłacenie zaliczki na poczet wydatków w toku postępowania. Powinna być równa jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wniosek należy złożyć wraz z dowodem wpłaty zaliczki.

Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości?

Jeżeli dłużnik zdecyduje się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, musi pamiętać o uwzględnieniu w nim następujących informacji: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, pesel lub numer KRS, miejsce, gdzie znajduje się główny ośrodek działalności dłużnika, okoliczności uzasadniające wniosek i ich uprawdopodobnienie, podleganie prawu polskiemu, prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych albo o nieposiadaniu statusu uczestnika podmiotu prowadzącego system interoperacyjny. Ponadto, jeżeli dłużnik jest spółką publiczną, taka informacja również powinna znaleźć się we wniosku.

Kiedy wnioskodawcą jest dłużnik, do wniosku należy dołączyć również następujące dokumenty: aktualny i zupełny wykaz majątku z oszacowaniem, spis wierzycieli z adresami i danymi na temat zobowiązań pieniężnych, spis wierzytelności, lista zabezpieczeń oraz oświadczenie o prawdziwości informacji znajdujących się we wniosku. Tak przygotowaną dokumentację można złożyć do właściwego sądu rejonowego.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Upadłość konsumencka - jak ją ogłosić?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 603
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
w sobotę, godzina 13:12 Biłgoraj
Sukcesy wokalistek z MDK
w sobotę, godzina 14:46 Biłgoraj
Speedcuberzy przyjechali do Biłgoraja
dzisiaj, 16:58 Biłgoraj
Spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja
Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę stycznia, w Biłgoraju odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św, po której członkowie i sympatycy RRM spotkali się w I LO im. ONZ.
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
w sobotę, godzina 08:21 Józefów
Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty
w sobotę, godzina 23:15 Biłgoraj
Uczniowie RCEZ bawili się na studniówce
W sobotni wieczór, 25 stycznia, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej bawili się na swoim pierwszym prawdziwym balu. Studniówka zorganizowana została w hotelu Janów w Borownicy.
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
w środę, godzina 12:14 Biłgoraj
Można dostać nawet 96 tys. zł
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
w piątek, godzina 09:46 Biłgoraj
Poszukujemy właściciela suczki
w środę, godzina 14:30 Biłgoraj
Seniorzy rywalizowali
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
w piątek, godzina 23:12 Biłgoraj
Czarny Ziutek Z Killerami w ramach Off Road
w środę, godzina 10:06 Biłgoraj
Stypendyści z I LO im. ONZ
w piątek, godzina 10:21 Kraj
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów
W miniony wtorek, 21 stycznia funkcjonariusze Centralnego Biura Policji w Rzeszowie zatrzymali 7 osób, którym prokurator zarzucił czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Z informacji prokuratury wynika, że grupa miała działać również na terenie Biłgoraja.
w czwartek, godzina 17:02 Karate
Ferie z karate
w piątek, godzina 09:08 Frampol
Kolędowanie z chórami Ziemi Biłgorajskiej
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl