Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.01.02 09:18

Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja

Coraz bliżej ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja - o tym poinformował Mirosław Lipiński podczas grudniowej sesji Rady Miasta. Procedura rozpoczęła się w połowie 2018 roku. - Teraz czekamy tylko na dekret Papieża - mówił radny.
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja

Biłgoraj będzie miał patronkę. Zostanie nią św. Maria Magdalena. Procedury zostały uruchomione w 2018 roku. Wówczas zbierano podpisy pod inicjatywą, a Rada Miasta zajęła stanowisko w tej sprawie, w którym poparła stanowisko wyrażone przez mieszkańców. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja .

Kolejnym krokiem było wyrażenie woli na ustanowienie św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja. W tym celu konieczne było podjęcie uchwały. Radni glosowali pod koniec grudnia 2018 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało dziewiętnastu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Mocą uchwały burmistrz i sekretarz miasta zostali upoważnieni do wystąpienia do Kurii Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej o wszczęcie procedury kościelnej. O tym informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Procedury rozpoczęte. Św. Maria Magdalena zostanie patronką miasta .

Podczas grudniowych obrad Rady Miasta Biłgoraja radny Mirosław Lipiński poinformował, że przez cały miniony już rok uchwała przeszła całą drogę przewidzianą prawem kościelnym. - Została złożona na ręce ks. bp Mariana Rojka, po akceptacji została przekazana do Episkopatu Polski, po czym ponownie została poddana analizie. Po zaakceptowaniu nasza uchwała została przesłana do Watykanu, obecnie czekamy na dekret Papieża Franciszka w sprawie powołania św. Marii Magdaleny na patronkę Biłgoraja - wyjaśnił radny Lipiński.

Dekret najpóźniej powinien dotrzeć w pierwszych dniach bieżącego roku. Następnie będzie możliwość zaplanowania uroczystości, podczas której oficjalnie św. Maria Magdalena zostanie patronką miasta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 5633
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do Grzegorz z Chetyna   Nic nie da.Radny spełni swój dewoci sen.Dobrze być radnym gdy się widzi tylko takie problemy jak kino czy patron dla miasta.
Temat z forum biłgorajskiej
https://bilgorajska.pl/forum,269,0,posty,0,Czy-wy-tez-nie-mozecie-zniesc-tych-dzwonow-o-630.html
2 stycznia 2020
+11
-9
J.Deep   ... ludzie szukają cudów. Organizują pielgrzymki do Medjugorie, Lichenia , Fatimy a tutaj u nas za przyczyną Św. Marii Magdaleny było 2 wskrzeszenia z martwych dziecka. Działy i dzieją się cuda lecz ludzi do modlitw w Sanktuarium jak i w kapliczce która jest wiecznie zamknięta brak!
Przecież jak poprosisz i z modłami pójdziecie nasza patrona zaniesie to do Zmartwychwstałego!!! Dzieją się cuda u nas w Biłgoraju i nie potrzeba jeździć i szukać CUDÓW.
Za objawieniami przyszły cuda, które je potwierdziły i ugruntowały...
Zgadza się. Odnotowano ich co najmniej kilka, wraz z nazwiskami uzdrowionych osób czy to z sąsiedniego Biłgoraja, czy też z najbliższej lub dalszej okolicy. Fakty te zostały potwierdzone przez notariuszy apostolskich z Zamościa: ks. kan. Aleksandra Siernickiego i o. kaznodzieję Urbana Jędrzejowskiego oraz ks. Jana Pureckiego, proboszcza z Potoka, gdzie wtedy był najbliższy kościoł katolicki. Dzięki temu wiemy dzisiaj o dwóch cudownych uzdrowieniach wzroku u dzieci z roku 1639 r., o uzdrowieniu dorosłej chromej z 1646 r. i o trzech przywróceniach do zdrowia umierających dzieci, a także osoby dorosłej z 1651, 1653 i 1654 r. Oczywiście wydarzenia te przyczyniały się do ciągłego rozwoju ruchu pielgrzymkowego. Nic więc dziwnego, że pątnicy zaczęli tu licznie przybywać, zarówno z Tarnogrodu, Górecka, Szczebrzeszyna, Gorajca czy Zamościa, jak i z lokowanego nieco później Tereszpola. Miejsce to było znane ponadto jeszcze lwowianom, a nawet samemu królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu, który w 1693 r. złożył tu przez swych pośredników sowity datek na cześć lokalnej patronki. Ale najciekawszym jest to, że ojca jednego z uzdrowionych dzieci (Wojciecha Gwiazdę), wybierano odtąd bardzo często na chrzestnego, a nawet powierzono mu urząd rajcy i burmistrza Biłgoraja w czasie potopu szwedzkiego.
2 stycznia 2020
+12
-7
Grzegorz z Chetyna   No dobra, jestem ignorantem. Zatem niech ktoś mnie oświeci. Co miastu i jego mieszkańcom da to, że będzie patronka?
2 stycznia 2020
+17
-10
69   Radni widzę cały czas zajmują się waszymi rzeczami, a ja spytam po raz kolejny. Co z 280 tysiącami złotych, które wyłożymy z budżetu przez niekompetencję burmistrza? Kresy odpowiedz ministerstwa czy nie?
2 stycznia 2020
+7
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 13:47 Biłgoraj
Kto zgubił klucze i płaszcz?
dzisiaj, 09:30 Józefów
Mieszkanka Józefowa straciła dom w pożarze
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w niedzielę, godzina 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w niedzielę, godzina 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w niedzielę, godzina 23:09 Biłgoraj
Spotkanie otwarte z Januszem Rosłanem
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
dzisiaj, 11:32 Biłgoraj
Ciekawa propozycja dla najmłodszych mieszkańców powiatu
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl