Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.01.02 09:18

Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja

Coraz bliżej ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja - o tym poinformował Mirosław Lipiński podczas grudniowej sesji Rady Miasta. Procedura rozpoczęła się w połowie 2018 roku. - Teraz czekamy tylko na dekret Papieża - mówił radny.
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja

Biłgoraj będzie miał patronkę. Zostanie nią św. Maria Magdalena. Procedury zostały uruchomione w 2018 roku. Wówczas zbierano podpisy pod inicjatywą, a Rada Miasta zajęła stanowisko w tej sprawie, w którym poparła stanowisko wyrażone przez mieszkańców. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja .

Kolejnym krokiem było wyrażenie woli na ustanowienie św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja. W tym celu konieczne było podjęcie uchwały. Radni glosowali pod koniec grudnia 2018 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało dziewiętnastu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Mocą uchwały burmistrz i sekretarz miasta zostali upoważnieni do wystąpienia do Kurii Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej o wszczęcie procedury kościelnej. O tym informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Procedury rozpoczęte. Św. Maria Magdalena zostanie patronką miasta .

Podczas grudniowych obrad Rady Miasta Biłgoraja radny Mirosław Lipiński poinformował, że przez cały miniony już rok uchwała przeszła całą drogę przewidzianą prawem kościelnym. - Została złożona na ręce ks. bp Mariana Rojka, po akceptacji została przekazana do Episkopatu Polski, po czym ponownie została poddana analizie. Po zaakceptowaniu nasza uchwała została przesłana do Watykanu, obecnie czekamy na dekret Papieża Franciszka w sprawie powołania św. Marii Magdaleny na patronkę Biłgoraja - wyjaśnił radny Lipiński.

Dekret najpóźniej powinien dotrzeć w pierwszych dniach bieżącego roku. Następnie będzie możliwość zaplanowania uroczystości, podczas której oficjalnie św. Maria Magdalena zostanie patronką miasta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3212
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do Grzegorz z Chetyna   Nic nie da.Radny spełni swój dewoci sen.Dobrze być radnym gdy się widzi tylko takie problemy jak kino czy patron dla miasta.
Temat z forum biłgorajskiej
https://bilgorajska.pl/forum,269,0,posty,0,Czy-wy-tez-nie-mozecie-zniesc-tych-dzwonow-o-630.html
2 stycznia 2020
+11
-9
J.Deep   ... ludzie szukają cudów. Organizują pielgrzymki do Medjugorie, Lichenia , Fatimy a tutaj u nas za przyczyną Św. Marii Magdaleny było 2 wskrzeszenia z martwych dziecka. Działy i dzieją się cuda lecz ludzi do modlitw w Sanktuarium jak i w kapliczce która jest wiecznie zamknięta brak!
Przecież jak poprosisz i z modłami pójdziecie nasza patrona zaniesie to do Zmartwychwstałego!!! Dzieją się cuda u nas w Biłgoraju i nie potrzeba jeździć i szukać CUDÓW.
Za objawieniami przyszły cuda, które je potwierdziły i ugruntowały...
Zgadza się. Odnotowano ich co najmniej kilka, wraz z nazwiskami uzdrowionych osób czy to z sąsiedniego Biłgoraja, czy też z najbliższej lub dalszej okolicy. Fakty te zostały potwierdzone przez notariuszy apostolskich z Zamościa: ks. kan. Aleksandra Siernickiego i o. kaznodzieję Urbana Jędrzejowskiego oraz ks. Jana Pureckiego, proboszcza z Potoka, gdzie wtedy był najbliższy kościoł katolicki. Dzięki temu wiemy dzisiaj o dwóch cudownych uzdrowieniach wzroku u dzieci z roku 1639 r., o uzdrowieniu dorosłej chromej z 1646 r. i o trzech przywróceniach do zdrowia umierających dzieci, a także osoby dorosłej z 1651, 1653 i 1654 r. Oczywiście wydarzenia te przyczyniały się do ciągłego rozwoju ruchu pielgrzymkowego. Nic więc dziwnego, że pątnicy zaczęli tu licznie przybywać, zarówno z Tarnogrodu, Górecka, Szczebrzeszyna, Gorajca czy Zamościa, jak i z lokowanego nieco później Tereszpola. Miejsce to było znane ponadto jeszcze lwowianom, a nawet samemu królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu, który w 1693 r. złożył tu przez swych pośredników sowity datek na cześć lokalnej patronki. Ale najciekawszym jest to, że ojca jednego z uzdrowionych dzieci (Wojciecha Gwiazdę), wybierano odtąd bardzo często na chrzestnego, a nawet powierzono mu urząd rajcy i burmistrza Biłgoraja w czasie potopu szwedzkiego.
2 stycznia 2020
+12
-7
Grzegorz z Chetyna   No dobra, jestem ignorantem. Zatem niech ktoś mnie oświeci. Co miastu i jego mieszkańcom da to, że będzie patronka?
2 stycznia 2020
+17
-10
69   Radni widzę cały czas zajmują się waszymi rzeczami, a ja spytam po raz kolejny. Co z 280 tysiącami złotych, które wyłożymy z budżetu przez niekompetencję burmistrza? Kresy odpowiedz ministerstwa czy nie?
2 stycznia 2020
+7
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
6 stycznia 2020 Biłgoraj
"Cuda, cuda ogłaszają"
Pod takim hasłem odbył się tegoroczny Orszak Trzech Króli. W Biłgoraju wydarzenie zorganizowano już po raz 6. Ulicami miasta przeszły tysiące mieszkańców.
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 12:07 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
6 stycznia 2020 Biłgoraj
Nowe nazwy ulic w Biłgoraju
Podczas grudniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja radni podjęli uchwałę dotyczącą nadania nazw ulicom położonym w osiedlu Różnówka. Jakie będą to nazwy?
9 stycznia 2020 Biłgoraj
Znaleziono zwłoki mężczyzny [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 08:18 Józefów
Bezpłatne porady prawne i obywatelskie
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Ubywa mieszkańców
Mniej urodzeń, więcej ślubów, rozwodów i zgonów - tak w skrócie wypada 2019 rok w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju. Z danych wynika również, że mieszkańców miasta z roku na rok ubywa.
w sobotę, godzina 16:30 Biłgoraj
Biuro poselskie Krzysztofa Grabczuka otwarte
w sobotę, godzina 11:17 Biłgoraj
Biłgoraj przystankiem na trasie Girls on tour
8 stycznia 2020 Turobin
Turobin będzie miastem?
Rada Gminy Turobin podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z przywróceniem miejscowości praw miejskich. Turobin to kolejna po Goraju miejscowość w naszym powiecie, w której podjęto inicjatywę przywrócenia statusu miasta.
w piątek, godzina 12:47 Biłgoraj
Biłgorajskie licea i technika w Rankingu Perspektyw 2020
w piątek, godzina 12:51 Lubelszczyzna
Piraci drogowi na celowniku policyjnej grupy Speed
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
w środę, godzina 17:47 Księżpol
Drzewo przygniotło starszego mężczyznę
w sobotę, godzina 09:17 Obsza
Małżeński jubileusz w Obszy
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Komunikat starosty dotyczący Wydziału Komunikacji i Drogownictwa
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip komentuje sytuację dotyczącą pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wydanego przez starostę.
w sobotę, godzina 10:08 Księżpol
Nowe strefy dla aktywnych
11 stycznia 2020 Biłgoraj
Działacze PiS zaprosili na spotkanie opłatkowe
dzisiaj, 09:15 Załawcze
Strażacy z Turobina mają nowy wóz
Ochotnicza Straż Pożarna z Turobina ma nowy wóz strażacki. Pojazd kosztował 832 tys. zł, a większość środków pochodziła z Funduszu Sprawiedliwości. Uroczysta prezentacja samochodu odbyła się w sobotę, 11 stycznia.
w sobotę, godzina 08:16 Biłgoraj
Ponad 12 tys. wniosków o nowe świadczenie
w czwartek, godzina 15:18 Biłgoraj
42 wypadki, 10 zabitych, 750 kolizji
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl