Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.01.02 09:18

Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja

Coraz bliżej ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja - o tym poinformował Mirosław Lipiński podczas grudniowej sesji Rady Miasta. Procedura rozpoczęła się w połowie 2018 roku. - Teraz czekamy tylko na dekret Papieża - mówił radny.
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja

Biłgoraj będzie miał patronkę. Zostanie nią św. Maria Magdalena. Procedury zostały uruchomione w 2018 roku. Wówczas zbierano podpisy pod inicjatywą, a Rada Miasta zajęła stanowisko w tej sprawie, w którym poparła stanowisko wyrażone przez mieszkańców. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja .

Kolejnym krokiem było wyrażenie woli na ustanowienie św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja. W tym celu konieczne było podjęcie uchwały. Radni glosowali pod koniec grudnia 2018 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało dziewiętnastu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Mocą uchwały burmistrz i sekretarz miasta zostali upoważnieni do wystąpienia do Kurii Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej o wszczęcie procedury kościelnej. O tym informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Procedury rozpoczęte. Św. Maria Magdalena zostanie patronką miasta .

Podczas grudniowych obrad Rady Miasta Biłgoraja radny Mirosław Lipiński poinformował, że przez cały miniony już rok uchwała przeszła całą drogę przewidzianą prawem kościelnym. - Została złożona na ręce ks. bp Mariana Rojka, po akceptacji została przekazana do Episkopatu Polski, po czym ponownie została poddana analizie. Po zaakceptowaniu nasza uchwała została przesłana do Watykanu, obecnie czekamy na dekret Papieża Franciszka w sprawie powołania św. Marii Magdaleny na patronkę Biłgoraja - wyjaśnił radny Lipiński.

Dekret najpóźniej powinien dotrzeć w pierwszych dniach bieżącego roku. Następnie będzie możliwość zaplanowania uroczystości, podczas której oficjalnie św. Maria Magdalena zostanie patronką miasta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dekret Papieża w sprawie ustanowienia patronki Biłgoraja, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4692
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do Grzegorz z Chetyna   Nic nie da.Radny spełni swój dewoci sen.Dobrze być radnym gdy się widzi tylko takie problemy jak kino czy patron dla miasta.
Temat z forum biłgorajskiej
https://bilgorajska.pl/forum,269,0,posty,0,Czy-wy-tez-nie-mozecie-zniesc-tych-dzwonow-o-630.html
2 stycznia 2020
+11
-9
J.Deep   ... ludzie szukają cudów. Organizują pielgrzymki do Medjugorie, Lichenia , Fatimy a tutaj u nas za przyczyną Św. Marii Magdaleny było 2 wskrzeszenia z martwych dziecka. Działy i dzieją się cuda lecz ludzi do modlitw w Sanktuarium jak i w kapliczce która jest wiecznie zamknięta brak!
Przecież jak poprosisz i z modłami pójdziecie nasza patrona zaniesie to do Zmartwychwstałego!!! Dzieją się cuda u nas w Biłgoraju i nie potrzeba jeździć i szukać CUDÓW.
Za objawieniami przyszły cuda, które je potwierdziły i ugruntowały...
Zgadza się. Odnotowano ich co najmniej kilka, wraz z nazwiskami uzdrowionych osób czy to z sąsiedniego Biłgoraja, czy też z najbliższej lub dalszej okolicy. Fakty te zostały potwierdzone przez notariuszy apostolskich z Zamościa: ks. kan. Aleksandra Siernickiego i o. kaznodzieję Urbana Jędrzejowskiego oraz ks. Jana Pureckiego, proboszcza z Potoka, gdzie wtedy był najbliższy kościoł katolicki. Dzięki temu wiemy dzisiaj o dwóch cudownych uzdrowieniach wzroku u dzieci z roku 1639 r., o uzdrowieniu dorosłej chromej z 1646 r. i o trzech przywróceniach do zdrowia umierających dzieci, a także osoby dorosłej z 1651, 1653 i 1654 r. Oczywiście wydarzenia te przyczyniały się do ciągłego rozwoju ruchu pielgrzymkowego. Nic więc dziwnego, że pątnicy zaczęli tu licznie przybywać, zarówno z Tarnogrodu, Górecka, Szczebrzeszyna, Gorajca czy Zamościa, jak i z lokowanego nieco później Tereszpola. Miejsce to było znane ponadto jeszcze lwowianom, a nawet samemu królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu, który w 1693 r. złożył tu przez swych pośredników sowity datek na cześć lokalnej patronki. Ale najciekawszym jest to, że ojca jednego z uzdrowionych dzieci (Wojciecha Gwiazdę), wybierano odtąd bardzo często na chrzestnego, a nawet powierzono mu urząd rajcy i burmistrza Biłgoraja w czasie potopu szwedzkiego.
2 stycznia 2020
+12
-7
Grzegorz z Chetyna   No dobra, jestem ignorantem. Zatem niech ktoś mnie oświeci. Co miastu i jego mieszkańcom da to, że będzie patronka?
2 stycznia 2020
+17
-10
69   Radni widzę cały czas zajmują się waszymi rzeczami, a ja spytam po raz kolejny. Co z 280 tysiącami złotych, które wyłożymy z budżetu przez niekompetencję burmistrza? Kresy odpowiedz ministerstwa czy nie?
2 stycznia 2020
+7
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
15 stycznia 2022 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
w czwartek, godzina 08:21 Lubelszczyzna
Inspekcja Transportu Drogowego zdalnie odczyta tachografy
dzisiaj, 11:42 Lubelszczyzna
Rekordowa liczba potwierdzonych przypadków
14 stycznia 2022 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
w czwartek, godzina 09:09 Obsza
50-lecie pożycia małżeńskiego
w czwartek, godzina 10:58 Gmina Biłgoraj
Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo
9 stycznia 2022 Majdan Stary
Noworoczne spotkanie krwiodawców w Majdanie
W niedzielę 9 stycznia, w Majdanie Starym w gminie Księżpol zorganizowana została jubileuszowa akcja poboru krwi. Tego samego dnia odbyło się noworoczne spotkanie krwiodawców z powiatu, podczas którego wręczono odznaczenia i podziękowano za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
w piątek, godzina 10:17 Gródki
Nie ustąpił pierwszeństwa, dostał mandat w wysokości 1800 zł
w czwartek, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach Lubelszczyzny po opadach śniegu
dzisiaj, 08:18 Biłgoraj
Radny o lex Czarnek: "Szkoła musi być wolna"
W połowie stycznia br. przyjęta została nowelizacja prawa oświatowego tzw. lex Czarnek. Wcześniej jednak radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz złożył interpelację w tej sprawie. Uznał, że reforma ta "jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa".
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Trwają prace przygotowawcze pod sadzenie lasu
we wtorek, godzina 07:37 Podlesie
Droga będzie zamknięta
11 stycznia 2022 Biłgoraj
Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania. Można dostać 50% wartości inwestycji
Mieszkańcy Biłgoraja mogą pozyskać nawet 50% kosztów inwestycji związanych ze zmianą źródła ciepła. Najwięcej, bo aż 6.5 tys. zł brutto można dostać na pompę ciepła, ale są też inne możliwości. Warto sprawdzić jakie.
dzisiaj, 08:17 Lubelszczyzna
26 mln na walkę ze skutkami COVID-19
we wtorek, godzina 10:24 Biłgoraj
Chciała wynająć mieszkanie w Krakowie, została oszukana
w środę, godzina 14:15 Biłgoraj
Od dziś miejskie lodowisko będzie otwarte
Były zapowiedzi o tym, że lodowisko w Biłgoraju w tym roku nie zostanie uruchomione. Zainterweniowali mieszkańcy, a władze miasta wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 zdecydowali, by jednak obiekt otworzyć. Od dziś z miejskiego lodowiska mogą korzystać wszyscy chętni.
w piątek, godzina 08:44 Lubelszczyzna
Aktualny raport drogowy. Jak wygląda sytuacja na Lubelszczyźnie?
w środę, godzina 08:54 Biłgoraj
Ponad połowa mieszkańców Biłgoraja postanowiła nie przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19
w poniedziałek, godzina 08:09 Biłgoraj
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 w biłgorajskim szpitalu
Od połowy grudnia ub.r. w biłgorajskim szpitalu można zaszczepić przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ilu maluchów dotychczas zaszczepiono?
w piątek, godzina 10:40 Lubelszczyzna
Rekord zakażeń. Ponad 36 tys. nowych przypadków
w piątek, godzina 07:41 Lubelszczyzna
Wojewoda o aktualnej sytuacji epidemicznej i dalszych planach
10 stycznia 2022 Biszcza
Zmiana zarzutów dla sprawcy śmiertelnego wypadku
W maju ubiegłego roku, na terenie gminy Biszcza doszło to tragicznego w skutkach wypadku. Zginęło dwóch mężczyzn siedzących pod wiatą na stacji paliw. Teraz sprawcy wypadku śledczy zmienili zarzuty. Będzie odpowiadać za pozbawienie życia z zamiarem ewentualnym, a nie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
we wtorek, godzina 09:41 Biłgoraj
26-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany
w niedzielę, godzina 14:58 Biłgoraj
"Kto śpiewa dwa razy się modli"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl