Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.09.27 18:26 | aktualizacja: 2018.09.28 08:56

Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja

Zebrano ponad 2 tys. podpisów mieszkańców Biłgoraja pod wnioskiem o ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką miasta. Do pomysłu przychylnie podeszli także radni. Przez aklamację, podczas wrześniowej sesji Rady Miasta, przyjęli stanowisko.
Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja
Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja

Przez kilka tygodni Zespół Organizacyjny Ustanowienia świętej Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja zbierał podpisy pod wnioskiem o ustanowienia świętej Marii Magdaleny patronką Biłgoraja. Zebrano ponad 2 tys. głosów. Pismo trafiło do burmistrza Biłgoraja i przewodniczącego Rady Miasta w drugiej połowie września.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, która odbyła się 27 września, radni przez aklamację przyjęli następujące stanowisko:

"Rada Miasta Biłgoraj popiera stanowisko wyrażone we wniosku mieszkańców Biłgoraja zgłoszonym do burmistrza przez Zespół Organizacyjny Ustanowienia świętej Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja. Mając na uwadze: oddolny ruch społeczeństwa poparty ponad 2000 podpisów, trwający 400 lat kult św. Marii Magdaleny związany z objawieniami z 1615r., podniesienie przez ks. bp Mariana Rojka w 2016r. miejscowego kościoła parafialnego do rangi diecezjalnego sanktuarium ku czci św. Marii Magdaleny, 90. rocznicę wzniesienia świątyni św. Marii Magdaleny jako wotum dziękczynnego za odzyskanie niepodległości przez Polskę, ustanowienie św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja jest zasadne.

Rada Miasta Biłgoraj zwraca się do Ordynariusza Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej ks. bp Mariana Rojka z prośba o podjęcie dalszych starań o wydanie przez Stolicę Apostolską dekretu ustanawiającego św. Marię Magdalenę patronką Biłgoraja".

Poadła propozycja ze stron radnego Mirosława Lipińskiego, by stanowisko to zostało rozszerzone o uzasadnienie, które przytoczył prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Piotr Flor. - Dokonujący się obecnie oddolny ruch społeczeństwa Ziemi Biłgorajskiej, polegający na zbieraniu podpisów pod petycją do Rady Miasta w celu ustanowienia św. Marii Magdaleny oficjalną patronką Biłgoraja jest w pełni autentyczny i wiarygodny zarówno pod względem historycznym, jak socjologicznym i moralnym, albowiem ma on swoje źródło nie tylko w wielowiekowej tradycji związanej w sposób trwały z naszym regionem lecz także w nadprzyrodzonych wydarzeniach, zwłaszcza zaś w Jej udokumentowanym objawieniu z 1615 roku w jedynym znanym dotychczas na świecie miejscu oraz w orędziu skierowanym do wszystkich współczesnych mieszkańców miasta poprzez wyrażony wówczas imperatyw "Idź człowiecze, opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwalę Bogi i św. Marii Magdalenie" - mówił Piotr Flor i dodał: - Ustanowienie tej jednej z największych świętych Kościoła rzymskokatolickiego patronką naszego miasta będzie miało z pewnością wielkie znaczenie dla dalszego rozwoju oraz przyszłości Biłgoraja.

Radny Jan Skrok uznał jednak, że nie ma potrzeby dodawania uzasadnienia do stanowiska. Ostatecznie radni uznali, że s tanowisko Rady Miasta nie zostanie rozszerzone.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Rada Miasta zajęła stanowisko ws. ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3598
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
ab  2 tysiące poj......w ciemnogród,zacofanie ale czego tu można się więcej spodziewać,Trzeba się ostro zabrać do pracy,jakieś inwestycje .zachęta ze strony władz aby stworzyć więcej miejsc pracy,by ludzie mieli co robić i mogli zarobić ,coś z tym nieszczęsnym szpitalem gdzie większość lekarzy przychodzi bo ma etat a nie po to by leczyć Matka Boska nie załatwi żadnego problemu za was i dajcie jej święty spokój.
27 września 2018
+44
-18
Ostatnio dodane komentarze
ab  do Troll   Podczas pobytu w Holandii usłyszałem od pewnego Holendra który od dawna pracuje z Polakami i poznał nasze zachowania i zwyczaje że Polska leży w niewłaściwym miejscu, właściwe byłoby bliżej Afryki!
29 września 2018
+1
-3
Troll   XXI wiek...
Środek Europy...
29 września 2018
+7
-4
autochton   Maria Magdalena odegrała bardzo ważną rolę w krzewieniu Jezusowej nauki. To Ona, jak żaden z apostołów, najlepiej rozumiała Mistrza i przekazywała Jego słowa ludziom. Ona była najwierniejszą apostołką i towarzyszką Jezusa. W późniejszych wiekach Jej rolę marginalizowano co wiązało się z uznaniem przez Kościół kobiety jako istoty gorszej, grzesznej i mniej wartościowej niż mężczyzna. Doceńmy Marię Magdalenę na każdy sposób. Warto.
28 września 2018
+8
-4
ab   2 tysiące poj......w ciemnogród,zacofanie ale czego tu można się więcej spodziewać,Trzeba się ostro zabrać do pracy,jakieś inwestycje .zachęta ze strony władz aby stworzyć więcej miejsc pracy,by ludzie mieli co robić i mogli zarobić ,coś z tym nieszczęsnym szpitalem gdzie większość lekarzy przychodzi bo ma etat a nie po to by leczyć Matka Boska nie załatwi żadnego problemu za was i dajcie jej święty spokój.
27 września 2018
+44
-18
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl