Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.11.11 13:32

"Na ten dzień czekały pokolenia..."

11 listopada, w 101. rocznicę odzyskania niepodległości, w Biłgoraju zorganizowano uroczystości, podczas których przypomniano wydarzenia sprzed ponad wieku. Złożono wiązanki kwiatów przed ponikiem poświęconym marszałkowi Piłsudskiemu, a harcerze zapalili Ogień Niepodległości.
"Na ten dzień czekały pokolenia..."
"Na ten dzień czekały pokolenia..."

Poniedziałkowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w poniedziałkowe przedpołudnie, 11 listopada od mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Następnie uczestnicy uroczystości, w wśród nich: burmistrz miasta, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, żołnierze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta przeszli na teren Skweru Sitarskiego, przed pomnik poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę Polski.

- Jesienią 1918 roku zbliżał się koniec I wojny światowej. Armie Niemiec i Austro - Węgier rozpadały się. Na froncie zachodnim wgrywali Amerykanie, Anglicy i Francuzi. Wcześniej z konfliktu wycofała się Rosja ogarnięta rewolucją i wojną domową. Zaborcy, którzy podzielili między sobą Polskę pod koniec XVIII w. byli osłabieni jak nigdy wcześniej. Samorzutnie powstawały ośrodki władzy, które przejmowały kontrole nad poszczególnymi obszarami ziem polskich. W nocy z 6 na 7 listopada nieprzypadkowo powstał pierwszy, w pełni niezależny od zaborców polski rząd w Lublinie. Jego premierem został Ignacy Daszyński i choć przetrwał tylko kilka dni stał się ważnym elementem dążeń niepodległościowych. 10 listopada 1918 roku z niemieckiego więzienia w Magdeburgu powrócił Józef Piłsudski, były dowódca Legionów Polskich, symbol walki o wolności - opowiadał prezes Kubu Żołnierzy Rezerwy w Biłgoraju, podpułkownik Związku Piłsudczyków RP Mirosław Tujak i dodał, że 11 listopada Rada Regencyjna, organ administracyjny, stworzony przez niemieckich okupantów przekazał Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polski, był to pierwszy krok w stronę realnego odzyskania niepodległości. Tworząc zręby państwowości Piłsudski poszukiwał wsparcia we wszystkich ugrupowaniach politycznych, pragnąc zapewnić odradzającemu się państwu szeroką podstawę społeczną i polityczną.

- Dziś obchodzimy rocznicę największego święta narodowego. Na ten dzień czekały pokolenia dumnych i niezależnych Polaków, którzy cieszą się świętem ojczyzny wolnej i niepodległej. Zostało ono ogłoszone dopiero w 1937 roku po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Marszałkiem chciał upamiętnić w ten sposób przejęcie przez niego władzy - zakończył prezes Tujak.

- W 101. rocznicę odzyskania niepodległości jeden z czołowych polityków powiedział bardzo mądre słowa, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki temu, że spotkały się ze sobą myśl i czyn. Te słowa zawierają w sobie szersze znaczenie - takie jak jedność, kompromis. Bez umiejętności kompromisu, bez rezygnacji z pewnych celów, by osiągnąć te ważniejsze, było niezbędne w 1918 roku. Warto byśmy pamiętali o tym także dziś. By ci, którzy sprawują władzę nie dążyli za wszelką cenę do osiągnięcia przez siebie celu, ale by mieli umiejętność zawierania kompromisów z tymi, którzy może nie uzyskali takiego poparcia społecznego, ale również są mieszkańcami naszej ojczyzny - podsumował burmistrz Janusz Rosłan.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów przed obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a harcerze zapalili przywieziony z Kostiuchnówki Ogień Niepodległości. O tej inicjatywie informowaliśmy już w artykule pt. Harcerze przywieźli Ogień Niepodległości.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Na ten dzień czekały pokolenia...", 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5315
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   A Ty myślisz, że Tow.Szechter to sam za spust pociągał? Do dziś tłumaczyłby się ,że miał za sobą mały kodeks karny itp.ustawy z Sejmu PRL. A w tym sejmie jakże dzielnie Gumisie głosowały łapkami.
12 listopada 2019
+0
-6
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Sprytne? To podaj jeszcze ile osób Dechnik pozbawił życia. No dalej cwaniaczku, szukaj materiałów...
12 listopada 2019
+4
-1
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   Aha,Piłsudski sam strzelał natomiast tow.Dechnik w KPP,PPR czy PZPR przebywał bezosobowo. I to tylko po 1956 roku. Osobiście natomiast budował każdy blok i zakład pracy w Biłgoraju. Sprytne.Jak już tak doskonale znasz komunizm to przeczytaj sobie np.to wystąpienie http://lewicowo.pl/przemowienie-sejmowe/ i co o swoich młodszych kolegach miał do powiedzenia stary socjalista( nie moja bajka ale nawet on nie wytrzymał). Albo poszukaj cytatu Zygmunta Klukowskiego o wyborach do tego Sejmu. Ale oczywiście tow.Dechnik był tam tylko jako avatar. I jako taki nie mógł tego firmować swoją wiecznie budującą osobą. On był ponad to.
12 listopada 2019
+1
-7
autochton   Towarzysz "Ziuk" nie dość że był socjalistą to jeszcze "lutrem", wyrzekł się dobrowolnie katolickiej wiary. Kardynał Sapieha na zgadzał się na pochówek Piłsudskiego na Wawelu wśród katolickich królów i dopiero groźba powołania kleryków do wojska zmusiła Go do ustąpienia.
12 listopada 2019
+5
-2
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Jesteś w błędzie. Wychowałem się w tym systemie i doskonale wiem co znaczy "komunizm". Skoro jesteś tak "wyuczony", to napisz co złego zrobił sam (!) Józef Dechnik. Ja natomiast napiszę cały elaborat o J.Piłsudskim, ile złego uczynił dla narodu polskiego oraz ilu Polaków zginęło przez jego zamach stanu!!!
12 listopada 2019
+7
-2
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   'Był komunistą' to stary eufemizm. Zapomniałeś dodać co się z tym określeniem wiązało. No ale jak porównujesz Piłsudskiego do Tow.Dechnika to myślę, że masz prawo nie wiedzieć.
11 listopada 2019
+2
-11
Grzegorz z Chetyna   Tak to niestety bywa z "bohaterami". Gdy usuwano pomnik Dechnika, to przy okazji wypominano mu, że był komunistą. Przy pomniku Piłsudskiego jakoś nikt nie wspomniał o Przewrocie Majowym w 1926r, którego był autorem. A historia lubi się powtarzać... :(
11 listopada 2019
+9
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 19:55 Biłgoraj
Koncert dla Filipka
Tarnogrodzki Klub Kobiet Aktywnych i Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących zaprosili na koncert charytatywny dla Filipka. Wydarzenie zorganizowano w niedzielne popołudnie, 15 grudnia w "Sitarskiej".
w niedzielę, godzina 10:20 Biłgoraj
Śmiertelny wypadek na ul. Motorowej
w sobotę, godzina 10:21 Biłgoraj
Nowe połączenie kolejowe z Biłgoraja
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Anna German. Niezapomniana
W sobotni wieczór, 14 grudnia w Biłgorajskim Centrum Kultury można było usłyszeć niezapomniane przeboje Anny German w wykonaniu Joanny Nawrot, której towarzyszyli muzycy z Baltic Quasideon Group.
w piątek, godzina 10:03 Czarnystok
Śmiertelny wypadek w Czarnymstoku
dzisiaj, 11:28 Biłgoraj
Magia świąt na wyciągnięcie ręki
w niedzielę, godzina 09:55 Biłgoraj
Uczniowie oddali krew dla chorego nauczyciela
W czwartek, 12 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju z inicjatywy Szkolnego Koła PCK została zorganizowana akcja honorowego oddawania krwi dla ratowania zdrowia chorego nauczyciela tej szkoły.
dzisiaj, 11:18 Tarnogród
Nie poszli na kompromis ze złem
w niedzielę, godzina 15:56 Biłgoraj
Motocykliści sprawili radość dzieciom
7 grudnia 2019 Biłgoraj
Biłgorajskie morsy rozpoczęły sezon
W sobotnie popołudnie, 7 grudnia nad zalewem Bojary w Biłgoraju rozpoczęto sezon morsowania. Z kąpieli w lodowatej wodzie skorzystało ponad 50 osób.
w piątek, godzina 08:22 Jarosławiec
Mieszkaniec Biłgoraja potrącony przez motorowerzystę
w niedzielę, godzina 18:16 Biłgoraj
Wieczór z kolędami wschodniosłowiańskimi
1 grudnia 2019 Biłgoraj
Grali dla Piotrka
Piotrek, uczeń ZSBiO w Biłgoraju ma za sobą walkę z rakiem, by odzyskać pełna sprawność potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Aby wspomóc Piotrka i jego rodzinę, w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej ZSBiO zorganizowano charytatywny turniej siatkówki.
w czwartek, godzina 10:13 Biłgoraj
Kobiecy wieczór inspiracji w "Medyku"
w sobotę, godzina 08:16 Stary Bidaczów
Uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie wśród najlepszych w województwie
8 grudnia 2019 Biłgoraj
Festyn Mikołajkowy dla Igi
W piątkowe popołudnie w biłgorajskiej czwórce już po raz piąty zorganizowano Festyn Mikołajkowy. Wydarzenie oprócz dobrej zabawy było również okazją do pomocy Idze, małej mieszkance Biłgoraja, która od urodzenia walczy z nieuleczalną chorobą.
9 grudnia 2019 Biłgoraj
Małgorzata Kidawa - Błońska w Biłgoraju
w środę, godzina 10:57 Biłgoraj
Nietrzeźwy wiózł pasażerkę
7 grudnia 2019 Biłgoraj
Biegi mikołajkowe
Rada Osiedla Bojary i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosili na Rekreacyjny Bieg Mikołajkowy i IV edycję Crossu Bojarskiego. Wydarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie, 7 grudnia.
dzisiaj, 09:13 Biłgoraj
Sukces dziewcząt z Tęczowej Malarni
we wtorek, godzina 11:54 Powiat
Plebiscyt na najbardziej rozpoznawalnego dzielnicowego rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 19:30 Biłgoraj
Serce na Gwiazdkę
Pod takim hasłem, w czwartkowe popołudnie, 12 grudnia w "Budowlance" odbył się koncert kolęd i piosenek świątecznych z udziałem uczniów biłgorajskich szkół. Wydarzenie było podsumowaniem akcji charytatywnych organizowanych w ostatnich tygodniach na rzecz ucznia ZSBiO.
9 grudnia 2019 Biłgoraj
Rewitalizacja Placu Wolności okiem drona
w czwartek, godzina 19:06 Biłgoraj
Fani motoryzacji zebrali dary dla podopiecznych DPS
8 grudnia 2019 Biłgoraj
Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019
Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju wzorem ubiegłych lat dołączył do ogólnopolskiej akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W ramach przedsięwzięcia w niedzielę, 8 grudnia w hali sportowo-widowiskowej OSiR zorganizowano koncert wychowanków.
w piątek, godzina 16:05 Biłgoraj
586 dni stanu wojennego
w sobotę, godzina 09:26 Biłgoraj
Czy to jeszcze/już sztuka?
2 grudnia 2019 Karate
XXVIII Mikołajkowy Turniej Karate
Ponad 300 zawodniczek i zawodników z województwa lubelskiego wzięło udział w XXVIII edycji Mikołajkowego Turnieju Karate, który odbył się w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej OSiR.
w piątek, godzina 09:17 Biłgoraj
Pomóżmy Frankowi zrobić pierwszy krok
6 grudnia 2019 Gmina Biłgoraj
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl